Pszczyna - Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej (Heritage Park), Polska (Poland) [HD] (videoturysta.eu)
[PL] Skansen znajduje się we wschodniej części pszczyńskiego parku (GPS: 49.978720, 18.950236). Zawiera on ciekawe zabytki drewnianej architektury ludowej z regionu pszczyńskiego, w tym działającą replikę młyna wodnego.
*** więcej informacji:
[EN] The heritage park is located in the eastern part of the park in Pszczyna (GPS: 49.978720, 18.950236). It contains interesting old buildings of wooden architecture of the Pszczyna region, including operating replica of a water mill.
*** more info:
Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej
Powitanie lata w Skansenie Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej
Powitanie lata w Skansenie Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej
Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej - listopad 2015
Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej powstał w latach 70. ubiegłego stulecia, ale po rozbudowie w 2013 roku sporo się tu zmieniło. Prócz autentycznych, starych, wiejskich chat, stodół i spichlerzy wypełnionych dawnymi sprzętami codziennego użytku, które przewieziono tu z okolicznych wiosek i świadczących o historii ziemi pszczyńskiej w Skansenie powstało kilka nowych obiektów.
Jedną z największych atrakcji jest replika młyna wodnego. Po jej uruchomieniu z bliska można poznać tajniki pracy dawnych młynarzy. Turyści zyskali także wygodne i komfortowe miejsce w którym można nabyć pamiątki związane ze Skansenem i ziemią pszczyńską. Na piętrze budynku zlokalizowana jest natomiast salka przeznaczona na organizację imprez czy warsztatów dla dzieci i młodzieży.
Ciekawą propozycją na organizację imprezy okolicznościowej, konferencji czy szkolenia jest klimatyczna altana położona nad malowniczym stawem. Przyjemne ciepło i niezapomniane wrażenia zapewnia palący się kominek, a chwilę odpoczynku najlepiej wykorzystać na drewnianym pomoście z widokiem na starą cześć Skansenu. Altana doskonale sprawdzi się na organizację przyjęć na 40 osób. Tuż obok Skansenu powstał także budynek w którym działa obecnie Gryfno Karczma, restauracja z daniami kuchni polskiej.
Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej to niezwykle ciekawa propozycja na jesienno-zimowe spacery. Historię ziemi pszczyńskiej zapisaną w drewnie można tu poznać z bliska, a po rozbudowie można też spędzić tu nieco więcej czasu - organizując przyjęcie lub po prostu wypoczywając na przechadzce urokliwymi, skansenowymi alejkami.
W kasie Skansenu można także zakupić bilet wspólny uprawniający do wejścia i do Skansenu, i do Pokazowej Zagrody Żubrów. Spacer między tymi obiektami przez urokliwy, pszczyński park zajmuje ok. 25 minut.
Godziny otwarcia:
styczeń, listopad, grudzień - od 9.00 do 16.00
luty, październik - od 9.00 do 17.00
marzec, wrzesień - od 9.00 do 18.00
kwiecień - sierpień - od 9.00 do 19.00
Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej
ul. Parkowa 20 a
43-200 Pszczyna
skansen.pszczyna.pl
Film promocyjny „Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej – miejsce do odkrywania i odpoczynku”
Film powstał w ramach projektu „Wzajemna pomoc dla wzajmnego poznania: Pszczyna-Paskov”.
Mikroprojekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa Rzeczypospolitej Polskiej za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.
Pszczyńský skansen - Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej 2018
Více na ►
*************************************
Přeshraniční spolupráce Pszczyna-Paskov
CZ:
Skanzen se nachází ve východní části historického pszczyńského parku. Na téměř dvouhektarové ploše bylo seskupeno několik objektů dřevěné architektury pszczyńského území. Nejstarší dřevěnou památkou je statková sýpka z Czechowic (rok 1784). Skutečnou atrakcí je také osmihranná stodola z Kryr (18. stol.), chalupa z Grzawy (rok 1831), kovárna z Goczałkowic (19. stol.) a vodní mlýn z Bojszów, v němž se dnes nacházejí expoziční sály. Skanzen má vysokou kulturní, historickou a etnografickou hodnotu. Řadí se k jedinečným turistickým atrakcím Slezského vojvodství.
O historickém a turistickém významu Usedlosti pszczyńské vesnice svědčí skutečnost, že je součástí Stezky dřevěné architektury ustanovené Maršálkovským úřadem, která spojuje nejvzácnější a nejzajímavější příklady sakrální a světské dřevěné architektury Horního Slezska. Výjimečnost skanzenu dřímá v historických staveních, z nichž většina je z originálních materiálů. V jejich interiérech bylo shromážděno mnoho původních předmětů, jsou mezi nimi mimo jiné zemědělské a řemeslnické nástroje pro všední použití, „žebřiňáky“, saně na zboží, elegantní bryčky, nábytek a zajímavé exponáty lidového umění.
Ve skanzenu se pořádají také vzdělávací workshopy, tj.: „Tajemství včel“, „Magie bylinek“ a umělecké workshopy. Zvláštní pozornost si zasluhují také folklórní akce, mj. Mały Brzym a Spotkania pod Brzymem, a také pravidelné akce, mj. Svátek včely, Stavění májky čili začátek lidového jara. Skanzen se účastní také Muzejní noci a Dnů evropského dědictví.
PL:
Skansen jest położony we wschodniej części zabytkowego parku pszczyńskiego. Na blisko dwóch hektarach zgromadzono kilkanaście obiektów architektury drewnianej ziemi pszczyńskiej. Najstarszym zabytkiem jest spichlerz dworski z Czechowic (1784 r.). Prawdziwą atrakcją jest również stodoła ośmioboczna z Kryr (XVIII w.), chałupa z Grzawy (1831 r.), kuźnia z Goczałkowic (XIX w.) i młyn wodny z Bojszów, w którym dzisiaj mieszczą się sale wystawowe. Skansen posiada wysoką wartość kulturalną, historyczną i etnograficzną. Zaliczany jest do unikalnych atrakcji turystycznych województwa śląskiego.
O znaczeniu historycznym i turystycznym Zagrody Wsi Pszczyńskiej świadczy fakt wpisania jej do Szlaku Architektury Drewnianej opracowanego przez Urząd Marszałkowski, który to szlak łączy najcenniejsze i najciekawsze przykłady drewnianej architektury sakralnej i świeckiej Górnego Śląska. Wyjątkowość skansenu drzemie w zabytkowych chatach, z których większość to budynki z oryginalnych materiałów. W ich wnętrzach zebrano wiele autentycznych sprzętów, są wśród nich m.in. rolnicze i rzemieślnicze narzędzia codziennego użytku, „drabinioki”, sanie towarowe, eleganckie bryczki, meble oraz ciekawe eksponaty sztuki ludowej.
W skansenie prowadzone są również warsztaty edukacyjne tj.: Sekrety pszczół, Magia ziół, warsztaty artystyczne. Na szczególną uwagę zasługują imprezy folklorystyczne, m.in.: Mały Brzym i Spotkania pod Brzymem, a także imprezy cykliczne, m.in.: Święto Pszczoły, Stawianie moja, czyli początek ludowej wiosny. Skansen bierze również udział w Nocy Muzeów oraz Europejskich Dniach Dziedzictwa.
PSZCZYNA- Skansen-ZAGRODA WSI PSZCZYŃSKIEJ...The Skansen museum-the farm village of Pszczyna.
PSZCZYNA_2009.
Pszczyna: magia dawnej wsi
Zobacz nasz najnowszy film: Kowary: mroczne sztolnie uranu
-~-~~-~~~-~~-~-
Subskrybuj:
Wejdź na FB:
Odwiedź naszą stronę bez reklam i spamu:
Wierzcie lub nie, ale były kiedyś czasy, gdy śląska wieś stanowiła ostoję piękna. Jeśli chcecie cofnąć się w przeszłość i zapoznać z architekturą rustykalną XVIII i XIX wieku, gorąco zapraszamy Was do Zagrody Wsi Pszczyńskiej. Ten niezwykły skansen to nie tylko lekcja historii, ale i miejsce wytchnienia z dala od muzyki disco polo i przydrożnych sklepików z tanim winem...
Stawianie moika w skansenie w Pszczynie, cz.1
Kilkunastometrowy okorowany drąg z przyozdobionym drzewkiem na szczycie stanął 30 kwietnia 2016 r. w skansenie Zagroda Wsi Pszczyńskiej. To moik. Dawniej moiki były stawiane na śląskich wsiach przez kawalerów mających poważne zamiary wobec panien. W pszczyńskim skansenie moik został postawiony przez członków czeskiego zespołu „Beskyd” z pomocą Zespołu Regionalnego „Pszczyna”. Stawianie to było wieloetapowe. Na filmiku pierwsze podejście.
(r)
Zagroda Wsi Pszczyńskiej
Zagroda Wsi Pszczyńskiej -- skansen w Pszczynie, grupujący zabytki drewnianej architektury ludowej z regionu pszczyńskiego. Został utworzony w 1975 roku na powierzchni ok. 2 ha na terenie Parku Kolejowego (dziś zwanego Dworcowym). W skład ekspozycji wchodzą:
szopa na siano z Frydku (kasa),
wiata bramna z Golasowic (dawniej brama kościelna),
stodółka z Kobielic,
masztalnia z Wisły Wielkiej,
spichlerz z Rudołtowic,
wozownia z Miedźnej,
stodoła z Kryr,
pasieka,
studnia z Łąki,
kapliczka słupowa z Poręby
młyn z wiatrakiem z Zebrzydowic,
chałupa mieszkalna z Grzawy,
kuźnia z Goczałkowic,
młyn wodny z Bojszów (obecnie karczma Stary Młyn).
Skansen znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli pszczyńskiej.
Źródło:
Muzyka
Facebook
Akademia Ziemi Pszczyńskiej
Nagranie powstało na terenie Skansenu - Zagrody Wsi Pszczyńskiej w Pszczynie w połowie października 2019 r.
Film ilustruje legendę Akademii Ziemi Pszczyńskiej - projektu realizowanego od 2019 r. przez Stowarzyszenie LGD Ziemia Pszczyńska.
Scenki rodzajowe, na podstawie legendy przygotowanej przez Aleksandrę Malczyk, odtworzyła Grupa Teatralna kÓrtyna pod kierownictwem Anny Masny. Nagrania zrealizował Arkadiusz Rakowski z firmy Raku Film, muzykę opracował Korneliusz Flisiak, nagrania lektorskie przygotował Paweł Zięba z firmy VoiceArt.
Na szlakach historii - Skansen wsi wielkopolskiej
Wielkopolski Park Etnograficzny położony jest nad brzegiem jeziora Lednica. Można tam obejrzeć chałupy mieszkalne, budynki gospodarcze, wiatraki, drewniany kościół, kaplicę z Otłoczyna - Kujawy, oraz dwór. Obiekty pochodzą z XVII-XX wieku. W zespole dworskim oraz w części budynków znajduje się ekspozycja muzealna prezentująca przedmioty codziennego użytku z tamtego okresu. Każda zagroda jest w pełni wyposażona, dzięki czemu dokładnie odzwierciedla warunki życia na wsi wielkopolskiej. Przy odtwarzaniu wyglądu wsi owalnicy, muzealnicy nie zapomnieli o centralnie usytuowanym kościele. W Dziekanowicach stanęła więc drewniana, barokowa świątynia z 1719 roku. Są też trzy wiatraki. Dwa drewniane, a trzeci to murowany holender.
Wycieczka Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej i Zagroda Żubrów
Opis
Skansen / Open Air Museum and Ethnographic Park, Wygiełzów, Babice, Poland / Polska
[ English description below | polski opis poniżej ]
[ 3D version | wersja w 3D: ]
[ Extended version | Wersja rozszerzona: ]
[ Previous episode | Poprzedni odcinek: ]
Open Air Museum and Ethnographic Park - located in Wygiełzów village close to Babice village - about 30km west from Kraków, Poland. The museum are collected and made available to explore examples of wooden architecture characteristic of Western Małopolska (Lesser Poland). Nadwiślański Ethnographic Park in Wygiełzów is located at the foot of the Lipowiec hill, where remains the ruins of the castle of the same name. ( Museum web site - )
Nadwiślański Park Etnograficzny – nazwa powstałego w 1968 r. we wsi Wygiełzów w gminie Babice (powiat chrzanowski) skansenu, w którym zgromadzono i udostępniono do zwiedzania przykłady budownictwa drewnianego charakterystycznego dla Zachodniej Małopolski. Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie położony jest u stóp wzgórza Lipowiec, na którym zachowały się ruiny zamku o tej samej nazwie.( )
Zima w Skansenie - Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej - 3.01.2019
Poland - Pszczyna 2017 | Travel Video
Krótka wizyta w Pszczynie.
Muzyka:
Pałac w Pszczynie z lotu ptaka
ZAGRODA ŻUBRÓW w Pszczynie.
Wspaniała wycieczka do Pokazowej Zagrody Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim przy ul. Żorskiej.
Zwiedzać można od IV do X w godz. 9-19,oo - godz.karmienia 10,oo, 12,oo, 14,oo, 16,oo
i od XI do III w godz. 9-16,oo - godz. karmienia 9,oo, 11,oo, 13,oo, 15,oo.
Zjeść można coś na miejscu, ale jest dość drogo.
Można też podjechać (blisko) do centrum - rynku, gdzie zaopatrzenie jest dobre.
Jeżeli starczy czasu, można oglądnąć zamek i przepiękny, olbrzymi park.
Zagroda żubrów / Pszczyna 2019
Nadwiślański Park Etnograficzny (skansen) - Wygiełzów, Babice
Spacer po Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie (Babice, woj. małopolskie). Skansen wraz z zamkiem Lipowiec tworzą muzeum.
Wycieczka z 5 sierpnia 2017r.
Strona Muzeum:
- - - -
OST: Sláinte - Denis Murphy's Polka, Kesh Jig, Leitrim Fancy