Kołobrzeska Sanitariuszka
Historia z tej Ziemi ,odcinek 14.Miejsce: Muzeum Patria Colbergiesis. Spotkanie prowadzi Robert Maziarz. Goście: Małgorzata Brol i Zofia Jankowska. Nagranie i montaż dla portalu Gminadygowo.pl -Marek Kawęcki.
Kołobrzeg - Pomnik zaślubin z morzem (grudzień)
II dzień świąt w Kołobrzegu, spacer nad morzem.
Pomnik ma formę modernistyczną i mieści się przy bulwarze Jana Szymańskiego – nadmorskim deptaku, który prowadzi od latarni morskiej do mola spacerowego w Kołobrzegu. Autorem projektu jest architekt Wiktor Tołkin, który specjalizował się w monumentach upamiętniających martyrologię narodu Polskiego. Autorstwa Tołkina są m.in. pomniki ofiar nazizmu na Majdanku, w Stutthofie, czy na warszawskim Pawiaku.
Odsłonięcie pomnika odbyło się 3 listopada 1963.
Główny element pomnika tworzy stylizowana flaga, trzymana przez grupę figuralną. Mozaiki na ścianach i masywne płaskorzeźby żołnierzy są symbolem tysiąclecia tradycji oręża polskiego na Pomorzu – nawiązują do prehistorycznych malowideł naskalnych. Na płytkach kamiennych, które leżą u podnóża pomnika, upamiętniono wszystkie jednostki zdobywające miasto w 1945 roku. Prześwit pod pomnikiem symbolizuje okno na świat, czyli port morski.
Pomnik Zaślubin Polski z Morzem w Kołobrzegu
POLSKA BIEGA Kołobrzeg Maj 2014 - Start do biegu głównego
Aktualna edycja kołobrzeskiego biegu Polska Biega.
24 maja 2014r. (sobota) godzina.11:00
Start i meta - przy pomniku Sanitariuszki ul. Sikorskiego
Pomnik Zaślubin Polski z Morzem - Tolkin syn UM
Pomnik Zaślubin Polski z Morzem - Tolkin syn UM
Sekrety Fortu Wilczego
Urzędnicy w Warszawie uznali, że to nie zabytek i w rejestrze pozostawili amfiteatr z 1967 roku. Pokazujemy sekrety Fortu Wilczego, który ma 207 lat.
Kołobrzeg
Fontanna - naprzeciwko pomnika Sanitariuszki
Centrum Atrakcji Wojskowych BASTION
Wędrówki po okolicy.
Kołobrzeska edycja Polska Biega 2013
25. maja 2013 r. o godz. 11:00 wystartowała kołobrzeska edycja ogólnopolskiej akcji POLSKA BIEGA.
Start i meta - przy pomniku Sanitariuszki ul. Sikorskiego. Trasa: ul. Sikorskiego, park nadmorski i ścieżka zdrowia ok. 2,5 km.
Wystartowało ponad 100 zawodników ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz osoby indywidualne i Kołobrzeski Klub Morsów.
BOŻE COŚ POLSKĘ...
Filmik z uroczystości odsłonięcia pomnika Sanitariuszki Inki w Gdańsku Oruni 30 sierpnia 2015 roku. Z naszego archiwum
Polska Biega 2016-05-21 Kategoria ogólna - START
POLSKA BIEGA - EDYCJA MAJOWA 2016r
Bieg odbył się w Kołobrzegu 21 maja 2016r. (sobota) godzina 11:00
Start i meta: przy pomniku Sanitariuszki ul. Sikorskiego
Trasa : ul. Sikorskiego, park nadmorski i ścieżka zdrowia 2,5 km
Trasa : dla dzieci i przedszkolaków - wokół kortów tenisowych ok. 250 m.
Dystans pokonywano w dowolnej formie.
Zwycięzcą został każdy kto ukończył bieg.
blob- Walter
Utwór zespołu blob z płyty Elementy mięsne. Pieśń ta była w czasach PRL-u hymnem pewnej szkoły podstawowej, szkoły-pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego, zbudowanej zgodnie z hasłem Władysława Gomułki „tysiąc szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”. Patronował jej gen. Karol Świerczewski, ps. Walter- oczywiście wyłącznie do roku 1989.
Słowa i muzyka: [nie ujawniamy autora]
Opracowanie muzyczne: blob
Video: Adrian Zalewski
Obsada: Labnak, Jarosław Folaron, Krzysztof Zalewski
Płyta dostępna w formie cyfrowej
CD w sklepie SERPENT.pl
Łączniczka Danusia
Bohaterką filmu jest Danuta Orłowska (ps. Małgorzata) - łączniczka harcerskiej Poczty Polowej w III Zgrupowaniu „Konrad”, Grupa Bojowa „Krybar” na Powiślu. Odznaczona przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Film przedstawia tragiczne losy zubożałych polskich patriotów, pozostawionych sobie bez środków utrzymania byłych Powstańców warszawskich, w dobie rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie.
Pomnik Jazdy Polskiej Warszawa 2014-09-07
Pomnik Jazdy Polskiej – złożenie wieńca przez delegację uczestników Święta Kawalerii Polskiej.
Polska Kronika Filmowa 22 1949 Święto Pułku
1. Święto pułku. Marszałek Michał Rola-Żymierski wręcza sztandar jednostce wojskowej z Zielonej Góry i odbiera defiladę.
2. Na Dolnym Śląsku. Koksownia. Produkcja koksu w wałbrzyskiej Koksowni Bolesław Chrobry.
3. Wrocławskie ambulanse pocztowe. Produkcja ambulansów pocztowych we wrocławskim Pafawagu i odjazd działającego ambulansu z wrocławskiego dworca.
4. Obiektywem po Polsce. Łany Wielkie. Odsłonięcie pomnika ku czci poległych żołnierzy Gwardii Ludowej i Armii Ludowej w Łanach Wielkich.
5. Rok Puszkinowski. Marszałek sejmu Władysław Kowalski inauguruje w Warszawie obchody Roku Puszkinowskiego.
6. Zagórze. Opieka nad zagrożonymi gruźlicą dziećmi w prewentorium w Zagórzu.
7. Marionetki profesora Skupy. Występ orkiestry marionetek z teatru lalkowego prof. Josefa Skupy.
8. Z całego świata. Berlin. Wznowienie komunikacji między zachodnimi strefami okupacyjnymi Niemiec i znajdującym się w radzieckiej strefie Berlinem Zachodnim.
9. Szanghaj. Siły Kuomintangu przygotowują Szanghaj do obrony przed zbliżającą się Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą.
10. ZSRR. Bohaterski pilot Aleksiej Mariesjew prowadzi zajęcia praktyczne w wojskowej szkole lotniczej.
Zima 2013 - Dęblin
Zima 2013 - Dęblin
Kołobrzeg 2014
Migawki z miasta
[349/350] Jerzy Ziętek: Panie Marszałku! Panie Posłanki i Panowie Posłowie! Od pokoleń mojej ..
Posiedzenie Sejmu nr 43
12 czerwca 2013 r. 20:01:57
Poseł Jerzy Ziętek:
Panie Marszałku! Panie Posłanki i Panowie Posłowie! Od pokoleń mojej rodzinie bliski był Śląsk, a zaangażowanie na rzecz jego mieszkańców i tej ziemi było chlebem powszednim, czymś naturalnym, rzekłbym: wrodzonym. Najczytelniejszym tego wzorem był dla mnie dziadek, po którym zresztą otrzymałem imię, generał Jerzy Ziętek.
W poniedziałek obchodziliśmy 112. rocznicę urodzin Jorga, bo tak nazywaliśmy go w rodzinnym domu, tak nazywali go przyjaciele i mieszkańcy regionu. Generał Ziętek urodził się 10 czerwca 1910 r. w Szobiszowicach. Dzisiaj jest to dzielnica Gliwic. Zmarł 20 listopada 1985 r. w Katowicach. W latach po I wojnie światowej był aktywnym działaczem niepodległościowym na Śląsku, uczestnikiem powstań śląskich. Później, w latach 1922--1939 pracował w samorządzie i autonomicznej administracji wojewódzkiej Śląska. Podczas II wojny światowej został zesłany na Sybir do jednego z obozów pracy. Od 1943 r. służył w Wojsku Polskim.
Od zakończenia wojny aktywnie działał na rzecz Śląska w administracji państwowej. W latach 1945-- 1950 sprawował urząd wicewojewody śląsko-dąbrowskiego, od 1950 do 1964 r. pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego, a w latach kolejnych przewodniczącego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach. W latach 1973--1975 był wojewodą katowickim. Wielokrotnie był posłem na Sejm. Już w latach 1930--1935 posłował z ramienia BBWR, potem od 1947 r. do 1952 r. był posłem na Sejm Ustawodawczy, a w latach 1957--1985 -- posłem. 2 kwietnia 1980 r. otwierał VIII kadencję Sejmu jako marszałek senior.
Jako wicewojewoda śląsko-dąbrowski powołał latem 1945 r. komisję, która nie tylko podjęła się spisu przymusowo wywiezionych do ZSRR przez Armię Czerwoną górników, ale przede wszystkim zainicjował działania zmierzające do zwolnienia deportowanych górników i ich powrotu do domu.
Panie Posłanki i Panowie Posłowie! Dziadek nieustannie powtarzał, że ta ziemia zasługuje na pełen szacunek i ciężką pracę dla jej dobra. Był tytanem pracy. W rodzinnym domu bardzo często byłem świadkiem osobliwych sytuacji -- gdy kładłem się spać, a nie była to pora zbyt wczesna, bo lubiłem czytać -- dziadek jeszcze pracował, gdy skoro świt wstawałem -- dziadek już pracował. W zasadzie aż do późnych lat, gdy z racji wieku sił nieco już brakowało, pracował bez ustanku i wytrwale. Dla całego regionu, od Beskidów po Zagłębie, zrobił bardzo wiele.
Ilekroć przejeżdżam lub przechodzę koło naszego katowickiego Spodka, Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, katowickiego ronda czy osiedli Tysiąclecia i Paderewskiego, służących nam już od ponad 50 lat Rept, szpitali klinicznych w Ochojcu, Uniwersytetu Śląskiego i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, wielkiego kompleksu sanatoryjno-rekreacyjnego w Ustroniu i wielu innych miejsc, których powstanie możliwe było dzięki staraniom i inicjatywie dziadka, przypominam sobie jego dzieła i postawę. Na pierwszym miejscu zawsze stawiał sprawy publiczne, służbę Polsce i regionowi, żywą i prawdziwą troskę o mieszkańców, a przy tym był przecież wspaniałym i oddanym rodzinie mężem, ojcem, dziadkiem i pradziadkiem.
Wysoka Izbo! Wojewoda Ziętek nie znał tylko jednego zwrotu -- „nie da się. Ten termin był mu kompletnie obcy. Uważał, że w każdej sytuacji, w każdej chwili można coś dobrego zrobić dla społeczeństwa. Miał też swój dekalog.
W poniedziałek 10 czerwca wraz z młodzieżą ze szkół jego imienia i mieszkańcami zapaliliśmy znicze i złożyliśmy wiązanki kwiatów na jego grobie na cmentarzu przy ul. Damrota, pod popiersiem w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie oraz pod pomnikiem Jorga, tuż obok jego ukochanego pomnika Powstańców Śląskich i ronda im. gen. Jerzego Ziętka w Katowicach. Dziękuję bardzo.
SERWIS INFORMACYJNY MIASTA KATOWICE 24.03.2015
W tym serwisie:
Śląska Fotografia Prasowa 2014,
Dzień Przyjaźni Polsko - Węgierskiej,
III Turniej Szachowy Przyjaźni Polsko - Węgierskiej,
1 % podatku na katowickie organizacje,
Chojniczanka Chojnice - GKS Katowice.