Summer Campfire Scout Camp Castle Hill OMPIO Kielce Swietokrzyskie Province Poland 23 July 2013
„Legionów droga do Niepodległej” nowa wystawa w OMPiO – ITV Kielce
„Legionów droga do Niepodległej” to tytuł plenerowej, edukacyjnej wystawy fotografii oraz materiałów źródłowych, którą możemy oglądać na Wzgórzu Zamkowym, w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.
Wystawa plenerowa na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego przedstawia kalendarium polskiego zbrojnego czynu niepodległościowego w latach I wojny światowej, bogato ilustrowane unikalnymi zdjęciami żołnierzy Legionów Polskich.
Wiele zdjęć pochodzących z kolekcji narodowej biblioteki cyfrowej, kolekcji Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, a także zbiorów OMPiO i kolekcji prywatnych, prezentowanych jest po raz pierwszy. Przedstawiają one nie tylko walkę i szlak bojowy ale także życie codzienne legionistów w różnych sytuacjach i na wielu frontach wojny.
Znajomość historii własnej Ojczyzny kształtuje świadomość narodową i obywatelską, budzi szacunek dla dziedzictwa kulturowego, a co za tym idzie wychowuje w poczuciu patriotyzmu oraz podtrzymuje więzi pokoleniowe, dlatego warto zobaczyć tę właśnie wystawę. Prezentowana będzie w OMPiO w Kielcach jeszcze do 11 listopada.
Historia, której nie znajdziemy w podręcznikach - nowa ekspozycja w OMPiO -ITV Kielce
Wystawę dedykowaną bohaterom podziemia niepodległościowego Kielc z czasów okupacji niemieckiej i żołnierzy niezłomnych, którzy zginęli lub poszli stąd na śmierć, będzie można oglądać w piwnicach i karcerach dawnego więzienia kieleckiego. To najnowsza stała ekspozycja Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Realizacja tego zadania miała wymiar multidyscyplinarny i obejmowała różne działania, m.in. przekształcenie i aranżację przestrzeni piwnic oraz karcerów, ale też prace badawczo-dokumentacyjne, wydawnicze i edukacyjne.
Wystawa upamiętniająca bohaterów podziemia niepodległościowego w dawnym więzieniu kieleckim to dla młodego pokolenia nauka o lokalnej historii, której często nie można nauczyć się lub wyczytać z podręczników szkolnych.
Zmiana ekspozycji na Wzgórzu Zamkowym, które jest jednostką budżetową Gminy Kielce, była możliwa dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 99 900 zł z programu „Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju”. Całkowity koszt zadania wyniósł ponad 130 tys. złotych.
Uroczystość otwarcia wystawy z oprowadzaniem dyrektorskim odbędzie się w piątek 23 listopada o godz. 12.00 w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach przy ul. Zamkowej 3.
Kielce Multicoolti - ITV Kielce
Czy Kielce są miastem tolerancji, czy są otwarte na inne kultury? To niektóre z pytań, jakie stawiał projekt pod nazwą Kielce -
Multicoolti. To autorskie przedsięwzięcie realizowane od stycznia tego roku przez Zespół Szkół Ekonomicznych im. M. Kopernika w Kielcach wspólnie z Muzeum Dialogu Kultur.
Armata p - lot dla OMPiO – ITV Kielce
Kilka tysięcy złotych chce przeznaczyć dyrekcja Wzgórza Zamkowego w Kielcach na zakup dla Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej kolejnego obiektu muzealnego. Mowa o armacie lotniczej, która stanie na dziedzińcu placówki.
Wypożyczona armata stanowiła do tej pory bardzo istotny element ekspozycji. W czasie organizowanych w placówce pikników bądź innych imprez plenerowych cieszyła się ogromnym zainteresowaniem dzieci, młodzieży i starszych, pełniąc niejednokrotnie funkcję edukacyjną. To przy niej zainteresowani mogli nie tylko się sfotografować, ale przede wszystkim pogłębić swoją wiedzę na temat historii uzbrojenia wojska polskiego.
Kiedy nowa armata trafi do OMPiO na razie nie wiadomo. Kierownictwo placówki pilnie śledzi kolumny ogłoszeniowe i czeka na informacje Agencji Mienia Wojskowego o demobilu.
Pamiątki po Żołnierzach Wyklętych trafiły do OMPiO- ITV Kielce
Byli żołnierzami antykomunistycznego, niepodległościowego podziemia, dla których te trzy słowa „Bóg, Honor i Ojczyzna” znaczyły wiele. Żołnierze Wyklęci, często młodzi, na progu dorosłości, dla których wrogiem w drodze do prawdziwej niepodległości Polski stały się władze i służby, często podporządkowane sowieckiemu aparatowi terroru. Mieli zostać na trwale wymazani z pamięci, ale dzięki uporowi wielu osób poznajemy prawdę o bohaterach z lat 1944 - 53.
Dzięki poszukiwaniom Fundacji „Niezłomni” odnalezione zostały pamiątki po czterech żołnierzach niezłomnych, których działalność nierozerwalnie miała związek z kielecczyzną.
W ciągu ostatniego roku prace poszukiwawcze prowadzone były w okolicach Zgórska, gdzie odnaleziono cztery jamy grobowe. Dzięki pracy archeologów udało się odnaleźć medaliki, guziki bieliźniane, klamrę z elementami tkaniny, łuski po nabojach, pociski i podeszwy butów.
Dzięki podpisanemu porozumieniu między prezesem Fundacji „Niezłomni” i dyrektorem Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej odnalezione przedmioty wzbogacą ekspozycję placówki. Bo nie ma chyba lepszego miejsca do ich prezentacji.
W symbolicznym przekazaniu pamiątek wzięli udział członkowie rodzin m.in. Czesława Spadły ps. „Mały” i Józefa Figarskiego, ps. „Śmiały”. Było to dla nich nie tylko wielkie przeżycie, ale często ukoronowanie wieloletnich poszukiwań miejsca, w których zginęli ich najbliżsi.
Przekazanie artefaktów do OMPiO zakończyło pierwszy etap poszukiwań. Jak deklaruje prezes Fundacji kolejne prowadzone będą znowu w lasach w okolicach Szewc i Zgórska.
Cenne dary dla OMPiO - ITV Kielce
Zbiory Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach wzbogaciły się o dwa cenne eksponaty. Należały do młodych kielczan, którzy zostali aresztowani, zesłani na roboty, a potem do obozów koncentracyjnych. Pierwszy dar, to kurtka pasiaka z obozu koncentracyjnego w Majdanku, należąca do więźnia obozu, Jerzego Bogdana. Po wojnie wrócił do Kielc, gdzie zmarł w 1995 r. Kolejnym eksponatem są spodnie, które należały do Stanisława Dziedzica. W kwietniu 1943 r. został aresztowany przez Niemców. Trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau. Tam przeprowadzano na nim eksperymenty medyczne. W sierpniu 1944 r. przetransportowano go do obozu koncentracyjnego w Mauthausen, skąd po wojnie wrócił do Kielc. Zmarł w roku 2000. Oba eksponaty podarowali OMPiO członkowie rodzin więźniów.
Podczas zajęć dla szkół, organizowanych w Ośrodku, można obejrzeć wiele innych pamiątek, przypominających historie więźniów. To na przykład autentyczny druk Karty Rozpoznawczej Kenkarte, która służyła do wyrobu fałszywych dokumentów czy też sygnet kielczanina Włodzimierza Borkowskiego, zrobiony przez niego w więzieniu w Radomiu w 1941 roku z włosia z materaca więziennego, z oczkiem z trzonka szczoteczki do zębów.
Najcenniejszym eksponatem w zbiorach OMPiO jest oryginalna kronika oddziału Wybranieckich - Mariana Sołtysiaka „Barabasza”, prowadzona od kwietnia 1943 roku. Na ekspozycji można ją obejrzeć w całości w wersji elektronicznej.
Półkolonie dzień 5 | vlog 4 | OMPiO i kino Kielce
Hejka ! Dziś byliśmy w OMPiO i w kinie ( w galerii echo ) w Kielcach . Ale było fajnie . Mamy dla was sprawozdanie z tej wycieczki ! Zapraszamy ! ????????
Rocznica zagłady kieleckiego getta - ITV Kielce
Mija 73 lata od kiedy Niemcy zlikwidowali kieleckie getto. Obchody rocznicy zorganizowało Stowarzyszenie im. Jana Karskiego
W kościele pod wezwaniem św. Franciszka w Kielcach w intencji ofiar odprawiono mszę świętą. Następnie pod pomnikiem Menora przy Al. IX Wieków Kielc modlono się słowami psalmów. Odmówiony został Kadisz.
Przypomniano przebieg wydarzeń kilku sierpniowych dni 1942 roku. Zagłada getta rozpoczęła się 20 sierpnia. Rankiem spędzono Żydów na ul. Okrzei, gdzie dokonano selekcji: starców, chorych i niepełnosprawnych rozstrzelano na miejscu. Około 6 - 7 tysięcy osób - głownie kobiet i dzieci - wywieziono w bydlęcych wagonach do obozu zagłady w Treblince. W ciągu kolejnych czterech dni z Kielc wyjechały jeszcze dwa transporty. Wywieziono i zamordowano w Treblince łącznie około 20 - 21 tysięcy Żydów.
W trakcie rocznicowej uroczystości pamięcią objęto również Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów podczas II wojny światowej. Apelowano także o to, aby nie zapominać o tych, którzy są dzisiaj prześladowani.
Poległym żołnierzom na misjach zagranicznych - ITV KIelce
21 grudnia 2011 roku w Afganistanie zginęło pięciu polskich żołnierzy, dlatego ten dzień stał się Dniem Pamięci o Poległych na Misjach. W Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej można zobaczyć przejmującą wystawę, która prezentuje 66 portretów żołnierzy, którzy zginęli na misjach w Iraku oraz Afganistanie. Zawieszone w czarnych ramach portrety wypełniają całą salę. Nie jest to łatwa wystawa, gdyż wzbudza poruszenie widza. Trudno jest bez emocji przyglądać się twarzom, w większości bardzo młodych żołnierzy, którzy oddali swoje życie na służbie. Trudno jest także poruszać się po zaaranżowanej przestrzeni, która wymaga uwagi i ostrożności, przechodzenia obok ekspozycji. Trzeba je wymijać, zatrzymać się na chwilę, a także niejednokrotnie pochylić głowę. Dodatkowym elementem jest kolorowa choinka, obleczona do połowy kirem, jednak z głośników nie dobiegają dźwięki kolęd. Słyszymy jedynie informacje medialne donoszące o śmierci kolejnych polskich żołnierzy na misjach zagranicznych. Trudno jest przejść koło wystawy obojętnie, która jest oddaniem hołdu i szacunku poległym. Wystawę, znajdującą się w OMPiO w Kielcach, można zwiedzać do 15 stycznia 2019 r.
Włodzienin 2014 rekonstrukcja bitwy o Włodzienin wojsk radzieckich i niemieckich.
Ten film powstał przy użyciu Edytora wideo YouTube (
Wyklęty - wywiad OMPIO - Kielce 2017-02-21 [1]
Wywiad z dwójką aktorów z filmu Wyklęty Konrada Łęckiego.
Bronka - dziewczyna głównego bohatera - Hanna Świętnicka
Brzezina - oficer UB - Łukasz Pruchniewicz
Kamera: Mariusz Świąder
Prem Joshua at Centro d'Ompio!
Centro d’Ompio is an international seminar and retreat center that offers a peaceful, relaxing environment to reflect and contemplate. The Centro d’Ompio facilities are ideal for meditation and yoga retreats, personal development workshops, seminars and more.
ompio.org
centro@ompio.org
Tel. +39 0323 888 967
Cell +39 327 2036905
Malarstwo połączyło polsko-rosyjską młodzież – ITV Kielce
„ Historia Polski i Rosji w malarstwie obu krajów” to tytuł projektu realizowanego przez Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach we współpracy z Centrum Polsko - Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Celem przedsięwzięcia jest m.in. doskonalenie umiejętności językowych oraz wzajemna integracja poprzez poznawanie swoich kultur, zwiedzanie zabytków i wspólną zabawę.
W ramach wydarzenia w czerwcu tego roku 20 uczniów z wyjechało na 10 dni do Sankt Petersburga. Każdego dnia uczestnicy przedsięwzięcia przygotowywali prezentacje, zwiedzali muzea. Poznali malarstwo.
W Kielcach młodzi Rosjanie z rewizytą są od poniedziałku. Tutaj wzięli udział m.in. w warsztatach w Biurze Wystaw Artystycznych , na których stworzyli komiks ilustrujący ich wspólne przeżycia związane z projektem. Prace można było podziwiać podczas podsumowania projektu, które odbyło się w środę Zespole Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach. W uroczystości wzięli udział m.in. konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie oraz przedstawiciel Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. To właśnie ta instytucja udzieliła dofinansowanie na projekt „ Historia Polski i Rosji w malarstwie obu krajów”.
„Historia Polski i Rosji w malarstwie obu krajów” to drugi, ale nie ostani projekt wymiany młodzieży polsko- rosyjskiej realizowany w „ Koperniku”
Patronat nad przedsięwzięciem objął m.in. prezydent Kielc.
69th anniversary of the camp liquidation The State Museum at Majdanek 2013 F
Sny stracone, sny odzyskane
Dokumentalny film Sny stracone, sny odzyskane odsłania dramat polskich rodzin poddawanych surowym represjom, jakie stosowały władze wobec ludności cywilnej w odwecie za pomoc niesioną partyzantce niepodległościowej po 1944 r. Zakończenie walk z niemieckim okupantem dla ogromnej rzeszy Polaków wcale nie oznaczało końca wojny. Po niemieckiej okupacji nastała równie brutalna okupacja sowiecka. Narastający terror spowodował, że w kraju zaczęły się odradzać struktury polskiego podziemia, a las stał się jedynym schronieniem dla żołnierzy wyklętych. Po wojnie trwał zbrojny opór Polski podziemnej. Oddziały 6 Brygady Wileńskiej AK, choć stale ubywało jej partyzantów, najdłużej działały na Podlasiu, do jesieni 1952 r. Nie byłoby to jednak możliwe bez poparcia miejscowej ludności. Wielu mieszkańców Podlasia zapłaciło za to najwyższą cenę, a ich rodziny były szykanowane i cierpiały w milczeniu wiele lat. Zrealizowany przez Arkadiusza Gołębiewskiego dokument przedstawia tragiczne losy represjonowanej rodziny Borychowskich ze wsi Borychów w gminie Repki. Marian Borychowski, partyzant ZWZ - AK, udzielał schronienia swoim towarzyszom walczącym z komunistami. Aresztowany, poddawany okrutnym torturom, ostatecznie został zamęczony przez UB w lutym 1951r. w osławionym warszawskim więzieniu przy Rakowieckiej. Jego ciała do tej pory nie odnaleziono. W 2007 r. został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski. Żona, Czesława Borychowska, dostała wtedy karę 10 lat więzienia. Na mocy amnestii zwolniono ją po 4 latach. Do ostatnich swoich dni była prześladowana przez władze. Zmarła w 1984 r. , nie doczekawszy oczyszczenia z zarzutów. Przed kamerą występują sędziwe już dzisiaj dzieci Borychowskich, którym nie dane było zaznać szczęśliwego dzieciństwa i młodości w wolnej ojczyźnie. W 1950 r. cała rodzina została aresztowana przez funkcjonariuszy UB. Najpierw zabrali do Sokołowa rodziców, w nocy przyjechali po dzieci. Najstarsza z rodzeństwa, Janina Tobiszewska z d. Borychowska, po kilkumiesięcznym areszcie i brutalnym śledztwie została skazana na półtora roku. Była prześladowana do lat 80. Jej siostra, Stanisława Gierczyk, w chwili zatrzymania przez UB miała 12 lat. Po trzech tygodniach aresztu trafiła do domu dziecka. Trzy tygodnie przesiedział w areszcie również 10 - letni wówczas Stanisław Borychowski. On także dorastał w domu dziecka, podobnie jak najmłodsza z rodzeństwa, Teresa Zawadzka, którą ubecy zatrzymali w wieku zaledwie 7 lat. Cała czwórka ze łzami w oczach wspomina tamten okrutny czas, aresztowania i kolejne lata pełne cierpień i upokorzeń. Żyli w milczeniu i zapomnieniu, z pokorą znosili swój los, o tamtych tragicznych i bolesnych sprawach bali się mówić nawet własnym dzieciom. Dokument był prezentowany na festiwalu w Niepokalanowie w 2009 r. , a także podczas obchodów 60. rocznicy śmierci kpt. Władysława Łukasiuka ps. Młot, 17 września 2009 r. w Siedlcach. Uroczystości zaszczyciły swą obecnością bohaterki Snów straconych, snów odzyskanych, córki Mariana Borychowskiego, Janina i Teresa. Ku czci poległych 30 września 1950 r. partyzantów VI Brygady Wileńskiej AK w 2001 r. został odsłonięty w Borychowie pomnik, na którym wymienione jest również nazwisko zmarłego męczeńską śmiercią Mariana Borychowskiego. [TVP]
Film dokumentalny
Reżyseria: Arkadiusz Gołębiewski
Scenariusz: Arkadiusz Gołębiewski
Zdjęcia: Kamil Król, Arkadiusz Gołębiewski
Dźwięk: Krzysztof Grabowski
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2008
NIE ROSZCZĘ SOBIE PRAW DO FILMU. FILM JEST JEDYNIE WRZUCONY DLA CELÓW EDUKACYJNYCH, NIE ZAROBKOWYCH.
Występ uczniów Gimnazjum im. rtm. Witolda Pileckiego w OMPiO w Kielcach
Występ uczniów Gimnazjum im. rtm. Witolda Pileckiego w OMPiO w Kielcach
Radosne Święto Niepodległości - ITV Kielce
Tłumy kielczan wzięły udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. To najważniejsze święto dla każdego Polaka uczciliśmy po raz 96. Oficjalne uroczystości po raz pierwszy odbyły się przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności.
„Wojna wyniszczająca przeciw Polsce 1939 r” - ITV Kielce
II wojna światowa, wystawa, OMPiO, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Stała konferencja dyrektorów miejsc pamięci związanych z narodowym socjalizmem w obszarze Berlina
Pieśń Ujdzie Cało OMPIO Wzgórze Zamkowe Castle Hill Kielce 2012