Ogrody Hortulus Spectabilis wieża i labirynt - Dobrzyca - 3
Holiday in Poland - Ogrody Hortulus Spectabilis wieża i labirynt - Dobrzyca.
Wieża w liczbach:
wysokość całkowita - 19,1 m
wysokość do poziomu tarasu widokowego - 18 m
wysokość tarasu nad poziomem morza - 53 m
średnica tarasu - 9,5 m
liczba stopni - 102 x 2
kubatura wieży - 703 m3
głębokość fundamentu - 1,6 m
liczba użytych śrub - ponad 6000 szt.
masa wieży (bez fundamentu) - 47 t
Wymiary labiryntu:
W kierunku wschód-zachód 101,5 m, w kierunku północ-południe 100 m, zatem łączna powierzchnia labiryntu po obrysie zewnętrznym wynosi 10150 m2 (1 ha).
Wchodząc do naszego labiryntu, jako pierwszą po prawej stronie napotkamy fragment labiryntu w kształcie kwadratu. Dalej w części centralnej, na wschód od wieży, znajduje się fragment w formie koła, a po lewej w części północnej, fragment w formie ośmioboku. Był on według średniowiecznych filozofów formą pośrednią między kwadratem a kołem, nazywaną kwadratrysą, symbolizującą nierozwiązywalność kwadratury koła i tajemnicę labiryntu.
Labirynt ma jedno wejście. Do centralnego placu z wieżą prowadzą trzy drogi, które na pewnych odcinkach pokrywają się ze sobą. Posiada on ślepe zaułki, oraz pętle, które mogą prowadzić zwiedzającego ciągle w to samo miejsce. Obecność pętli i fakt, że wszystkie ściany nie są ze sobą połączone sprawia, że do rozwiązania naszego labiryntu nie zawsze będzie można zastosować „regułę dłoni na ścianie”. W naszym labiryncie przejście każdą z trzech możliwych dróg prowadzi ostatecznie do specjalnie zaprojektowanego placu z wieżą widokową, mini labiryntem dla dzieci, ławkami i tablicami informacyjnymi.
Najkrótsza z tych trzech dróg liczy 396 m i prowadzi od głównego wejścia do labiryntu, do pierwszego wyjścia na plac z wieżą w jego południowo-wschodnim narożniku. Druga liczy 924 m i wyjdziemy z labiryntu na centralny plac z wieżą w jego środkowej części - wyjście drugie, pokonując w końcowej fazie fragment w formie koła. Trzecia, najdłuższa droga - 1003 m, wyprowadzi nas na centralny plac z wieżą w północnej jego części trzecim wyjściem.
Mimo, że odwiedzimy po drodze parę ślepych zaułków, z których będziemy się musieli cofnąć, to reguła „prawej ręki na ścianie” gwarantuje nam dotarcie do wieży trzecim wyjściem, po pokonaniu 1417 m. Nie będzie to oczywiście trasa najkrótsza, bo podejmując właściwą decyzję na wszystkich rozdrożach, osiągnęlibyśmy ten sam punkt po pokonaniu tylko 1003 m.
Jeśli jednak przy wejściu do naszego labiryntu zastosowalibyśmy regułę „lewej ręki na ścianie”, to w związku z faktem, że w naszym labiryncie nie została zachowana ciągłość ścian i istnieją tak zwane wyspy, pozostaniemy w nim na zawsze.
Łączna długość wszystkich ścieżek w labiryncie wynosi 3218 m, natomiast łączna długość wszystkich ścian labiryntu (żywopłotów z grabu) liczy 6539 m. Tyle musi pokonać trzy razy w roku osoba przycinająca ten żywopłot, cały czas trzymając w rękach pracujące nożyce o napędzie mechanicznym na wysięgniku. Ściany naszego labiryntu, to żywopłot z grabu (Carpinus betulus).
Kołobrzeg jest oddalony o 25 km od Ogrodów w Dobrzycy, więc można będąc na wakacjach wybrać się na ciekawą wycieczkę.
Ogrody Hortulus Spectabilis z największym na świecie labiryntem grabowym i wieżą widokową.
Ogrody Hortulus Spectabilis udostępnione dla zwiedzających zostały w 2014 roku. Docelowo zespół ogrodowy projektowany jest na 30 ha. Obecnie zagospodarowane i udostępnione dla zwiedzających jest 8 ha z planowych ogrodów. Główną atrakcją tego kompleksu jest największy na świecie labirynt grabowy o powierzchni 1 ha.
W sercu labiryntu znajduje się blisko 20-metrowa wieża widokowa, z której rozpościera się widok na całą okolicę oraz ogrody m.in. Kamienny Krąg, Kalendarz Celtycki, rabaty bylinowe, rosaria i partery bukszpanowe. Ciekawym założeniem, tego kompleksu jest nowa grupa ogrodów New Design z Modernistycznym Ogrodem Trwa oraz Minimalistyczną Galerią Ogrodową. Na terenie Ogrodów znajdują się Caffebar Rumianek oraz sklep z pamiątkami Serduszkowa Chata.