Rzymskokatolicka Parafia Znalezienia Krzyża Świętego w Wiśle-Głębcach - Styczeń 2017
Dzwony Kościóła Znalezienia Krzyża Św. Wisła-Głębce
Bije jeden dzwon 15min przed mszą w kościele katolickim pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Wiśle - Głębcach. Dzwon został prawdopodobnie odlany w Kętach:
~300kg, ton: cis
Jest to jedyny dzwon tego kościoła. Wieża jest zabytkowa, liczy 30,5m wysokości i została przeniesiona z kościoła w Połomi koło Wodzisławia. Bardzo możliwe że dzwon posiada napęd ręczny, bije przez jedną minutę a potem wyhamowuje sam.
*Dedykacja dla Jakuba Muchy!!!*
Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle cz. 2 Kaplica pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej, patrz opis
- 2x2 Biuro Rachunkowe - tel. 42 661-94-69, 42 288-10-60
Łódź, Siewna 15, V piętro, pokój 512 (biurowiec, dawna Vera)
oddział Konstantynów Łódzki
Obok Zamku Górnego stoi drewniana kaplica pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej. Zbudowana została w 1909 roku w stylu tyrolskim. We wnętrzu znajduje się ołtarz z I połowy XVII wieku. W ołtarzu umieszczono dwa obrazy datowane na rok 1638 – Drogę Krzyżową oraz Wniebowzięcie i Koronację Najświętszej Marii Panny. Na ścianach w nawie głównej można zobaczyć krucyfiks z I połowy XVII w. oraz przedstawiający Świętą Rodzinę obraz z początków XVII stulecia. Drugi krucyfiks pochodzący z I połowy XV w. – umieszczony jest na chórze. Prezbiterium wyposażone jest w drewniane lektorium oraz fotel i taborety dla celebrantów. Nawa główna oddzielona jest od prezbiterium ozdobnie kutą balustradą. Na wprost niej ustawione są dwa klęczniki oraz fotele dla Pary Prezydenckiej. Prezydent Aleksander Kwaśniewski podarował chrzcielnicę, natomiast Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska figurę Św. Jadwigi Śląskiej. Obok kaplicy została wzniesiona również dzwonnica z trzema dzwonami. Pani Prezydentowa Maria Kaczyńska podarowała krzyż wykonany z drewna oliwnego z relikwiami z Ziemi Świętej. Para Prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy podarowali mosiężno-srebrne tabernakulum. Para Prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy podarowali świecznik pod paschał oraz obraz MB Ludźmierskiej malowany na szkle. Płaskorzeźba Szczyrkowska Pani i Święty Jakub to dar Prezydenta Andrzeja Dudy, ofiarowany 16 października 2016 r. Płąskorzeźbę Prezydent dostał od Szczyrkowian z dedykacją Niech prowadzą po trudnych drogach służby Polsce.
Kościół Ewangelicki Piotra i Pawła w Wiśle
Kościół Apostołów Piotra i Pawła w Wiśle
Prezydent w Wiśle spotkał się przedstawicielami Kościołów
03.02.2013 - Prezydent w Wiśle spotkał się przedstawicielami Kościołów
Kościół ewangelicki w Żeliszowie 2016
Żeliszów – do 1945 roku Giersdorf. Wieś leży dziewięć kilometrów na południowy wschód od Bolesławca przy Żeliszowskim Potoku i prastarej drodze do Lwówka, na wysokości pomiędzy 210 a 245 m n. p. m. (…)
Do zakończenia II wojny światowej Żeliszów posiadał dwa czynne kościoły – ewangelicki i katolicki. Teraz opuszczona świątynia ewangelicka z roku na rok coraz szybciej popada w ruinę. (…)
Ta dużo okazalsza od kościoła katolickiego, osiemnastowieczna budowla powstała w odległości około czterystu metrów od niego. Żeliszowska świątynia ewangelicka wydaje się być ciekawsza przede wszystkim z powodu nietypowego kształtu. Wzniesiono ją bowiem na planie elipsy. Jej projektantem miał być słynny architekt Langhans, jednak wielu historyków sztuki odrzuca tę tezę, wysuniętą przez niemieckiego badacza Grundmanna. W roku 1872 do „spłaszczonej rotundy” dobudowano wysoką, charakterystyczną piaskowcową wieżę dzwonniczą. Zaprojektował ją znany architekt Peter Gansel – autor kilku podobnych kamiennych konstrukcji, między innymi stojącej także przy obecnym kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Bolesławcu. U podstawy żeliszowskiej wieży, po prawej stronie od widniejącego w niej wejścia, widoczny jest kamień węgielny z napisem: Erbaut im Jahre 1872 (Wybudowano w roku 1872).
Z kolei na położonym po drugiej stronie wrót bloku piaskowca umieszczono przypomnienie cytatu z Pisma Świętego (Księga Izajasza 28, 16):
Przeto tak mówi Pan Bóg.
Oto ja kładę na Syjonie kamień, kamień dobrany,
węgielny, cenny, do fundamentów założony.
Kto wierzy, nie potknie się.
Wokół wnętrza świątyni biegną balkony, wsparte na stiukowych kolumnach. Strzelisty hełm zdobiący wieżę posiadał na szczycie „jabłko”, umieszczone poniżej krzyża. Kryło ono niegdyś w środku dokumenty z epoki, używany bilon i banknoty oraz inne pamiątki historyczne. Niestety, ta wyjątkowo oryginalna „rotunda” stanowi dzisiaj kompletną ruinę, a przylegającą do niej wieżę już dawno pozbawiono smukłego dachu. „Zerwanie” hełmu odbyło się po stwierdzeniu, że jego mocno nadwyrężona i przechylona konstrukcja może w każdej chwili runąć w dół. Stwarzało to śmiertelne niebezpieczeństwo dla każdego, kto znalazłby się w pobliżu. Wnętrze kościoła jest obecnie całkowicie ogołocone z wszelkiego wyposażenia i sprzętów. Będąca w doskonałym stanie zaraz po wojnie budowla, niszczała stopniowo przez ponad pół wieku. Dziś ze względu na zagrożenie zawaleniem empor i innych elementów konstrukcji jest zupełnie niedostępna. Wszelkie otwory drzwiowe i okienne zostały dla bezpieczeństwa ludzi zamurowane.
Przy kościele znajduje się – również zdewastowany – ewangelicki cmentarz, otoczony solidnym niegdyś murem, z niewielką kapliczką cmentarną i dużą ilością do niedawna całkiem dobrze zachowanych nagrobków tudzież okazałych grobowców. Te ostatnie jednak jako pierwsze padły ofiarą cmentarnych hien, spodziewających się zapewne odkrycia tu wielkich skarbów… Na filarze bramy żeliszowskiej nekropolii widnieje napis: Eingang zur Ruhe ( Wejście w ciszy) – identyczny jak przed wejściem do kościoła w Nowej i cmentarza ewangelickiego w Starych Jaroszowicach.
Dzieje Nadbobrzańskiej Gminy Bolesławiec
Joanna Sawicka; Zdzisław Abramowicz
źródło:
Muzyka
Composer: Whitesand (Martynas Lau)
Title: Legend of The King
Zapraszam na blog FotoFakty :
Dokument Sanktuaria Polskie Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu PL
Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu PL
Koncert-nabożeństwo ekumeniczne 03.09.17//10:00
Dzwon-Pierściec-Kościół pw. Św.Mikołaja Bp.
Bije jeden dzwon o 12:00 w kościele rzymskokatolickim pw.Św.Mikołaja Bp. w Pierśćcu koło Skoczowa. Dzwon ma napęd łańcuchowy , a w małej wieży nad ołtarzem wisi dzwonek sygnaturka również z napędem łańcuchowym. Czy ktoś wie ile waży ten dzwon?
Otwock Świder KTO wypina tego wina - New Age po katolicku
ZADKIEM do Naświętszego SAKRAMENTU ? Bezczelnie szybko, nachalnie i bezproblemowo znalazł sobie drogę do polskich kościołów i kaplic satanistyczny gest: wypinanie się tyłem do Pana Jezusa utajonego w Najświętszym Sakramencie. Takie zachowanie nie ma precedensu w historii Kościoła! Rozpowszechnia się gest kłaniania się do drzewa i do kamienia (pomijamy tutaj kwestię uprawnionych i należnych znaków rewerencji wobec konsekrowanego ołtarza z relikwiami, np. przez ucałowanie, co Kościół czyni od wieków).
- Pan Jezus mówi prawdę: „Et ecce ego vobiscum sum omnibus diebus usque ad consummationem saeculi” „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28, 20).
- To słowo realizuje się w sposób najpełniejszy i najzupełniejszy w Najświętszym Sakramencie. Transsubstantiatio – przeistoczenie – podczas Mszy Świętej to istotowa przemiana: nie ma już chleba i wina, jest Ciało i Krew Chrystusa obecne vere, realiter, substantialiter – prawdziwie, rzeczywiście, substancjalnie.
- Kościół zawsze otaczał najwyższym szacunkiem i czcią Eucharystię, Ciało i Krew Chrystusa. Już sama nazwa Sanctissimum Sacramentum – Najświętszy (!) Sakrament – odzwierciedla obiektywną rzeczywistość: hic est Deus – tutaj jest Bóg. Stąd Najświętszemu Sakramentowi oddawana jest cześć boska, najwyższy kult: cultus latriae.- Jednym z istotnych i integralnych elementów kultu jest zwrócenie się w kierunku Pana Jezusa, postawa klęcząca i przyklęknięcie – pełne szacunku, pokory, uniżenia przed majestatem Boga skrytym w Hostii tej. Klęczymy w momencie przeistoczenia, klęczymy przyjmując Komunię Świętą, klęczymy podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu, podczas adoracji wspólnej i prywatnej, przyklękamy kiedy wchodzimy do kościoła, przyklękamy kiedy wychodzimy z kościoła, przyklękamy kiedy przechodzimy przez środek kościoła.
-Tu oto jesteśmy w samym centrum Kościoła. Tu oto jesteśmy w samym centrum spraw Kościoła. Tu oto jesteśmy w samym centrum życia Kościoła jako wspólnoty kultu, adoracji i czci wobec Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Króla.
I oto w tę delikatną dziedzinę, w tę centralną dziedzinę życia Kościoła wpływowe środowiska w ostatnich kilkudziesięciu latach nachalnie i bezczelnie wprowadziły zamęt i doprowadziły do umniejszenia czci wobec Pana Jezusa utajonego w Najświętszym Sakramencie. Ten destrukcyjny proces trwa nadal w najlepsze i wiele wskazuje na to, że jeśli nie postawimy uprawnionego katolickiego oporu – za wzorem Świętych! – staniemy się współwinni umiejszenia czci wobec Pana Jezusa utajonego w Najświętszym Sakramencie. Straszliwy grzech przeciwko czci Bożej! Destrukcja Kościoła. Destrukcja wiary katolickiej.
Ks. prałat Nicola Bux w niedawnym wywiadzie mówił: „W liturgii stracono wymiar wertykalny, podobnie zresztą, jak w etyce czy życiu społecznym. A zatem liturgia przestała być rozumiana jako prawo Boga do bycia czczonym tak, jak On sam to ustalił. I stała się naszą uzurpacją do swobodnego tworzenia kultu i sprawowania go według naszych zwyczajów. Jak mówił prorok Izajasz: zamieniliście mój kult na własny, sklecony z waszych zwyczajów. Liturgia stała się – jak pisał Papież, kiedy był jeszcze teologiem-kardynałem – swoistą formą rozrywki, spędzania wolnego czasu. (…)
Wielu pojęło reformę jako rewolucję. Czyli wszystko wywracamy do góry nogami, w centrum liturgii stawiamy człowieka zamiast Boga, człowieka ze swymi uzurpacjami, pragnieniami, a także z jego – trzeba to powiedzieć – nieodpartą wolą dominacji, zapominając przy tym, że główną postacią w liturgii jest kto inny: nasz Pan, Bóg. (…)
Tabernakulum, na co żali się wielu świeckich, chowa się do kąta, że nie można go w ogóle znaleźć, a w miejscu centralnym stawia się tron dla kapłana. Na to Sobór nigdy nie pozwolił. Doszło do tego na zasadzie stopniowych ustępstw: najpierw usunęliśmy z centralnego miejsca Pana Boga w Najświętszym Sakramencie, a Jego miejsce zajęliśmy my, duchowni. I to w okresie, gdy my, kapłani, nie mamy się czym chwalić. Będzie lepiej, jeśli pozostaniemy z boku, jak słudzy”. . . Sprawa czci wobec Pana Jezusa jest dzisiaj w Kościele marginalna!
- MODERNIZM wg Talmudu ?„Rewolucja ( masonska ) w tiarze i kapie, maszerująca z krzyżem i sztandarem” - Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Otwocku JUDEO-polonia po katolicku ? Kościół Nowej Ery ( New Age ) w Otwocku Świdrze przy ul . Kołłątaja = Gdy człowiek chce być BOGIEM - Ksiądz zamiast Tabernakulium ?
Dzwony Plenum- Kościół Św.Mateusza- Ogrodzona
Biją 3 dzwony 30min przed mszą św. w kościele katolickim pw. Świętego Mateusza Apostoła w Ogrodzonej. Dzwony zostały odlane w Hucie Małapanew w Ozimku:
~200kg, ton: f
~300kg, ton: d
~600kg, ton: b'
Jak widać żaluzje na wieży są bardzo szczelnie zasłonięte przez co dzwony są słabo słyszalne. Niestety silny wiatr bardzo popsuł mi to nagranie za co przepraszam.
*Film z dedykacją dla Adama Ujdy*