Park Zdrojowy w Polanicy Zdrój - Kolorowa Fontanna
Polanica Zdrój to nietypowa urbanistycznie miejscowość. Nie ma tu klasycznego rynku,
a miejscowość rozbudowała się wokół Parku Zdrojowego - który jest centralnym
punktem miasta. Park Zdrojowy ma powierzchnię około 13 hektarów i jest wpisany
do rejestru zabytków.
Z ciekawszych okazów flory rosną tu rozłożyste, pachnące w trakcie kwitnienia
(od maja), rododendrony - czyli różaneczniki, ale także magnolie, a trawniki pokryte
są dywanami kwiatów. Ciekawym okazem jest również pochodzący z Kanady
cyprysik Lawsona, którego obwód wynosi 12 centymetrów. W parku odnajdziemy
również wiele drzew - pomników przyrody.
W parku znajdują się również Pijalnia Wód Mineralnych, Muszla Koncertowa,
Teatr Zdrojowy im. Ćwiklińskiej, Zakład Przyrodoleczniczy i Kolorowa Fontanna.
-------------
Informacje ze strony:
Kolorowa Fontanna
W Polanicy Zdrój działa aż siedemnaście fontann. Najbardziej znana jest
Kolorowa Fontanna - położona przy głównej alei parkowej. Jej nazwa bierze
się stąd, iż jest podświetlana kolorowymi reflektorami. Dodatkowo, fontanna
tańczy do odtwarzanych utworów muzycznych, a woda tryska aż na 12 metrów.
Pokaz ten można podziwiać od maja aż do końca października.
Dla zwiększenia efektu świetlnego pokaz następuje po zmroku.
---------------
Informacje ze strony:
▶ Oglądaj film:
▶ Subskrybuj kanał:
#PolanicaZdrójParkZdrojowy #MariaTravelNature #MariaKalinowska
Połczyński kurort potrzebuje zmian
Połczyn-Zdrój to wspaniałe miejsce na świecie. Wspaniała otaczająca miasto natura, Szwajcaria Połczyńska, uzdrowisko, Park Zdrojowy, historia, ludzie. Niestety miasto potrzebuje zmian, aby wykorzystać posiadany potencjał. Film ukazuje jak wiele jest jeszcze do zrobienia.
Kudowa Zdrój - Park Zdrojowy 3 VIII 2015 r.
Kudowa-Zdrój (niem. Bad Kudowa, czes. Lázně Kudova lub Lázně Chudoba) – miasto uzdrowiskowe w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim.
Według danych z 31 marca 2011 r. miasto miało 10 429 mieszkańców.
Kudowa jest położona w dolinie na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego na wysokości od 370 do 420 m n.p.m.[potrzebne źródło] nad potokiem Bystra, który poprzez rzekę Metuję (czes. Metuje) wpada do Łaby (zlewisko Morza Północnego). Położenie Kudowy na południowych stokach powoduje, że ma ona klimat łagodniejszy od miejscowości położonych w Kotlinie Kłodzkiej, od której jest oddzielona Przełęczą Polskie Wrota. Do 21 grudnia 2007 r. posiadało cztery przejścia graniczne na granicy z Czechami, wszystkie zlikwidowane na mocy Układu z Schengen.
Historycznie miasto należało do hrabstwa kłodzkiego. W latach 1976–1991 miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej Kudowa-Zdrój. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa wałbrzyskiego
Według danych z 2002 r, Kudowa-Zdrój ma obszar 33,99 km².
uż po wojnie miejscowość miała nazwę Chudoba, natomiast stacja kolejowa zaraz po wojnie używała nazwy Chudowa Zdrój. 7 maja 1946 r. wprowadzono urzędowo nazwę Kudowa Zdrój.
Nazwa miejscowości Kudowa-Zdrój pisana z łącznikiem (dywizem) jest nazwą urzędową, ustaloną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji po zasięgnięciu opinii Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych i opublikowaną w Dzienniku Ustaw. W 2004 r. Rada Języka Polskiego uchwaliła taki sposób zapisu wieloczłonowych nazw miejscowych. Forma nazwy pisana bez łącznika, tzn. „Kudowa Zdrój” jest obecnie formą potoczną.
Ponadto w nazwach dwuczłonowych odmieniają się oba człony, dlatego należy odmieniać zarówno nazwę jak i określenie Zdrój. Brak odmiany predykatu Zdrój jest często spotykanym błędem nawet wśród samorządowców i dziennikarzy.
Nazwę miasta nosił także drobnicowiec MS Kudowa Zdrój, który zatonął 20 stycznia 1983 r.
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1354 r. Wieś, która dała początek miastu, położona była na czeskim obszarze etnicznym i nazywała się Lipolitov, a następnie Chudoba. Anegdota głosi, że nazwa ta (w języku polskim bieda) odzwierciedlała status materialny mieszkańców. Znana jest też nazwa Čermenské Lázně . W XVII w. odkryto źródła leczniczych wód o zróżnicowanym składzie chemicznym. W 1636 r. powstały pierwsze urządzenia kąpielowe. W 1777 r. ukazała się we Wrocławiu broszura pt. „Publiczne Uwiadomienie Zdroiów Zdrowych lub wód mineralnych leczących na Śląsku w Kodowie, Reynercu, Altwasser, Szarlotenbrun, Salcbrun i Flinsbergu się znaydujących”. Było to dokonane przez Dawida Vogla tłumaczenie niemieckiej książeczki, wydanej w 1774 r., autorstwa Johanna Gotfrieda Morgenbessera, wrocławskiego lekarza i chemika. Publikacja zawierała informacje obejmujące m.in. wyniki przeprowadzonych analiz, skład chemiczny wód oraz medyczne ich zastosowanie[15]. W połowie XIX w. została uznana za pierwsze uzdrowisko kardiologiczne w Niemczech. Dodatkowy impuls do rozwoju miasta jako kurortu dało otwarcie linii kolejowej Kłodzko-Kudowa-Czechy w 1905 r. W wyniku II wojny światowej, w 1945 r. pomiędzy Rzeczypospolitą Polską a Republiką Czechosłowacką toczył się spór graniczny, między innymi o Kudowę. Strona czechosłowacka wysłała nawet w ten rejon pociąg pancerny.
Ostatecznie miasto weszło w skład państwa polskiego. Jego dotychczasową ludność wysiedlono do Niemiec. Jednocześnie w 1945 r. Kudowa otrzymała prawa miejskie.
Krynica Zdrój i okolice (Park Zdrojowy, Góra Krzyżowa, Muszyna, Tylicz i Wysowa Zdrój)
Krynica Zdrój i okolice czyli Park Zdrojowy, Góra Krzyżowa, Muszyna, Tylicz i Wysowa Zdrój
Prezentacja Sanatorium „Zbyszko”
W ofercie naszego Sanatorium proponujemy szeroką gamę zabiegów w całkowicie zmodernizowanej bazie zabiegowej oddanej do użytku w kwietniu 2016 r. Zapraszamy wszystkich chętnych do skorzystania z naszych usług leczniczych. Mamy nadzieję, że proponowane zabiegi oraz nasza wykwalifikowana kadra medyczna przyczynią się do poprawy stanu Państwa zdrowia.
Demontaż wieży obserwacyjnej w Nadleśnictwie Połczyn
więcej:
Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A. - Krynica-Zdrój meteor24.pl
SZCZEGÓŁY O OBIEKCIE:
Przedstawiamy krótką prezentację Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A.. Obiekt zlokalizowany jest w Krynicy-Zdroju - (ul. Nowotarskiego). Krynica-Zdrój sprawdzone noclegi, szczegółowe ceny, telefon, formularz kontaktowy, opinie ! Zachęcamy do odwiedzenia naszego kanału, prezentujemy tam informacje o najlepszych obiektach noclegowych w Polsce. Oferta Krynicy-Zdroju - sanatorium / ośrodek wypoczynkowy
Kolorowe fontanny w Białymstoku
Kolorowe fontanny w Białymstoku - premiera - 30 kwietnia 2012
Połczyn Zdrój Timelapse
Połczyn Zdrój jest piękny o każdej porze roku. Niezależnie od pogody. Przygotowaliśmy dla Was krótki filmik ze spaceru po mieście w przyśpieszonym tempie. Zapraszamy do obejrzenia i skomentowania!
Dancing w Bohemie - Świeradów Zdrój
Dancing w Bohemie - Świeradów Zdrój
Ciechocinek centrum miasta 20 kwietnia 2018
Ciechocinek uzdrowisko przygotowuje się do sezonu.
W Połczynie Zdroju
Spacerkiem po Połczynie Zdroju
Lądek-Zdrój (4K/UHD)
Lądek-Zdrój
4K/UHD Video - Marek & Ewa Wojciechowscy
Music: MANCY from the site:
Zachęcamy do lektury naszego blogowego wpisu:
Krótkie info z Wikipedii (
Lądek-Zdrój – miasto w Polsce położone w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Lądek-Zdrój. Położone w Sudetach Wschodnich, w dolinie rzeki Białej Lądeckiej.
Prawa miejskie uzyskał w 1282 roku z nadania księcia wrocławskiego Henryka IV Probusa. Jest jednym z najbardziej znanych oraz najstarszych uzdrowisk polskich – jako uzdrowisko był znany już pod koniec XV w. Uważany jest za najstarsze uzdrowisko w Polsce, gdyż według źródeł historycznych już w 1241 roku istniały tu urządzenia kąpielowe zniszczone przez Mongołów wracających z pola bitwy pod Legnicą. Najstarszy zakład przyrodoleczniczy „Jerzy” z basenem zbudowanym na źródle o tej samej nazwie został wzniesiony w 1498 r.
W połowie XIX wieku na terenie Kotliny Kłodzkiej działała księżna Marianna Orańska. Także Lądek wiele jej zawdzięcza, dzięki jej inicjatywie wybudowano drogę łączącą miasto z Kamieńcem i Ziębicami, Bolesławowem oraz morawskim Starym Mĕstem.
Od 1871 miasto leżało w granicach Niemiec. Na fali przydawania uzdrowiskom predykatu Bad, 15 lutego 1935 r. zmieniono również i nazwę Landeck na Bad Landeck. Zmiana ta wynikała z promocji miasta i nie miała związku z germanizacją nazw przeprowadzoną również na ziemi kłodzkiej.
W czasie II wojny miasto nie odniosło żadnych strat. 9 maja 1945 r. zostało zajęte bez walk przez oddział zwiadowców Armii Czerwonej. Niemiecka administracja działała do 15 czerwca 1945 roku; ostatnim urzędującym niemieckim burmistrzem był dr Hänsch. Natomiast pierwszym polskim był Stanisław Latos, który rozpoczął urzędowanie 15 czerwca 1945 r. W budynku przy ulicy Orlej 4 umieściła się radziecka komendantura miasta. Polscy osadnicy zaczęli napływać od sierpnia 1945 roku. Początkowo mieszkali razem z Niemcami. W kwietniu oraz wrześniu 1946 roku przeprowadzono akcję wysiedlenia niemieckich mieszkańców miasta. W latach 1945–1953 oraz 1956–1991 działało sanatorium Armii Radzieckiej. W 1950 roku liczba mieszkańców zrównała się z przedwojenną liczbą mieszkańców miasta. Wśród mieszkańców przeważali przesiedleńcy zza nowo utworzonej granicy wschodniej (około 52%). W 1948 r. pisarz śląski Zbyszko Bednorz został uhonorowany nagrodą Tygodnika Powszechnego za nowelę „Decyzja czyli rzecz o człowieku odzyskanym”, której akcja dzieje się w pierwszych powojennych latach w Lądku Zdroju.
W 1946 roku wprowadzono urzędowo nazwę Lądek Zdrój, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Bad Landeck.
Park Zdrojowy w Polanicy Zdrój - Kolorowa Fontanna
Przepiękny Park Zdrojowy w Polanicy Zdroju jest wizytówką miasta i uzdrowiska.
To jeden z ładniejszych obiektów w Kotlinie Kłodzkiej.
W sercu polanickiego Parku Zdrojowego, pod słynną Wielką Pieniawą i Teatrem Zdrojowym, usytuowana jest cudna kolorowa fontanna, wraz ze sporym sztucznym stawem i różnobarwnym dywanem kwiatowym!
Kolorowa fontanna, jak w kilku innych miastach w Polsce, wieczorami przyzywa na magiczne pokazy, kiedy jest pięknie podświetlona, a strumienie wody tworzą dosłownie barwny kalejdoskop rozpryskujący się wokół kolorowymi kroplami.
Pokaz zawsze gromadzi rzesze kuracjuszy i turystów!
Kolorowa fontanna w Polanicy Zdroju jest niewątpliwie widowiskowa i wspaniała, również w ciągu dnia prezentuje się ciekawie.
---------
Informacje ze strony:
▶ Oglądaj film:
▶ Subskrybuj kanał:
#MariaTravelPoland #PolanicaZdrójPakZdrojowy
#MariaKalinowska
Uzdrowisko Kudowa Zdrój - Uzdrowiska Kłodzkie Grupa PGU
Uzdrowisko Kudowa Zdrój jest najdalej na południe wysuniętym oddziałem Uzdrowisk Kłodzkich S.A.- Grupa PGU, leży w północno-wschodniej części Ziemi Kłodzkiej. Miasto położone jest na wysokości 390 - 400 m n.p.m. Jak pozostałe uzdrowiska (Duszniki Zdrój i Polanica Zdrój) posiada łagodny klimat podgórski. Na północny wschód od uzdrowiska rozciąga się masyw Gór Stołowych.
Skarbem Uzdrowiska są szczawy wodorowęglanowo – sodowo – wapniowe, żelaziste i borowe pozyskiwane ze źródeł „Śniadecki”, „Moniuszko” i „Marchlewski”. Stosuje się je do kuracji pitnej, kąpieli mineralnych i unikatowych suchych kąpieli. Innym naturalnym surowcem leczniczym jest borowina, którą wykorzystuje się do kąpieli i okładów.
Zakład Przyrodoleczniczy w Kudowie Zdroju jest usytuowany w centrum Parku Zdrojowego. Wykonywanych jest w nim ponad 50 rodzajów zabiegów leczniczych takich jak m. in.: okłady borowinowe, fango, , kąpiele mineralne, solankowe, borowinowe i gazowe z CO2, zabiegi odchudzające a także różnego rodzaju masaże.
Leczenie dorosłych obejmuje choroby przewodu pokarmowego, ortopedyczno – urazowe, endokrynologiczne , otyłość choroby układu krwiotwórczego, układu krążenia, choroby reumatologiczne.
Uzdrowisko Kudowa Zdrój jako jedno z nielicznych w Polsce specjalizuje się w leczeniu otyłości i nadwagi wśród dzieci i młodzieży. W naszej ofercie skierowanej do młodszego pokolenia znajduje się pełen zakres rehabilitacji schorzeń układu ruchu. Kuracje adresowane do dzieci realizowane sa w dedykowanym ośrodku Jagusia.
W Sanatoriach Zameczek i Polonia na gości czekają komfortowe i wygodne pokoje. W każdym z obiektów do dyspozycji gości jest przytulna jadalnia oraz kawiarenka, w której serwowane są pyszne ciasta, desery oraz zdrowe koktajle owocowe. Dla Gości przygotowano tu również nowoczesny Kompleks Rekreacyjny Słoneczne Termy Zameczek, w którym znajduje się basen z bogatym systemem masaży podwodnych, strefa saun oraz Słoneczną Plaża a także Słoneczne Fit Centrum.
Zapraszamy uzdrowiska-klodzkie.pl
Sanatorium IRENA - Połczyn Zdrój
Sanatorium IRENA - Połczyn Zdrój
Pozdrowienia z uzdrowiska - Uzdrowisko Cieplice
Pozdrowienia z uzdrowiska to program TVP Wrocław o polskich kurortach. Zapraszamy do obejrzenia odcinka poświęconego Cieplicom. Program premierę miał w listopadzie 2017 roku. Więcej informacji o uzdrowisku na: uzdrowisko-cieplice.pl
Pokaz Oświetlonych Fontann w Białymstoku Full HD
Film nagrany Canon EOS 5d Mark 2 z obiektywem Tamron 17-35/2.8-4, ISO 1600, przysłona zawsze otwarta na max - czyli od 2.8 do 4.0
Konwersja z oryginału do avi - strata jakości (mniejszy rozmiar)
Park Zdrojowy w Polanicy Zdrój - Pokaz Kolorowej Fontanny
Przepiękny Park Zdrojowy w Polanicy Zdroju jest wizytówką miasta i uzdrowiska.
To jeden z ładniejszych obiektów w Kotlinie Kłodzkiej.
W sercu polanickiego Parku Zdrojowego, pod słynną Wielką Pieniawą i Teatrem Zdrojowym, usytuowana jest cudna kolorowa fontanna, wraz ze sporym sztucznym stawem i różnobarwnym dywanem kwiatowym!
Kolorowa fontanna, jak w kilku innych miastach w Polsce, wieczorami przyzywa na magiczne pokazy, kiedy jest pięknie podświetlona, a strumienie wody tworzą dosłownie barwny kalejdoskop rozpryskujący się wokół kolorowymi kroplami.
Pokaz zawsze gromadzi rzesze kuracjuszy i turystów!
Kolorowa fontanna w Polanicy Zdroju jest niewątpliwie widowiskowa i wspaniała, również w ciągu dnia prezentuje się ciekawie.
---------
Informacje ze strony:
▶ Oglądaj film:
▶ Subskrybuj kanał:
▶ Korzystaj z muzyki:
- Blue Danube (by Strauss)
#MariaTravelPoland #PolanicaZdrójParkZdrojowy
#MariaKalinowska #MuzykaYouTube
Inianie.pl | Kongres Uzdrowisk RP