The Paneriai cz.1 (Ponary), Vilnius, Lithuania, Jewish Vilna. 梁文音 Rachel Liang Wen
Film pokazuje drogę docelową mieszkańców Wina i okolić Wilna pochodzenia żydowskiego. W Wilnie były dwa Ghetta rozdzielone ulicą. Najpierw zlikwidowane Małe Ghetto, a następne w 1943 r. Duże Ghetto. Odbyło się w czasie, gdy front wschodni przybliżał się do miasta. Żydów wyprowadzono z Ghetta pod pozorem przesiedlenia do pracy do okolicznych gospodarstw rolnych. Ulicami Wilna poprowadzono na miejsce zbiórki w okolice Katedry. Następnie samochodami wywieziono do obozu przejściowego w zakole rzeki Vilia. Tam nie rozdawano posiłków i nic do picia. Nie było również budynków. Wszyscy siedzieli na trawie i rozmyślali o swoim losie. Stamtąd stopniowo przewożono samochodami pod pozorem załadunku do pociągów towarowych. Samochody przejeżdżały cyklicznie. Żydów przewożono w okolice stacji kolejowej PONARY. Dalej drogami leśnymi, wycieńczonych głodem i niewyspania w asyście strażników prowadzono do Obozu Ponary. Tam od razu prowadzono ich pod doły, gdzie dokonywano egzekucji. Na filmie pokazana jest brama przez którą prowadzono grupki Żydów. Egzekucji dokonywano z doskonało precyzją i opracowaną strategią. We wskazanym dole Żydów rozstrzelano po 5. Wchodzili do dołu, rozbierali się do naga, następnie szli na miejsce egzekucji na skarpę dołu. Po oddanych strzałach obsuwali się dół i posypywano ich kilkoma łopatami piasku. Strzelcy zabierali ubrania i zanosili je do służbówki, która stała na skarpie dołu. Z drugiej strony na skarpie stawała następna grupka. Doły od góry były ogrodzone drągami, a do dołu wchodzono przez furtkę ścieżką w dół. Strażnicy zawsze wpuszczali tylko po 5 osób. Strzelcy mieli przygotowane stanowiska do oddawania strzałów. Były to zwykłe drągi na których opieraną karabiny. Oddawali tylko po jednym strzale. Źródło INTERNET. Wykorzystaną piosenki Wen Yin Liang -- piosenkarki z Tajwanu.
PONARY
Teren zespołu memorialnego w Ponarach to teren blisko 20 hektarów. Poza większymi pomnikami są tu mniejsze, upamiętniające poszczególne osoby, są też oznakowane „doły śmierci”. „W zasadzie cały ten teren – to jedna wielka mogiła”
Ponary, w czasie wojny las na obrzeżach Wilna, dzisiaj są dzielnicą Wilna, gdzie w latach 1941-1944 dokonywano egzekucji. Życie straciło tu około 100 tys. ludzi, do 70 tys. Żydów – obywateli polskich oraz do 20 tys. Polaków. Polskiej inteligencji i działaczy niepodległościowego podziemia. Z katowni na Łukiszkach więźniów politycznych przywożono ciężarówkami od strony traktu grodzieńskiego. Pod osłoną brezentu, narzuconego na transportery, początkowo zwożono na mord gimnazjalistów i licealistów. To właśnie w założonym przez nich Związku Wolnych Polaków powstawały plany zbrojnego powstania przeciw okupantowi. Transporty Polaków przybywały falami. Na rzeź prowadzeni byli działacze AK, harcerze, nauczyciele, księża i profesorowie Uniwersytetu Stefana Batorego. Żydów z wileńskiego getta pędzono przez miasto drogą. Z innych gett zwożono pociągami.
Żydzi, Polacy, Romowie, Tatarzy, Rosjanie, Białorusini – wszyscy „niewygodni” obywatele II Rzeczypospolitej kończyli tak samo. W dołach śmierci.
„Obrane miejsce kaźni spełniało wszystkie wymogi dla tej akcji. Skazańców można było doprowadzić z pobliskiego Wilna oraz dowozić z różnych stron ciężarówkami lub wagonami kolejowymi. Las chronił przed wzrokiem niepożądanych osób i skutecznie tłumił odgłosy strzałów”
Sprawcami mordu byli Niemcy i kolaborujący z nimi Litwini. Ofiary zakopywano w siedmiu dołach. Pod koniec wojny, w ramach zacierania śladów po zbrodni, z dołów wydobyto około 68 tys. ciał ofiar i spalono.
Pierwszy pomnik upamiętniający ofiary zbrodni w Ponarach został wzniesiony w czasach radzieckich, tuż w po wojnie. Potem wzniesiono pomnik upamiętniający Żydów, którzy tu zginęli. W 2000 roku staraniem Stowarzyszenia „Rodzina Ponarska” i „Wspólnoty Polskiej” w Ponarach odsłonięto kilkunastometrowy metalowy krzyż z tablicami, na których są umieszczone nazwiska zamordowanych Polaków.
Tablice z listą 329 nazwisk – zidentyfikowanych ofiar ponarskiego mordu – robią przygnębiające wrażenie. Wielu straceńców w dniu śmierci nie miało jeszcze 18 lat.
Kultura i nauka poniosły olbrzymie straty wraz ze śmiercią w Ponarach światowej sławy naukowców przedstawiciele inteligencji wileńskiej , m.in.:
Kazimierz Pelczar – lekarz, naukowiec, pionier polskiej onkologii, profesor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie,
Mieczysław Gutkowski – prawnik, profesor nauki skarbowości i prawa skarbowego na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie.
W Ponarach zginęli także mecenas Stanisław Węsławski – adwokat, kompozytor, pierwszy konspiracyjny prezydent miasta Wilna i prezes Polskiego Czerwonego Krzyża w Wilnie,
Mieczysław Engiel – poseł na Sejm Wileński,
Wanda Rewińska – geograf i zasłużona działaczka harcerska i niepodległościowa,
Karol Wyrwicz-Wichrowski – popularny aktor, kierownik teatru muzycznego „Lutnia” w Wilnie,
Stanisław Lisowski – przewodniczący wileńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego,
ks. Romuald Świrkowski – prezes wileńskiej Akcji Katolickiej,
ks. Tadeusz Zawadzki – proboszcz parafii św.św. Piotra i Pawła w Wilnie. Zginęło tam także wielu działaczy polskiej konspiracji.
Foto:
Jadwiga Baniukiewicz-Brazdiliene i Julija Baniukevic
Litwa_2016
Wilno Ponary 2014
Relacja z uroczystości Dnia Ponarskiego i XX rocznicy istnienia Stowarzyszenia Rodzina Ponarska, które odbyły się w Memoriale Ponarskim przy Muzeum Holokaustu.
Ponary 22
Dokument w orginale ma ponad 30 minut, aby zmieścić go w dwóch częściach po 15 minut wyciąłem zbędną minutę głównie napisy końcowe i trochę zbędnego początku. Miłego oglądania :)
Film dokumentalny poświęcony największej masakrze ludności cywilnej na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej, czyli ludobójstwu, do którego doszło między lipcem 1941 a lipcem 1944 roku w Ponarach pod Wilnem. O tej zbrodni opowiadają zarówno historycy, jak i świadkowie tamtych wydarzeń oraz potomkowie pomordowanych.
Na podstawie zapisków polskiego dziennikarza udało się odtworzyć wiele szczegółów zdarzeń, jakie miały miejsce w Ponarach. Oblicza się, że litewscy szaulisi wymordowali tam ponad 100 tysięcy osób. Większość z nich stanowili obywatele polscy pochodzenia żydowskiego, przetransportowani z getta wileńskiego oraz innych miejscowości Wileńszczyzny. Najprawdopodobniej uśmiercono ich ok. 80 tysięcy. W ponarskim lesie znalazła swój kres wielowiekowa historia żydowskiej diaspory miasta zwanego przez wyznawców judaizmu „Jerozolimą Lituanii. W Ponarach zgładzono również warstwę przywódczą społeczności polskiej w Wilnie, przedstawicieli elit, profesorów uniwersytetu, naukowców, żołnierzy AK, księży, studentów. Zginęła większość działaczy młodzieżowej organizacji konspiracyjnej Związek Wolnych Polaków. Według różnych szacunków zastrzelonych Polaków mogło być od 12 do 20 tysięcy. Eksterminacja objęła też Cyganów i rosyjskich starowierców. Wśród ofiar znaleźli się również jeńcy sowieccy i litewscy komuniści
W Święcianach zdewastowano groby polskich legionistów
Na cmentarzu w Święcianach oddalonych około 50 kilometrów od Wilna zniszczono 50 grobów polskich legionistów.
Do aktu wandalizmu doszło w nocy z wtorku na środę. Sprawę bada policja.
Więcej na stronie:
Żydzi pamiętają o Ponarach.
Ponary to dzisiaj jedna z dzielnic Wilna, która przed wojną była niewielką miejscowością letniskową, zamieszkiwaną głównie przez pracowników kolei, urzędników i wojskowych. Jednak od II wojny światowej Ponary będą kojarzyły się Polakom i Żydom z masową śmiercią, z planowym mordowaniem całych rodzin
6.09.2015 Cmentarz na Rossie.
Założony w 1769 roku cmentarz na Rossie (lit. Rasų kapinės) jest zabytkową nekropolią w Wilnie, jednym z najstarszych, najbardziej znanych i najcenniejszych cmentarzy litewskiej stolicy.
Cmentarz składa się z 4 części – Starej (1769 r.) i Nowej Rossy (1847r.), Cmentarza Wojskowego oraz Mauzoleum Matka i Serce Syna. Leżą tu żołnierze polegli w walce o Wilno w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej. Przez wiele lat po wojnie, cmentarz ów (a szczególnie cmentarz wojskowy, gdzie spoczywają żołnierze polegli w latach 1919-1920, żołnierze polegli w 1939 roku i żołnierze AK) był miejscem zakazanym.
LITWA PONARY KWATERA POLSKA 17 09 2011
PONARY 2016 POLOWA MSZA ŚWIĘTA I APEL PAMIĘCI
Główne uroczystości ponarskie w dniu 26.10.16 w Kwaterze Polskiej w Ponarach: wystąpienia organizatorów i gości, koncelebrowana Msza św., Apel Pamięci oraz składanie kwiatów - pełna relacja.
LITWA WILNO CMENTARZ NA ROSSIE KWATERA WOJSKOWA 17 09 2011
Śladami wileńskich żydów
0Przed II wojną światową ponad jedna czwarta mieszkańców Wilna była żydowskiego pochodzenia. Podczas niemieckiej okupacji kultura żydowska została prawie całkowicie wytrzebiona, żydowska społeczność wymordowana. Dopiero po przełomie 1991 roku zaczęto wracać do historii.
Widok z Baszty Gedymina - Wilno 2009
Dzielnica Wilna Śnipiszki...
Autorką pierwszego wariantu tekstu tej piosenki jest Alicja Rybałko.
Do filmu wykorzystana jest druga wersja tekstu, czyli Aleksandra Śnieżko, ułożona, jako koleżeński żart, parodia na wersję piosenki pani Alicji Rybałko.
Tytuł parodii Wileńskie zaloty 1992 r.
Wykonanie - Kapela Wileńska.
Dzielnica Wilna Śnipiszki,drewniane domki przy ulicach:
Dubingiu,
Kalwaryjska,
Wiłkomierska,
Krakowska.
_____________________________
foto:
Jadwiga
Baniukiewicz-Brazdiliene
Wilno / Gabriela Jank
Instagram:
Wilno i okolice - wycieczka na kresy
zorganizowana przez Polanicką Izbę Gospodarczą w 2013 roku
WILNO - przewodnik po Wilnie (Audiobook Mp3) - Słuchaj podczas wycieczki!
WILNO - PRZEWODNIK DLA PODRÓŻNIKÓW - AudioBook
POBIERZ PEŁNĄ WERSJĘ:
Zobacz inne przewodniki:
Audio przewodnik po Wilnie (audiobook Mp3) - słuchaj podczas zwiedzania i wycieczki do stolicy Litwy - Wilna!
Wilno słynie ze swojej różnorodności architektonicznej. Samo Stare Miasto zajmuje 225 hektarów i od 1994r. jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tutaj znajduje się ponad 40 kościołów oraz mnóstwo fortyfikacji, wież, podwórzy, dziedzińców i urokliwych uliczki. Do kaplicy zwanej Ostrą Bramą zjeżdżają turyści z Polski i świata zobaczyć słynny obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. Wilno słynie też z Uniwersytetu Stefana Batorego, gdzie studiował m.in. Adam Mickiewicz. Choć starówka przyciąga najwięcej turystów, nie należy zapominać, że Wilno otacza kilkanaście przepięknych jezior i parków regionalnych, po których tak jak i po samym Wilnie oprowadzi Cię AudioTravels.
W zawartości przewodnika:
1. Ostra Brama
2. Śladem świątyń na Starówce
3. Szlakiem rodu Paców
4. Cmentarz Rossa
5. Ponary
6. Wieża telewizyjna
Tagi: literatura faktu, reportaże, audiobook, audiobooki, dokument, mp3, papagayo, papagayo sp. z o.o., wilno