Bacówka PTTK nad Wierchomlą, mega trasa z Krynicy.
Trasa Krynica, czarny potok,Jaworzyna Krynicka, Runek, Bacówka nad Wierchomlą, Runek, Jaworzyna Krynicka, i zejście do czarnego potoku. Razem zrobiliśmy 22km i zdobyliśmy 34 pkt Got :) Pogoda na szlaku upał :)
Wierchomla Church
Wierchomla Wielka Church
Kulig na Wierchomle 19.01.2019
Kulig Grupy Badmintona Krynica-Zdrój wraz z Weteranami do Bacówki nad Wierchomlą 19 styczeń 2019
Wierchomla Mała góry, strumienie, czarny szlak
Wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na szczyt góry, poszliśmy szklakiem dio Bacówki nad Wierchomlą. To schronisko PTTK. Tam posiedzieliśmy w cieniu buka, popatrzyliśmy na góry. Następnie czarnym szlakiem zeszliśmy do Wierchomli Małej. ( czarny szlak jest łatwy niech nie ponosi was fantazja) Ja nawet bez butów zszedłem i żyję. W po drodze pomoczyliśmy nogi w górskich strumykach i strumieniach. I na imprezę do Hotelu Wierchomla Ski & Spa zdążyliśmy.
pzdr.
Beskid Sądecki - Jaworzynka - Bac. n/Wierchomlą - Jaworzyna Krynicka 11.11.2018
Troszeczkę odsapnęliśmy od letnich tatrzańskich wędrówek. Niestety z wielu powodów nie wybraliśmy się nigdzie we wrześniu i w październiku. Myśleliśmy, że sezon 2018 uważamy już za zamknięty. Tak się jednak nie stało. Mimo później pory (listopad) pogoda nadal dopisywała. W nocy temperatura spadała do około -5/6 st. C, zaś w dzień termometry pokazywały nawet +15 st. C.
Naszą bazę wypadową była Muszyna. W ostatniej chwili rozważaliśmy odwołanie wyjazdu z powodu silnej mgły, która utrudniała ruch drogowy w całej Polsce. Dopiero za Tarnowem mgła delikatnie się rozrzedziła.
Podczas całego wyjazdu poświęciliśmy tylko jeden dzień na chodzenie po górach (nie wszyscy uczestnicy wyjazdu chcieli chodzić tylko po szlakach - dlatego doszliśmy do kompromisu). W pozostałych dniach zwiedzaliśmy Muszynę, Szczawnik, Piwniczną Zdrój oraz Krynicę Zdrój.
Na szlak wybraliśmy się 11.11.2018 (100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości).
Wędrówkę zaczęliśmy w miejscowości Szczawnik. Początkowo trasa wiodła polanami oraz zagajnikami leśnymi. Potem na dłużej weszliśmy w las z którego wyszliśmy przy pośredniej stacji wyciągu narciarskiego ze Szczawnika na Jaworzynkę. Teoretycznie na Jaworzynkę nie weszliśmy (musielibyśmy nałożyć nieco drogi) tylko ją okrążyliśmy. Na trasie zrobiliśmy dwa postoje. Pierwszy w Bacówce nad Wierchomlą oraz w PTTK Jaworzyna Krynicka. Miejscem docelowym był wierzchołek Jaworzyny Krynickiej. Jedynym minusem całej wycieczki było to, że dreptaliśmy z zegarkiem w ręku. Czas przejścia szlaku skrupulatnie zaplanowaliśmy aby wyrobić się przed zmrokiem z dojściem do drogi asfaltowej w Muszynie. Jak się potem okazało byliśmy na niej 45 min przed czasem. Noc złapała nas dopiero gdy byliśmy już bardzo blisko pensjonatu.
Źródło miniaturki: fotowyprawy.com/2012/06/06/wiosenny-beskid-sadecki/
Zimowa panorama z Bacówki nad Wierchomlą
Bacówka nad Wierchomlą w Beskidzie Sądeckim. Daleko w tle Tatry.
W Polsce pozostało mało owiec -- Ubolewano na konferencji w Wojkowej
W sobotę (27 lipca) w Bacówce Centuria (Wojkowa), którego gospodarzem jest radny powiatu Włodzimierz Oleksy odbyła się konferencja plenerowa „Bacowskie smaki. Prelegenci ubolewali nad tym, że w Polsce pozostało bardzo mało owiec.
Wierchomla 2011
Wierchomla,Beskid Sądecki
muzyka: L.McKennitt-The Lady Of...
Regionalny wtorek w Hotelu Wierchomla
Schronisko na Wierchomlą, timelapse 4k #2
Bacówka nad Wierchomlą to górskie schronisko turystyczne PTTK w Beskidzie Sądeckim, w paśmie Jaworzyny Krynickiej – na szlaku pomiędzy Runkiem i Pustą Wielką. Schronisko usytuowane jest na wysokości 887 m n.p.m., na rozległej polanie, której stoki opadają do doliny Wierchomli Małej otwierając przepiękne widoki na pasmo Radziejowej oraz wyjątkowo okazałą panoramę na Tatry.
Learn to snowboard in the mountain in Zakopane Polana Szymoszkowa
Rage against the machine - Killinge in the name, Austria music, Robbie Williams - Supreme, Winter
Sylwester 2010/2011-Wierchomla
Pierestrojka oczami syberyjs...
Ski Krynica Poland - Jaworzyna Krynicka
Ski Krynica Poland - Jaworzyna Krynicka
Owce na łąkach nad Jaworkami
Jaworzyna Krynicka
Jaworzyna Krynicka lub Jaworzyna (1114 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Sądeckim, znajdujący się na obszarze gminy Muszyna w pobliżu Krynicy-Zdroju
W większości Jaworzyna jest zalesiona. Niegdyś na grzbiecie były liczne polany, użytkowane przez Łemków. Po ich wysiedleniu zostały w większości zalesione. Później na stokach wycięto część lasu na potrzeby kolejki gondolowej i narciarskich tras zjazdowych. Obecnie trasy te są dobrymi punktami widokowymi. Są też jaskinie i wychodnie. Największa z nich znajduje się na wschodnim stoku. Jest to Kamień Diabelski
Pierwotnie Jaworzynę porastał las bukowo-jodłowy. Las świerkowy na grzbiecie powstał w wyniku zalesienia. Oprócz tych trzech podstawowych gatunków drzew na Jaworzynie można spotkać jawory, jesiony, wiązy, modrzewie, sosny, jarzębiny, brzozy, iwy i olsze. Przy schronisku rośnie 60-letnia zasadzona sosna limba (pomnik przyrody), przy drodze dojazdowej do schroniska jest nasienny drzewostan bukowy. Z rzadkich w Polsce gatunków roślin występuje na Jaworzynie Krynickiej m.in. ostrożeń dwubarwny[
Spływ rzeka Belá - Słowacja, odcinek Podbanske - Wawrzyszów cz.1/17
Redyk Jesienny
Redyk -- jest to uroczyste wyjście pasterzy ze stadami owiec na pastwiska na górskich halach, trwający od wiosny do jesieni[1]. Wiosną owce są wypędzane na pastwiska (redyk wiosenny), a jesienią zaganiane do zagród (redyk jesienny). Redyk jesienny zwany jest gwarowo uosod, co wywodzi się od uozchod tj. rozchód, rozejście się owiec do poszczególnych gospodarstw.
Pobyt na hali rozpoczyna się w dzień św. Wojciecha (23 kwietnia), kończy zaś w dzień św. Michała Archanioła (29 września).
Ten sposób wypasu owiec jest reliktem panującego niegdyś powszechnie w Karpatach rolnictwa transhumancyjnego. Tekst z Wikipedii
OTWARCIE SEZONU ZIMOWEGO 2013/2014
Oficjalne otwarcie tegorocznego sezonu odbyło się w stacji narciarskiej Dwie Doliny w Muszynie-Wierchomli. Minister sportu i turystyki Andrzej Biernat otworzył branżowe seminarium „Sporty zimowe -- turystyka z widokiem, w którym uczestniczyli posłowie Ireneusz Raś i Andrzej Gut-Mostowy oraz posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak. Samorząd województwa reprezentowali marszałek Marek Sowa, członek zarządu Jacek Krupa i radny Leszek Zegzda, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Po seminarium odbyła się konferencja prasowa, poświęcona przede wszystkim przygotowaniom do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r. Po południu wiceminister Katarzyna Sobierajska, marszałek Marek Sowa, radny Leszek Zegzda, prezes stacji Dwie Doliny Gaweł Brzeski i prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke uroczyście zainaugurowali na stoku Dwóch Dolin sezon zimowy 2013/2014.
Uczestnicy seminarium z zadowoleniem wysłuchali wystąpienia nowego ministra sportu Andrzeja Biernata, który ocenił, że Kraków oraz polsko-słowacki region Tatr mają duże szanse na organizację ZIO oraz zadeklarował wszechstronne poparcie rządu w realizacji tej inicjatywy.
Z kolei marszałek Marek Sowa podkreślił potencjał Małopolski związany z rosnącym ruchem turystycznym, który wniósł już ponad 12 mln osób rocznie, mówił również o tym, jakie znaczenie mają duże imprezy sportowe -takie jak ZIO - dla rozwoju regionu. Dodał, że przed Małopolską otwierają się nowe możliwości jakie daje nadchodzący okres programowania i prawe 10 mld złotych z Unii Europejskiej. Marszałek przypomniał, że oferta zimowa Małopolski to nie tylko sport i stacje narciarskie, ale także atrakcje uzdrowisk małopolskich, na przykład Piwnicznej czy Muszyny.
Członek zarządu Jacek Krupa przedstawił działania podejmowane w ramach zimowej promocji Małopolski. Zaprezentował m.in. kampanie koralowe prowadzone sukcesywnie od kilku lat, akcję Jeżdżę z głową, dzięki której dzieci z Małopolski szkolą swoje umiejętności i uczą się bezpiecznej jazdy na nartach.
O pracach nad aplikacją do Zimowych Igrzysk Olimpijskich szerzej opowiedziała przewodnicząca Komitetu Konkursowego ZIO Kraków 2022, posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak. Mówiąc o organizacji tak prestiżowej imprezy podkreślała, że jest to wspólna szansa i wspólny wysiłek wielu podmiotów.
Podczas seminarium została ogłoszona kolejna, XI edycja plebiscytu „Najlepsza Stacje Narciarska Małopolski 2013/2014 -- Rozważnie i bezpiecznie.
Uroczysty moment inauguracji sezonu na stoku uatrakcyjnił zjazd Mikołajów na nartach oraz odsłonięcie przygotowanej specjalnie na tę okazję lodowej figury narciarza. Na stoku nie zabrakło też symbolu Małopolski -- czerwonych korali w rozmiarze XXL. Ze względów bezpieczeństwa został niestety odwołany freestyle'owe show z ekstremalnym pokazem snowboardzistów w wykonaniu czołowych zawodników Polski.
Oficjalne otwarcie sezonu zimowego jest cykliczną imprezą, która odbywa się za każdym razem w innej stacji narciarskiej. W minionych latach wydarzenie było już zorganizowane m.in. na stacji Szymoszkowa w Zakopanem, Bania w Białce Tatrzańskiej, Mosorny Groń w Zawoi, Rusin --Ski w Bukowinie Tatrzańskiej.
Organizatorami imprezy byli Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polska Organizacja Turystyczna, Województwo Małopolskie oraz Małopolska Organizacja Turystyczna. Gospodarzem tegorocznego otwarcia była Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla.
Wyciąg narciarski Rytro
Na stoku znajduje się wyciąg krzesełkowy (4-osobowy), wyciąg orczykowy oraz dywanowy dla dzieci.
Małe Ciche wieczorową porą 2015
Polskie ośrodki narciarskie na moich filmikach :
0. Witów ski
1. Białka Tatrzańska ,
Nowa trasa
2. Kasprowy Wierch hala Goryczkowa
3. Kasprowy Wierch hala Gąsienicowa
4. Rusiński Wierch stacja „Rusiń ski
Nowa kolej Bartholet Porsche Designe
5. „Czorsztyn ski Kluszkowce
6. Grapa Litwinka
7. „Koziniec ski
8. „Polana Szymoszkowa
9. „Harenda Zakopane
10. „Śnieżnica Kasina Wielka
11. „Laskowa ski „ Laskowa Kamionna
12. „Magura ski Małastów nowa trasa
13. „Jurgów ski „
14. „Tylicz ski
15. „Słotwiny Krynica Zdrój
16. „Jaworzyna Krynica Zdrój
czarna trasa
17. Dwie doliny Wierhomla - Muszyna
18. Małe ciche
19. „Kiczera ski Puławy ,
20. Beskid Spytkowice
21. „Koninki ski” Tobołów
22. Kasprowy- Kuźnice – nartostrada