Budapest - Belváros - Pesti Vigadó
Pesti Vigadó Budapest belvárosban. A Vigadó Pollack Mihály tervei alapján készült. 1833-ban nyílt meg. Jelentős események színhelye a klasszicista épület, megfordult benne id. Johann Strauss, és 1839-ben már Liszt Ferenc is nagy sikerű hangversenyt adott itt.
Itt tartották meg Kossuth Lajos javaslata alapján 1842 augusztusában az első „iparmű-kiállítást. 1848-49-ben az első Képviselő Ház a Vigadóban ülésezett. 1849 májusában Hentzi osztrák generális Budáról szétlövette az épületet.
A jelenlegi Vigadó Feszl Frigyes kezenyomát viseli magán. 1858-ban kezdett foglalkozni az új Vigadó tervezésével. A keleti elemekkel vegyített romantikus épület nagy feltűnést keltett, s csakhamar az akkori főváros egyik legfontosabb kulturális, művelődési intézményévé vált. Ünnepi bál keretében avatták fel 1865 januárjában. Belsejét Lotz Károly és Than Mór balladisztikus témákat feldolgozó freskói díszítik. A szobrok többségét Alexy Károly szobrászművész készítette.
1865-ben Liszt Ferenc itt mutatta be a Szent Erzsébet legendája című oratóriumát.
A Pesti Vigadó koncertterme többféle célt is szolgált: a 19. században bálokat, ünnepi fogadásokat, köszöntőket rendeztek, s számos komolyzenei előadás helyszíne volt. A fővárosban megforduló neves személyiségek sorra felléptek a Pesti Vigadó Hangversenytermében. Felléptek többek közt: Johannes Brahms, Camille Saint-Saëns, Claude Debussy, vezényelt Bruno Walter és Herbert von Karajan valamint Emil Sauer, Vladimir Horowitz és Arthur Rubinstein szólisták is megfordultak itt.
A Filharmóniai Társaság együttese a Pesti Vigadót tekintette otthonának annak elkészülte után, eleinte többször vezényelte itt a zenekart Erkel Ferenc. Bartók Béla fellépéseit az épületen elhelyezett emléktábla idézi.
A második világháborúban az épületegyüttes súlyos sérüléseket szenvedett, sokáig vitatott volt hogy sor kerül-e az újjáépítésre, végül az 1970-es években megkezdődött a felújítás. Az újjáépült Pesti Vigadót 1980-ban adták át, és jelenleg is az ország egyik legszebb művelődési központja.
A hangversenyterem -- mely a korábbinál valamelyest kisebb terű és javított akusztikájú -- a főváros egyetlen középkategóriás koncertterme. A reprezentatív kiképzésű hangversenyterem 700 üléses; a kamaraterem 220 személy befogadására képes, színházi előadásoknak, kamarakoncerteknek, kulturális rendezvényeknek biztosítja a helyszínt.
A magyar kortárs képzőművészet egyik legfontosabb bemutatóhelye a Vigadó Galéria. Az épület különböző konferenciáknak, banketteknek, fogadásoknak is helyszíne.
Szabados Julianna
Things to do In Budapest, Hungary : The Vigado Concert Hall of Budapest, Hungary
Must see for music fans in Budapest. Learn about the Vigado Concert Hall in this free video on what to do and where to stay in Budapest, Hungary.
Expert: Dante Mena
Bio: Dante Mena is a writer who resides in Budapest, Hungary.
Filmmaker: Paul (Leopold) Volniansky
Séta a Pesti Vigadóban
Íme a romantikus építészet gyöngyszeme, melyet pezsgő zenei, irodalmi és képzőművészeti élet jellemez már 150 éve, ahol a városlakók átélhetik a közös ünnepeket, találkozhatnak a művészekkel és kulturális élményekkel gazdagodhatnak. 1865-ben nyitotta meg kapuit a Feszl Frigyes tervezte Vigadó, melyet felújítva 2014-ben adtak át. Bebarangolhatjuk a regényes történetű épületet a földszintjétől a díszlépcsőházán és oszlopcsarnokain keresztül a hangversenyterméig, az új előadó- és kiállítótermekig, elidőzhetünk homlokzati szobrain, organikus, hol arab, hol népies motívumain, Than Mór és Lotz Károly monumentális belső képein.
2019. Augusztus - Budapest- Pesti Vigadó
Leírás: ea. Horváth Marcell zongoraművész
Fotó: Kata Börcsök
A Pesti Vigadó vagy röviden csak Vigadó Budapest belvárosában a Duna-parton található műemlék, turisztikai látványosság és összművészeti rendezvényközpont.[1] Helyén 1849-ig a budai várostromig az osztrákok által a várból leágyúzott Redoute állt, hasonló funkciókkal. Az új román, bizánci és mór stílusú Vigadó épületet 1865-ben adták át.
A Vigadó elődje – a Redoute
Buda visszafoglalása után Pest városa fejlődésnek indult, Budáról az egyetem, Pozsonyból egyes hivatalok áttelepítését követően megnőtt az igény egy nagyvilágias táncteremre.
Liszt vezényel az árvízkárosultak megsegítésére rendezett koncertjén az egykori Redoute-ban (1839)
A szétbombázott Redoute épülete 1849-ben
A Redoute nagyterme az 1849-es ágyúzás után (Fuchsthaller Alajos acélmetszete Feszl Frigyes rajza nyomán)
Az új pesti Redoute épülete 1862-ben
Végül Pollack Mihály tervei alapján 1829-ben indult el az építkezés, s 1833-ban nyílt meg a Redoute, a mai Vigadó elődje, a pesti klasszicista építészet csúcsteljesítménye. A korszakban ez volt Pest egyetlen koncertterme, amiben olyan neves személyek léptek fel, mint az idősebb és ifjabb Johann Strauss, Joseph Lanner, Erkel Ferenc vagy az 1838-as pesti árvíz kapcsán adott jótékonysági koncerttel, 1839-ben Liszt Ferenc. E helyen nyílt meg Kossuth Lajos javaslata alapján 1842. augusztus 25-én az Első Magyar Iparmű-kiállítás,[2] amelyet egy hónap alatt közel tizenötezren tekintettek meg. A Redoute az 1848–49-es forradalom és szabadságharcban is kiemelt szerepet kapott: Az Országos Honvédelmi Bizottmány időnként annak éttermében gyűlt össze, míg a koncertteremben ülésezett az 1848. július 5-én megnyílt első népképviseleti országgyűlés, amelynek július 11-ei ülésén Kossuth 200 000 főnyi katonát és ehhez szükséges „pénzerőt” kért, melyet egyhangúlag megadtak,[3] így a szabadságharc folytatódhatott. Ezért szimbolikus lépésként, megtorlásként 1849 májusában a magyarok által ostromolt budai várat védő Hentzi osztrák generális a várból – a Duna-parti palotákkal együtt – szétlövette az épületet. Május 15-én végső csapást mért a Duna-parti klasszicista épületekre, ekkor a Redoute oszlopsora is ledőlt. Forrás:Wikipédia
Things to do In Budapest, Hungary : Tours of the Vigado in Budapest, Hungary
A favorite tourist site in Budapest. Learn about the Vigado in this free video on what to do and where to stay in Budapest, Hungary.
Expert: Dante Mena
Bio: Dante Mena is a writer who resides in Budapest, Hungary.
Filmmaker: Paul (Leopold) Volniansky
A Pesti Vigadó.
A Duna-parton található műemlék épület, Magyarország jelentős kulturális, művészeti és turisztikai központja
Zene: Liszt Paganini La Campenella
Budapest -Vigadó
Fotok készítője:
Things to do In Budapest, Hungary : The Vigado & The Danube Promenade in Budapest
Watch the citizens of Budapest stroll by. Learn about the Vigado and the Danube Promenade in this free video on what to do and where to stay in Budapest, Hungary.
Expert: Dante Mena
Bio: Dante Mena is a writer who resides in Budapest, Hungary.
Filmmaker: Paul (Leopold) Volniansky
Symphonic night in Pest Vigado, Budapest
That was awesome to dive into classics after the walking all day long around the most magnificent city in Europe. Enjoy!
Borvacsora Pesti Vigadó Étterem 2015.12.03. Budapest
Decemberben tartottunk extravagáns borvacsorát a Pesti Vigadó Étteremben, ahol Csíki Sándor gasztroszakíró ötletei alapján Magos Zoltán vezető séf kreált fogásokat borászatunk tartalmas és modern boraihoz. Az új borokat természetesen Áts Károly, pincészetünk főborásza mutatta be a szokásos alázattal és szenvedéllyel.
Terítékre került a nemrég forgalomba került friss Tokaji Cuvée, a prémium Furmint, a dűlőszelektált Kővágó Furmint, a késői szüretelésű Sárgamuskotály és két olyan aszú is, amely nagyon fiatal, de már most fantasztikus távlatokkal kecsegtet.
A cél az volt, hogy a bor és az étel összhangja egy magasabb szintű élményt adjon. A résztvevők szerint ez megvalósult!
V. Budapesti Székely Bál - Pesti Vigadó
2018. február 10.
Vigadó cultural centre in Budapest
Vigadó cultural centre in Budapest
Zeneakadémiai ifjú tehetségek koncertje – Pesti Vigadó (ajánló)
A Magyar Művészeti Akadémia köztestületi programként rendkívüli tehetségek bemutatására rendez hangversenyt székházában, a Pesti Vigadóban. A 2016. június 24-i koncerten a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Előkészítő Tagozatának hallgatói közreműködnek: Balogh Ádám, Devich Gergely, Gaál Eszter, Gaál Julianna és Szalai Lotti. A hangversenyt a Zuglói Filharmónia koordinálja.
Megnyílt a Pesti Vigadó
Megnyílt pénteken a felújított Pesti Vigadó, amelynek jelképes kulcsát Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere nyújtotta át Fekete Györgynek, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) elnökének. Az ünnepségen jelen volt Áder János államfő és Orbán Viktor miniszterelnök is, köszöntőt mondott Tarlós István főpolgármester.
Pesti Vigadó
A felújított Pesti Vigadó 2014 március 14.-én került átadásra
Music: Boost Creativity - Mozart Symphony 40 with Brain Wave Entrainment. (From YouTube)
PESTI Vigadó
VM LSE Barangolások
Túravezetők
Balogh Erzsi
Balogh Józsi
Pesti Vigadó /felújítva ,átadva/2014 március 14
A Pesti Vigadó Feszl Frigyes építész főműve (nevéhez fűződik még többek között a Dohány utcai zsinagóga, a Dreher sörgyár), ami 1859-től 1865-ig épült. Romantikus stílusú építmény, amely tartalmaz szecessziós, nemzeti és keleties elemeket is. Az épület háromhomlokzatos, és nyitott árkádok találhatok a bejárat előtt. A főpárkányt portrédomborművek díszítik a magyarcímer két oldalán. Ezeket a portrékat Marschalkó János (akinek legismertebb művei a Lánchíd oroszlánszobrai) készítette, és a magyartörténelem egy-egy jeles alakját ábrázolják: Zsigmond király, Mária Terézia, IV. Béla, Erzsébet, Széchenyi István, Hunyadi János, Nagy Lajos, Mátyás király, Zrínyi Miklós, József nádor, Szilágyi Erzsébet, Varula Jakab, Árpád és Attila vezérek. A hatalmas ablakokat elválasztó oszlopok előtt pedig hat önálló szobor, és a két oldalt lévő rizaliton (az épület homlokzatsíkjából kiemelkedő rész) két-két szoborcsoport található. A szobrok túlnyomó részét Alexy Károly készítette. Az oldalhomlokzat már egészen egyszerű, szinte dísztelen. Az első emeleten nyitott mellvédes erkélyek találhatók. Ami a belső teret illeti a
Pesti Vigadónak 700 fős koncertterme, 220 fős kamaraterme, és egy galériája van.
A Vigadó mai helyén a XVIII. század végéig a várost védő Rondella állt, a reformkorban kezdődött el a pestiek által igényelt táncterem építése (Pollack Mihály kapott rá megbízást), amely egyfelől bálok helyszíne volt -- 1833-ban rögtön egy bállal kezdte meg működését --, másfelől kiemelt kulturális események színtere, jellegzetes reformkori projektként a nemzeti reprezentáció fellegvára is. Már születésekor világos volt, hogy a nemzeti kultúra szimbólumának szánják, a magyar szellem dicsőségét jelzik a rendre ismétlődő, fényes névsorok, amelyek az épület történetének leírásait uralják. Fellépett itt Erkel Ferenc, jótékonysági koncertet adott Liszt Ferenc az 1838-as árvíz után, itt zajlott I. Ferenc József koronázási bankettje 1867-ben. Igaz, ez már az osztrák ágyúk tüzétől elpusztult épület helyére emelt új házban történt. Ennek építtetője, Feszl Frigyes, úgymond, „magyar stílust akart teremteni. Aztán „itt született meg Pest, Buda és Óbuda egyesítésével Budapest is, ahogy a Vigadó honlapján a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával kiadott könyvből összeállított történeti összefoglaló fogalmaz.
A „második Vigadó következő, kerek 80 egybefüggő évében, a modernizálódó Magyarország pár évtizedes „aranykorában, majd a két háború között, egészen a „régi Magyarország végérvényes pusztulásáig a nemzeti és a társadalmi reprezentáció, a rongyrázás és az újító magaskultúra története fonódik össze benne. Osztott termeiben adományt a szegényeknek kegyesen Horthy Miklósné, itt bontott zászlót Imrédy Béla miniszterelnök Magyar Élet Mozgalma is, de fellépett falai közt Debussy, Liszt és Wagner együtt. Prokofjev zongorázo tt,Richard Strauss vezényelt. Itt koncertezett először a legmerészebb zenei forradalmár, Bartók Béla is.
Volt egy kevésbé ismert, „alternatív Vigadó is. A legalitás határain billegő, Hont Ferenc-féle Független Színpad Csokonai-, Petőfi-, Ady- és József Attila-műsorai a Vigadói Estek keretében hangzottak el a negyvenes években. Ebben szerepelt például Gábor Miklós, Gobbi Hilda és Major Tamás. Aztán az ostrom során a ház a régi Magyarországgal együtt -- jórészt -- elpusztult, mert a németek az utolsó percig védték Budapestet. És csak 1980-ban nyílt meg újra, természetesen március 15-én.
A reprezentálás mellett újra felbukkant az alternatív, a fennálló politikai állapotokkal is kritikus szellem. A formálisan a KISZ szervezésében zajló, valójában teljesen független Kortárs Művészeti Fórumnak a 250 fős kamarateremben zajló rendezvényein a visszaemlékezők szerint mindig telt ház volt. „Itt szervezték és szerkesztették a József Attila Kör (JAK) keretfolyóiratát, A Lapot. A főszerkesztő Csaplár Vilmos lett. Ez a keretlap valójában négy különböző irányzatú folyóiratot foglalt magába -- a posztmodern, Kukorelly vezette A '84-es kijáratot, a Szkárosi, Szilágyi, Bernáth(y) szerkesztette neoavantgárd Új Hölgyfutárt, a népnemzeti Dolog és Szellemet, valamint az eklektikus, nemzeti avantgárd, ma is működő, Turcsány Péter szerkesztette Poliszt -- írja visszaemlékezésében Tábor Ádám.
OMEGA (1998) Pesti vigadó