Conservation Project - Subotica Synagogue, Serbia
For more than a decade, World Monuments Fund has been committed to the conservation and revitalization of Subotica Synagogue, thanks to the support of the Cahnman Foundation, the David Berg Foundation, and the Rothschild Foundation (Hanadiv) Europe. From 2013 to 2014, WMF supported the work on the Southwest entry façade in cooperation with the City of Subotica, Ministry of Culture in Serbia, and the Province of Vojvodina Government. The following video features the work that was carried out during that project phase.
Learn more:
Sinagoga se vraća u punom sjaju
Radovi na rekonstrukciji unutrašnjosti Sinagoge, uređenju dvorišta i obnovi ograde su završeni i zvanično otvaranje se očekuje početkom marta.
Nakon više od 40 godina propadanja, rekonstrukcija i restauracija unutrašnjosti subotičke Sinagoge u potpunosti je završena. Za predsednika Saveza jevrejskih opština Srbije, Roberta Sabadoša, značaj je – nemerljiv.
Unutrašnjost objekta bila je u veoma lošem stanju, tako da je Sinagoga rekonstruisana od poda do plafona, kaže izvođač radova. Od novembra 2016. sve do kraja 2017. godine na zahtevnim poslovima vraćanja svakog detalja u prvobitno stanje zajedno su radili građevinci, stručnjaci i restauratori iz Srbije i Mađarske.
A kada se vrata koja su decenijama bila zatvorena za javnost, konačno otvore, Sinagoga će postati tačka interesovanja ne samo jevrejske zajednice, već svih Subotičana i onih koji Suboticu posećuju, ističe Robert Sabadoš. Osim osnovne, verske funkcije, pojašnjava Sabadoš, Sinagoga će biti namenjena i za kulturna događanja, a biće otvorena i za posete turista.
Subotička sinagoga izgrađena je 1902. godine po projektu čuvenih budimpeštanskih arhitekata Marcela Komora i Deže Jakaba. Danas je jedan od svega tri preostala sakralna objekta jevrejske zajednice u Srbiji.
Sinagoga - Subotica
snimatelj: Jugoslav Ivic;
montazer: Branko Kozaric
Sinagoga u punom sjaju krajem 2017. godine
Nakon nekoliko decenija propadanja, subotička Sinagoga konačno će zasijati u novom ruhu. Dugo najavljivana restauracija i obnova unutrašnjosti počinje sledeće nedelje, a svi radovi treba da budu završeni zaključno sa 31. decembrom 2017. godine.
Po svemu sudeći, subotička Sinagoga došla je do početka kraja jednog dugog puta – nakon što je njena spoljašnjost u potpunosti obnovljena, na red je došla od očiju javnosti dugo skrivena i njena unutrašnja lepota. Radove, koji počinju 2. novembra, sa dva miliona evra u potpunosti finansira Vlada Mađarske.
„Ugovor podrazumeva potpunu obnovu i uređenje ne samo unutrašnjosti Sinagoge, već i dvorišnog dela, kao i ograde. Dvorište će dobiti jednu novu namenu i biće više kao park koji će okruživati Sinagogu. Park će biti otvoren za sve one koji budu hteli da sednu i da se odmore, odnosno da uživaju u podnožju ovog velelepnog objekta,“ kaže Robert Sabadoš, predsednik Jevrejske opštine Subotica.
Secesijski dragulj iz 1902. godine, izgrađen u stilu mađarske secesije može se nazvati arhitektonskim čudom u Srednjoj Evropi, pre svega zbog načina na koji je građen.
„Mnogo je kitnjastija od svih drugih zgrada uzgrađenih u ovom stilu, pre svega sinagoga. Sama mađarska secesija u sebi sadrži te floralne momente i tu vrstu kitnjastosti koja se razlikuje od bečke, ali nemačke secesije,“ objašnjava Mirjana Rodić, muzejski vodič.
Sinagoga se nalazi na Uneskovoj listi Svetske kulturne baštine, dok u Srbiji uživa najviši stepen zaštite kao jedan od spomenika od izuzetnog značaja. Godišnje, ovo velelepno zdanje poseti preko 10.000 turista, a nakon obnove, planirano je da ono nađe i svoju namenu – Subotica će konačno imati koncertnu dvoranu po uzoru na Segedin i Novi Sad.
Sinagoga - Srbija Subotica
Sinagoga dobila web stranicu
Jedan od najlepših dragulja secesijske Subotice, Sinagoga, u januaru je otvorila svoja vrata za posetioce, a nedavno je zaživela i web stranica Fondacije „Subotička Sinagoga“.
Web stranica szabadkaizsinagoga.rs, iako je je još uvek u početnom izdanju, napravljena je prvenstveno zbog stranih turista, kako bi lakše mogli da se informišu o Sinagogi i zakažu svoju posetu. Turisti će imati priliku da na srpskom, hrvatskom, mađarskom, engleskom i nemačkom jeziku pronađu potrebne informacije o ovom znamenitom zdanju.
Sinagogu su u protekle tri nedelje posetili mnogobrojni sugrađani, turisti koji dolaze iz gradova Srbije, ali i izdaleka. Zahvaljujući turističkim vodičima, organizovane grupe turista o Sinagogi mogu naučiti više na srpskom, mađarskom i engleskom jeziku.
U skladu sa verskim karakterom zdanja, žene prilikom ulaska treba da imaju pokrivena ramena, a muškarci glave. Cena pojedinačne karte je 250 dinara, studenti, penzioneri i organizovane grupe plaćaju 150 dinara, a deca do 10 godina ulaze besplatno.
Sinagoga u Subotici - kulturno blago Srbije
Biser srednjeevropske kulturne baštine, sinagoga u Subotici podignuta je 1902. godine u stilu mađarske secesije. Jedno je od najvrednijih ostvarenja te vrste sakralne arhitekture u centralnoj Evropi. Posle decenija propadanja, 2014. je proglašena za jedan od 7 najugroženijih spomenika kulture u Evropi. Obnova sinagoge počela je u januaru 2013. godine, sredstvima Evropske unije, kroz Program prekogranične saradnje Srbija-Mađarska. Kompletna restauracija završena je uz pomoć vlada Srbije i Mađarske, pokrajinske i gradske vlade. Sinagoga osim religijske ima veliku simboličnu i obrazovnu vrednost kao svedok multikulturalizma u Subotici i Vojvodini.
#EvropaZaKulturu #EUdonacija
Sinagogi u Subotici vraćen stari sjaj
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Vlade Mađarske Viktor Orban sutra će u Subotici prisustvovati svečanom otvaranju obnovljene subotičke sinagoge. Fasada jednog od najlepših jevrejskih sakralnih objekata u Evropi sanirana je sredstvima Republike, Pokrajine i grada Subotice, a zahvaljujući donaciji mađarske Vlade od 2,2 miliona evra, uređena je u potpunosti i iznutra.
Label and copyright : RTS
Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!
Uskoro obnova unutrašnjosti Sinagoge
Radovi na severnoj fasadi Sinagoge su završeni, čime je kompletna spoljašnjost nakon nešto više od dve godine u potpunosti obnovljena. Sledi javna nabavka i restauraciju unutrašnjosti ovog jedinstvenog secesijskog zdanja u našem gradu.
Za četiri fasade i krov Sinagoge, izdvojeno je oko 40 miliona dinara. Ostalo je samo da se poploča staza oko severne fasade. Ono što nije moglo da se uradi za 3 decenije, urađeno je za samo dve godine, istakao je gradonačelnik Jene Maglai.
Velika je obaveza da se Sinagoga sada redovno održava.
Vlada Mađarske finansira rekonstrukciju unutrašnjosti sa 1,6 miliona evra, a radovi bi trebalo da počnu na jesen i takođe će trajati oko dve godine.
Sinagoga u Subotici predmet interesovanja turista iz celog sveta
Sinagoga u Subotici je i tokom obnove, koja je trajala nekoliko decenija, bila predmet interesovanja turista iz celog sveta. Odakle sve dolaze posetioci, kako bi uživali u lepoti ovog objekta, nakon što mu je vraćen stari sjaj?
Radio-televizija Vojvodine
Servis odloženog gledanja i slušanja
Visit Subotica
Visit Subotica
Посетите Суботицу
Látogassa meg Szabadkát
Posjetite Suboticu
SUBOTICKA SINAGOGA - REKONSTRUKCIJA 2018
Subotička sinagoga: Potpuna obnova vojvođanskog bisera
Nakon višedesetljetnog propadanja, Subotička sinagoga ovih će dana biti potpuno obnovljena.
Početkom marta svečano će je otvoriti mađarski premijer Viktor Orban.
Mađarska je uložila milion i 600 hiljada eura u uređenje njene unutrašnjosti.
Priču iz Subotice donosi Nebojša Grabež.
Pratite nas:
23 Ovo je Subotica - Sinagoga 02 deo 02.04.2015.
Restoration of the most beautiful building in Europe 19 May 2018
Restoration of the most beautiful building in Europe 19 May 2018
SYNAGOGUE in Subotica
DIVEDEEPINSIDE -aka - Jozef Kujundzic
There was the night of the museums in Subotica where one night you can visit all museums for free . I was waiting for this cos the synagogue was open and I wanted to show you the brilliant mastership of restoration of this wonderful building
The Jakab and Komor Square Synagogue in Subotica is a Hungarian Art Nouveau synagogue in Subotica, Serbia. It is the second largest synagogue in Europe.[1] It was built in 1901-1902 during the administration of the Kingdom of Hungary (part of Austria-Hungary), according to the plans of Marcell Komor and Dezső Jakab replacing a smaller and less elaborate synagogue. It is one of the finest surviving pieces of religious architecture in the art nouveau style.[2] It served the local Neolog community.
In 1974 the synagogue was designated a Monument of Culture; in 1990 it was designated a Monument of Culture of Exceptional Importance, and it is protected by Republic of Serbia.
The synagogue has long been plagued by conservation issues, though a decade-long partnership between the government and World Monuments Fund that ended in 2010 rendered the building watertight after years of water infiltration. Work on the restoration of the facades is the next phase of work on the synagogue.
The synagogue of Subotica is the only surviving Hungarian art nouveau Jewish place of worship in the world. Erected by a prosperous Jewish community of some 3000 souls between 1901 and 1903, it highlights the double, Hungarian-Jewish identity of its builders, who lived in a multi-ethnic, but predominantly Catholic city, which was the third largest of the Hungarian Kingdom and the tenth largest of the Habsburg Empire.
The community has hired a not yet established tandem of Hungarian art nouveau architects from Budapest, Dezső Jakab and Marcell Komor, who would later make a great imprint on the architecture of Subotica and Palić, the resort town near the city. The architects were ardent followers of Ödön Lechner, the father of Hungarian art nouveau style architecture, and later partisans of this movement, which unified Hungarian folklore elements with some Jewish structural principles and sometimes even Jewish motifs.
Besides lending the synagogue a distinct double identity in architectural terms, Jakab and Komor created a new space-conception of synagogue architecture in Hungary and deployed modern steel structure as well as an advanced technique of vaulting. Unlike period synagogues in Hungary that featured a predominantly basilical arrangement with a nave and two aisles, with or without a dome, this synagogue achieves a unified, tent-like central space under the sun, painted in gold on the apex of the dome. The women’s gallery and the dome are supported by four pairs of steel pillars covered with gypsum with a palm leaf relief. The large dome is a self-supporting, 3-5 centimetres thin shell-structure, formed in the spirit of Hungarian folklore. While many other synagogues have utilised light structures, they usually mimicked traditional arches and vaults. The novelty of this synagogue is the sincere display of modern structure and modernity in general, of which Jews have been important advocates and generators.
Dear SUBSCRIBERS and travelers on YouTube who finds this message PLEASE support my video editing and joy and bliss sharing activity on
PAYPAL by this link : ( for 25 Euro donation , if different please note another number on the end , if not in EURO , please note the code for other curency) OR
Patreon by donating few bucks to the MAN :) If your pledge is monthly I wish to offer you an Artwork of mine send in HD or HQ as you wish in DIGITAL form. It's YOUR choice which work you want! :)
Videos made by Wondershare FILMORA software: I enjoy it extremely!
SUBSCRIBE:
FACEBOOK:
TWITTER:
INSTAGRAM:
Molim procitati!
Sav video materijal je zasticen pravom ovog kanala Divedeepinside, osim audio fajlova koji su korsiceni s drugih kanala pod licenzom SLOBODNOG koriscenja i deljenja! Zabranjeno je kopiranje -ponovo uplodovanje video sadrzaja s ovog kanala bez pismenog odobrenja od Jozef Kujundzic DIVEDEEPINSIDE na you Tubu ili bilo kojoj veb stranici ili drugim medijima!
PLEASE READ IT !
All material in the video is copyrighted to THIS channel DIVEDEEPINSIDE, except the audio files which are licensed under a Creative Commons Attribution license. It is prohibited to copy or use any part of the video without written permission from Jozef Kujundzic-Divedeepinside and re uploading on YouTube or any other web site or any other media!
The first Synagogue in Subotica
The first Synagogue in Subotica
Pulled down in 1915.
Synagogue Subotica Szeged
My trip from Serbia to Hungary
Sinagoga barjaktar subotičkog turizma
Na današnjoj konferenciji za medije Vjekoslav Ostrogonac, član Gradskog veća zadužen za turizam i omladinu i David Halbrohr, upravnik Zavoda za kulturu vojvođanskih Jevreja „dr Milko Izidor govorili su o aktivnostima i rezultatima Zavoda.Zajednički je zaključak da je Zavod najviše doprineo porastu turista,posetilaca u Subotici,s obzirom da je porast poseta Sinagogi već premašio povećanje od 30% u odnosu na prošlu godinu. Nepunih dva i po veka,od 1775. godine Jevreji žive u Subotici,a vek i četvrt veka kasnije,Sinagogu su izgradili 1902.godine u stilu mađarske varijante secesije.A,danas njena rekonstrukcija traje već nekoliko decenija.Uprkos njenoj izvanrednoj akustičnosti i činjenici da grad od kako je posle Drugog svetskog rata dobio Sinagogu kao poklon od Jevrejske opštine Subotica,nikada rekonstrukciju nije priveo kraju .Premda je u unutrašnjem prostoru Sinagoge moguće je gledalište sa 850 mesta, a na galeriji još 550 mesta. Sinagoga je proglašena za spomenik kulture, i jedna je od 10 najugroženijih sinagoga u svetu. Stručna komisija UNESCO-a je 1989. godine predložila da se objekat uvrsti u listu svetske kulturne baštine, a Republika Srbija je 1990. godine Sinagogu proglasila za spomenik kulture od izuzetnog značaja. Subotičku Sinagogu je u toku prošle godine posetilo oko 8.000 posetilaca najviše iz Mađarske, Hrvatske, Bugarske i Izraela. Posetiocima se najviše sviđa što je Sinagoga urađena u stilu mađarske varijante secesije, što je bio redak slučaj gradnje u periodu u kom je nastala.Iduće godine u okviru Evropske turističke rute 2014.Sinagoga,a sa njom i Subotica,pored češkog Praga predstavljeni su kao najekskluzivnija mesta za posetu.Godine 2015.godine kandidovali smo se za Kongres evropske mreže gradova secesije kao i za evropsku prestonicu kulture 2020.godine.Da li ćemo dotle uspeti da adaptiramo i zaštitimo naš barjaktar turizma ?
Unošenje svitaka Tore u subotičku sinagogu
Noc Muzeja 18v2013 Museum Night Subotica Synagogue
Noc Muzeja 18v2013 Museum Night Subotica Synagogue. This building is one of 3 maybe in Europe , looks so beautiful from out and inside , of course needs lots of restauration , pity that it is not done yet completely . The work is going on but to slow paste as usual in Serbia.