Ośrodek Kultury Morskiej, Gdańsk | Strefa Przestrzeni
Współczesne centrum morskich tradycji przywołuje pamięć o hanzeatyckich kamienicach nad Motławą. Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku.
Film z serii Księga Przestrzeni - poświęconej największym osiągnięciom polskiej architektury współczesnej.
Film from the series The Book of Expanse devoted to the leading achievements in Polish architecture of today.
Zapraszamy także do śledzenia naszego FB @StrefaPrzestrzeni
Follow us also on FB @StrefaPrzestrzeni
Ośrodek Kultury Morskiej
Zapraszamy do Ośrodka Kultury Morskiej – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Tu nie jest jak w zwykłym muzeum: wybierz łódź, w której popłyniesz w rejs dookoła świata, daj nam sygnał alfabetem Morse’a, wywołaj tsunami i baw się dobrze! O statkach i łodziach wiemy wszystko – teraz kolej na Ciebie!
Ośrodek Kultury Morskiej to miejsce stworzone dla najmłodszych gości muzeum, w którym każdy czuje się dobrze!
Ośrodek Kultury Morskiej
ul. Tokarska 21-25
80-888 Gdańsk (wejście od strony Motławy i od ul. Tokarskiej)
Telefon:
58 329 87 00
Dział Edukacji (lekcje muzealne):
58 329 87 33, edukacja@nmm.pl
więcej informacji:
Ludzie-Statki-Porty
Zapraszamy na niezwykły plac zabaw, gdzie poznasz, jak wygląda praca na morzu. Możesz poczuć się jak kapitan: stery statku należą do Ciebie! Widzisz rozbitków – uratuj ich! Potem przeładuj kontenery w porcie i sprawdź, co jest cięższe – belka bawełny czy może skrzynia z bananami! Wygraj regaty na basenie, sterując masowcem, żaglówką lub holownikiem! Koniecznie policz wszystkie latarnie morskie. Jak prawdziwy archeolog poprowadź badania za pomocą batyskafu na samym dnie morza! Może znajdziesz ważny eksponat. Tylko tu zupełnie legalnie wywołasz tsunami!
Łodzie ludów świata
Poznaj niezwykłą kolekcję pojazdów wodnych, które zostały przekazane Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku przez ludzi morza. Sprawdź, które łodzie są szybkie, jakie niezwykle wytrzymałe, a które po prostu piękne! Znajdź na wystawie indiańskie canoe z brzozowej kory, wykonane bez użycia gwoździ. Dowiedz się jak zbudowana jest słomiana tratwa peruwiańskich rybaków, dlaczego weneckie gondole są zagięte jak banan, i czemu łodzie wietnamskie wyglądają jak kosze.
Statki. Nasza pasja
To jedyna tego rodzaju wystawa w Polsce! Dzięki symulatorom zajrzeć można do wnętrza statków czy zadokować ważącą ponad 25 tysięcy ton platformę wiertniczą. Przy pomocy wirtualnego lustra, możemy przebrać się w jeden ze stoczniowych strojów, np. spawacza czy montera rusztowań. Największą atrakcją wystawy jest symulator żurawia stoczniowego, w której dzięki goglom „Oculus” możemy rozpocząć składanie bloków kadłuba statku z poszczególnych sekcji.
Wystawa została przygotowana przez grupę stoczniową Remontowa Holding.
Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku
Statki. Nasza pasja - wystawa w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku
Relacja z otwarcia 19 czerwca 2015 r. w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku mutlimedialnej długoterminowej wystawy Statki. Nasza pasja. Prezentuje ona - przy pomocy najnowszych technik i symulacji komputerowych szeroki zakres produktów i usług oferowanych przez największą grupę stoczniową w Polsce – Remontowa Holding S.A.
Ośrodek Kultury Morskiej
Historia budowy Ośrodka Kultury Morskiej, nowego oddziału Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Film zrealizowany przez Marka Kańskiego.
Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku
Ośrodek Kultury Morskiej to nowy oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku - zlokalizowany nad Motławą, tuż obok Żurawia.
Ośrodek Kultury Morskiej to najmłodszy oddział Narodowego Muzeum Morskiego, otwarty w kwietniu 2012 r. Jest równocześnie jednym z najnowocześniejszych muzeów w Polsce - jako jedyna placówka w kraju w kompleksowy i interaktywny sposób przekazuje wiedzę dotyczącą tematyki morskiej, wykorzystując techniki multimedialne. OKM, mimo współczesnej formy architektonicznej, w której uwagę przykuwają częściowo przeszklone ściany i stropy, nawiązuje do historycznej zabudowy Gdańska.
Jego wielkim atutem jest położenie na pobrzeżu Motławy - na trasie jednego z najpopularniejszych szlaków turystycznych Starówki. Ośrodek przylega bezpośrednio do ceglanej baszty Żurawia i ciągnie się wzdłuż Rybackiego Pobrzeża.
Główną atrakcją OKM jest interaktywna sala Ludzie-Statki-Porty. W oczy rzuca się tu przede wszystkim ogromny basen ze zdalnie sterowanymi modelami statków i jachtów. Goście Ośrodka mogą urządzić w nim regaty i sprawdzić, jak najlepiej ustawić żagiel względem wiatru lub próbować delikatnych manewrów na wodzie z użyciem holowników.
Publiczność zwiedzająca ekspozycję pozna także specyfikę pracy w porcie i za pomocą wózka widłowego może załadować do kontenera towary - ryż, kakao, owoce. Z kolei miłośnicy podróży w głąb oceanu zasiądą za sterami batyskafu, aby odbyć wirtualną wycieczkę do leżącego na dnie wraku. To jedyna w Polsce wystawa, na której wejdziemy na pokład mostku kapitańskiego i chwycimy koło sterowe, aby uratować widocznego w oddali (czyli na ekranie LCD) rozbitka.
Wystawa w Centrum Kultury Morskiej w Gdańsku
Ośrodek Kultury Morskiej - Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
Temat filmu: Ośrodek Kultury Morskiej - sala interaktywna ludzie-statki-porty
Otwarcie Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku
Filharmonia Bałtycka, Gdańsk | Strefa Przestrzeni
Neogotycka elektrociepłownia z końca XIX wieku, położona nad Motławą, na wyspie Ołowiance, została odrestaurowana i zaadaptowana na potrzeby kultury.
Filharmonia Bałtycka w Gdańsku.
Film z serii Księga Przestrzeni - poświęconej największym osiągnięciom polskiej architektury współczesnej.
Film from the series The Book of Expanse devoted to the leading achievements in Polish architecture of today.
Zapraszamy także do śledzenia naszego FB @StrefaPrzestrzeni.
Follow us also on FB @StrefaPrzestrzeni.
Odkryj Gdansk z Ryanairem
Sprawdź naszą ostatnią podróż do Gdansk. Ten film pomoże Ci poznać najwięcej atrakcji tego wspaniałego miasta.
Gdański Teatr Szekspirowski | Strefa Przestrzeni
Jedyny w Europie, współczesny teatr elżbietański z otwieranym dachem, powstał na obrzeżach Głównego Miasta w Gdańsku.
Gdański Teatr Szekspirowski.
Film z serii Księga Przestrzeni - poświęconej największym osiągnięciom polskiej architektury współczesnej.
Film from the series The Book of Expanse devoted to the leading achievements in Polish architecture of today.
Zapraszamy także do śledzenia naszego FB @StrefaPrzestrzeni
Follow us also on FB @StrefaPrzestrzeni.
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - s.s. Sołdek
Oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Morskie opowieści, czyli NARODOWE MUZEUM MORSKIE w Gdańsku
Odwiedziliśmy Gdańsk, który został wyróżniony w konkursie European Best Destination 2017. Tym razem plaża była dodatkiem, bo główną atrakcją było zwiedzanie Narodowego Muzeum Morskiego. Zwiedziliśmy Statek Sołdek, Spichlerze, Żurawia i Ośrodek Kultury Morskiej. Zdecydowanie trzeba sobie to rozłożyć na 2 dni, bo w każde miejsce jest fantastyczne.
Tym razem zatrzymaliśmy się w hotelu Hanza, który sąsiaduje z OKM. Już lepiej trafić nie mogliśmy :)
Polecamy Gdańsk o każdej porze roku, FamiVlog
Europejskie Centrum Solidarności | European Solidarity Centre
Zapraszamy do środka! | Join us!
ecs.gda.pl
Parada Żaglowców na Motławie. Baltic Sail Gdańsk 2019 - cz.1
Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie podpisane przez miasta regionu Morza Bałtyckiego zainicjowane przez niemiecki port Rostok w 1996 roku. Celem jego pomysłodawców było i jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu Morza Bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu.
Obecnie do Baltic Sail należą: Gdańsk, Kłajpeda, Rostock, Karlskrona, Nysted, Ryga, Szczecin. W tym roku po raz kolejny w portach zrzeszonych w Baltic Sail odbędą się żeglarskie święta, przybliżające ich mieszkańcom i turystom, tradycje marynistyczne regionu Morza Bałtyckiego.
Zlot tradycyjnie już jest otwarty dla wszystkich jednostek pływających, a więc także dla jachtów turystycznych, kutrów i motorówek. Celem imprezy jest integracja środowisk żeglarskich i propagowanie marynistycznego dziedzictwa Gdańska. Zlot jest dla żeglarzy okazją do poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach, zdobycia kolejnych doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów. Baltic Sail to także wyjątkowa promocja Gdańska, zatem miasto starannie przygotowuje się do tego wydarzenia. Zlot zaplanowano w taki sposób, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Środowisko żeglarskie ma okazję zaprezentować się mieszkańcom i turystom, a ci mają szansę przeżyć niezwykłą morską przygodę. Wszystkie żaglowce cumujące u nabrzeża Motławy przy Targu Rybnym zostają udostępnione każdemu, kto chciałby zapoznać się z ich historią i zwyczajami panującymi na morzu. Baltic Sail Gdańsk to także niepowtarzalna okazja do wzięcia udziału w rejsach po Zatoce Gdańskiej na jednym z żaglowców biorących udział w zlocie.
Gdańsk, który posiada wielowiekową tradycję morską, jest doskonałym miejscem dla tego typu imprez. Wszystkie jachty przybywające na Zlot z całej Polski i Europy cumują w marinie, w samym centrum miasta, przy ulicy Szafarnia. Z każdym rokiem gdańska marina gości coraz więcej jednostek, które doskonale wkomponowują się w architektoniczny obraz Starego Gdańska.
Parada Żaglowców na Motławie. Baltic Sail Gdańsk 7 lipca 2019
Jak to się zaczęło… Pierwszy zlot żaglowców w Gdańsku we wspomnieniach p. Andrzeja Radomskiego
1000-lecie Gdańska obchodzone w 1997 roku zapoczątkowało zloty żeglarskie w Gdańsku. Decyzją Zarządu Miasta, w samym jego sercu, pomiędzy wyspą Ołowianka a Wyspą Spichrzów, wybudowano Gdańską Marinę. 20 czerwca 1997 roku nowa przystań jachtowa przy ulicy Szafarnia wraz z zapleczem socjalnym dla żeglarzy przy Targu Rybnym, były gotowe na przyjęcie gości. Budowę Mariny rozpoczęto już rok wcześniej. Wiadomo było, że duża część gości przybywających na obchody 1000-lecia do grodu nad Motławą, planowała podróż drogą wodną. Spodziewano się gości także z zagranicy. Wielu żeglarzy polonijnych zdecydowało się na przyjazd do Gdańska własnymi jachtami, nawet z USA.
Oprócz żeglarzy i jachtów, których miała przyjąć nowo wybudowana Marina, szykowano też nabrzeża przy Targu Rybnym. Największym problemem organizatorów od strony morskiej było przybycie siedmiu wielkich żaglowców, które prosto do Gdańska miały napłynąć z kończącego się w Goteborgu oficjalnego Zlotu Wielkich Żaglowców – The Cutty Sark Tall Ship’s Races. Ostatecznie żaglowce z „Darem Młodzieży” na czele zacumowały przy Westerplatte.
Pierwszy zlot żaglowców „Sail Gdańsk”, który odbył się w roku obchodów 1000-lecia Gdańska, zakończył się olbrzymim sukcesem, zarówno od strony organizacyjnej, jak również z powodu licznych atrakcji dla mieszkańców oraz turystów. I chociaż Gdańska Marina pękała w szwach, a przy nabrzeżach jachty cumowały burta w burtę, to nie było nikogo, kto by nie wspominał tych wspaniałych sierpniowych dni 1997 roku z łezką w oku. Włodarze Miasta, zachęceni powodzeniem zlotu żaglowców, postanowili że przyszedł czas na morski Gdańsk, planując tym samym wydarzenie promujące dawne bogate dzieje Miasta, nawiązujące do jego bogactwa, kultury i wielowiekowej historii, zakorzenionej w tradycjach morskich. Jeszcze w tym samym roku Władze Miasta podpisały umowę na organizację Regat Wielkich Żaglowców The Cutty Sark Tall Ship’ Races w Gdańsku w lipcu 2000 roku oraz zawarły porozumienie w sprawie organizacji festiwalu morskiego pod nazwą BALTIC SAIL GDAŃSK (wraz z Karlskroną, Helsingorem i Rostokiem ).
Definicje:
Regaty Wielkich Żaglowców The Cutty Sark Tall Ship’s Races – ich organizatorem jest ISTA (International Sail Training Association) z siedzibą w Gosport w Anglii. Są to regaty organizowane od 1956 r., zaś pierwszy raz w Polsce odbyły się w Gdyni w 1974 r. Dzisiaj noszą nazwę „The Tall Ships Races”.
Festiwal Morski BALTIC SAIL (SAIL GDAŃSK) – organizowany każdego roku przez Miasta Bałtyckie od 1997r. w wyniku porozumienia podpisanego przez władze miast: Rostoku, Karlskrony, Gdańska i Helsingoru. / obecnie są to: Karlskrona (SWE), Klaipeda (LT), Nysted (DK) Rostok (D), RIGA (LV), Szczecin (PL) i Gdańsk (PL).
Ferie na Trójmieście: Ośrodek Kultury Morskiej
W Trójmieście nie trudno znaleźć ciekawe propozycje na ferie zimowe. Tym razem odwiedziliśmy Ośrodek Kultury Morskiej
Gdańsk Muzeum Bursztynu #48 Natalka i Kuba Oceniają
Muzeum bursztynu w Gdańsku to stosunkowo młode muzeum, bo powstało w latach dwutysięcznych - ma, więc dopiero kilkanaście lat. Mieści się w budynku starego więzienia. Można tutaj zapoznać się z pięknymi zbiorami i wyrobami z bursztynu. Dzieci zainteresowały szczególnie przedmioty codziennego użytku oraz biżuteria. Duże wrażenie robiły także największe okazy, które wyglądały, jak bochenki chleba. Muzeum składa się z kilku poziomów zakończonych zadaszonym tarasem widokowym oraz druga część to Katownia. Jeżeli dzieci są małe i wrażliwe, to odradzamy tę część muzeum.
Cena biletów:
Normalny: 12zł
Ulgowy: 6zł
Rodzinny: 20zł
Na plus tego miejsca:
W pomieszczeniach z ekspozycją znajdują się tableciki, na których dzieci mogą obejrzeć edukacyjne filmiki. Dzięki temu dzieciaki poprzez zabawę uczą się nowych rzeczy.
Co musicie zabrać na wyjście?
Zwiedzanie nie zajmuje zbyt dużo czasu, a sama trasa poza schodami nie jest trudna, więc przydadzą się pewnie wygodne buty i nic szczególnego więcej.
Parking:
Ponieważ muzeum znajduje się w centrum, zalecamy płatne parkingi. W okolicy jest sporo miejsc, więc na pewno coś uda się znaleźć
Interaktywne Muzeum Morskie w Gdańsku
Wystawa zajmuje powierzchnię blisko 400m2. Została przygotowana w taki sposób, aby zwiedzający po kolei poznawali poszczególne zagadnienia związane z morzem, a zdobytą wiedzę wykorzystywali na kolejnych stanowiskach. Ekspozycja składa się z pięciu działów: Morze -- środowisko i technika -- tu można się dowiedzieć, jak powstaje wir wodny i fala tsunami, jak działa bateria słoneczna oraz obejrzeć na nieboskłonie konstelacje nieba północnego. Stanowiska drugiego działu („Budowa statku) pozwalają wcielić się w rolę kapitana i dowodzić jednostką z pokładu mostka kapitańskiego. W pobliżu znajduje sie również makieta żaglowca o długości 7 m oraz basen ze sterowanymi modelami różnego typu jednostek pływających.
Dzięki wizycie w dziale Praca w porcie poznamy tajniki życia portu, dowiemy się, jak funkcjonuje terminal kontenerowy oraz co można załadować do wnętrza kontenera. Inną atrakcją tej części wystawy jest multimedialne stanowisko prezentujące latarnie morskie polskiego wybrzeża.
Kolejny dział opowiada o codzienności życia ludzi morza. Zwłaszcza dzieci będą mogły bliżej poznać cechy marynarskiego życia i przebrać się za marynarza, kapitana, a nawet... pirata. Tutaj również dowiemy się więcej o ratownictwie morskim, zwiedzający będą mogli założyć kamizelki ratunkowe i dokładnie obejrzeć w pełni wyposażoną tratwę ratunkową.
Piąty dział wystawy opowiada o archeologii podwodnej. Przygotowano tu podwodne stanowisko z dzwonem nurkowym i podstawowym sprzętem do badań archeologicznych. Młodzi odkrywcy dowiedzą się na czym polega praca archeologa podwodnego i będą mogli odszukać zakopane w piaszczystym dnie skarby. Dużą atrakcją będzie też możliwość odbycia wirtualnej wycieczki batyskafem na dno morza, a także poznanie działania echosondy.
National Maritime Museum Gdansk, Poland
Muzeum Morskie w Gdańsku