Bosch festival svetla Jihlava 2018
MMXVIII - X - VI
Cheb: Věda před radnicí měla svůj 6. ročník (TV Západ)
Na dva dny se chebské náměstí Krále Jiřího stalo místem pro vědu. Chebské gymnázium zde pořádalo festival zábavné vědy.
Již šestý ročník festivalu zábavné vědy v podání žáků a učitelů Gymnázia Cheb se po roce opět vrátil do místa, podle kterého se jmenuje -- Věda před radnicí. Během dvou zářijových dní, ve čtvrtek 26. a pátek 27. se mohli žáci chebských škol a kolemjdoucí pobavit a poučit v nejrůznějších oborech .
Celá akce se zaštítila citátem Alberta Einsteina:
Měli by se stydět lidé využívající bezmyšlenkovitě všech divů vědy a techniky, a kteří při tom tomu rozumějí asi tolik, jak dobytče rozumí botanice rostlin, kterými se s chutí živí.
Od 9 hodin od rána do 16 hodin probíhala řada zábavných a atraktivních experimentů na pomezí hry a fyziky. Z oboru akustiky se například zájemci mohli dozvědět jak se dělá zvuk a jak se šíří; jak slyšíme jedním a druhým uchem nebo princip fungování trubkového telefonu. Po celém náměstí se rozléhal zvuk šířený z platových trubek, kterými děti vytrvale točily.
Z optiky zde byla názorná ukázka jak se vaří se Sluncem. Místem kde se hodně fotilo, bylo válcové zrcadlo, které deformuje obraz. Průhledem v desce se bylo možné podívat do nekonečna nebo na jiném místě poznat, jak funguje stereoskop či jak nás klamou oči.
Velkou pozornost a radostné zkoušení si odbylo vírové dělo, které pouštělo kolečka dýmu. Bylo možné si sednout jako fakír na sedátko pobité hřebíky. K vidění byla chaotická fontána nebo roztáčení kol. O tom, že nejkratší cesta neznamená vždy nejrychlejší, se přesvědčili ti, kteří vyzkoušeli závody kuliček. Obří bubliny se dětem moc nedařily, na náměstí dost foukalo.
Z oboru elektřiny bylo možné zkusit vlastní elektrický náboj těla. Poznat, jak se chovají magnety nebo magnetické spojky. V bramboře zapíchnuté vodiče vedoucí do měřícího přístroje zase dokázaly přítomnost elektrického proudu v zelenině.
Mnoha žáky a studenty neoblíbená matematika se pokusila přiblížit obřím hlavolamem „Patnáctka, různými kovovými i dřevěnými hlavolamy a názornými modely složitých těles. Nevěřícné kroucení hlavou vyvolával model, který dokázal že rovná tyč projde zakřiveným otvorem.
Děti sbíraly na některých stanovištích razítka do průvodce a za splnění úloh dostávaly odměny. Celá zajímavá akce proběhla s grantovou podporou města Chebu.
Jihlava a její okolí
Jihlava, jihlavské podzemí, Brtnice - hrad Rokštejn, Luka nad Jihlavou, Sázava, Nové Veselí, Žďár nad Sázavou - Poutní kostel, Zelená hora
Sbor chrámu sv Cyrila a Metoděje v Praze 27. května na festivalu Mahler-Jihlava
Závěr koncertu Duchovní hudba východního křesťanství v Gotické síni jihlavské radnice, sbormistři Valentina Shuklina a Marios Christou.
Vražda v Jihlavě
Policie od dnešního rána vyšetřuje vraždu zatím neznámého muže. Toho našel s četnými bodnými ranami jeden z bezdomovců na cyklostezce u jihlavského Kauflandu krátce po třetí hodině v noci. Ubodaný muž ležel přímo na odpočívadle u cyklostezky vinoucí se kolem řeky Jihlavy pod lékárnou u Kauflandu.
Olomoucký orloj
Olomoucký orloj je zasazen do severní fasády radnice. Jeho architektonický rámec tvoří výklenek s lomeným obloukem, dosahující výšky 14 metrů.
Dnešní podoba orloje je z 50. let 20. století a je poplatná tehdejší oficiální estetice socialistického realismu. Mozaiková výzdoba orloje sestává z medailonů na bočních stranách výklenku, znázorňujících práce charakteristické pro jednotlivé měsíce v roce. Ve vrcholu výklenku uplatnil autor návrhu - Karel Svolinský – folklorní motiv Jízdy králů. Ve spodní části mozaikové výzdoby jsou po stranách dobově poplatné postavy představitelů pracující třídy.
Krokodýl opustil Starou radnici, začíná její oprava
Reportáž z transportu jednoho ze symbolů Brna do náhradních prostor v Moravském zemském muzeu
Rok 2011 s fitness doubleDRIVE klubem Jihlava
Takový byl rok 2011.
První světový fitness klub v Jihlavě, vybaven prvotřídní značkou Star Trac. Nabízí fitness, cardio, spinning, kranking... Staňte se členy ještě dnes.
Žižkova 13 - GLOBUS, 586 01, Jihlava
recepce - 567 217 821
mobil - 722 114 212
VSETÍN: Radnice zřejmě nezíská dotaci na podzemní parkoviště
Jihlava - město střední Evropy
Od renesance po průmyslovou revoluci
Čistá Vysočina 2016
Do tradičního jarního úklidu celého kraje se i letos zapojili jednotlivci, školy, obce, sbory dobrovolných hasičů, spolky, firmy, ale i krajští radní.
Jihlava uctila památku obětí druhé světové války
Jihlava si připomněla 66. výročí konce II. světové války. Na ústředním hřbitově proběhl pietní akt, kterého se účastnilo vedení města Jihlavy, zástupci kraje Vysočina, Krajského vojenského velitelství v Jihlavě a veřejnost. Nechyběli rovněž zástupci Konfederace politických vězňů, Českého svazu bojovníků za svobodu a někdejší členové pomocných technických praporů. Účastníci piety položili květiny k sousoší Zaváté šlépěje, k památníku sovětských vojáků a k hrobům českých vojáků padlých ve válce.
Rakovník - Město se představuje
Cheb: Dějepisnou soutěž vyhráli gymnazisté z Jihlavy (TV Západ)
Aula vysoké školy v Chebu byla ve čtvrtek 21. listopadu místem dějepisné soutěže gymnazistů z celé České republiky a Slovenska. S těžkými otázkami bojovalo 75 tříčlenných týmů.
Pořadatelem tradiční dějepisné souteže v Chebu je místní gymnázium. S každým přibývajícím ročníkem se studenti potýkají s otázkami, které jsou koncipovány chronologicky. Postupuje se od nejstarších dějin. Loňský ročník končil revolučním rokem 1848. A letošní, již dvaadvacátý navázal a pokryl období až do roku 1918. V zákulisí se hovořilo o tom, že letošní otázky budou velmi těžké.
„Je to pravda. Ty otázky musí být těžké, abychom vůbec dokázali, které družstvo lepší, protože studenti téma znají, připravují se na něj pod kontrolou svých učitelů, takže ti je většinou dokáží připravit velmi dobře. Takže otázky, které vlastně jsou na úrovni už na úrovni státnic vysokoškolských. Takže je to skutečně velmi těžké, je to náročné, netajil se garant soutěže profesor Milan Hlavačka.
Systém testu je strukturovaný. Začíná se lehčími otázkami.
„Studenti vybírají správnou odpověď ze čtyř možných. To je to nejjednodušší, takové ty testy, které znáte ze všech možných akcí, ale pak se pokračuje těmi složitějšími. To znamená v těch vyšších úrovních, kdy také jsou ty otázky bodově více hodnoceny už musí přemýšlet a dávat si události do souvislostí, popsal Hlavačka.
Studenti se musí učit přemýšlet o nejrůznějších otázkách historie. K tomu potřebují znát velmi dobře základní data. Na tuto soutěž se nemohou připravit během běžné výuky, ale ve svém osobním volnu. Často hraje klíčovou roli osoba pedagoga, který zájem dokáže podnítit. Těm všem by měl patřit dík.
„Ano, to je věc, která málokdy zaznívá. Samozřejmě vítězí studenti, ale v zásadě bez snahy toho vyučujícího dějepisu, gymnaziálního profesora, to nemá smysl, Anebo dále, pokud bude místo Čili myslím si, že i ta soutěž sama o sobě je hrozně důležitá právě pro učitele dějepisu, kteří jsou nyní docela v takové těžké pozici, protože dotace školní dějepisu je na minimální úrovni, za celé dějiny snad nebyla takhle nízká, jak je v současné době a záleží samozřejmě na osvícenosti vedení školy, jakým způsobem prostor speciálně těm společenským vědám dá. A právě účast v této soutěži a případně i nějaké to lepší umístění, je vlastně velmi oceněním práce toho profesora, připomněl Hlavačka.
Klání se nakonec zúčastnila všechna přihlášená družstva.
„Dostavilo se všech pozvaných 75 gymnázií, jednak jsou to gymnázia z České republiky v počtu 72 a tři slovenská gymnázia z Banské Štiavnice, Košic a Bratislavy, uvedl manažer gymnázia Miroslav Stulák.
Zájem o dějepisnou soutěž je u slovenských škol enormní. Na příští rok se jich přihlásilo neuvěřitelných 50. Bude proto nutné udělat krajská kola. Zajímavé byly i ceny, na kterých se podílelo 350 sponzorů.
„Letos jsou to velmi atraktivní ceny. Zaplatili jsme za to zhruba 200 tisíc korun. Pro vítěze jsou to notebooky, na druhém místě studenti dostanou tablety, pak jsou to fotoaparáty digitální a chytré telefony,
Na třetím místě skončilo tradičně dobře připravené Gymnázium Litoměřice. Druhý byl tým z pražského gymnázia z Konstantinovy ulice. Prvenství si odvezli studenti gymnázia z Jihlavy.
Olomouc město
Hodně krásné město, i když jsem z něj viděl jen malý zlomek historické části. Navíc hlavní objekty, jako je Orloj nebo Svatý Mořic byly v rekonstrukci, takže nedostupné. Ale je vidět, že se radní snaží zachovat původní historickou tvář města.
Jihlava timelapse sunset
Sunset in Jihlava town, Czech Republic. Shot by Samsung Galaxy Nexus.
URA ss Ultima Jihlava 11.4.2009
VLAKY - zadní vagon: Padrubice-Rosice n.L. - Liberec
Železniční trať č. 031/030, úsek Pardubice-Rosice n.L. - Liberec, pohled z posledniho vagonu vlaku R 1370 Ještěd R14
Vzdálenost: 159 km
Vlak: R 1370 Ještěd R14
Vůz: Btn753
Nejvyšší traťová rychlost: 160 km/h (031)/100 km/h (030)
Nejvyšší rychlost soupravy: 110 km/h
Stanice: Pardubice-Rosice n.L. - Hradec Králové hl.n. - Jaroměř - Dvůr Králové n.L. - Stará Paka - Semily - Železný Brod - Malá Skála - Turnov - Rychnov u Jablonce nad Nisou - Liberec
Návštěva stadionu
Pro Příběhy našich sousedů 2016 nahrály a zpracovaly Monika Krebsová, Tina Pangrácová , Pavlína Smazalová, Barbora Lišková, Kateřina Vaculová, žákyně 8. třídy ZŠ E. Rošického 2, Jihlava, pod vedením paní učitelky Jiřiny Nápravníkové.