Pal Hajs TV - 51 - Osada Słowiańska Sławutowo
Oddaliliśmy się od natury. Mamy komórki, internet i telewizję. Bez nich, jak bez reki. Nie potrafimy nic… albo niewiele. Można jednak żyć inaczej i niektórzy próbują. Grupa zapaleńców na skraju Puszczy Darżlubskiej, w Kaszubskiej wsi Sławutowo, postanowiła odtworzyć Średniowieczną Osadę i w wierny sposób przedstawić świat naszych przodków. Słowianie zamieszkiwali nasze ziemie na długo przed powstaniem państwa polskiego. Ich wierzenia oraz zwyczaje zostały bardzo skutecznie wymazane przez kościół katolicki, dlatego dziś w szkołach poznajemy mitologię grecką czy egipską zamiast naszej własnej. Na szczęście są takie miejsca, w których dawne zwyczaje nie umarły. Ekipa Pal Hajs TV postanowiła je odwiedzić by poznać pradawne wierzenia i tradycje. Przenieście się z nami w czasie o 1000 lat wstecz, zobaczcie na własne oczy jak żyli ludzie w średniowiecznych grodach warownych oraz jak wyglądał WuWunio po degustacji oryginalnych nalewek lokalnego zielarza.
Zdjęcia: Piotr Janczar
Montaż: WuWunio
Grafika: Luiza Żywiecka
FACEBOOK ► facebook.com/WuWunio
INSTAGRAM ► instagram.com/wuwunio/
WWW ► wuwunio.pl
PATRONITE ► patronite.pl/palhajstv
KONTAKT ► kontakt@palhajstv.pl
Współpraca:
WuWunia ubiera: shop.massdnm.com
Luizę ubrała: niumi.pl
WuWunio reprezentuje: wielkiejol.com
WuWunio czyta komiksy: fantasmagorie.com.pl
WuWunio gra w gry od: muve.pl
Osada Słowiańska Stobierna
odcinek 3 - Osada Słowiańska w Sławutowie / Wymiana Polsko – Niemiecka Gmina Puck 2016
Osada Słowiańska - czerwiec 2015
osadaslowianska.pl
Osada Średniowieczna Sławutowo
ZOBACZ:
• Rekonstrukcję osady średniowiecznej z IX – X wieku.
• Chaty tematyczne
• Wystawę średniowiecznego rybaka
• Wystawę artefaktów Pomorza
• Kurhan pochówek Słowian
POZNAJ:
• Rzemieślników – mieszkańców osady
• Historię przedstawioną w sposób zabawny łatwy i przyjemny
• Czworonożnych mieszkańców osady
WEŹ UDZIAŁ W WARSZTATACH :
• TKACKICH
• GARNCARSKICH
• Z FILCOWANIA
• BURSZTYNNICZYCH
• PIEKARSKICH
• RYMARSKICH
Na terenie osady mieszka garncarz, tkaczka, zielarka, specjalista od broni i piekarz. To oni w niezwykłej atmosferze oprowadzają Was po osadzie, a ich opowieści pełne są ciekawostek, o których nigdzie nie usłyszysz.
plener rzeźbiarski w Osadzie Sławutowo 2019
Kuchnia Słowiańska w Osadzie w Stobiernej
Krąg Niewiast podczas pierwszego spotkania kulinarnego, podczas którego testują przygotowywanie dawnych potraw słowiańskich.
Osada Średniowieczna w Sławutowie
Osada średniowieczna w Hucie Szklanej
W niewielkiej miejscowości Huta Szklana w gm. Bieliny w woj. świętokrzyskim powstało dość nietypowe miejsce. To średniowieczna osada, w której czas cofnął się o kilka stuleci.
Wioska została wybudowana na działce o powierzchni ok. 1,63 ha. Znajdują się w niej drewniane chatki z XII-XIV w., które w interaktywny sposób ukazują życie Słowian i ich pracę. Na każdym stanowisku można zapoznać się z innym rzemiosłem i wcielić się w rolę słowiańskiego rzemieślnika: garncarza, tkacza, kowala czy rymarza.
Ponadto wioska stanowi bazę infrastrukturalną dla gier terenowych pn. Kraina Legend Świętokrzyskich odwołujących się do lokalnych legend, w szczególności pokazujących proces przyjęcia chrześcijaństwa przez Słowian, ukazujących słowiańską mitologię i jej pozostałości w obecnych zwyczajach.
PIK ( zaprasza do obejrzenia relacji z wyprawy do Huty Szklanej.
Film zrealizowali: Agnieszka Markiton, Michał Herod, Damian Więch i Mariusz Czechowski.
Sławutowo: Noc z Survivalem
Osada słowiańska w Stobiernej
Osada słowiańska w Stobiernej
Białogród
Poznajcie życie we wczesnośredniowiecznej osadzie w Strumieniu. Białogród-Osada Warowna z X w. W filmie wykorzystane są również fragmenty występu zespołu Brzezica.
Osada Średniowieczna
Osada Średniowieczna to jeden z 12 laureatów konkursu Na wsi najlepiej organizowanym przez Polską Organizację Turystyczną
Sławutowo: Ponad 60 zwierząt spłonęło w Gminie Puck
Nasz hajs
Provided to YouTube by eMuzyka
Nasz hajs · Kuba Knap
Bejłocz
℗ 2017 Alkopoligamia.com
Released on: 2017-02-10
Lyricist: Jakub Knap
Composer: Patryk Belka
Auto-generated by YouTube.
Życie dawnych słowian
Piknik Archeologiczny Zgierz 07.09.2014
Piknik Integracyjny (5) ... www.fotopuck.pl
Sławutowo Gród Słowiański 10 czerwca 2016 r. Piknik Integracyjny wolontariuszy puckiego hospicjum pw. św. Ojca Pio. Fajne filmy bo fajni aktorzy. Więcej filmów:
Słowiańskie Odrodzenie - Rehearsal III 2017
Nowy materiał w produkcji !
Polub nas na nowej stronie:FB
BUSHCRAFT pod strzechą - Sławutowo
Subskrybuj zlasowanych -
W ostatni piątek po raz kolejny skorzystaliśmy z zaproszenia do Osady Sławutowo. Na miejscu spotkaliśmy się z ekipą Kodiak Survival Training oraz chłopakami z Bushcraft & Survival, Wiedza i Przetrwanie. Spotkanie rozpoczęliśmy przy ognisku gdzie na wstępie zostaliśmy uraczeni niesamowitą zapiekanką z kociołka, w wykonaniu Tomasza z ekipy Kodiaka. Wieczór oraz noc postanowiliśmy spędzić w jednej z chat na terenie osady. Klimat niesamowity. Wybór padł na chatę garncarza. W środku znajdował się gliniany piec, stół z ławami oraz wiele przyborów potrzebnych do wytwarzania naczyń z gliny. Każdy element chaty oraz jej wyposażenia zostały wykonane z ogromną dbałością o nawet najmniejszy szczegół. Tak jak to zazwyczaj bywa na tego typu spotkaniach, rozmowy kręciły się wokół sprzętu, minionych wypadów oraz tego, co dzieje się w branży. Chcąc jednak wykorzystać w pełni lokalizację, w której przyszło nam spędzać ten zimowy wieczór postanowiliśmy, że poćwiczymy mniej popularne techniki rozpalania ognia - łuk ogniowy, oraz wiertarkę ogniową (lub pompkę ogniową). Jako hubki, która miała zamienić nam zarzewie w płomień postanowiliśmy użyć strzępków worka jutowego znalezionego w chacie. Kilka prób z wiertarką ogniową nie przyniosło niestety pozytywnych efektów. Po kilku wyczerpujących próbach otrzymywaliśmy jedynie kupkę drewnianego pyłu. Nie był on jednak zwęglony, więc obstawiamy, że tarcie było zbyt małe. Na szczęście humor poprawił nam łuk ogniowy, z którym to pracowało się zdecydowanie lepiej. W przypadku łuku mieliśmy dużo większą kontrolę prędkości, a także docisku, dzięki której kontrolowaliśmy siłę tarcia. Po krótkim zapoznaniu się z tym konkretnym zestawem do rozpalania udało się nam rozpalić wcześniej przygotowane gniazdko ze sznurka jutowego. Gdy już uznaliśmy, że kończymy dzisiejszy trening poszliśmy spać. Część ekipy spała na sianie pod sufitem chaty, a reszta na ławach w dolnej części. Ci, którzy wybrali miękkie siano musieli niestety borykać się z gryzącym dymem z pieca, który zbierał się pod sufitem chaty. Coś za coś! Na sobotni poranek planowaliśmy dalszą część treningu ogniowego, ale spało się nam zbyt dobrze i tuż po obudzeniu niemal wybiegliśmy z chaty. Zaspaliśmy.
Więcej zlasowanych:
instagram:
facebook:
blog: