Perivoj kraljice Jelene Madijevke u Zadru
Povijesni prikaz
Kulturna baština HRT
Perivoj kraljice Jelene Madijevke u Zadru
Povijesni prikaz
Kulturna baština HRT
tekst Nasadi d.o.o.
Zadar je dobio svoj prvi javni perivoj dok je još bio grad-tvrđava, što znači da se nakon povečerja više nije moglo izlaziti iz grada. Zato je taj perivoj punih četrdeset godina predstavljao neku vrstu balkona grada jer se iz njega pružao krasan pogled na more i okoliš, a uz blagi miris mediteranske flore moglo se uživati u svim organiziranim događanjima u perivoju.
Perivoj je otvoren 1829. godine, a podigao ga je po vlastitim zamislima tadašnji vojni upravitelj grada barun Franz Ludwig von Welden. On je bio pasionirani botaničar, oduševljen dalmatinskom florom, pa je tako i osmislio perivoj. Dao mu je ime Gradski perivoj i predao ga je na ugodu i njegu građanima. A u tom je trenutku takvu odluku mogao donijeti samo on, jer je perivoj podignut na najvećem bastionu zadarske utvrde, iako su bastioni bili vojni objekti.
Gradski perivoj (danas Perivoj kraljice Jelene) nastao je u doba romantizma, kad je vladao interes za strane kulture i civilizacije, kao i za biljke dalekih krajeva. Kako je barun Welden bio Bavarac, njemu je i Dalmacija bila egzotična zemlja, a njezina je flora do tada ionako bila neistražena. On je već prve godine svog boravka u Zadru obišao i botanički istražio skoro cijelu Dalmaciju i Crnogorsko primorje. Kao pionir u tom istraživanju je otkrio i neke nove vrste. Surađivao je s drugim botaničarima, a pisao je za njemačke časopise o svojim botaničkim istraživanjima, ali i o parkovnoj umjetnosti, posebno o engleskim pejzažnim perivojima. U jednom pismu regensburškoj Flori napisao je kako je u Zadru uspio ostvariti davni san o izgradnji perivoja za javnost, a još k tome posvećenog flori Dalmacije koju je toliko zavolio. I to baš na najvećem bastionu zadarske tvrdave, kome je sačuvao brežuljak u sredini s kojeg se pruža krasan pogled. U perivoju je posadio stabla i grmove koji, kako kaže, u njegovoj domovini uspijevaju samo u stakleniku, a navodi i popis od dvadesetak takvih vrsta. I zadarski botaničar tog doba Andreas Alschinger također daje popise bilja iz Gradskog perivoja i hvali Weldenovo djelo kao veličanstven poklon gradu. Barun Welden je i nakon premještaja u druge gradove ostao aktivan u oblikovanju pejzaža. U Innsbrucku je u javnom perivoju uz pomoć stijena i mahovine rekonstruirao stanište svakog cvijeta iz tirolskih Alpa, a u Grazu je uredio perivoj na Schlossbergu. Unutar zadarskog perivoja je podigao veliki kamenjar mediteranskog bilja koji je nažalost uništen krajem 19.st.
Perivoj je, kao što je već rečeno, podignut u doba romantizma, pa je i imao sva obilježja tog stila. Vrlo je zanimljiv zbog objekata smještenih u njemu: maurske kavane, kineske pagode, grčkog hrama, eksedre, ledane, obeliska, umjetne špilje i sl. Danas, se nama, koji živimo u vremenu televizije i interneta teško uživjeti u vrijeme bez struje i tekuće vode, kad se led donesen s Velebita čuvao u podzemnoj ledani da bi služio za hlađenje pića i hrane, a spoznaje o dalekim krajevima primale iz rijetkih priča i crteža. Da bi se dobio romantičan ugodaj u perivojima tog doba podizale su se umjetne ruševine, špilje i sl. ili su se gradili paviljoni koji su svojom arhitekturom podsjećali na kuturu dalekih krajeva.
O otvorenju perivoja svjedoči kameni uklesani natpis sačuvan do danas (WILLKOMMEN DEN 16 SEPT 1829), te knjižica prigodnih pjesama na različitim jezicima između kojih i na hrvatskom.
Kako do tada u gradu nije bilo javnog perivoja, građani su se okupljali na ledini kraj Pinellija. Novi gradski perivoj nudio je mnogo više od običnog okupljališta. Imao je kavanu u maurskom stilu u kojoj su se služila rashlađena piča i nudio napitak od arapske leće - kava, kao veliki novitet toga doba. Mogao se naručiti i sorbet - voćni sladoled napravljen od leda iz ledane. Subotom i nedjeljom u perivoju je svirala glazba, izvodili su se igrokazi i razne sportske egzibicije.
Kako tada nije bilo muzeja, Gradski perivoj je bio muzej na otvorenom jer su po njemu bile razmještene biste i kipovi, a stolovi i klupe u perivoju bili su složeni od kapitela, stupova i drugih ulomaka. Razni natpisi iz rimskog doba, pa čak i jedan veliki fosil ribe smješteni su u eksedru - polukružno zdanje s kamenom klupom i dva kipa satira na ulazu, te zatvoreno rešetkom. Na istočnom vrhu bastiona sagrađena je mala kineska pagoda koja je služila kao glazbeni paviljon. U perivoju je postojao i obelisk, te Venerin hramić - polukružna kolonada s kipom u sredini.
Građani su iz zahvalnosti Weldenu sagradili malu umjetnu špilju sa spomenikom od mramora na kojem je uklesan i pozlačen natpis na latinskom jeziku - akrostih, čija početna slova daju Weldenovo ime:
VENTURIS
EXIMIUS
LARGITOR
DIADORENSIS
ELYSII
NOTESCAT
MDCCCXLIV Sam natpis ima značenje: Oni koji dođu u perivoj neka znaju kako je za ovo zaslužan proširitelj zadarskih Elizejskih poljana - Welden - 1844.
Opasne neogradjene lokacije u parku Kraljice Jelene i parku Vladimira Nazora
Zadar, 150219.
Opasne neogradjene lokacije u parku Kraljice Jelene i parku Vladimira Nazora na Poluotoku.
Na fotografiji: park kraljice Jelene.
Snimio: Luka Gerlanc / CROPIX
Perivoj kraljice Jelene - Zadar
Savršeno mijesto za za provesti još bolji dan!
Scenes from Zadar, Dalmatia, Croatia
Zadar (historically known by other names) is a city in Croatia on the Adriatic Sea. It is the centre of Zadar County and the wider northern Dalmatian region. Zadar is a historical center of Dalmatia as well as the seat of the Roman Catholic Archdiocese of Zadar.
0:03 - Zadar Sea Organ and panorama over Island Pašman.
1:10 - Roman forum outside Church of St. Donatus (Crkva svetog Donata).
2:17 - Inside the Church of St. Donatus.
4:30 - Exterior of Church of St. Donatus.
7:06 - Exterior of Church of St. Chrysogonus (Crkva sv. Krševana).
8:02 - Narodni trg (People's Square).
8:47 - Panoramic views from Queen Jelena Madijevka Park (Perivoj kraljice Jelene-Madijevka).
Stotine ljudi u Hodu za život na ulicama Zadra
Zadar, 250519.
Hod za život održao se u Zagrebu, Splitu i Zadru. Na hodnji kroz Poluotok sudionike hoda za život pratile su i skupine koje prosvjeduju i bore se za pravo žena na izbor po pitanju pobačaja. Više pročitajte na
Foto: Luka Gerlanc / CROPIX
Perivoj slavnih može i drugačije
Kulturna baština: Moslavačke utvrde
U gustim šumama Moslavačke gore još se od srednjeg vijeka gradi niz utvrda, obrambeni sustav koji je trebao spriječiti prodor osvajača, od Mongola do Osmanlija, na zapad. No, kad su se prilike stabilizirale i utvrde postale nepotreban teret, većina ih je ostala prepuštena zaboravu i izvan zanimanja stručnjaka, sve do danas kad se počinju sustavno istraživati i obnavljati.
KvartArt 2018 - Otvorenje #1
KvartArt je urbani zadarski festival koji okuplja mlade kreativce i njihove projekte te kroz njih ima za cilj revitalizirati zapuštene javne prostore, potaknuti novo promišljanje funkcije javnih gradskih prostora i sadržaja gradskih kvartova te promovirati urbanu kulturu i popularizirati mladenačku umjetnost.
KvartArt promovira urbani način življenja i to kroz sve vrste umjetnosti (glazbenu, dramsku, filmsku, likovnu, književnost i dr.) te ih predstavlja u neformalnom obliku, kako kroz ulične performanse tako kroz koncerte, edukativne radionice, projekcije, igru, zabavu, edukativne radionice i slično.
Pratite nas i na društvenim mrežama!
Facebook:
Instagram:
KvartArt 2018 - Od tišine do glazbe #1
KvartArt je urbani zadarski festival koji okuplja mlade kreativce i njihove projekte te kroz njih ima za cilj revitalizirati zapuštene javne prostore, potaknuti novo promišljanje funkcije javnih gradskih prostora i sadržaja gradskih kvartova te promovirati urbanu kulturu i popularizirati mladenačku umjetnost.
KvartArt promovira urbani način življenja i to kroz sve vrste umjetnosti (glazbenu, dramsku, filmsku, likovnu, književnost i dr.) te ih predstavlja u neformalnom obliku, kako kroz ulične performanse tako kroz koncerte, edukativne radionice, projekcije, igru, zabavu, edukativne radionice i slično.
Pratite nas i na društvenim mrežama!
Facebook:
Instagram:
Split dobio mini gradski metro
U Spiltu je s vožnjom krenuo prvi gradski vlak na relaciji Kopilica – Gradska luka kojim je započela realizacija Projekta povezivanja brzom gradskom željeznicom kolodvora Split, koji je poduprla Vlada RH.
VIDEO: Miranda Cikotić/PIXSELL
Kulturna baština - Moslavačke šetnje
HRT, 14. XI 2014.
Trg pet bunara
Trg pet bunara smješten je u staroj gradskoj jezgri između Kapetanove kule, uz srednjovjekovni zid, i renesansnog bastiona Grimani na kojem je perivoj Kraljice Jelene. Godine 1574. (doba općeg renesansnog uređenja grada) izgrađena je na tom mjestu najveća gradska cisterna sastavljena od komora, filtera i bunara za sabiranje, dok je gornju površinu činio pločnik i red od pet osmerokutnih bunarskih vijenaca po kojima je prostor i dobio ime (prije se na ovom prostoru nalazio duboki obrambeni jarak, a nakon što je opasnost od napada Turske postala izvjesna izgrađen je zaštitni bedem).
Dugotrajna opsada prisilila je graditelje da predvide i osiguraju gradu dovoljnu količinu pitke vode. Sama konstrukcija cisterne tijekom stoljeća ostala je ista, dok je pločnik doživio promjene. Pločnik cisterne funkcionirao je kao trg s raznim sadržajima, a njegov niz od pet bunarskih vijenaca čini ga raritetom na ovim prostorima. Kasnijim preuređenjem prostornog prstena uokolo cisterne, Trg je stekao neoklasicističke fasade s parapetima i rampama te balustradama i kandelabrima.