Kudowa Zdrój - Skansen w Pstrążnej - Smakkujaw.pl (HD)
Zapraszamy na krótką relację z pobytu w Pstrążnej koło Kudowy Zdrój. Tutaj atrakcją turystyczną jest Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Skansen - muzeum jest położone na urokliwym i malowniczym zboczu. Powstał w 1984 r. Na pewno warto to miejsce odwiedzić.
Pstrążna koło Kudowy, skansen - 21 czerwca 2011 / Museum in Pstrążna near Kudowa. Poland.
Wizyta w skansenie w Pstrążnej koło Kudowy Zdrój.
Museum in Pstrążna near Kudowa. Poland.
Muze në Pstrążna pranë Kudowa. Polonia.
Музей у Pstrążna побач Kudowa. Польшча.
Музей в Pstrążna близо до Kudowa. Полша.
מוזיי אין פּסטרążנאַ לעבן קודאָוואַ. פוילן.
המוזיאון בPstrążna ליד קודובה. פולין.
მუზეუმის Pstrążna ახლოს Kudowa. პოლონეთი.
Թանգարանը Pstrążna մոտ Kudowa. Լեհաստան
میوزیم آف Kudowa قریب Pstrążna میں. پولینڈ.
Kudowa निकट Pstrążna में संग्रहालय. पोलैंड.
متحف في Pstrążna بالقرب كودوفا. بولندا.
Muzej u Pstrążna blizini Kudowa. Poljska.
Muzeum v Pstrążna u Kudowy. Polsko.
Museum i Pstrążna nær Kudowa. Polen.
Muuseum Pstrążna lähedal Kudowa. Poola.
Museo Pstrążna lähellä Kudowa. Puolassa.
Musée de Pstrążna près de Kudowa. Pologne.
Museo en Pstrążna preto Kudowa. Polonia.
Μουσείο Pstrążna κοντά Kudowa. Πολωνία.
Muziejus Pstrążna šalia Kudovos. Lenkija.
Muzejs Pstrążna netālu Kudowa. Polija.
Музеј во Pstrążna близина Kudowa. Полска.
Museum fi Pstrążna qrib Kudowa. Polonja.
Museum in Pstrążna Nähe Kudowa. Polen.
Museum i Pstrążna nær Kudowa. Polen.
Museu em Pstrążna perto Kudowa. Polônia.
Музей в Pstrążna рядом Kudowa. Польша.
Muzeul în apropiere de Kudowa Pstrążna. Polonia.
Музеј у близини Кудова Пстразна. Пољска.
Múzeum v Pstrążna u Kudowy. Poľsko.
Muzej v bližini Pstrążna Kudowa. Poljska.
Museum i Pstrążna nära Kudowa. Polen.
Kudowa yakınındaki Pstrążna Museum in. Polonya.
Музей в Pstrążna поруч Kudowa. Польща.
Amgueddfa yn Pstrążna ger Kudowa. Gwlad Pwyl.
Múzeum Pstrążna közelében Kudowa. Lengyelország.
Museo Pstrążna vicino Kudowa. Polonia.
Podróże po Ziemi Kłodzkiej - Czermna oraz skansen w Pstrążnej
Podróże po Ziemi Kłodzkiej - wyprawa do czeskiego zakątka ( Kudowa-Zdrój, Czermna, Pstrążna).
Travel on the Kłodzko Land - an expedition to the Czech part of Poland (Kudowa-Zdrój, Czermna, Pstrążna).
Im Glatzer Reisen - eine Reise in der Tschechischen Ecke (Kudowa-Zdroj, Czermna, Pstrążna).
Skansen w Pstrążnej
Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej.(Kudowa Zdrój)
Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie Zdrój Pstrążnej, Środa 19-08-2015 r.
Pstrążna (niem. Straußeney, czes. Stroužné) – dzielnica Kudowy-Zdroju położona w północnej części miasta
informacja na podstawie
Muzeum położone jest w wiejskiej dzielnicy Kudowy Zdroju, w Pstrążnej i działa jako skansen od 1984r. Ten, jedyny skansen na Dolnym Śląsku powstał w oparciu o stare domy w Pstrążnej i wzbogacony przez zwiezienie do Pstrążnej zabytkowych obiektów budownictwa drewnianego z całego Pogórza Sudeckiego tj. Z Ziemi Kłodzkiej, Noworudzkiej, aż po Góry Sowie i Kamienną Górę. Tym sposobem domy te zostały uratowane przed zniszczeniem. Można je oglądać i podziwiać niegdysiejsze mistrzostwo ciesielskie. Każdy dom jest bogato wyposażony w stare sprzęty i przedmioty używane od XVIII wieku.
Skansen jest położony malowniczo, na zboczu, widać wszystkie obiekty, włącznie z ludowym amfiteatrem, dzwonnicą alarmową i kapliczkami. Z najwyższego miejsca, na którym obudowany jest wiatrak, widać przepiękną Śnieżkę i całe pasmo Karkonoszy.
W zabytkowej kuźni – z 1856r. - można podziwiać pracę mistrza kowalskiego Pana Kazimierza, a nawet samemu próbować roboty kowalskiej. W chałupie z piecem chlebowym jest stale wypiekany chleb żytni razowy według starej tutejszej receptury. Można smakować ten chleb ze smalcem lub masłem, z herbatami lub maślanką. Wypiekane są również bułeczki z kaszy gryczanej, według sposobu jaki przywieźli tu ze sobą – w 1945r. - przesiedleńcy z Podola. Są niezwykle smaczne i zdrowe.
Na poletkach skansenu uprawiane są zboża. Zbiór plonów połączony jest z uroczystymi dożynkami i cepowiskiem, które ma miejsce w pierwszą sobotę września.
Obok skansenu jest łowisko pstrąga i karpia. Można samemu łowić wędką i smakować złowione przez siebie ryby. Jest także bogato wyposażona karczma.
Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie-Zdroju – muzeum (skansen) z siedzibą w Pstrążnej – obecnie dzielnicy Kudowy-Zdrój. Placówka jest jednostką organizacyjną gminy Kudowa-Zdrój.
Muzeum położone jest na stokach Pstrążnicy (625 m n.p.m.) na wysokości od 515 do 595 m n.p.m. Placówka powstała w 1984 roku i do końca 2005 roku działała jako oddział Muzeum Regionalnego w Wałbrzychu. Od początku 2006 roku skansen został przejęty przez gminę Kudowa-Zdrój.
Muzeum gromadzi obiekty i zabytki budownictwa oraz kultury ludności zamieszkującej te tereny w okresie od XVIII do początków XX wieku. Oprócz samych budowli zachowano i zrekonstruowano ich wyposażenie wnętrz i pomieszczeń.
na postawie :
Skansen w Pstrążnej - Jesień w zagrozdzie. Kisznenie kapusty część pierwsza 8 paźd. 2017 r.
Pstrążna (niem. Straußeney, czes. Stroužné) – dzielnica Kudowy-Zdroju położona w północnej części miasta w powiecie kłodzkim na Dolnym Śląsku. muzeum położone jest w wiejskiej dzielnicy Kudowy Zdroju, w Pstrążnej i działa jako skansen od 1984r. Ten, jedyny skansen na Dolnym Śląsku powstał w oparciu o stare domy w Pstrążnej i wzbogacony przez zwiezienie do Pstrążnej zabytkowych obiektów budownictwa drewnianego z całego Pogórza Sudeckiego tj. Z Ziemi Kłodzkiej, Noworudzkiej, aż po Góry Sowie i Kamienną Górę. Tym sposobem domy te zostały uratowane przed zniszczeniem. Można je oglądać i podziwiać niegdysiejsze mistrzostwo ciesielskie. Każdy dom jest bogato wyposażony w stare sprzęty i przedmioty używane od XVIII wieku.
Skansen jest położony malowniczo, na zboczu, widać wszystkie obiekty, włącznie z ludowym amfiteatrem, dzwonnicą alarmową i kapliczkami. Z najwyższego miejsca, na którym zbudowany jest wiatrak, widać przepiękną Śnieżkę i całe pasmo Karkonoszy.
W zabytkowej kuźni – z 1856r. - można podziwiać pracę mistrza kowalskiego Pana Kazimierza, a nawet samemu próbować roboty kowalskiej. W chałupie z piecem chlebowym jest stale wypiekany chleb żytni razowy według starej tutejszej receptury. Można smakować ten chleb ze smalcem lub masłem, z herbatami lub maślanką. Wypiekane są również bułeczki z kaszy gryczanej, według sposobu jaki przywieźli tu ze sobą – w 1945r. - przesiedleńcy z Podola. Są niezwykle smaczne i zdrowe.
Na poletkach skansenu uprawiane są zboża. Zbiór plonów połączony jest z uroczystymi dożynkami i cepowiskiem, które ma miejsce w pierwszą sobotę września.
Obok skansenu jest łowisko pstrąga i karpia. Można samemu łowić wędką i smakować złowione przez siebie ryby. Jest także bogato wyposażona karczma.
Skansen i gastronomia przy skansenie czynne są przez cały rok. W budynku kuźni, w salach muzeum miasta Kudowy Zdroju można poznać bogatą historię Kudowy, oglądać wystawy rękodzieła, rzemiosła artystycznego, malarstwa i nabyć pamiątki.
Pierwotna, czeska nazwa wsi występuje w formach Stroužné i Pstružné, pochodząc prawdopodobnie od słowa pstruh (pstrąg). Wraz z napływem ludności niemieckiej nastąpiła adaptacja tej nazwy do potrzeb wymowy niemieckiej, która ostatecznie ustaliła się w formie Straußeney. W 1937 r. administracja nazistowska dokonała germanizacji nazwy miejscowości do formy Straußdörfel, wykorzystując pierwszą, niemiecko brzmiącą część historycznej nazwy (Strauß - bukiet, struś). W 1945 r. administracja polska nadała wsi nazwę Pstrążna, opierając się na pierwotnej formie czeskiej.Na terenie Pstrążnej zlokalizowano Muzeum-Skansen Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Znajduje się tu dom wypoczynkowy tzw. „Kalwinka” (własność Kościoła ewangelicko-reformowanego), w miejscowym kościele w czerwcu odbywają się koncerty organowe. Wikipedia.
Film na żywo z zabytkowej kuzni w Skansenie-Muzeum w Pstrążnej 2- maja 2016 rok
Skansen Muzeum Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej jest wiejską dzielnicą Kudowy Zdroju. Powstał w 1984 roku. Położony jest na malowniczym zboczu górskim. Skansen stanowią drewniane obiekty ludowej architektury Pogórza Sudeckiego, są to dawne chaty, dzwonnica, zajazd, kuznia z oryginalnym wyposażeniem, wiatrak i naturalny amfiteatr. Z tąd roztaczają się piękne widoki na Śnieżkę i Karkonosze. Skansen w Pstrążnej jest jedyny na Dolnym Śląsku powstały w oparciu o stare domy z całego Pogórza Sudeckiego. W zabytkowej kuzni z 1856 roku od wielu już lat działa mistrz kowalski Pan Kazimierz Miler-wywodzący się z wielopokoleniowej rodziny kowali. Na poletkach skansenu uprawia się zboża, ich zbiór zakończony jest corocznie dożynkami i cepowaniem (młócenie zboża cepami). Widowisko to odbywa się w pierwszą sobotę września. Skansen czynny jest cały rok. W budynku kuzni w salach można poznać bogatą historię Kudowy i okolic. Oprowadza etnograf. Według relacji spisanej w I-połowie XIX wieku przez pastora Bergmana z Czermnej, wieś założyli czescy husyci w 1461 roku. Muzeum-skansen w Pstrążnej jest samodzielną instytucją od stycznia 2006 roku. Motto skansenu brzmi : ŻYCIE PONAD GRANICĄ - umieszczono je przy wejściu, aby towarzyszyło zwiedzającym pobyt i zwiedzanie muzeum. Ziemia Kłodzka była przez całą dotychczasową historię ziemią pograniczną, był to obszar, na którym stykała się polska i czeska ekspansja etniczna. Byli tu katolicy,niemieccy protestanci i czescy husyci. Była to ziemia różnych zawirowań historycznych i trudnych warunków życia. Obecnie dba się aby jak najwięcej śladów przeszłości zachowało się dla przyszłych pokoleń, świadectwem czego jest Muzeum-Skansen w Pstrążnej, położone w niezwykle pięknym malowniczym miejscu Sudetów. Niniejszy opis jest streszczeniem opisu z Wikipedii.
Łowisko karpiowe w Pstrążnej-Kudowa Zdrój 8 paźdz. 2017 r
Pstrążna (niem. Straußeney, czes. Stroužné) – dzielnica Kudowy-Zdroju położona w północnej części miasta w powiecie kłodzkim na Dolnym Śląsku. uzeum położone jest w wiejskiej dzielnicy Kudowy Zdroju, w Pstrążnej i działa jako skansen od 1984r. Ten, jedyny skansen na Dolnym Śląsku powstał w oparciu o stare domy w Pstrążnej i wzbogacony przez zwiezienie do Pstrążnej zabytkowych obiektów budownictwa drewnianego z całego Pogórza Sudeckiego tj. Z Ziemi Kłodzkiej, Noworudzkiej, aż po Góry Sowie i Kamienną Górę. Tym sposobem domy te zostały uratowane przed zniszczeniem. Można je oglądać i podziwiać niegdysiejsze mistrzostwo ciesielskie. Każdy dom jest bogato wyposażony w stare sprzęty i przedmioty używane od XVIII wieku.
Skansen jest położony malowniczo, na zboczu, widać wszystkie obiekty, włącznie z ludowym amfiteatrem, dzwonnicą alarmową i kapliczkami. Z najwyższego miejsca, na którym obudowany jest wiatrak, widać przepiękną Śnieżkę i całe pasmo Karkonoszy.
W zabytkowej kuźni – z 1856r. - można podziwiać pracę mistrza kowalskiego Pana Kazimierza, a nawet samemu próbować roboty kowalskiej. W chałupie z piecem chlebowym jest stale wypiekany chleb żytni razowy według starej tutejszej receptury. Można smakować ten chleb ze smalcem lub masłem, z herbatami lub maślanką. Wypiekane są również bułeczki z kaszy gryczanej, według sposobu jaki przywieźli tu ze sobą – w 1945r. - przesiedleńcy z Podola. Są niezwykle smaczne i zdrowe.
Na poletkach skansenu uprawiane są zboża. Zbiór plonów połączony jest z uroczystymi dożynkami i cepowiskiem, które ma miejsce w pierwszą sobotę września.
Obok skansenu jest łowisko pstrąga i karpia. Można samemu łowić wędką i smakować złowione przez siebie ryby. Jest także bogato wyposażona karczma.
Skansen i gastronomia przy skansenie czynne są przez cały rok. W budynku kuźni, w salach muzeum miasta Kudowy Zdroju można poznać bogatą historię Kudowy, oglądać wystawy rękodzieła, rzemiosła artystycznego, malarstwa i nabyć pamiątki.
Pierwotna, czeska nazwa wsi występuje w formach Stroužné i Pstružné, pochodząc prawdopodobnie od słowa pstruh (pstrąg). Wraz z napływem ludności niemieckiej nastąpiła adaptacja tej nazwy do potrzeb wymowy niemieckiej, która ostatecznie ustaliła się w formie Straußeney[1]. W 1937 r. administracja nazistowska dokonała germanizacji nazwy miejscowości do formy Straußdörfel, wykorzystując pierwszą, niemiecko brzmiącą część historycznej nazwy (Strauß - bukiet, struś). W 1945 r. administracja polska nadała wsi nazwę Pstrążna, opierając się na pierwotnej formie czeskiej.Na terenie Pstrążnej zlokalizowano Muzeum-Skansen Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego[1]. Znajduje się tu dom wypoczynkowy tzw. „Kalwinka” (własność Kościoła ewangelicko-reformowanego), w miejscowym kościele w czerwcu odbywają się koncerty organowe[1]. Wikipedia.
Święto Róży Kłodzkiej w skansenie Pstrążna. Praca kowali na żywo w zabytkowej kuźni 16 lipca 2017 r
Dzielnica położona w zachodniej części Gór Stołowych, na wysokości około 500-595 m n.p.m., 7 kilometrów od centrum Kudowy, 2,5 kilometra od czeskiego Machova, w rejonie historycznego czeskiego kątka[1].
Od strony Kudowy-Zdroju prowadzi do niej droga przez Czermną (ul. T. Kościuszki), z Czermnej zielony szlak (początek przy ruchomej szopce).
Od strony Błędnych Skał dojść można drogą przez Bukowinę.
Nazwa
Pierwotna, czeska nazwa wsi występuje w formach Stroužné i Pstružné, pochodząc prawdopodobnie od słowa pstruh (pstrąg). Wraz z napływem ludności niemieckiej nastąpiła adaptacja tej nazwy do potrzeb wymowy niemieckiej, która ostatecznie ustaliła się w formie Straußeney. W 1937 r. administracja nazistowska dokonała germanizacji nazwy miejscowości do formy Straußdörfel, wykorzystując pierwszą, niemiecko brzmiącą część historycznej nazwy (Strauß - bukiet, struś). W 1945 r. administracja polska nadała wsi nazwę Pstrążna, opierając się na pierwotnej formie czeskiej. Wikipedia.Na samym końcu Kudowy Zdroju, w wiejskiej dzielnicy Pstrążna, ulokował się uroczy Skansen - Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Wydawać by się mogło, że w tak zacisznym miejscu, tuż przy granicy, nie będzie turystów, ale to tylko złudzenie, bowiem w sezonie turystów tu nie brakuje.
Choć Skansen powstał na wzgórzu i część zabudowań widać z parkingu, warto zajrzeć do środka, również do wnętrza chałup, by zobaczyć ekspozycje przypominające nam minione lata i wieki i przenieść się magicznie do świata naszych przodków. Tak, jak w Muzeum Zabawek w Kudowie, gdzie przypomnieć można sobie zabawki, jakimi w dzieciństwie bawiliśmy się my i nasi dziadkowie.
W głębi skansenu, na szczycie wzgórza, zobaczyć można ciekawy wiatrak koźlak. Niżej połozony jest Zajazd, pasieka z miodkiem i wypieki chleba. Jest tu wiejsko, sielsko i swojsko. Wikipedia.
Kudowa Zdrój - ulica Zdrojowa
Kudowa Zdrój - ulica Zdrojowa
Skansen Pstrążna na krańcach Ziemi Kłodzkiej 2-maja 2016 rok
Skansen Muzeum Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej jest wiejską dzielnicą Kudowy Zdroju. Powstał w 1984 roku. Położony jest na malowniczym zboczu górskim. Skansen stanowią drewniane obiekty ludowej architektury Pogórza Sudeckiego, są to dawne chaty, dzwonnica, zajazd, kuznia z oryginalnym wyposażeniem, wiatrak i naturalny amfiteatr. Z tąd roztaczają się piękne widoki na Śnieżkę i Karkonosze. Skansen w Pstrążnej jest jedyny na Dolnym Śląsku powstały w oparciu o stare domy z całego Pogórza Sudeckiego. W zabytkowej kuzni z 1856 roku od wielu już lat działa mistrz kowalski Pan Kazimierz Miler-wywodzący się z wielopokoleniowej rodziny kowali. Na poletkach skansenu uprawia się zboża, ich zbiór zakończony jest corocznie dożynkami i cepowaniem (młócenie zboża cepami). Widowisko to odbywa się w pierwszą sobotę września. Skansen czynny jest cały rok. W budynku kuzni w salach można poznać bogatą historię Kudowy i okolic. Oprowadza etnograf. Według relacji spisanej w I-połowie XIX wieku przez pastora Bergmana z Czermnej, wieś założyli czescy husyci w 1461 roku. Muzeum-skansen w Pstrążnej jest samodzielną instytucją od stycznia 2006 roku. Motto skansenu brzmi : ŻYCIE PONAD GRANICĄ - umieszczono je przy wejściu, aby towarzyszyło zwiedzającym pobyt i zwiedzanie muzeum. Ziemia Kłodzka była przez całą dotychczasową historię ziemią pograniczną, był to obszar, na którym stykała się polska i czeska ekspansja etniczna. Byli tu katolicy,niemieccy protestanci i czescy husyci. Była to ziemia różnych zawirowań historycznych i trudnych warunków życia. Obecnie dba się aby jak najwięcej śladów przeszłości zachowało się dla przyszłych pokoleń, świadectwem czego jest Muzeum-Skansen w Pstrążnej, położone w niezwykle pięknym malowniczym miejscu Sudetów. Niniejszy opis jest streszczeniem opisu z Wikipedii.
Skansen w Pstrążnej Zdjęcia z występów zespołów ludowych pogranicza i z zabytkowej kuźni 15 lip 2017
Dzielnica położona w zachodniej części Gór Stołowych, na wysokości około 500-595 m n.p.m., 7 kilometrów od centrum Kudowy, 2,5 kilometra od czeskiego Machova, w rejonie historycznego czeskiego kątka[1]. Od strony Kudowy-Zdroju prowadzi do niej droga przez Czermną (ul. T. Kościuszki), z Czermnej zielony szlak (początek przy ruchomej szopce). Od strony Błędnych Skał dojść można drogą przez Bukowinę.
Nazwa
Pierwotna, czeska nazwa wsi występuje w formach Stroužné i Pstružné, pochodząc prawdopodobnie od słowa pstruh (pstrąg). Wraz z napływem ludności niemieckiej nastąpiła adaptacja tej nazwy do potrzeb wymowy niemieckiej, która ostatecznie ustaliła się w formie Straußeney. W 1937 r. administracja nazistowska dokonała germanizacji nazwy miejscowości do formy Straußdörfel, wykorzystując pierwszą, niemiecko brzmiącą część historycznej nazwy (Strauß - bukiet, struś). W 1945 r. administracja polska nadała wsi nazwę Pstrążna, opierając się na pierwotnej formie czeskiej. Wikipedia.Na samym końcu Kudowy Zdroju, w wiejskiej dzielnicy Pstrążna, ulokował się uroczy Skansen - Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Wydawać by się mogło, że w tak zacisznym miejscu, tuż przy granicy, nie będzie turystów, ale to tylko złudzenie, bowiem w sezonie turystów tu nie brakuje.
Choć Skansen powstał na wzgórzu i część zabudowań widać z parkingu, warto zajrzeć do środka, również do wnętrza chałup, by zobaczyć ekspozycje przypominające nam minione lata i wieki i przenieść się magicznie do świata naszych przodków. Tak, jak w Muzeum Zabawek w Kudowie, gdzie przypomnieć można sobie zabawki, jakimi w dzieciństwie bawiliśmy się my i nasi dziadkowie.
W głębi skansenu, na szczycie wzgórza, zobaczyć można ciekawy wiatrak koźlak. Niżej położony jest Zajazd, pasieka z miodkiem i wypieki chleba. Jest tu wiejsko, sielsko i swojsko. Wikipedia.
Majówka 2018 w Pstrążnej. Zespół Agawa z Kudowy Zdroju 1 maja 2018 r
Na samym końcu Kudowy Zdroju, w wiejskiej dzielnicy Pstrążna, ulokował się uroczy Skansen - Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Wydawać by się mogło, że w tak zacisznym miejscu, tuż przy granicy, nie będzie turystów, ale to tylko złudzenie, bowiem w sezonie turystów tu nie brakuje.Choć Skansen powstał na wzgórzu i część zabudowań widać z parkingu, warto zajrzeć do środka, również do wnętrza chałup, by zobaczyć ekspozycje przypominające nam minione lata i wieki i przenieść się magicznie do świata naszych przodków. Tak, jak w Muzeum Zabawek w Kudowie, gdzie przypomnieć można sobie zabawki, jakimi w dzieciństwie bawiliśmy się my i nasi dziadkowie.
W głębi skansenu, na szczycie wzgórza, zobaczyć można ciekawy wiatrak koźlak. Niżej położony jest Zajazd, pasieka z miodkiem i wypieki chleba. Jest tu wiejsko, sielsko i swojsko.Na samym końcu Kudowy Zdroju, w wiejskiej dzielnicy Pstrążna, ulokował się uroczy Skansen - Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Wydawać by się mogło, że w tak zacisznym miejscu, tuż przy granicy, nie będzie turystów, ale to tylko złudzenie, bowiem w sezonie turystów tu nie brakuje.
Wodny Świat Zaprasza!
Realizacja VOIDIO wykonana dla Aquapark Wodny Świat w Kudowie-Zdroju!
Góra Parkowa w Kudowie Zdrój, dnia 6 VIII 2015 r.
opis na podstawie:
Góra Parkowa ( 477 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Stołowych.
Wzniesienie położone w środkowo-zachodniej części pasma Gór Stołowych, około 0,6 km na północny-wschód od centrum miejscowości Kudowa-Zdrój, po północno-wschodniej stronie od Parku Zdrojowego.
Parkowa Góra stanowi rozciągnięte wzniesienie w kształcie małego grzbietu górskiego, o stromych południowych zboczach, górujące nad Kudową-Zdrój. Wzniesienie zbudowane z górnokredowych piaskowców. Wierzchołek i zbocza porośnięte częściowo dolnoreglowym lasem świerkowym z domieszką drzew liściastych. Południowo-zachodnie oraz południowe zbocza wzniesienia dość stromo opadają w kierunku Kudowskiego Potoku, nad którym położona jest Kudowa Zdrój. Południowe zbocze wzniesienia stanowi przedłużenie Parku Zdrojowego osłaniające park i kurort od północy wzdłuż ulicy Moniuszki, na którym w XVIII wieku, wytyczono pierwsze alejki spacerowe. Północne zbocze wzniesienia w niższych partiach zajmują nieużytki i łąki górskie z ciekawą roślinnością. Na południowym zboczu góry na wysokości 440 m n.p.m. umiejscowiona jest drewniana altana widokowa zwana Altaną Miłości. W latach 70. XX wieku na szczycie wzniesienia wybudowano stację przekaźnikową wraz z masztem telewizyjnym. Położenie góry, nad miastem, oraz kształt góry, maszt przekaźnika i wyraźnie wyniesiona część szczytowa, czynią górę rozpoznawalną w terenie. U południowego podnóża położone są obiekty sanatoryjnie i zabudowania miejskie.
Od południowego-zachodu wzniesienie graniczy z Obniżeniem Kudowy.
Na zachodniej część grzbietu Góry Parkowej nazywanym Wzgórze Kapliczne usytuowany jest kościół ewangelicki pw. Chrystusa Pana, który, wzniesiony w 1798 r. w stylu późnobarokowym przez członków gminy braci czeskich. Przy kościele na starym cmentarzu okazały klasycystyczny grobowiec hr. F.W. von Götzena.
Nazwa zachodniej części góry Wzgórze Kapliczne pochodzi od kościoła usytuowanego na południowym zboczu wzniesienia.
Wschodnia część grzbietu ze względu na urwisty charakter południowego zbocza na nosi nazwę Urwisko Beaty.
Kudova Zdroj
Na obědě u Andrzeje - Kudowa - Zdroj
Droga z Kudowy Zdrój do Kudowy Zdrój Pstrążna, Środa 19-08-2015 r.
Skansen w Pstrążnej.mpg
W skansenie gromadzone są zabytkowe obiekty z terenu Sudetów. Budynki mieszkalne, kuźnia wiejska czy wieża alarmowa są bogato wyposażone w oryginalne sprzęty służące niegdyś mieszkańcom tych ziem. Odbywa się pieczenie chleba tradycyjnymi metodami
w, oryginalnym piecu chlebowym.
Hotel St. George Kudowa Zdrój Pstrążna ... Z cyklu #nocleg #1
Rozpoczynamy nasz kolejny cykl...
Tym razem pokażemy Wam parę noclegów ...
Czy warto tam nocować? Odpowiedź na to pytanie i na inne pozostawiam Wam....
Pamiętajcie!!!
Przed każdym wyjazdem zapoznajcie się nie tylko z ofertą obiektu noclegowego, ale i z opiniami gości, żebyście nie byli zaskoczeni na miejscu!!!
Źródło muzyki:
Audionautix: Travel Light – na licencji Creative Commons Attribution (
Wykonawca:
Kudowa Zdrój - cudowne uzdrowisko.
Film nagrany w Kudowie Zdrój w lipcu 2018 r. Miłego oglądania !