???????? CIEPLICE ŚLĄSKIE-ZDRÓJ ???????? Kotlina Jeleniogórska [4K]
Spacer po cieplickim zdroju rozpoczynamy na pl. Piastowskim, gdzie na skrzyżowaniu z pl. Kombatantów znajduje się kościół ewangelicko-augsburski.
0:42 Zabytek z lat 1774-79 jest zaliczany do najpiękniejszych barokowych świątyń ewangelickich Śląska.
Owalne wnętrze zdobią dwie kondygnacje empor wsparte na kolumnach. Pośród barokowych dzieł wyróżnia się bogaty prospekt organowy.
1:04 Idziemy dalej pl. Piastowskim stanowiącym centrum uzdrowiska do pałacu Schaffgotschów. 1:12 Imponującą trójskrzydłową barokowo-klasycystyczną rezydencję (dziś siedziba filii Politechniki wrocławskiej) wzniesiono w latach1784-88 na miejscu wcześniejszego dworu. Na pięknie odnowionej elewacji widnieją wielkie herby Schaffgotschów i piastowskie orły.
W samym centrum uzdrowiska, na Placu Piastowskim, tuż przy Domu Zdrojowym, niedaleko kościelnej dzwonnicy znajduje się 1:30 Trójkątny dom. Budynek ów w najwęższym miejscu ma zaledwie 2,20 m szerokości, a balkony tej najwęższej elewacji ozdobione ciekawymi, metalowymi balustradami. Trójkątny Dom w Cieplicach, stał się ulubionym miejscem malarzy, fotografów i turystów odwiedzających Cieplice w Jeleniej Górze.
Z pl. Piastowskiego skręcamy w ul. Ściegiennego. Znajduje się na niej tzw. Długi Dom.
1:42 Był jednym z elementów kompleksu klasztornego cieplickiego zakonu cystersów. Wzniesiony w latach 1689 - 93 jako dom gościnny dla przybywających do Zdroju kuracjuszy. Obiekt został całkowicie zmodernizowany w 2015 roku. Obecnie jest to nowoczesny hotel zdrojowy.
2:07 Za mostem na Kamiennej znajduje się dawny pałac z 1 poł. XVIII w. Obecnie znajduje się w nim Sanatorium „Stoczniowiec”.
2:16 Obok Trójkątnego Domu mieści się Dom Zdrojowy, wybudowany obok źródeł w 1929-32. W ścianę wmurowana jest płyta upamiętniająca fundację Piastów w 1281 r.
2:21 Charakterystyczną budowlą cieplickiego zdroju jest czerwona, dzwonnica kościelna za którą znajduje się 2:54 kościół św. Jana Chrzciciela. Zbudowano go w 1714 r. Jednonawową świątynię z szeregiem kapic bocznych zdobi wspaniały ołtarz z obrazem Michała Willmanna, przedstawiający Marię Królową Wszystkich Świętych. 2:36 W murze okalającym świątynię, pod drewnianym daszkiem zgromadzono płyty nagrobne Schaffgotschów z XVI i XVII w.
3:21 Na tyłach kościoła św. Jana Chrzciciela znajduję się bardzo ciekawe Muzeum Przyrodnicze. Muzeum prezentuje wystawy stałe Barwny świat ptaków oraz Motyle Karkonoszy i świata, a także wystawy czasowe. Posiada w swych zbiorach ponad 6 600 okazów ptaków, jaj ptasich, ssaków, rogów, motyli, muszli, przekroi drzew, gipsowych modeli grzybów, minerałów oraz motyli. Znaczna część eksponatów pochodzi ze zbiorów rodziny Schaffgotschów. W 2013 r. muzeum wzbogaciło się o unikatową ekspozycję tj. Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku. Można je podziwiać na stronie muzeum:
6:04 Z pl. Piastowskiego, obok dworu Schaffgotschów, trasa naszego spaceru wchodzi do Parku Zdrojowego, założonego w 1819 r. na miejscu pałacowego ogrodu. W latach 2010-2012 Park Zdrojowy został poddany gruntownej rewitalizacji, w ramach której parkowi starano się przywrócić dawny wygląd. Remontowi został również poddany Teatr Zdrojowy i scena, a cały park otoczono żeliwnym, stylizowanym ogrodzeniem. Znajdują się tu również: Pawilon uzdrowiskowy Edward, Teatr Zdrojowy, muszla koncertowa, wiele fontann i pomnik martyrologii i chwały polskiego oręża stylizowany na dwa miecze grunwaldzkie.
6:44 Z Parku Zdrojowego przechodzimy do zacisznego Parku Norweskiego. Park założono na pocz. XX w. a założycielem był Eugen Füllner, przemysłowiec i właściciel fabryki maszyn papierniczych. Nazwa pochodzi od pawilonu wybudowanego na wzór jednej z restauracji w Oslo. 6:32 Ozdobne ornamenty „Pawilonu Norweskiego”, wieńczące szczyty dachów, tzw. smocze głowy oraz koronki nad kalenicami nawiązują do skandynawskiego budownictwa ludowego. W latach 1986-2013 mieściło się w nim Muzeum Przyrodnicze. Pawilon został otwarty 18 lipca 1909. Nieopodal Pawilonu Norweskiego cieszy oczy widok stawu na środku którego tryska wysoko woda fontanny. Z boku stawu znajduje się uroczy kamienny mostek zwany „Mostem Zakochanych”, obok którego znajduje się stylowa altana.
8:43 Wzdłuż zachodniej i północnej granicy parku przepływa rzeka Wrzosówka, na której wybudowano zaporę wodną. i ogromne wały przeciwpowodziowe, które dodatkowo chronią miasto przed powodzią. 9:02 Z wałów można oglądać jedną z najpiękniejszych panoram Karkonoszy i Gór Izerskich.
Spacerując alejami Parku Norweskiego możemy się nacieszyć pięknym śpiewem ptaków.
2017.08.27
Pałac Schaffgotschów w Cieplicach
Pałac Schaffgotschów - Jelenia Góra - Cieplice
Pałac rodziny Schaffgotsch w Cieplicach Zdroju położony jest w centrum uzdrowiska pomiędzy Placem Piastowskim, a Parkiem Zdrojowym.
Reprezentacyjna rezydencja została zbudowana (w latach 1784-1788) dla księcia Johanna Nepomucena Schaffgotscha. Postała z wykorzystaniem reliktów dwóch strawionych pożarem (w 1977 r.) budynków: domu gościnnego i renesansowego dworu Schaffgotschów.
Autorem projektu pałacu jest Johann Georg Rudolf. W budowli odnajdujemy styl dojrzałego baroku w połączeniu z formami wczesnoklasycystycznymi.
Przy rezydencji prowadzony jest stylowy park angielski, który powstał w 1819 roku, dzięki współpracy ogrodnika Waltera z Bukowca i architekta Antona Mallickha.
W zachowanym w bardzo dobrym stanie budynku obecnie znajduje się zamiejscowy oddział Politechniki Wrocławskiej.
Film powstał w ramach projektu Zamki i Pałace Czesko Polskiego Pogranicza współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwój Regionalnego w ramach Programy INTERREG III A
Produkcja: KARR SA
Jelenia Góra - Cieplice Śląskie Zdrój
Legenda mówi, iż roku 1175 książe Bolesław Wysoki w czasie pogoni za jeleniem odkrył tutejsze źródło. Jednak pierwsze udokumentowane zapisy dotyczące miejscowości pochodzą dopiero z 18 marca 1281 roku. Dzięki hojności księcia Bernarda Lwóweckiego joanici ze Strzegomia zostają właścicielami miejscowości Calidusfons (Ciepłe źródła).
Od XIV wieku do końca drugiej wojny światowej właścicielami Cieplic byłą rodzina Schaffgotschów, która po ogromnym pożarze ich siedziby na zamku Chojnik przeniosła się do Ciepli, a w tutejszy pałac uczyniła główną rezydencją rodu.
Z historii Cieplic / Bad Warmbrunn:
- 1814 do miejscowości docierają karetki pocztowe, zastąpione w 1880 roku dyliżansami
- 1891 - otworzenie linii kolejowej
- 1897 - zaczynają kursować tramwaje
- 1935 - uzyskanie praw miejskich
- 1941 - dołączenie do Cieplic Malinnika
- 1945 - miasto dołączono do Polski, a wcześniejszych mieszkańców wysiedlono do Niemiec
- 1946 - miejscowość urzędowo otrzymuje nazwę Cieplice Śląskie Zdrój
- 2 lipca 1976 - Cieplice włączono do Jeleniej Góry
film autorstwa: 24jgora.pl /
Cieplice Śląskie-Zdrój
Cieplice uzdrowiskowa część miasta Jeleniej Góry. Znajdują się tutaj parki: Zdrojowy i Norweski z 1906 roku. Dodatkowo można zobaczyć wiele zabytkowych kościołów, domów i pałaców, w tym zespół pałacowy Schaffgotschów (1784-1809r.).
Jedną z największych atrakcji są największe w regionie Termy Cieplickie. Zapraszam na stronę ezwiedzanie.pl
Cieplice
Pałac familii von Schaffgotsch.
Kwietniowy spacer po Cieplicach Śląskich
Kościół Zbawiciela w Jeleniej Górze - Cieplicach
Kościół Zbawiciela w Jeleniej Górze-Cieplicach - wzniesiony w latach 1774-1779 według projektu Demusa z Jeleniej Góry.Jednonawowa budowla z emporami nakryta łamanym czterospadowym dachem z barokowo-klasycystycznym wyposażeniem wnętrza służy do dnia dzisiejszego jedynej w Jeleniej Górze Parafii Augsburskoewangelickiej.
Uzdrowisko Cieplice - zapraszamy na kurację.
Cieplice to najstarszy w Polsce, założony w 1281 roku kurort, będący dziś uzdrowiskową częścią Jeleniej Góry (woj. dolnośląskie). Wdzięk, zaciszność oraz klimat szacownego uzdrowiska, położonego u stóp Karkonoszy, w sercu Kotliny Jeleniogórskiej doceniają przybywający tu liczni kuracjusze.
Lecznicze wody termalne - unikatowe w skali kraju i Europy
Cieplickie złoża leczniczych wód termalnych jako jedyne w Polsce o temperaturze dochodzącej do 90C, wykorzystywane są w leczeniu schorzeń: narządu ruchu (reumatologia, ortopedia, neurologia, osteoporoza), układu moczowego (urologia, nefrologia), okulistyce. Uzdrowisko Cieplice Sp. z o.o. jako jedyne uzdrowisko w Polsce leczy balneologicznie schorzenia oczu.
Zabiegi lecznicze
Zakład Przyrodoleczniczy wykonuje 40 rodzajów zabiegów z zakresu wodolecznictwa, peloidoterapii, inhalacji oraz kinezyterapii, światło- i elektrolecznictwa na bazie: wód mineralnych (fluorkowo-krzemowych, hypotonicznych, słabo zmineralizowanych, zasadowych) i borowin typu wysokiego.
Sanatorium dla dzieci
Specjalistyczny Szpital Uzdrowiskowy dla Dzieci „Małgosia posiada bazę hotelową, żywieniową oraz zakład przyrodoleczniczy, świadczący zabiegi, niezbędne w leczeniu schorzeń narządu ruchu z zakresu reumatologii i ortopedii. Przebywający na leczeniu dzieci uczą się na miejscu w szkole podstawowej i gimnazjum. Leczymy dzieci z terenu całej Polski w wieku 3-16 lat. Pobyt dzieci na leczeniu uzdrowiskowym refundowany jest ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia w 100% co oznacza, że rodzice, opiekunowie nie ponoszą żadnych kosztów związanych z pobytem dzieci w Pawilonie Małgosia w ramach skierowań NFZ. Z leczenia uzdrowiskowego mogą skorzystać nie tylko dzieci przewlekle chore ale również te, które często chorują na anginę, zapalenie ucha, oskrzeli, zapalenie zatok, gardła, migdałków, są po urazach ortopedycznych. Skierowanie wypełnia lekarz pierwszego kontaktu - skierowanie do pobrania z podstrony lecznictwo uzdrowiskowe dzieci uzdrowisko-cieplice.pl/pl/lecznictwo-dzieci. W ofercie również pobyty pełnopłatne
Nasze obiekty
Do dyspozycji gości oddane są apartamenty, pokoje 1,2,3-osobowe z pełnym lub częściowym węzłem sanitarnym,TV-SAT. Trzy pawilony połączone są łącznikiem z zakładem przyrodoleczniczym, pozostałe budynki położone są w jego bliskości w przepięknym Parku Zdrojowym, zaliczanym do pierwszej dziesiątki najładniejszych parków Dolnego Śląska. Uzdrowisko Cieplice zapewnia dobrą kuchnię i stosuje diety zgodne ze standardami instytutu żywności i żywienia.
Atrakcje turystyczne
Goście po zabiegach, oprócz spacerów po rozległych parkach i zwiedzaniu licznych zabytków wędrują po okolicznych górach, zachwycając się przepięknym krajobrazem Krainy Ducha Gór. Podgórski klimat, z dużym rocznym nasłonecznieniem oraz małą ilością opadów, działa na osoby przyjezdne bodźcowo i hartująco. Kuracjusze mogą skorzystać z oferty miejscowego biura podróży, które specjalizuje się w organizacji wycieczek dla gości Uzdrowiska. Ciekawe wrażenia czekają zarówno na spacerze po Cieplicach, w trakcie którego przewodnik przybliży niezwykle barwną historię Uzdrowiska, jak również na urozmaiconych wycieczkach - od Szklarskiej Poręby i Karpacza, poprzez Krzeszów, Złotoryję, Kowary aż po wędrówki w pobliskich górach czy nawet wizytę w czeskiej Pradze i niemieckim Berlinie.
Cieplice są też świetną bazą do wypadów na narty. W bliskim położeniu - do 20km, znajduje się wiele tras zjazdowych i biegowych o zróżnicowanym poziomie trudności. Największe ośrodki narciarskie to: Karpacz (ponad 20 tras zjazdowych), Szklarska Poręba (kompleks narciarski Skiarena Szrenica), Jakuszyce (Ośrodek Narciarstwa Biegowego i Biathlonu), Dziwiszów (Mikrostacja Sportów Zimowych Łysa Góra) oraz czeski Harachov.
Zapraszamy przez cały rok.
Oferujemy pobyty: lecznicze, zdrowotne, wczasowe, hotelowe, świąteczne, noworoczne, turnusy NFZ dla dzieci i dorosłych, turnusy ZUS.
Ponadto w ofercie turnusy rehabilitacyjne dla dzieci (PFRON).
Uzdrowisko Cieplice Sp. z o.o.
58-560 Jelenia Góra, ul. P. Ściegiennego 5/7
tel. (75) 75 510 03...05; (75) 75 33 143 fax (75) 75 525 57
INFOLINIA 0 801 011 859
uzdrowisko-cieplice.pl
e-mail: kontakt@uzdrowisko-cieplice.pl
Dolny Śląsk #1 Dolina Bobru, Cieplice
Park Krajobrazowy Doliny Bobru / Gościniec Perła Zachodu / Zapora wodna Pilchowice / Cieplice / Sosnówka
sierpień 2017
------------------------------------------------------------------------------------------------------
muzyka:
SizzleBird - Between Worlds
Music provided by AirwaveMusicTV (
SizzleBird
AirwaveMusicTV
------------------------------------------------------------------------------------------------------
4K panoramy Karkonoszy rok 2018 Jelenia Góra-Cieplice
panoramy zostały wykonane lustrzanką NIKON D3400 filmik jest dostępny w 4K Pozdrawiam
filmik do pobrania pod linkiem
9 Cieplice Sląskie Uzdrowisko Cieplice
Fajno jest Kuracjuszem być czyli Kuracjusze śpiewają w Cieplicach
Śpiew z pewnością jest oznaką szczęścia - zapraszamy po zdrowie i uśmiech do Uzdrowiska Cieplice
Dwie Wille w Cieplicach z parkiem o powierzchni 15313m2
Prezentujemy Państwu dwie nieruchomości położone w miejscowości uzdrowiskowej Cieplice w województwie dolnośląskim. Historia i powstanie Cieplic sięgają drugiej połowy XIII wieku. Wtedy były już znane tutejsze gorące źródła, i od tych źródeł miejscowość wzieła swoją nazwę. Cieplice trafiły w ręce Schaffgotschów, i pozostawała przez następne stulecia. Protoplasta tego znakomitego rodu w 1403 r. oddał jedno z dwóch znanych w owym czasie źródeł cystersom sprowadzonym tu z Krzeszowa. Od tej pory zarówno Schaffgotschowie jak i zakonnicy prowadzili tu działalność leczniczą. Nieruchomości zostały wybudowane w drugiej połowie XIX wieku, służyły jako dwie niezwykle piękne Wille które w swych murach gościły zamożnych ludzi korzystających z naturalnych ciepłych źródeł i leczących się w tym niezwykłym miejscu. Wille otoczone są pięknym parkiem o powierzchni 15.313m2, na której znajduje się bogaty starodrzew.
Nieruchomość pierwsza jest to poniemiecka willa, która została wzniesiona w 1850 roku. Wybuduwana w technologii tradycyjnej, wykonana z: fundamenty z kamienia łupanego, ściany murowane z cegły, stropy drewniane, więźba dachowa drewniana i pokryta papą termozgrzewalną, podłogi wykonane częściowo z drewna a częściowo cementowe. Okna drewniane pochodzące z okresu budowy, drzwi drewniane, na podłogach położone kafle oraz parkiet. Do nieruchomości doprowadzona jest istalacja wodna,kanalizacyjna,gazowa oraz elektryczna.
Willa o powierzchni 738,76m2 i kubaturze 3015m2 służyła jako ośrodek szkoleniowy.
I - piwnice- suterena 211,28m2 ( wysokość 2,65m2)- klatka schodowa,kuchnia,korytarz, magazyn,pralnia,łazienka, jadalnia,warsztat, pomieszczenia gospodarcze
II- parter 195,43m2- klatka schodowa, kancelaria, świetlica,sala wykładowa,sypialnia,holl
III- pierwsze piętro 190,01m2- klatka schodowa, 8 sypialni, holl + pomieszczenie W.C., weranda
IV- drugie piętro 131,54m2- katka schodowa, 4 sypialnie, holl, pomieszczenie W.C.
V- strych 10,50m2
Ogółem: 738,76m2
Nieruchomość druga to poniemiecka willa, która została wzniesiona w 1880 roku. Wybudowana została w technologii tradycyjnej, wykonana z : fundamenty z kamienia łupanego, ściany murowane z cegły, stropy drewniane, więźba wykonana z drewna, pokrycie dachowe (blacha malowana). Do nieruchomości doproadzony został prąd, gaz, wodociąg, kanalizacja. Aktualnie budynek sprawuje funkcje administracyjno-mieszkalną.
Willa o powierzchni użytkowej 393,99m3 składa się z:
I- piwnice 113,34m2 - klatka schodowa, dawna pralnia, magazyn, pokój palacza, komórka,dawna prasowalnia, W.C.
II- parter 118m2- klatka schodowa, 4 pokoje, weranda oraz W.C.
III- pierwsze piętro 109,60m2- klatka schodowa,3 pokoje, mieszkanie
( kuchnia,przedpokój,pokój,W.C.)
IV- strych 53 m2
Ogółem: 393,94m2
Po II wojnie światowej w 1950roku na terenie parku został wybudowany dodatkowy budynek gospodarczo-garażowy o powierzchni całkowitej 205m2, do którego doprowadzony jest prąd.
Nieruchomości idealnie nadają się na hotel, pensjonat, restaurację, dom starców, szkołę podstawową lub prywatną, ośrodek zdrowia , wypoczynkowy lub wypoczynkowo-leczniczy. Zapraszamy.
Kamil Kaliniak
Jeldom Nieruchomości
tel. 668 667 637
Poland - Polen - Polska - Jelenia Góra - Cieplice Śląskie Zdrój August Sierpień 2015
Muzyka:
Sardana Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
Universal Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
Cieplice Śląskie Zdrój
Zdjęcia i montaż: Michał Rażniewski.
Muzyka darmowa:
YouTube Audio Library.
Pałac Schaffgotschów i panorama wsi Kopice
Od 1360 r. Kopice były siedzibą rodu von Borsnitz, później znajdowały się w rękach rodziny von Beess (od 1450 r.). W 1534 r. posiadał je kanonik katedry wrocławskiej Baltzar von Neckern, po nim Jan Henryk Heymann von Rosenthal, Gotfryd von Spaetgen, a od 1751 r. śląska rodzina szlachecka von Sierstorpff. Rycerska siedziba została przebudowana na rezydencję w stylu klasycystycznym w 1783 r. wg projektu opolskiego architekta Jana Rudolpha. W 1859 r. obiekt zakupiony przez Hansa Ulryka von Schaffgotscha i Joannę Gryczik von Schomberg-Godulla. Przebudowany w 1864 r. wg projektu architekta Karla Lüdecke z Wrocławia oraz mistrza budowlanego Konstantego Heidenreicha z Kopic. Po przebudowie pałac zyskał charakter w stylu neogotyku z elementami neorenesansowymi. Obiekt na planie litery L, o nieregularnej bryle. W części centralnej trzykondygnacyjny z wejściem głównym, z ryzalitem i portykiem. Elewacje tynkowane, gładkie we fragmentach boniowane, pierwotnie licznie zdobione architektonicznymi detalami kamieniarskimi i rzeźbami Karola Kerna z Wrocławia. Dominanty bryły pałacu stanowiły dwie wieże czworoboczne (wyższa w części wschodniej) zwieńczone wysokimi dachami wielospadowymi z iglicami. Pierwotnie w skrzydle północno-wschodnim oranżeria i rozarium. W części południowej kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pałac przekryty był wysokim dachem wielospadowym. Od strony północno-zachodniej kamienny most nad fosą pałacową połączoną ze stawem. Ruiny pałacu otoczone od strony południowo-wschodniej parkiem krajobrazowym o powierzchni 70 ha zaprojektowanym przez Wilhelma Hempla. W parku 10 stawów oraz okazy drzewostanu liściastego i iglastego. Początkowo w parku wiele budowli m.in. świątynia dumania. Do lutego 1945 r. zespół pałacowo-parkowy we władaniu rodziny von Schaffgotsch. W 1958 r. spalony, a w latach kolejnych rozgrabiony i zdewastowany. W 1990 r. zakupiony przez krakowskiego biznesmena za sumę 5000 złotych, płatne w ratach do 2014 roku. Inwestor obiecał gminie, że doprowadzi obiekt do stanu sprzed 1958 r. w ciągu 4 lat. Obietnicy nie dotrzymał. Obiekt nadal ulega dewastacjom i grabieżom. W czerwcu 2008 r. pałac nabywa kolejny inwestor, zabezpieczając prowizorycznie obiekt i doprowadzając do dalszej destrukcji.
Rzeka Kamienna - Jelenia Góra-Cieplice Śląskie Zdrój
Cieplice Śląskie-Zdrój (niem. Bad Warmbrunn) – część miasta, uzdrowisko w Jeleniej Górze w województwie dolnośląskim, w latach 1935-1976 samodzielne miasto.
Według legendy, tutejsze źródła miały zostać odkryte w 1175 przez księcia Bolesława Wysokiego w czasie pogoni za jeleniem podczas polowania. W rzeczywistości miejscowość wzmiankowana została dopiero 18 marca 1281, kiedy to książę Bernard Lwówecki darował joannitom ze Strzegomia miejscowość Calidusfons (Ciepłe źródła). Od XIV wieku do 1945 roku Cieplice stanowiły własność rodziny Schaffgotschów, którzy od XVII wieku, to jest od spalenia się zamku Chojnik, posiadali w tutejszym pałacu (wielokrotnie przebudowywanym) główną rezydencję rodu. W 1403 roku Gotscho II sprowadził tu z Krzeszowa cystersów i oddał im tutejszy klasztor, źródło ciepłej wody oraz mieszkańców. Cystersi gospodarzyli tu do sekularyzacji w roku 1810.
Od 1814 do Cieplic zaczęły docierać karetki pocztowe z Jeleniej Góry. W 1880 zastąpiły je dyliżanse. W 1891 dotarła tu linia kolejowa, a w 1897 - tramwaj.
W 1935 roku Cieplice uzyskały prawa miejskie. W 1941 włączono do nich Malinnik (wówczas Herischdorf). W 1945 roku miasto zostało włączone do Polski, a pozostałych w nim mieszkańców wysiedlono do Niemiec. W 1946 roku wprowadzono urzędowo nazwę Cieplice Śląskie Zdrój, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Bad Warmbrunn. Nazwa z dywizem Cieplice Śląskie-Zdrój została zatwierdzona urzędowo przez MSWiA.
2 lipca 1976 roku Cieplice zostały włączone do Jeleniej Góry.
28 maja 2013 władze Jeleniej Góry podpisały umowę z firmą Castellum, która za kwotę ponad 22 mln zł zobowiązała się do zakończenia rozpoczętej w III kwartale 2010 budowy Term Cieplickich - kompleksu basenów z gejzerami, dziką rzeką i zewnętrznym basenem z wodami cieplicowymi. Kompleks ukończono w lutym 2014, a uroczyste otwarcie nastąpiło 24 marca 2014. Wikipedia.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Cieplice epitafium nagrobne. Anna von Schaffgotsch,
Anna von Schaffgotsch, zmarła w 1580 roku
Żul-Tancerz Cieplice (Obejrzyj do końca)
Zostaw łapeczkę w górę i subika co pozwoli mi sie rozwijać!:)