Piwnica pod Fortuną Lublin - Wehikuł Czasu
Piwnica pod Fortuną znajduje się w zabytkowej kamienicy Lubomelskich (Rynek 8). Obejmuje ona dziesięć sal - w dziewięciu z nich znajduje się nowocześnie zaaranżowana wystawa składająca się z multimedialnych prezentacji, wizualizacji i eksponatów przybliżająch historię Lublina. Dziesiąta sala to dawna winiarnia, której ściany pokryte są renesansową polichromią - wyjątkowymi w skali Polski malowidłami o tematyce świeckiej. Dziesięć obrazów rozmieszczonych na okapie kominka, ścianach i sklepieniu zawiera liczne odwołania do kultury antycznej (mitologii, literatury) oraz renesansowej obyczajowości. Polichromie zostały wydatowane na drugą połowę XVI wieku.
Zachęcamy do odwiedzenia najnowszego Wnętrza Inspiracji oraz do podróży w czasie i poznawania historii Lublina w samym centrum Starego Miasta.
piwnica.lublin.eu
lublin.eu
Piwnica pod Fortuną w Lublinie
Więcej:
Piwnica Pod Fortuną. Sala przemysłu
Sala poświęcona lubelskiemu przemysłowi
Piwnica Pod Fortuną. Dom mieszczanina
Sala poświęcona życiu w Lublinie w czasie złotego wieku miasta w XVI/XVII wieku
Stare Miasto w Lublinie z lotu ptaka
Stare Miasto w Lublinie z lotu ptaka
Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia zabytków, od lat przyciągających tysiące turystów z najróżniejszych zakątków kraju.
W gronie najważniejszych wymienia się między innymi pozostałości murów miejskich, w tym Bramę Krakowską, Bramę Grodzką oraz Basztę Gotycką. Najbardziej rozpoznawalna jest bez wątpienia Brama Krakowska, strzegąca dostępu do Starego Miasta i będąca historycznym symbolem grodu. Zbudowana w XIV wieku w duchu gotyku, w XVIII wieku zyskała cechy stylu barokowego. Obecnie mieści się w niej oddział Muzeum Lubelskiego, w którym prezentowane są dzieje miasta.
Kolejnym obiektem, który trzeba zobaczyć, jest neogotycka Wieża Trynitarska, pełniąca również funkcje dzwonnicy i będąca siedzibą Muzeum Archidiecezjalnego. Wieża Trynitarska jest najwyższym zabytkowym punktem widokowym Lublina - z platformy usytuowanej na wysokości 40 metrów turyści mogą podziwiać wspaniałą panoramę miasta.
Do grona najciekawszych obiektów Starego Miasta w Lublinie należy zaliczyć też wzniesioną w drugiej połowie XVI wieku archikatedrę. Autorami projektu obecnie największego kościoła w mieście są jezuiccy architekci Giovanni Maria Bernardoni i Giuseppe Brizio. W archikatedrze, określanej mianem perły baroku Lubelszczyzny, można zobaczyć między innymi XVII-wieczny ołtarz, obraz Matki Boskiej Płaczącej, zbiory przedmiotów liturgicznych oraz XIV-wieczną chrzcielnicę. Zwiedzającym świątynię udostępnia się także krypty, w których pochowani są biskupi lubelscy.
Uwadze turystów nie powinien umknąć również Trybunał Główny Koronny, początkowo pełniący funkcję ratusza, w którym po 1578 roku odbywały się sprawy sądowe szlachty małopolskiej. Teraz w budynku mieści się Pałac Ślubów, natomiast w dawnej piwnicy i więzieniu swój początek ma Lubelska Trasa Podziemna o łącznej długości około 300 metrów.
Na terenie Starego Miasta w Lublinie znajdują się też Plac Łokietka oraz Plac Po Farze. Pierwszy z wymienionych, powstały w 1611 roku, zlokalizowany jest tuż przed Bramą Krakowską i łączy Stare Miasto z ulicami Królewską, Krakowskim Przedmieściem oraz Lubartowską. Przez długi czas pełnił rolę placu targowego, na którym handlowano głównie zbożem. Z kolei Plac Po Farze to pozostałość po kościele farnym pw. św. Michała Archanioła, rozebranym w połowie XIX wieku. U progu obecnego stulecia plac zagospodarowano, eksponując między innymi fundamenty świątyni.
Spacerując po Starym Mieście w Lublinie warto zobaczyć także otwarty w 1822 roku Teatr Stary, będący drugim najstarszym zachowanym teatrem w Polsce, a ponadto Bazylikę św. Stanisława Biskupa Męczennika oraz Piwnicę pod Fortuną, gdzie znajdują się jedne z niewielu zachowanych na terenie Polski XVI-wieczne malowidła o charakterze świeckim. Na uwagę niewątpliwie zasługuje również kilkadziesiąt otaczających Stare Miasto renesansowych i klasycystycznych kamienic.
Więcej naszych filmów znajdziecie na:
Bądź na bieżąco i polub nas:
Jesteśmy również na Instagramie @polskazdrona.pl
Znaczenie Lublina w czasach jagiellońskich.- Lublin - stolica Rzeczpospolitej Turystycznej odc. 15
Piętnasty odcinek programu Lublin - stolica Rzeczpospolitej Turystycznej Janusza Kopaczka, prezesa Unii Szlaków Zachód - Wschód. Jego gościem będzie historyk prof. Ryszard Szczygieł. Tematem spotkania jest polityczne znaczenie Lublina w czasach jagiellońskich.
Wszystkie programy dostępne na stronie
Na tropie: Tajemnice Lublina (prod. Magnes.TV)
Kolejny odcinek programu Na Tropie, w którym postanowiliśmy odkryć tajemnice Lublina, które nie są znane nawet jego rodowitym mieszkańcom!
Lublin park stary las, Старый лес Volodymyr Umanskyi
Zamek w Lublinie
Zamek w Lublinie jest dawnym zamkiem królewskim z kaplicą zamkową wybudowanym w XII wieku.
Mapping na budynku Trybunału Koronnego, Lublin, Noc Kultury 2010
Wizualizacja pokazana podczas Nocy Kultury 2010 w Lublinie. Show zorganizowane przez Urząd Marszałkowski jako zapowiedź multimedialnego muzeum historii miasta w Piwnicy pod Fortuną. Miło.
Teledysk o Lublinie i Arnsztajnach.avi
Dokumentacja edukacyjnego projektu Dom Pamięci: historia Arnsztajnów w formie teledysku. Tekst powstał w ramach warsztatów podczas projektu. Muzyczna grupa stworzyła rapowany tekst o Lublinie i lubelskiej poetce Franciszce Arnsztajnowej pod okiem Rapera Dolara. więcej na dompamieci.teatrnn.pl
Niesamowite znalezisko w lubińskiej piwnicy.
Zapomniane obrazy miały trafić na śmietnik. Mogą być warte fortunę. Przez 15 lat przechowywała w piwnicy kilkanaście obrazów, które jej sąsiadka chciała wyrzucić na śmietnik. Była pewna, że są bezwartościowe.
RUCH-A-MY, odcinek 2 - Cfaniak drogowy
Z radością przedstawiamy drugi odcinek naszego nowego cyklu programów o wdzięcznej nazwie RUCH-A-MY/
Chcemy się z Wami dzielić tym co dobre, piętnować bezmyślność i propagować mądrą jazdę. Pamiętajmy, nie zawsze wolno znaczy bezpiecznie.
Dzielcie się z nami swoimi opiniami, przysyłajcie tematy, które chcielibyście poruszyć.
CFANIACTWO DROGOWE Poprawione.mp4
Lublin, Trybunał Koronny
Trybunał Koronny widziany z Bramy Trynitarskiej
LUBLIN - STARE MIASTO SUPLEMENT
Zdjęcia lubelskiej starówki po niemieckim nalocie bombowym we wrześniu 1939 roku
(Photos of Lublin's Old Town after a German bombing raid in September 1939)
Spacer po Lubelskie Starówce .wmv
Czy wiecie, ze Lubelska Starówka to jeden z ciekawszych zabytkowych zespołów urbanistycznych w Polsce. Dzięki trwającym od lat pracom renowacyjnym powoli odzyskuje dawny blask. Oryginalne kamieniczki otaczające rynek zdobią piękne sgraffita. Narożny dom pod nr. 2 nazywany jest kamienicą Klonowica, od nazwiska właściciela, Sebastiana Fabiana Klonowica, XVI-wiecznego lubelskiego poety, pełniącego również obowiązki miejskiego pisarza, burmistrza i rajcy. W medalionach umieszczonych w górnych partiach budynku widnieją postaci literatów związanych z miastem (Biernata z Lublina, Sebastiana Klonowica, Jana Kochanowskiego, Wincentego Pola). Kamienica Lemków (nr 6) prawdopodobnie należy do najstarszych. Zachował się późnogotycki portal, a na elewacji od strony ul. Grodzkiej odkryto barokowe freski. Pod nr. 8 stoi kamienica Lubomelskich, której trzykondygnacyjne piwnice mieszczą XVI-wieczną winiarnię. Ściany i sklepienie jednej z izb zdobi bezcenna renesansowa polichromia. Malowidła przedstawiają sceny epikurejskie objaśnione cytatami z dzieł antycznych. Najcenniejszą elewację ma kamienica Konopniców (nr 12). Manierystyczna dekoracja rzeźbiarska obramowań okien na wyższych kondygnacjach odznacza się niespotykanymi w okolicy motywami włoskimi i niderlandzkimi. We wnętrzu zachowały się belkowane stropy i dekorowane kolumny międzyokienne ze skrzydlatymi puttami (pulchnymi postaciami dziecięcymi) na kapitelach. Właścicielem kamienicy pod nr. 17 w poł. XIX w. był Tadeusz Wieniawski, ojciec Henryka. Tu 10 VII 1835 r. urodził się genialny skrzypek, a obecnie ma siedzibę towarzystwo muzyczne jego imienia. W Lublinie co dwa lata odbywa się Międzynarodowy Festiwal Młodych Skrzypków im. Henryka Wieniawskiego.
Shadow Dance @ Zamek w Lublinie / Lublin Castle 2010
Podwórka na temat czyli czarujemy przestrzeń Dzielnicy Dziesiąta
Robert Kuwałek- kadry pamięci.(Lublin 1966- Lwów 2014)
Robert Kuwałek- historyk, badacz dziejów najnowszych. Wybitny znawca historii Żydów i Holocaustu na terenach Lubelszczyzny i ziemi lwowskiej. Zmarł podczas ostatniego swojego pobytu we Lwowie 06.06.2014r. Realizacja i edeycja Bartłomiej Michałowski. Zdjęcia: A.Kopciowski, B.Michałowski, K.Pasieczna, W.Santarek, P.Sygowski, P.Turek-Kwiecińska. Muzyka: Michał Hochman-Oyfen Pripetchik, Cevin MacLeod-Promises to Keep, Wounded. Lublin, 2014.
Historia Lublina cz.1 z 4
Historia Lublina