Racibórz - letni koncert w Parku Roth
Portal i gazeta
Pożegnanie Lata w Parku im. Miasta Roth
Portal i gazeta
W parku Roth w Raciborzu znów kajaki
Portal NaszRaciborz.pl oraz Raciborska Telewizja Kablowa prezentują codziennie najważniejsze informacje z Raciborza i powiatu raciborskiego obejmującego gminy Nędza, Kornowac, Pietrowice Wielkie, Rudnik, Krzanowice, Krzyżanowice i Kuźnia Raciborska.
Wydarzenia kulturalne, polityka, sport, edukacja, gospodarka i biznes z regionu Raciborza, Rybnika i Wodzisławia Śląskiego.
Portal informacyjny z Raciborza:
portal:
facebook:
Portal informacyjny z Wodzisławia Śląskiego
portal:
facebook:
Portal informacyjny z Rybnika
Portal rynku nieruchomości z Raciborza, Rybnika i Wodzisławia Śląskiego
Portal pośrednictwa pracy w regionie śląskim
Portal turystyczny Polski, wydarzenia kulturalne i sportowe, hotele i noclegi
Zaklęty Łabędź - przedstawienie taneczne na wodzie_spot prmocyjny
Projekt „Zaklęty łabędź – przedstawienie taneczne na wodzie” to widowisko inspirowane „Jeziorem łabędzim” Piotra Czajkowskiego realizowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP „Przekraczamy granice”. W projekt zaangażowani są tancerze z Zespołu Tanecznego SKAZA, działającego przy Raciborskim Centrum Kultury, oraz ze Szkoły Artystycznej z Hlučína. Muzykę skomponował Tomasz Behra a choreografię stworzyły Manuela Krzykała oraz Klára Krejčířová.
Spektakl jest muzyczno-taneczną wariacją na temat jednego z najpiękniejszych dzieł baletowych, w której zaprezentowane będą różne style tańca. Spektakularności wydarzeniu dodaje fakt, że będzie ono prezentowane na stawie w Parku im. Miasta Roth w Raciborzu oraz na jeziorze w Hlučínie. Tancerze będą tańczyć na scenie zanurzonej w wodzie przy muzyce wykonywanej na żywo przez zespół lokalnych muzyków. Przedstawienie wzbogacone o piękną grę świateł odbędzie się po zmroku.
Finał projektu będzie miał miejsce 30 sierpnia w Parku im. Miasta Roth w Raciborzu o 20:30 na „Zakończenie Lata z RCK” oraz 14 września w Hlučínie o 20:00.
Projekt „Zakletá labuť - taneční představení na vodě“ je inspirován Labutím jezerem Petra Čajkovského a je realizován pomocí Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu Polské republiky „Překračujeme hranice“. Do projektu se zapojili tanečníci Skupiny SKAZA, působící v Kulturním centru v Ratiboři, a ze ZUŠ v Hlučíně. Hudbu složil Tomasz Behra a choreografie vytvořily Manuela Krzykała a Klára Krejčířová.
Představení je hudebně-taneční variací na jedno z nejkrásnějších baletních děl, ve kterém budou představeny různé taneční styly. Velkolepost akce přidává skutečnost, že bude představena na rybníku v parku Města Roth v Ratiboři a Hlučínském jezeře. Tanečníci budou tančít na jevišti ponořeném do vody doprovázení živou hudbou, kterou zahraje tým místních hudebníků. Představení obohacené o krásnou hru světel se uskuteční po setmění.
Finále projektu se bude konat 30. srpna v Parku Města Roth v Ratiboři ve 20:30 v rámci Konce léta s RCK a 14. září v Hlučíně ve 20:00.
Zamek Piastowski w Raciborzu
Więcej informacji o nowych eksponatach na Zamku:
Grupa bez Nazwy w Parku im. Miasta Roth
Portal i gazeta
Gondelpark in Ratibor 20.05.2009
Gondelpark in Ratibor (Park der Stadt Roth) 20.05.2009
Racibórz'18 OSTRÓG_Kozielska_MIEDONIA
20.5.18
Racibórz Cześć 2
Racibórz
Parking Ślady - daleko od HaDe
Zespół Parking z Raciborza. Lata 2000-2010.
z pozdrowieniami:
Sławek Sankala
Mariusz Kamalla
Jarek Kuśnierz
Piotr Demel
Adam Szramowski
Odyseusz Olbiński
Copyright © by Parking 2002
Zamek Piastowski w Raciborzu Cztery pory roku xvid xvid
Zamek Piastowski w Raciborzu
Zamek Piastowski w Raciborzu -- to dawna siedziba książąt raciborskich, siedziba kasztelana, a od 2. połowy XII w. księcia raciborskiego. W 1. połowie XIII w. zaczęto wznosić partie murowane, w latach 1288-1293 książę Przemysł zbudował gotycką kaplicę św. Tomasza Becketa z Canterbury, angielskiego męczennika, zabitego przez rycerzy królewskich. Upamiętnia ona spór między księciem wrocławskim Henrykiem IV Probusem a biskupem Tomaszem II, który schronił się na raciborskim Zamku, obleganym przez wojska książęce. Ostatecznie doszło do ugody, a w kaplicy ustanowiono siedzibę kanoników, którzy przebywali tu do 1416 r. Kaplica nazywana jest perłą górnośląskiego gotyku i wykazuje podobieństwa do paryskiej kaplicy Saint-Chapelle.
W skład kompleksu zamkowego wchodzą ponadto: budynek bramny, dom książęcy, w północnej pierzei warzelnia browaru, w zachodniej słodownia. W południowo-zachodnim narożu zachowały się fragmenty murów obronnych. W skrzydle północnym i zachodnim znajduje się browar zamkowy, który początkami sięga 1532 r. W obecnej formie odbudowany po pożarze w 1858 r. i gruntownie zmodernizowany w latach 1896-1897, browar nadal funkcjonuje. W 2009 roku dzięki dotacji z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa śląskiego, powiat raciborski rozpoczął remont Zamku, który zakończył się w czerwcu 2012 roku.
Raciborski Zamek nie ma białej damy, ale studnię szczęścia. Tak przynajmniej uważa wielu turystów, którzy do studni odtworzonej na środku dziedzińca wrzucają pieniążki. Po ilości wrzuconych monet widać, że magia studni jest ogromna. Wielu liczy na szczęście, inni zaś chcą tu po prostu powrócić...
Na Zamku odbywają się wernisaże prac plastycznych, fotografii, grafiki, rzeźby czy sztuki współczesnej. Swoje prace prezentują mieszkańcy powiatu raciborskiego, nie brakuje twórców pochodzących ze Śląska jak i z całego naszego kraju. Swoje prace równie licznie prezentują tutaj artyści zagraniczni. W zamkowych wnętrzach równie często prezentowane są prace, które powstają w Młodzieżowym Domu Kultury jak i w Instytucie Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Absolwenci Instytutu Sztuki mają ponadto obrony swoich prac licencjackich w murach raciborskiego Zamku, co dodaje im jeszcze większego splendoru. Oprócz wystaw czasowych raciborski Zamek może się pochwalić także wystawami stałymi, na które składają się m.in. „Zamkowy Antykwariat Naukowy jak i „Skarby Ziemi Raciborskiej.
Ponadto jako wystawa stała, w zamkowym skarbcu eksponowane są zbroje rycerskie, wykonane współcześnie przez raciborskiego płatnerza -- Roberta Stefanowskiego. Warto dodać, że każdy zainteresowany turysta może przymierzyć husarską zbroję pocztowego z XVI-XVII wieku. W jej skład wchodzą: szyszak husarski, obojczyk, naramienniki, napierśnik (kirys), karwasze oraz szata (żupan). Całość waży ok. 15 kg. Kobiety także mogą poczuć się jak średniowieczne białogłowy, a to dlatego, że czeka na nie do przymierzania suknia wierzchnia z czepcem, stylizowana na mieszczański strój średniowieczny. Są tu także kamienne kule, znalezione w 2009 roku podczas odbudowy budynku bramnego. Służyły jako pociski do bombardy - machiny oblężniczej miotającej kamienie, a od XIV wieku odprzodowego działa dużego kalibru i krótkiej lufy.
Zamek można zwiedzać: Poniedziałek -- Piątek: 9.00 -- 16.00, Sobota -- Niedziela, Święta: 10.00 -- 18.00. WSTĘP BEZPŁATNY. Na miejscu można zaopatrzyć się w pamiątkowe gadżety oraz publikacje dot. ziemi raciborskiej.
Racibórz z lotu drona
Film wykonany quadrocopterem DJI Phantom 2 Vision
Muzyka:
Hero Down Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
Autem po Raciborzu #3
Kolejna relacja z remontu ul. Bosackiej w Raciborzu (Krajowa 45), remontu dalszy ciąg i korki nonstop. To już miesiąc remontu a końca nie widać...
Letni Koncert Orkiestry Dętej Plania - fragment
Letni Koncert Orkiestry Dętej Plania
Racibórz- Park Roth
2012
Racibórz Dron...Koniec Czerwca :P
Walking On Clouds film z dnia...29.06 i 30.06 2015;)
Racibórz, ul. Opawska - projížďka
kvalita na nic, ale tak co .. 106 km celkově
Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej w Raciborzu
W dniach 13 -14 czerwca Racibórz był jednym z najważniejszych punktów na polskiej mapie odnawialnych źródeł energii. To śląskie miasto, wyróżniające się szeregiem ekologicznych inwestycji i rozwiązań dedykowanych mieszkańcom, było gospodarzem Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej.
Wersja językowa: polska
Ecol-Unicon: Zbiornik Hydrozone przy zakładzie produkcyjnym w Gdańsku
Prezentacja modułowego zbiornika retencyjnego - Hydrozone Benefit, który został wybudowany przy zakładzie produkcyjnym Ecol-Unicon w Gdańsku.