Zažite leto v regióne Šariš
Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Šariš vydala tlačený kalendár podujatí s prehľadom akcií počas leta v šarišskom regióne. V brožúrke môžu čitatelia nájsť stručné informácie o tom, kam sa vybrať počas prázdnin v Prešove, ale aj v jeho okolí. Nájdu tam aj informácie o vyhliadkovom autobuse “Prešovská 49-tka”.
V rámci Prešova sa obyvatelia i turisti môžu tešiť na rôzne kultúrne i športové aktivity. Dozvedia sa, kedy otvára kúpalisko Delňa, kedy bude Šarišský okruh veteránov, rôzne cyklistické podujatia i zaujímavé koncerty. Prešov bude hostiť tento rok aj národné stretnutie mládeže.
Kalendár podujatí je dostupný v prešovskom Mestskom informačnom centre a v rôznych kultúrnych inštitúciách, ako Šarišská galéria či Krajské múzeum. Návštevníci ich môžu nájsť aj na Železničnej stanici, v informačných centrách na Šarišskom hrade a vo Veľkom Šariši, v informačnom centre v Sabinove a v obciach Lipany, Drienica a Nižný Slavkov na obecných úradoch.
Presov history Part1
Historia Presova v kratkom videu
History of Prešov in a short video
Pamätný dom Františka II. Rákocziho
Dnes medzi trinástou a sedemnástou hodinou mali návštevníci možnosť navštíviť
Rodošto úplne zadarmo. Ide o repliku pamätného domu Františka druhého Rákocziho. Expozícia približuje osobu kniežaťa, jeho život vo vyhnanstve a slávnostný pohreb v Košiciach. Konalo sa tak pri príležitosti výročia narodenia maďarského kniežaťa.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Viac nájdete na
Webe -
Facebooku -
Túra na Šarišský hrad
Rozsiahle ruiny jedného z najväčších slovenských hradov sa vynímajú vo vzdialenosti asi 5 km severne od Prešova nad mestečkom Veľký Šariš. Vďaka výbornej geografickej polohe na samostatnom kopci, ktorý výrazne prevyšuje okolitý terén nad riekou Torysou a nachádza sa pri starej obchodnej ceste vedúcej na sever, bolo toto miesto obývané od mladšej doby kamennej do 4. storočia n. I. Kontinuita osídlenia v ďalších storočiach nebola dokázaná.
Nová pevnosť nadviazala na praveké hradisko až v čase konštituovania uhorského kráľovstva v súvislosti s obranou jeho severnej hranice. Táto v 11. -12. storočí prebiehala niekoľko kilometrov severne od Prešova a pozostávala zo širokej línie strážnych staníc, osád strážcov, zásekov, opevnení rôzneho druhu a hradov. Hrad vznikol pravdepodobne na konci 12. storočia ako kráľovský hrad, sídlo panovníkovho správcu (župana), po prvý raz uvádzaného r. 1217. Po tatárskom vpáde (1241) bol pôvodný drevený, sčasti murovaný hrad prebudovaný. Kamenný kráľovský hrad vtedy pozostával z mohutnej hranolovitej veže (donjon) s murivom až 4,3 m hrubým, priľahlého paláca, cisterny na vodu a obvodového obranného múru s priekopou. Na ochranu jedinej prístupovej cesty k bráne slúžila samostatne situovaná kužeľovitá vežička na západnej strane, neskôr zakomponovaná do opevnenia dolného hradu. Po vzniku Šarišského komitátu v 40. rokoch 13. storočia sa stal centrom nového správneho celku, sídlom šarišských županov. Prvá písomná zmienka o hrade je z r. 1262.
Na začiatku 14. storočia sa hradu zmocnil rod Omodejovcov, nepriateľov kráľa Karola Róberta. Noví majitelia hrad rozšírili o obytné i hospodárske objekty a zosilnili jeho opevnenie. Hradný kapitán Demeter z neho terorizoval okolité mestá a kráľovi verných zemanov. Po bitke pri Rozhanovciach (1312) sa stal opäť kráľovským majetkom. Kráľ Žigmund daroval hrad r. 1405 Petrovi Perényimu a od neho ho neskôr získali Šóšovci. V r. 1441 -1461 bol hrad v rukách Jána Jiskru a v 50. rokoch i jeho častým sídlom. Po neúspešnom obliehaní ho nakoniec dohodou získal kráľ Matej Korvín. V druhej polovici 15. storočia bol majetkom Perényiovcov, ktorí ho opäť rozšírili a opevnili novým hradným múrom. František Perényi ho r. 1536 stratil v bojoch s Ferdinandom I.
[1115; right]Veľkovaradínskym mierom (1538) sa natrvalo dostal do rúk kráľa Ferdinanda Habsburského a Habsburgovci ho vlastnili až do r. 1642. Toto obdobie predstavuje novú etapu stavebného rozvoja hradu. V súvislosti s blízkym tureckým nebezpečenstvom, ako i nestálou vnútropolitickou situáciou hroziacou novými nepokojmi, Habsburgovci ho prebudovali na mohutnú vojenskú pevnosť. Práce prebiehali v polovici 16. storočia pod vedením talianskeho architekta Felixa de Pisa. Vtedy bol vybudovaný rozsiahly dolný hrad, zaberajúci takmer celý vrchol hradného kopca. Na jeho ochranu vybudovali mohutné opevnenie so štrnástimi baštami kruhového, podkovovitého a pravouhlého tvaru. Kapitánom hradu bol v polovici storočia významný humanistický učenec Juraj Wernher. Posádku vtedy predstavovalo až dvesto vojakov, výzbroj tvorili kanóny rôznych druhov a asi dvesto ľahkých strelných zbraní. Posledné významnejšie fortifikačné práce boli uskutočnené na prelome 16. a 17. storočia. Vtedy vznikol na západnej strane barbakan a mohutný bastión, kontrolujúci prístupovú cestu.
V roku 1642 sa hrad dostal do držby magnátskeho rodu Rákociovcov, čo o tri roky neskôr potvrdil linecký mier. Táto mohutná pevnosť však nezasiahla do nasledujúcich pohnutých udalostí posledných protihabsburských povstaní. V roku 1660 vybuchol sklad pušného prachu a celý hrad značne poškodil. V nasledujúcich rokoch ho preto používali iba na ubytovanie vojska. R. 1683 ho po neúspešnom obliehaní Prešova obsadil a podpálil poľský kráľ Ján Sobieski a pevnosť tak definitívne stratila svoj strategický význam. Posledná zmienka o hrade pochádza z roku 1687, keď ho dal kapitán Székely uzavrieť pred ľudom z mestečka a nechal ho zapáliť. Zdroj: Internet
Kapušansky hrad - Kapusany castle
Zrúcanina hradu nad Kapušiansky hradobcou Kapušany nad cestou do Prešova je situovaná na skalnom výbežku vrchu Zámčisko (494 m). Na pomerne strmom kopci, na mieste starého slovanského hradiska postavili v 13. storočí hrad, ktorý mal chrániť kráľovskú cestu vedúcu z Prešova na sever. Jeho prvým majiteľom bol rod Moglód. Po jeho vymretí prešiel do majetku kráľovskej komory a jeho veliteľom sa stal Henrich Tarczay, stúpenec Matúša Čáka. V roku 1312 počas bojov medzi Karolom Róbertom a Matúšom Čákom hrad zničili. Okolo roku 1410 ho dostal Andrej Kappy, ktorý postavil nový opevnený objekt. Kapušiansky hradV súvislosti s tureckým nebezpečenstvom hrad v druhej polovici 16. storočia opevnili a prestavali, aby vyhovoval požiadavkám novej vojenskej techniky. V roku 1658 ho obsadil Imrich Thököly, ale v tom istom roku ho dobylo cisárske vojsko. Začiatkom 18. storočia sa hradu zmocnil Telekessy, veliteľ vojsk Františka Rákócziho II., ktorý hrad v roku 1709 podpálil. V roku 1712 ho provizórne opravili, ale už v roku 1715 ho na základe rozhodnutia snemu zbúrali. Hrad má prevažne pravouhlú dispozíciu, pozostávajúcu z horného hradu a z predhradia. Prístupný je zo severu, v miestach, kde sa nachádza brána, ktorú strážila vstupná veža - jej základy sú v teréne ešte viditeľné. Predhradie chránil vysoký kamenný múr, sledujúci tvar terénu. Z jeho vnútornej strany stáli hospodárske budovy. Vlastný hrad sprístupňovala dalšia brána, orientovaná na SV, zabezpečená deštruovanou hranolovou vežou. Po jej ľavej strane sa v hornom hrade tiahne múr opevnenia, ktorý ohraničuje vlastné nádvorie hradu, odľahčené z vnútornej strany tromi veľkými slepými arkádami. Na najvyššom bode stáli dve veže, obytná a obranná, spojené ďalšími budovami a boli o poschodie vyššie ako ostatné murivá. Zdroj:
hrad Veľký Šariš, Šarišský hrad, Hrad Šariš
hrad Veľký Šariš, Šarišský hrad, Hrad Šariš
Hrad Šariš │ študentský dokumentárny film │ 2019
Dokumentárny film s názvom Hrad Šariš, ktorý je o rovnomennom hrade na východnom Slovensku. Vznikol ako semestrálna práca študentského odboru Mediálne štúdia na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove.
Námet: Kristián Dlugoš, Tomáš Gončár, Natália Havrilová
Scenár: Kristián Dlugoš, Natália Havrilová
Kamera: Tomáš Gončár
Účinkovali: Ladislav Babuščák, Kristián Dlugoš, Jozef Rejta, Runa Tkáčiková
Réžia/ Postprodukcia: Movie Name Studio
Šarišský hrad:
Movie name studio:
fb:
ig:
Kristián Dlugoš:
Natália Havrilová:
Spomienka na Františka II. Rákocziho
Nech si hovorí kto chce čo chce, Košice sú multietnické a multikultúrne mesto, križovatka obchodných ciest, bod styku civilizácií, bašta vyspelej európskej kultúry na jej východnom okraji. Tu ľudia nežili v etnickej segregácií, ale v multietnickej symbióze. V Košiciach sa neujali segregačné, separatistické, či nacionalistické ideológie a preto tento dokument považujem za mimoriadne vzácny. V Košiciach sa v poslednú októbrovú nedeľu roku 2006 odohral festival historického zmierenia, priateľstva a porozumenia. Slováci, Maďari, Poliaci, Ukrajinci, Rumuni a iní návštevníci podujatia z okolitých krajín tu spoločne oslavovali sviatok, ktorý by som nazval podľa nápisu na Rákocziho vlajke: Pro libertate! Bolo to historické pripomenutie si spolupatričnosti na báze spoločného osudu národov a národnosti spolunažívajúcich v Karpatskej kotline. Bol to taký test schopnosti Slovákov a Maďarov pozerať sa na seba navzájom rovnocenne, ako priatelia a hlásiť sa k spoločnej histórii. Osobnosť sedmohradského kniežaťa, vodcu protihabsbugského povstania Františka II. Rákocziho (1676 1735) spájala národy bývalého Uhorska v boji za slobodu, čo na košických spomienkových oslavách zdôraznili všetci rečníci, vrátane maďarského prezidenta László Sólyoma. Vodca protihabsburského povstania František II. Rákoci (1676 - 1735) viedol svoju povstaleckú armádu pod vlajkami s heslom Pro litertate (Za slobodu) a bojovali v nej spoločne Slováci, Maďari, Rusíni, Rumuni a Paliaci. Po porážke povstania musel odísť do vyhnanstva do Turecka, kde zomrel v mestečku Rodosto. Na žiadosť poslancov Košíc z roku 1894 v Uhorskom sneme previezli jeho pozostatky a v roku 1906 znovu slávnostne pochovali v krypte košického Dómu sv. Alžbety. Sté výročie tejto udalosti si mesto Košice pripomenulo 29. októbra 2006 podujatím, ktorého som bol spoluorganizátorom. Bol som pri tom ako scenárista i spolurežisér a všetko v tú krásnu košickú nedeľu prebehlo v pohode, bez nacionalistických emócií. Vďaka, Košičania!
1. FC Tatran Prešov - FC Lokomotíva Košice 5:1 (1:1)
4. kolo, 2. liga SFZ 2018/19
Sobota 11.8.2018 o 17.00 hod., Stropkov.
Góly: 6. Dzurík, 60. Micovčák, 73. Adr. Leško, 74. Mik. Tóth (vl.), 83. Hošek - 38. Kolek; ŽK: Micovčák – R. Cicman, Hovančík, J. Novotný; Rozhodoval: Ihring; Divákov: 445.
1. FC TATRAN PREŠOV: 30 P. Lukáč – 27 Micherda, 5 Luberda ©, 17 Dzurík, 3 Petko – 10 Kraľovič, 21 D. Keresteš, 23 Maník, 7 Micovčák (82. 2 L. Šimko) – 19 Strachan (57. 11 Adr. Leško), 20 P. Hošek CZE (86. 8 O. Špilár). Tréner: Anton Mišovec.
FC LOKOMOTÍVA KOŠICE: 30 Kolbas – 15 Mik. Tóth, 12 R. Cicman, 44 Hovančík, 14 F. Pavúk – 2 Ilinjo (86. 6 Terpaj) – 13 P. Zajac ©, 8 Kolek, 4 Grohoľ (69. 9 L. Tóth), 24 J. Novotný – 23 R. Jano. Tréner: Ľuboš Benkovský.
Kaštieľ dostal novú strechu
Rozhovor s primátorom Žarnovice o rekonštrukcii Horného kaštieľa.
Šarišský hrad (castle)
Awakening of spring nature in Slovakia. When you like video subscribe on Youtube.
Výhľad zo šarišského hradu
22.5.2016
Šariš Castle
Video Software we use:
Ad-free videos.
You can support us by purchasing something through our Amazon-Url, thanks :)
Šariš Castle is a ruined Gothic and Renaissance era stone castle above the town of Veľký Šariš in Prešov District, Prešov Region, Slovakia.It is a hilltop castle located on a cone-shaped hill with a wide plateau at its top, in an altitude of approximately 570 m above sea level.The ruins lie 6-7 km northwest of Prešov, Slovakia, in the traditional region Šariš.
---Image-Copyright-and-Permission---
About the author(s): Jozef Kotulič
License: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 (CC BY-SA 3.0)
Author(s): Jozef Kotulič (
---Image-Copyright-and-Permission---
This channel is dedicated to make Wikipedia, one of the biggest knowledge databases in the world available to people with limited vision.
Article available under a Creative Commons license
Image source in video
Šariš : Veľký Šariš
Video : Nokia Lumia 1020 (41 Mpx)
00:00 - 04:20 - Veľký Šariš
04:35 - 06:55 - smer Šarišské Michaľany
The story about Saris castle
Šariš hrad ... história ... majstri perokresby
the Šariš Castle, view artists in history with old photos and line drawings
na odkaze hore sa da stiahnut turisticka pomôcka buletin hradu Šariš 2014 dokument je v PDF - formate .)
a fenti linkre, letölthető Turisticka eszköz Hírlevél vár Saris 2014 PDF - formátumban.)
on the link above can be downloaded turisticka device NewsLetter Castle Saris 2014 in PDF - format.)
auf den obigen Link kann Turistická Gerät in PDF heruntergeladen werden NewsLetter Schloss Saris 2014 -. Format)
на ссылку выше можно скачать Turistička устройство рассылка информационных писем замок Сари 2014 в PDF -. формате)
Potulky po okoki Kosic Slansky hrad
Šariš hrad ... 2007 ...
the Šariš Castle, the real situation in early 2007
Prešovský krvavý súd
Dramatický život Juraja Otlíka, hrdinu protitureckých vojen, brigádneho generála Františka II. Rákociho, ktorý prežil dve stavovské povstania a ako jeden z mála aj Prešovský krvavý súd, nemilosrdného generála Caraffu. Film rozpráva o Otlíkovom hrdinstve a odhodlaní, ktoré sa prejavilo nielen v dramatických bojoch, ale aj v jeho neústupčivosti, keď odmietol prestúpiť na katolícku vieru a v čase tvrdej rekatolizácie dokázal vybudovať nový kostol v Horných Ozorovciach, ktorý slúži až do dnešných čias.
Všetky filmy sú dostupnú aj na DVD na vydavatelstvorak.sk
URBEX Kaštieľ Dolná Mičiná / Abandoned Chateau D.M.
The Valkyrie Urban Exploration - Prieskum a dokumentovanie schátraných a opustených budov doma i vo svete.
♠ FB:
♠ Instagram:
♠ Flickr: