GISZOWIEC PLAC POD LIPAMI 27 LIPCA 2019 KATOWICE UPPER SILESIA POLAND
GISZOWIEC, KATOWICE - PLAC POD LIPAMI - sfilmowane o 10:10 rano 27 lipca 2019. Plac pod Lipami (literally: The Square Under the Tilia Trees/Lime Trees/Linden Trees/Basswood Trees) in Giszowiec, Katowice, Upper Silesia, Poland, filmed at 10:10 A.M. on July 27, 2019.
Teren osiedla Giszowiec pierwotnie (od 1907) stanowił prostokąt o wymiarach 800 m i 1200 m. Z rynku tu widocznego (Placu pod Lipami) w czterech głównych kierunkach ruchu wychodziły ulice, z którymi krzyżowały się dwie koncentrycznie usytuowane ulice okrężne. Trzecia skrajna droga okrężna biegła po obwodzie osiedla, jej część zachodnią i północną stanowiły szosa Katowice-Murcki i droga do Mysłowic. W środku osiedla znajdował się rynek - dzisiaj Plac pod Lipami, wokół którego zgrupowano budynki: nadleśnictwo, budynek administracyjny, gospodę, kręgielnię, salę teatralną i muszlę koncertową. Nieco dalej, dla inżynierów i urzędników, urządzono korty tenisowe i pola golfowe, które dopiero w latach 70. XX wieku zostały zlikwidowane przez zasypanie ich niskiej jakości węglem. Jedną stronę rynku wypełniały sklepy, drugą niemieckie szkoły. Zbudowano łaźnię, magiel i pralnię z bieżącą, zimną i gorącą wodą. Łaźnia służyła głównie żonom i dzieciom górników.
Giszowiec (German: Gieschewald) is an eastern district of the city of Katowice (Silesian Voivodeship, Poland), created as a coal miners' settlement in 1907. Initially consisting of about 3,300 miners and their families, the district's population have grown over the years to over 18,000. Although Giszowiec's architectural originality suffered major damages in the 1970s and 1980s due to large scale urbanization, its early unique character can be still felt in the surviving miners' housings, the marketplace, numerous individual buildings and structures, as well as the relatively well preserved general design of a Garden city.
© 2019 RAROTONGA - PAUL ???? The copyright to the content of the movie clip belongs to me - the author of the clip. It was filmed on Plac pod Lipami in Giszowiec, Katowice, Silesia, Poland, at 10:10 A.M. on July 27, 2019. ???? ???? ???? ???? ????
Giszowiec, at 10:10 A.M. on July 27, 2019. ????
Giszowiec/Gieschewald - um 10:10 am 27. Juli 2019. ????
Giszowiec - o 10:10 27. júla 2019. ????
Giszowiec - o 10:10 27 lipca 2019. ????????????
Wspomnienia z miejsc niezwykłych - Erinnerungen an ungewöhnliche Orte - Memories from and of unusual places - Spomienky z neobvyklých miest.
Osiedle Giszowiec Podróż za 1 bilet TVS, Marcin Nowak
Osiedle Pod Kasztanami. Katowice Giszowiec. Anna Tejs 79m3
Katowicki TBS oferuje program „Mieszkanie na wynajem z dojściem do własności”.
„Osiedle Pod Kasztanami” jest zlokalizowane w dzielnicy Giszowiec
Mieszkanie nr 3 przy ul. Górniczego Stanu 79
Mieszkanie dwupoziomowe z ogródkiem.
Standard deweloperski.
Na poziomie 1 znajdują się sypialnia, pokój dzienny o pow. 19,69 m2, kuchnia o pow. 9,96 m2, łazienka z WC, schowek/garderoba oraz pomieszczenie gospodarcze.
Na poziomie 2 znajdują się dwie sypialnie łazienka z WC.
Ogrzewanie miejskie.
Powierzchnia ogródka 52,94 m2. Ogródek jest zlokalizowany w niewielkiej odległości od mieszkania.
Założenia programu:
wpłata partycypacji (50% kosztów budowy mieszkania) i kaucji- ten lokal: 217455,31 zł
niezmienna cena mieszkania liczona wg kosztów budowy (śr. 4.410 zł/mkw pow. użytkowej mieszkania)
umowa najmu na czas określony 20 lat
w ramach płatności czynszu najmu systematyczna spłata ceny mieszkania (czynsz 20 zł/mkw z czego ok. 66% przeznaczone będzie na spłatę zaciągniętego przez KTBS kredytu na realizację inwestycji)
możliwość wykupu mieszkania w okresie od 5 do 20 lat od momentu przystąpienia do programu
Do kogo skierowany jest program:
spełniają kryteria dochodowe określone w regulaminie programu
opłacają podatek dochodowy w Katowicach
Inwestycja w pigułce:
w cenie mieszkania ogródek i miejsce postojowe (dla mieszkań 4 pokojowych - 2 miejsca), w okresie trwania najmu lokalu, czynsz za wynajem miejsca postojowego płaty dodatkowo na podstawie zawartej umowy (61,50 zł brutto / 1 miejsce)
bardzo atrakcyjna i modna lokalizacja inwestycji Katowice-Giszowiec, położona pomiędzy lasami - zaledwie 10 min. jazdy samochodem od centrum Katowic, blisko węzła komunikacyjnego Murckowska
w pobliżu trasy rowerowe, szkoła 600m, przedszkole 800m, przystanek autobusowy 120m, lasy z trasami biegowymi
architektura budynków nawiązująca do historycznej części Starego Giszowca
4 budynki - 24 mieszkania
każde mieszkanie z indywidualnym wejściem do budynku z poziomu terenu
plac zabaw dla dzieci
monitoring osiedlowy
wjazd na teren osiedla poprzez zabudowane szlabany wjazdowe
możliwość zostania właścicielem mieszkania w okresie 5-20 lat od zamieszkania wg indywidualnej decyzji najemcy
możliwość samodzielnego wykończenia mieszkania wg indywidualnych wymagań i potrzeb - architektura budynku pozwala na niepowtarzalną aranżację wnętrz
stawka czynszu 20 zł/m2 z czego ok 66 % przeznaczone będzie na poczet wykupu mieszkania - w stawce czynszu są zawarte wszelkie opłaty eksploatacyjne, fundusz remontowy, opłata za zarządzanie
czynsz płatny jest do dnia wykupu mieszkania - po wyodrębnieniu na własność, wspólnota mieszkaniowa decyduje o wysokości zaliczek: tj. opłata eksploatacyjna, fundusz remontowy, opłata za zarządzanie
cena mieszkania liczona wg kosztów budowy (śr. 4.410 zł/m2) - przy wykupie mieszkania nie wyceniamy wartości mieszkania wg ceny rynkowej - cena pozostaje niezmienna - kupujesz mieszkanie po cenie jego budowy
cena mieszkania przy wykupie pomniejszona będzie o część czynszu przeznaczoną na poczet wykupu mieszkania - im później kupujesz tym mniejsza kwota do zapłaty
cena mieszkania, która ostatecznie może być zapłacona w 20 roku wynajmu nie zmieni się, mimo iż wartość mieszkania będzie wg prognoz 2-3 krotnie wyższa
elastyczność polegająca na możliwości rezygnacji z najmu i odzyskaniu poniesionych nakładów pieniężnych w każdym roku najmu
w przypadku rezygnacji z najmu możliwość scedowania praw i obowiązków umownych na wskazaną osobę
pewny zwrot wpłaconych środków w przypadku rezygnacji z najmu (kaucji, partycypacji i części czynszu, który został wpłacony na poczet wykupu)
Po więcej informacji zapraszam do kontaktu:
Anna Tejs 533997550
ULICA DZIAŁKOWA GISZOWIEC KATOWICE LIPIEC 2019 OLD COAL MINERS' HOUSES
Ulica Działkowa - Giszowiec (ok. 6 km od centrum Katowic), o 18:53 26 lipca 2019. Stare zabytkowe domy dwurodzinne z lat 1907-1910. Działkowa Street, old coal miners' houses (built 1907-1910) in Giszowiec in Katowice, Silesia, Poland, filmed at 6:53 P.M. on July 26, 2019.
W latach 1907-1910 na terenie zalesionym gminy Janów wybudowano unikatowe w skali europejskiej osiedle ogród przeznaczone dla pracowników kopalni „Giesche”. Kopalnia położona była w wiejskiej okolicy i stamtąd głównie pochodziła jej załoga, dlatego stworzono pracownikom warunki do których byli przyzwyczajeni. W związku z tym wybudowano mieszkania w stylu starych górnośląskich chałup chłopskich. Chałupy chłopskie charakteryzowały się głęboko w dół schodzącym załamanym dachem przykrywającym budynek. Wszystkie pomieszczenia mieszkalne ulokowane były tylko na parterze. Pod wspólnym dachem znajdowała się również obora. Taka forma budynku była przystosowana do miejscowych warunków klimatycznych.
Zabudowa w stylu chłopskich chałup górnośląskich w Giszowcu
Osiedle wzorowane na tradycyjnym budownictwie ludowym składało się z parterowych domków z ogrodami, przeważnie dwurodzinnych, w których znalazło zamieszkanie ok. 600 rodzin robotniczych i 38 urzędniczych. Każdy z budynków, który nie pełnił funkcji mieszkalnej, miał unikatowy w stosunku do innych kształt. Natomiast domy mieszkalne były stawiane według kilkunastu projektów. W celu zróżnicowania brył domów i uniknięcia monotonii zastosowano kilka rodzajów dachów m.in.: łamane, półszczytowe, dwu-, czterospadowe i naczółkowe. Wzdłuż jednej drogi nie budowano identycznych chałup, starano się zmieniać wielkość i kształt oraz rytmy okien i drzwi. Domy urzędników były bardziej okazałe, kryte czerwoną dachówką. Najczęściej oddalone od robotniczych i na wzór angielski otoczone parkiem. Domy robotników pokryto natomiast ogniotrwałymi dachami gontowymi.
Powierzchnia mieszkań robotniczych była jak na owe warunki bardzo duża, wahała się w przedziale 38–52 m². Mieszkania te były dwu- lub trzyizbowe, pozbawione wody bieżącej, jednak wodę można było czerpać z ulicznych hydrantów zainstalowanych co 100 metrów. Do każdego domu przylegał ogródek i mały budynek gospodarczy. W ogródkach usytuowane były ubikacje z wymienialnymi pojemnikami. Dwa razy w tygodniu wywożono je na obrzeże miasta do kompostowni. Mieszkania urzędnicze były większe i komfortowo urządzone. Ich powierzchnia użytkowa wynosiła 76–104 m², składały się z 2, 3 lub 4 pokojów z kuchnią i komórką. Wyposażone były w urządzenia wodne i kanalizacyjne, a niektóre także w ubikację. Do kopalni i pobliskich miejscowości dojazd zapewniała kolejka wąskotorowa zwana „Balkanem”.
Teren osiedla stanowił prostokąt o wymiarach 800 m i 1200 m. Z rynku w czterech głównych kierunkach ruchu wychodziły ulice, z którymi krzyżowały się dwie koncentrycznie usytuowane ulice okrężne. Trzecia skrajna droga okrężna biegła po obwodzie osiedla, jej część zachodnią i północną stanowiły szosa Katowice-Murcki i droga do Mysłowic. W środku osiedla znajdował się rynek, wokół którego zgrupowano budynki: nadleśnictwo, budynek administracyjny, gospodę, kręgielnię, salę teatralną i muszlę koncertową. Nieco dalej, dla inżynierów i urzędników, urządzono korty tenisowe i pola golfowe, które dopiero w latach 70. XX wieku zostały zlikwidowane przez zasypanie ich niskiej jakości węglem. Jedną stronę rynku wypełniały sklepy, drugą niemieckie szkoły. Zbudowano łaźnię, magiel i pralnię z bieżącą, zimną i gorącą wodą. Łaźnia służyła głównie żonom i dzieciom górników.
Giszowiec (German: Gieschewald) is an eastern district of the city of Katowice (Silesian Voivodeship, Poland), created as a coal miners' settlement in 1907. Initially consisting of about 3,300 miners and their families, the district's population have grown over the years to over 18,000. Although Giszowiec's architectural originality suffered major damages in the 1970s and 1980s due to large scale urbanization, its early unique character can be still felt in the surviving miners' housings, the marketplace, numerous individual buildings and structures, as well as the relatively well preserved general design of a Garden city.
© 2019 RAROTONGA - PAUL ???? The copyright to the content of the movie clip belongs to me - the author of the clip. It was filmed on Działkowa Street in Giszowiec, Katowice, Silesia, Poland, at 6:53 P.M. on July 26, 2019. ???? ???? ???? ???? ????
Giszowiec, at 6:53 P.M. on July 26, 2019. ????
Giszowiec/Gieschewald - um 18:53 am 26. Juli 2019. ????
Giszowiec - o 18:53 26. júla 2019. ????
Giszowiec - o 18:53 26 lipca 2019. ????????????
Wspomnienia z miejsc niezwykłych - Erinnerungen an ungewöhnliche Orte - Memories from and of unusual places - Spomienky z neobvyklých miest.
Nikiszowiec
Nikiszowiec (niem. Nikischschacht, śl. Ńikisz) -- część dzielnicy administracyjnej Janów-Nikiszowiec miasta Katowice.osiedle robotnicze dla górników kopalni Giesche wybudowane na terenie obszaru dworskiego Gieschewald (Giszowiec) w latach 1908-1918 z inicjatywy koncernu górniczo-hutniczego Georg von Giesches Erben.Zabytkowa zabudowa mieszkaniowa osiedla w Nikiszowcu powstała według projektu Georga i Emila Zillmannów.
Nikiszowiec a part of an administrative district Janów-Nikiszowiec of Katowice city.
Initially it was coal miners' settlement of Giesche mine built on the land of Gieschewald manor (Giszowiec) between 1908--1918 on the mining -- metallurgical concern initiative Georg von Giesches Erben.
Arch. Emil and Georg Zillmann
NOWE BOISKO NA OSIEDLU WITOSA
Katowice zyskały kolejne boisko sportowe. 28 maja na osiedlu Witosa nastąpiło oficjalne otwarcie nowego obiektu, zrealizowane ze środków budżetu obywatelskiego. Projekt otrzymał aż 6481 głosów.
Katowice O.Ś Giszowiec
Bogata w wydarzenia historia Giszowca odzwierciedla problemy regionu Górnego Śląska oraz całego państwa Solskiego. Zacznijmy więc od samego początku.
Dzielnica została wybudowana w latach 1907-1910 dla górników zatrudnionych w kopalni „Giesche (obecnie „Wieczorek). Właścicielem kopalni była niemiecka spółka „Georg von Giesches Erben (Spadkobiercy Gieschego).
Ówczesny dyrektor Anthon Utheman, który podjął decyzję o budowie dzielnicy mieszkaniowej dla rodzin swoich pracowników, zlecił wykonanie projektu osiedla architektom Jerzemu i Emilowi Zillmannom z Charlottenburga koło Berlina. Zaprojektowali oni dzielnicę mieszkaniową, wzorując się na idei „miasta-ogrodu, której twórcą był znany angielski urbanista Sir Ebenezer Howard (1850-1928).
giszowiec-mlodziezowa.jpgPo l wojnie światowej, w czasie trzech powstań śląskich w latach 1919-21, mieszkańcy Giszowca o polskim rodowodzie walczyli o powrót Górnego Śląska do wyzwolonej spod zaborów Polski.
Dzięki zdecydowanej postawie ludności duża część Górnego Śląska wraz z Giszowcem została przyłączona do Macierzy 20 czerwca 1922 roku. Dwunastu bojowników z Giszowca poległo w walkach powstańczych o przynależność ziemi śląskiej do Polski.
W roku 1926 koncern „Spadkobiercy Gieschego został przejęty przez kapitał amerykański.
4 września 1939 roku w wyniku inwazji wojsk hitlerowskich na Polskę, Giszowiec znalazł się pod okupacją niemiecką. Hitlerowski agresor niszczył polskie symbole narodowe, m.in. pomnik powstańców śląskich, wzniesiony w roku 1925. Po upływie ponad pięciu lat, 27 stycznia 1945 roku Giszowiec wraz z Katowicami został wyzwolony spod okupacji.
Jednak przez następne 44 lata wolność nie była pełna, gdyż do roku 1989 Polska znajdowała się w obszarze bloku państw socjalistycznych, oddzielonego od reszty Europy „żelazną kurtyną!
W latach 1924-51 Giszowiec wchodził w skład gminy Janów, a później do 1960 r. należał do powiatu miejskiego Szopienice. W roku 1960 zarówno Giszowiec jak i Szopienice zostały dzielnicami Katowic.
W roku 1964 wydobycie węgla rozpoczęła nowa kopalnia „Staszic, którą zlokalizowano w pobliżu osiedla. Aby zapewnić mieszkania dla coraz większej liczby górników, w l 969r. zapadła decyzja o wyburzeniu zabytkowego Giszowca i postawieniu na jego miejscu nowego osiedla Staszica, złożonego z 10-piętrowych wieżowców.
Wyburzenia przerwano po decyzjach konserwatora zabytków z lat 1978 i 1987 o wpisaniu układu urbanistyczno-przestrzennego Giszowca do rejestru zabytków województwa katowickiego. Niestety uchroniło to przed zniszczeniem zaledwie około jedną trzecią pierwotnej ilości domów.
W roku 1999 kopalnia przekazała budynki zabytkowej części Giszowca miastu Katowice. Mieszkańcy mogą obecnie nabywać domki na własność.
giszowiec-mapka.jpg
Legenda:
Karczma Śląska
Izba Śląska
Cukiernia
Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy
Przedszkole
Sklepy
Stara szkoła
Fryzjer
Szkoła marzeń
Stara poczta
Kościół pw. Św. Barbary
Kościół pw. Św. Stanisława Kostki
Domki urzędników amerykańskich
Wieża ciśnień
Willa dyrektora
Ośrodek Sportowy Giszowiec
* opracowano na podstawie publikacji Giszowiec Nikiszowiec Szopienice, Przewodnik po dzielnicach Katowic
DE SILVERS & GISZOWIANIE - TO NASZ GISZOWIEC (Official Video)
To nasz Giszowiec - sł./muz. Aleksander Pietrek
W ramach programu Aktywny Senior 60+ realizowanego w Katowicach Giszowcu przy współpracy Urzędu Miasta Katowice, Radnego Miasta Katowice Dariusza Łyczko, TKKF CZARNI oraz
DE SILVERS powstał teledysk do piosenki To nasz Giszowiec, którego autorem i kompozytorem jest Aleksander Pietrek.
Realizacja nagrania utworu - ALEX STUDIO Aleksander Pietrek
Realizacja teledysku - COMTV.pl
W teledysku udział wzięli: De Silvers oraz Seniorzy uczestniczący w spotkaniach Aktywny Senior 60+
Kontakt z zespołem: DE SILVERS : 502-279-262
NOWA HALA SPORTOWA W KATOWICACH - GISZOWCU
1 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Tego dnia swoje święto obchodziło również gimnazjum nr 16 w Giszowcu, gdzie oddano do użytku nową halę sportową.
Nowe wielkie osiedle w Katowicach.
Nowe wielkie osiedle w Katowicach. Niedługo wprowadzą się tam pierwsi lokatorzy.
Czytaj:
Giszowiec spacer ( Katowice )
Giszowiec - Katowice z lotu ptaka
Giszowiec - Katowice z lotu ptaka 2015 ul. Pszczyńska
11.09.2019 Rusza proces Psycho Fans (Ruch Chorzów Hooligans) PDW
Przebudowa, modernizacja węzła DK81 i DK86 w Katowicach
CORAZ BLIŻEJ KONIEC BUDOWY NOWEGO NIKISZOWCA
W ramach programu Mieszkanie Plus na osiedlu Nowy Nikiszowiec powstanie ponad 500 nowych mieszkań. Ze względu na fakt, że budowa kompleksu mieszkalnego coraz bardziej zbliża się do końca, odbyło się uroczyste zawieszenie wiechy na najwyższym budynku wchodzącym w jego skład. W wydarzeniu brał udział minister finansów, inwestycji i rozwoju.
Jude Gang Cracovia vs Wisła - klub PROZAK - Kraków (17.05.2019 r.)
Film nadesłany przez jednego z naszych widzów.
????Zapraszamy do regularnego odwiedzania strony ➡ PolishFans.tv❗ Najnowsze kibicowskie filmy z polskich stadionów w jednym miejscu❗
????Zachęcamy również do subskrybowania, polubienia, oraz obserwowania PolishFans TV - największej telewizji kibicowskiej w Polsce:
????YouTube ➡
????Facebook ➡
????Instagram ➡
????Twitter ➡
30 Michałkowice Bytomska - Giszowiec Kopalnia Staszic. ZTM Katowice. Cz.1 / Maju
Trasa linii 30 z perspektywy pilota w kabinie Jelcza M181MB/3
JAK NA KADRĘ POJEDZIEMY - wymiana uprzejmości na meczu GKS Katowice - Elana Toruń (12.10.2019 r.)
GKS Katowice 2-0 Elana Toruń (12.10.2019 r.)
????Zapraszamy do regularnego odwiedzania strony ➡ PolishFans.tv❗ Najnowsze kibicowskie filmy z polskich stadionów w jednym miejscu❗
????Zachęcamy również do subskrybowania, polubienia, oraz obserwowania PolishFans TV - największej telewizji kibicowskiej w Polsce:
????YouTube ➡
????Facebook ➡
????Instagram ➡
????Twitter ➡
KATOWICE Z LOTU PTAKA
Czasem warto spojrzeć na miasto z innej perspektywy.
Nikiszowiec
Nikiszowiec.
Workers' housing estate for miners of the Giesche mine from the beginning of the 20th century. Katowice Quarter. Poland.
Nikiszowiec.
osiedle robotnicze dla górników kopalni „Giesche” z początku XX w. Dzielnica Katowic. Polska