Lubomierz i Sami swoi.
Jedno z najstarszych i najmniejszych miasteczek Dolnego Śląska szczyci się zachowaniem średniowiecznego układu ulic, barokowym kościołem parafialny pw. Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa z XV/XVI w., Muzeum Kargula i Pawlaka oraz Festiwalem Filmów Komediowych
Dom Kargula i Pawlaka | Kulisy filmu Sami Swoi | Dom po 50 latach Szeryfów Blog #6
Byliśmy na słynnym podwórku przy słynnym płocie gdzie spotykali się Kargul i Pawlak. Na tym podwórku nakręcono najsłynniejsze i najbardziej kultowe filmy Polskiej Kinematografii. Niemal każdy polak zna to podwórko i te domy z filmu. Tym razem mieliśmy i My okazję odwiedzić to wyjątkowe miejsce. Jak dom i otoczenie wygląda po 50 latach od nagrań? Zapraszamy na film!
» SUBSKRYBUJ:
» GOOGLE+:
◄ POPRZEDNI ODCINEK
► NASTĘPNY ODCINEK
® TYTUŁ PLAYLISTY (SERIA)
————————————————
► KONTAKT (współpraca/biznes): zajadamyoceniamy@gmail.com
————————————————
© UŻYTE MATERIAŁY ©
1. TYTUŁ FILMU - LINK DO FILMU
♫ MUZYKA W TLE ♫
1. AUTOR - TYTUŁ UTWORU
————————————————
Lubomierz - Miasto znane z planu zdjęciowego do filmu Sami swoi
Lubomierz to architektoniczna perła Dolnego Śląska, leżąca w województwie dolnośląskim pomiędzy Lwówkiem Śląskim a Jelenią Górą. Nie zniszczony podczas II wojny światowej Lubomierz zachował kształt śródmieścia charakterystyczny dla średniowiecznych osad targowych.
Początki Lubomierza sięgają już XII wieku, a związane są z powstaniem ówczesnej osady na ważnym szlaku komunikacyjnym z Pragi do Zgorzelca. Bardzo ważnym wydarzeniem w historii miasta było postawienie klasztoru i sprowadzenie do niego sióstr benedyktynek. Lubomierz otrzymał prawa miejskie w 1291 roku od Księcia Bolka I Świdnickiego.
Sami Swoi
Malowniczość samego miasteczka jak i jego okolic spowodowała, że nakręcono tu aż osiem filmów, m.in. „Sami Swoi” i cały tryptyk Chęcińskego. Od 1997 roku corocznie w połowie sierpnia jest tutaj organizowany Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych, na który przybywa wielu znakomitych aktorów, reżyserów i tysiące turystów.
-------------------------
Informacje ze strony:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
muzyka: Dub Spirit Jingle Punks - You Tube Audio Library
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dobrzykowice. Dom Kargula i Pawlaka
If you like this film, please follow us on Youtube
***
W Dobrzykowicach k. Wrocławia kręcono najsłynniejsze polskie komedie - Sami swoi, Nie ma mocnych, Kochaj albo rzuć. To tu znajdują się zagrody Kargula i Pawlaka z najsłynniejszych polskich komedii.
Współcześni „Sami swoi” – konflikt o chodnik rodem z Lubomierza, „Fakty” 30.08.2018
Rzeczywistość dogania filmową fikcję. W Lubomierzu – stolicy polskiej komedii – wybuchła wojna, która może być współczesną wersją „Samych swoich”. Rekwizyty trochę inne, ale zawzięty spór jakby żywcem wyjęty z filmowego scenariusza.
WIĘCEJ:
INFORMACJE NA BIEŻĄCO:
POLUB NAS NA FACEBOOKU:
Dom Kargula z filmu Sami swoi......
Dziękuje Pani która jest właścicielką posesji i pozwoliła mi wejść, opowiedziała wiele anegdot związanych z filmem i tamtym czasem.
Dziękuje
Lubomierz 2011
Pewnego popołudnia w Lubomierzu-najmniejsze miasto w województwie dolnośląskim,
w powiecie lwóweckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Lubomierz, na Pogórzu Izerskim. Położone w Pogórzu Zachodniosudeckim, nad Lubomierką.
Miasteczko znane jest przede wszystkim z planu zdjęciowego do filmu Sami swoi nakręconego w 1967. Na tę pamiątkę 13 lipca 1996 otwarto Muzeum Kargula i Pawlaka, a od 1997 odbywa się Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych.
W Lubomierzu kręcono również trzecią nowelę filmu Krzyż Walecznych w reż. Kazimierza Kutza, a także kilka scen do serialu Tajemnica twierdzy szyfrów w reż. Bogusława Wołoszańskiego.
Osada targowa istniała na miejscu Lubomierza prawdopodobnie w XII w. W 1251 nastąpiła lokacja wsi na prawie niemieckim. W 1278 powstał klasztor benedyktynek, do których należał Lubomierz do 1810. Według starej tradycji jego założycielką była Juta z Lubomierza. W 1291 książę świdnicko-jaworski Bolko I nadał osadzie prawa miejskie. Do tej pory zachował się średniowieczny układ urbanistyczny.
Do zabytków należą:
zespół klasztorny z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Maternusa,
kościół cmentarny św. Anny,
kościół poewangelicki,
ratusz z 1802,
kamieniczki z podcieniami w rynku oraz wiele domów mieszkalnych,
fragmenty murów obronnych,
liczne kapliczki, krzyże i figury przydrożne w mieście i okolicy.
Przez Lubomierz przechodziła linia kolejowa Gryfów Śląski-Lwówek Śląski, wybudowana w 1885 roku, obecnie nieczynna i na znacznym odcinku rozebrana (pozostały wiadukty i mosty, zarośnięte roślinnością nasypy i przekopy).
SAMI SWOI MUZEUM GOSTKOWICE
SAMI SWOI MUZEUM GOSTKOWICE
Sami swoi w Lubomierzu, czyli przegląd komedii w 1998 – Retro TVP3 Wrocław
Relacja Andrzeja Szpaka z 15 sierpnia 1998:
Barwnym korowodem złożonym z Karguli, Pawlaków i filmowców rozpoczął się wczoraj wieczorem II Ogólnopolski Przegląd Komedii Filmowych w Lubomierzu w województwie jeleniogórskim. Olbrzymim zainteresowaniem turystów cieszyło się Muzeum Kargula i Pawlaka, w którym otwarto kolejną salę. Jednym z pierwszych zwiedzających był Jerzy Turek, filmowy komendant milicji z „Samych swoich”.
Zapraszamy także:
Prezentacja książki Dariusza Koźlenki Sami swoi. Za kulisami komedii wszech czasów.
Na spotkaniu obecni byli twórcy filmu: reżyser Sylwester Chęciński, operator Andrzej Ramlau, aktorzy: Jerzy Janeczek (Witia Pawlak) i Ilona Kuśmierska (Jadźka Kargulowa), oraz autor książki.
Dariusz Koźlenko i Sami swoi
We wtorek, 24 maja, o godz. 18.00 w łódzkim Muzeum Kinematografii (plac Zwycięstwa 1), odbędzie się spotkanie z pabianiczaninem Dariuszem Koźlenko, autorem książki „Sami swoi. Za kulisami komedii wszech czasów”.
W spotkaniu, obok autora, udział wezmą twórcy filmu – reżyser Sylwester Chęciński, Ilona Kuśmierska – odtwórczyni roli Jadźki Kargul, Jerzy Janeczek – filmowy Witia Pawlak oraz operator kamery – Andrzej Ramlau. Spotkanie poprowadzi Anna Michalska (Muzeum Kinematografii). Zapoznaj się z videozaproszeniem!
Serial w Lubomierzu, Fakty 24.05.2011
Lubomierz - stolica polskiej komedii - po raz kolejny ożywa. Tym razem za sprawą rosyjskich i polskich filmowców, którzy realizują tam ośmioodcinkowy serial o Procesie Norymberskim. We wtorek rozpoczęły się zdjęcia z wykorzystaniem lubomierskich plenerów. Serial najpierw zostanie wyemitowany w Rosji.
WIĘCEJ:
Sami swoi mają już pół wieku
Kargul i Pawlak z „Samych swoich” Sylwestra Chęcińskiego rozśmieszają i rozczulają już 50 lat. Film okrzyknięto komedią wszech czasów, na pamięć znają ją kolejne pokolenia widzów.
Złoty Jubileusz Samych swoich zorganizowano w Lubaniu, na to wydarzenie przyjechało wielu znakomitych gości, między innymi sam reżyser Sylwester Chęciński, czy Jerzy Janeczek, filmowy Wicia.
SWOJAKI contra FILMOWCY - czyli SAMI - SWOI .
XVII- OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL FILMÓW KOMEDIOWYCH- LUBOMIERZ- 2013.
RODZINA - SAMI SWOI - MAJÓWKA - 2018 - cz 1
Małe Muzeum Ludowe - u KOWALSKICH - Marcinowo - 2 gmina Trzebnica - gości rodzinę - sami swoi na majówce .
Skansen i Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu. Cz.I.
W pierwszej części filmu pokazano ekspozycję muzealną Skansenu i Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu
Muzyka: Mike D. Książkowe Opowieści 5
Lubomierz i Jeziorka Rudawskie
Lubomierz - miasteczko znane jest przede wszystkim z planu zdjęciowego do filmu Sami Swoi nakręconego w 1967 r. Na tę pamiątkę 13 lipca 1996 r. otwarto Muzeum Kargula i Pawlaka, a od 1997 r. odbywa się Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych.
Kolorowe Jeziorka - jedno z piękniejszych miejsc Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Położone są na północnym zboczu Wielkiej Kopy w pobliżu miejscowości Wieściszowice. Na tym terenie rozmieszczone są trzy jeziorka: purpurowe, błękitne i zielone.
RODZINA - SAMI SWOI - MAJÓWKA - 2018 - cz 3
Małe Muzeum Ludowe - u KOWALSKICH - Marcinowo - 2 gmina Trzebnica - gości rodzinę - sami swoi na majówce .
Lubomierz- miasto Samych Swoich
Nagrobki znanych osób [Bez komentarza]
Zobacz więcej na jakim stanie znajdują się nagrobki ludzi, o których mówiła cała Polska? Odwiedziliśmy z kamerą miejsca spoczynku m.in. Anny Przybylskiej, Zbigniewa Religi, Grzegorza Ciechowskiego, czy Kazimierza Deyny.
Polub nasz fanpage:
Oryginalny odcinek znajdziesz pod adresem: