Új állandó kiállítás nyílt a Savaria Múzeumban
A Múzeumok Éjszakáján nyílt meg a Savaria Múzeum állandó kiállításának újabb egysége, amelyen Vas megye és Szombathely népvándorlás- és középkori történetét ismerhetik meg a látogatók. A tárlat egyik különlegessége az a grafika, amely a megyeszékhely főterének 17. századi képét örökíti meg úgy, ahogy azt eddig még senki sem látta.
Térdig gázolunk az ókori Savaria szennyvízében
Szombathelyen, a Fő téri OTP alatt éppen maradt meg az a vízvezetékrendszer, ami 2000 évvel ezelőtt az akkori Savaria lakóinak kisebb, nagyobb dolgait vitte tovább a város alatt. A vízvezetékrendszer látogatható, igaz ezt csak az azt gondozó Savaria Múzeum szakemberinek kíséretében. Alámerültünk a 2000 éves városnak.
Fényérzék - Grandiózus kiállítás nyílt a Savaria Múzeumban
gész éven át tartó kiállítás-sorozat kezdődik a Savaria Múzeum tagintézményeiben. Először a város és a helyi fényképészet történetét bemutató régi képekből nyílik tárlat Személyes címmel, majd később - szintén a fotózást középpontba helyezve - a Képtár, a Skanzen és az Iseum is bekapcsolódik a programba.
Szombathely a mi otthonunk
Imagefilm Szombathelyről - Szombathely a mi otthonunk
Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata megbízásából készítette
SASER productions
2019.
Operatőr, vágó: Pozsár András, Sásdi Zsolt
Kamera B: Tóth Gergely
Zene: Grósz Arthur Valentin
Animáció: Vidos Erik
Rendező: Sásdi Zsolt
Közreműködtek: KOVÁCS DÁVID, CSÓKA ELIZA
Bencze Péter, Bánhegyi Adrienn, Bánhegyi Kata, Csóka Szabolcs, Kalmár Laura, Király Gábor, Kovács Miklós, Kovács-Sásdi Judit, Malek Nikolett, Németh János, Söre Péter, Váradi Benedek
Agora Savaria Filmszínház, Aligátor Vizilabda Sportegyesület, Elte Savaria Egyetemi Központ, Falco-Vulcano Energia KC Szombathely, Haladás Sportkomplexum Fejlesztő Nonprofit Kft, Savaria Legio, Savaria Múzeum, Savaria Szimfonikus Zenekar, Szily János Egyházmegyei Gyűjtemény és Látogatóközpont, Szombathely Crushers, Szombathelyi Sportközpont és Sportiskola Nonprofit Kft, Szova Nonprofit Zrt, Weöres Sándor Színház
Van egy jó sztorija a Savaria Szállóról?
Ezzel a címmel kerekasztal-beszélgetésre és kiállításmegnyitóra hívták az érdeklődőket a Berzsenyi-könyvtárba szerda este. Zsúfolásig telt a terem, a közönség soraiból is sokan idézték fel az évek óta üresen álló szombathelyi szállodához fűződő emlékeiket.
Megújul a Savaria Múzeum
Hamarosan megújul a Savaria Múzeum és az épület előtti park, a beruházás négy hónapig tart majd. Eredeti állapotában állítják helyre a homlokzatot, az ablakokat és a tetőzetet, a liget pedig megszépül, megújul a növényzet, több lesz az utcabútor és a kandeláber.
Március 15-i megemlékezés a Savaria Múzeum előtt - 2019.
Az ünnepi műsor (vágatlan) és a koszorúzás (vágott).
Közreműködnek a Nagy Lajos Gimnázium diákjai, valamint a Paragvári utcai Általános Iskola és a Kanizsai Dorottya Gimnázium kórusa.
Szombathely, 2019.03.15.
Átadták a Savaria Múzeum megújult épületét
Megszépült a homlokzat, helyreállították a kerítést, kiépítették a park közvilágítását, rendezték a zöldfelületeket - az 1908-ban épült kultúrpalota ezzel visszanyerte régi fényét. A beruházás összértéke csaknem félmilliárd forint volt.
Végéhez közeledik a Savaria Múzeum felújítása
A látogatók alig több mint egy hónap múlva újra birtokba vehetik a több száz millió forintból megújuló, klasszicista stílusú épület kiállítótereit.
Savaria Szálló flashmob
Készítette: Boros Ferenc
A száz éves Savaria Szálló 2005 óta alussza Csipkerózsika-álmát. 2014. október 3-án azonban lelkes lokálpatriótáknak köszönhetően egy röpke órácskára ismét élet költözött a hotel teraszára. A Berzsenyi Dániel Könyvtár és a Vasi Múzeumbarát Egylet villámcsődülettel emlékezett és emlékeztetett a hajdan patinás szálló teraszán zajló pezsgésre és újságokba feledkező ejtőzésre. Igazi szállótörténeti relikviák kerültek elő: többek közt eredeti árlapról lehetett rendelni és Hotel Savariás csészében szolgálták fel a kávét, valamint a kor slágerei hasították a levegőt. Így korántsem meglepő, ha az arra járóknak eme főúri pásszió korhű lenyomata köszönt vissza.
Fotógaléria és beszámoló a flashmobról a vaskarika.hu weboldalon:
Közlekedésbiztonsági versenyt rendeztek a Savaria Iskolában
Nyolcadikosok mérték össze közlekedésbiztonsági ismereteiket a Savaria Szakképző Iskolában, immár hagyományos ez a megmérettetés: nyolcadszor rendezték.
A Savaria Múzeum előtti felújított park Szombathelyen
Szombathelyi Énekegyüttes - Savaria Múzeum - 1988. 10. 09. /1.
Josquin des Prés: Missa De beata Vergine
Kyrie
Gloria
Válogatás magyarországi kódexek anyagából
Karácsonyi ünnepkör
Hodie Christus natus est
Dies est laetitiae
Procedentem sponsum
Lumen ad revelationem
Zacharias Zarewutius: Das alte Jahr vergangen ist
Húsvéti ünnepkör
Kyrie paschale
Alleluja – Pascha nostrum
Surrexit Christus hodie
Orlandus Lassus: Qui sunt hy sermones
Jesus Christus feltámadása
(VHS rip by Poti)
Szombathely a Nyugat királynője
Szombathely, Magyarország egyik legrégebbi városa, Vas megye székhelye, a Nyugat királynője. A 80 000 lakosú település nevét pedig onnan kapta, hogy a városban szombati napokon tartották a heti vásárokat.
Szombathely területe ősidők óta lakott, amit az itt előkerült kő-, és csonteszközök is bizonyítanak. A hunok pusztítását a 456-ban bekövetkezett földrengés tetőzte be, amely lerombolta a várost. A súlyos károk ellenére folyamatosan lakott maradt, városfalait pedig helyreállították. Az igazi fejlődést a 18. század második fele hozta meg, amikor az újonnan létrehozott püspökség központja lett.
A város főtere már a 13. században, hasonló formában, azaz háromszög alakban terebélyesedett el, de akkor még a város falain kívül. Itt tartották a vásárokat, piacokat, mára azonban a Fő tér lett Szombathely szellemi és kulturális központja.
A Fő tér kapott egy új szökőkutat, amely igencsak látványos szobor együttessel lett díszítve. A Faunok néven elhíresült alkotás, többek szerint meglehetősen erotikus, és nem való az itt található Szentháromság szobor közelébe. A szökőkút szobrai vitathatatlanul látványos elemei a Fő-térnek, ami biztos, hogy nem kerüli el az erre járók figyelmét.
A megújult téren található, még a római korra emlékeztető Császárkő, és a Szentháromság-szobor is. Innen körbe nézve, számos impozáns építészeti remekművet tekinthetünk meg, majd a Székesegyházat is, ami a tértől nem messze épült, és az ország harmadik legnagyobb temploma.
A város egyik nevezetessége a Kámuni arborétum, amely Magyarország leggazdagabb fásszárú gyűjteményével, közöttük jó néhány igazi ritkasággal rendelkezik, szépen rendezett rózsakertjében, több mint félezer fajtát számláló gyűjteményt találunk.
A Vasi Múzeumfalu építése 1968-ban kezdődött és 1973-ban nyitotta meg kapuit a látogatók előtt. Jelenleg 39 építmény van a Múzeumfalu területén. A szabadtéri Néprajzi Múzeum építményeinek segítségével a látogató képet kap a megye két évszázaddal korábbi falusi életéről és építészeti kultúrájáról, a különböző vasi tájegységekből.
A zsúptetős házikók között tartják, minden év áprilisában a Szent György napi vásárt, ahol az ide ellátogatóknak, lehetősége nyílik megkóstolni a térség gasztronómiai remekeit, a dödöllét és a kemencében sült langallót. A múltba vissza repítő népzene és néptánci előadások mellett, kézművesek bemutatóját csodálhatjuk meg.
A szombathelyi Csónakázó tavat 1961 nyarán kezdték el kialakítani.
1967-ben a megye arborétumaiból fákat telepítettek a tó környékére, így az évek alatt, a Csónakázó-tó és a környezete a város legszebb, legkellemesebb részévé vált, mindazonáltal a horgásztó kiváló horgászási lehetőséget is biztosít. A tavon átívelő, 52 méter hosszúságú hídon éjszaka, hangulatos fények alatt sétálgatva lehet romantikázni.
A Csónakázó tó a helyiek közkedvelt kirándulóhelye, van, aki csak pihen, de sokak mindennapos testmozgásra, sportolásra használják. A tó egyébként nagyon népszerű szolgáltatása a vízi-biciklizési, valamint a csónakázási lehetőség.
Ha ezek után egy csobbanásra vágyunk, akkor ezt megtehetjük a tófürdőben ahol számos csúszda és megannyi élmény vár ránk.
Aki Szombathelyet, akár csak egy hétvégi kiruccanása célpontjául választja, egy múltat idéző, mégis a maga módján modern várost talál és biztos lehet benne, hogy felejthetetlen élményben lesz része.
Harminckét év után lebontották a Savaria Múzeum új állandó kiállítását
Helyére egy modern, a 21. századi igényeknek megfelelő installációt állítanak. A múzeum igazgatója azt reméli, hogy ennek köszönhetően megnő az intézmény látogatószáma.
Roman remains in Szombathely | Hungary #11
In this episode we take to the tracks to Szombathely in western Hungary. Szombathely has a long history and was known in Roman times as 'Savaria' and is the oldest recorded city in Hungary. It is also noteworthy that it is the birthplace of Saint Martin of Tours. I seek out some relics of old Savaria at the reconstructed Iseum and the Savaria Museum
Új kiállítás nyílt a Savaria Múzeumban
Savariában 150 körül született Publius Ferrasius Avitus. Közkatonaként a legio szent hadi jelvénye, a sas hordozója lett, később centúrióvá léptették elő. Fogadalmához híven oltárt állíttatott Jupiter Dolichenusnak, amin olvashatók élettörténetének jelentős állomásai.
Rozsnyón filmszalag őrzi az 1968-as szovjet katonai inváziót
Rozsnyó. A rozsnyói Bányászati Múzeum szervezésében filmvetítéssel, emléksétával és gyertyagyújtással emlékeztek az 1968-as szovjet bevonulásra a városba. A civil ellenállást kitűnően érzékeltette a kalandos utat bejárt, 50 éve készült amatőr film, amely a 80-as években került a múzeum birtokába. A városban civil áldozata és 6 sérültje volt az 1968.augusztus 21-i katonai inváziónak.
Természettudományi kiállítással nyitott a megújult Savaria Múzeum
A tárlat az egykori iskolai biológiaszertárak világába kalauzolja az érdeklődőket, és bemutatja, hogyan váltak a ritka, preparált állatok és csontvázak ma már a múzeumpedagógiai foglalkozások eszközévé.