Niezwykly Swiat - Polska - Stańczyki - Wiadukty
To jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli na Mazurach. Wiadukty należą do najwyższych w Polsce. Mają 180 metrów długości i do 36 metrów wysokości. W 1927 r. przez wieś uruchomiona została linia kolejowa Gołdap - Żytkiejmy. Po zajęciu Prus Wschodnich przez wojska radzieckie w 1945 r. linia została rozebrania.
STAŃCZYKI♦ Zabytkowe Mosty♦ północnych MAZUR i SUWALSZCZYZNA-09/2010
Z cyklu :poznaj swój kraj....ZABYTKOWE MOSTY W STAŃCZYKACH-Akwedukt Puszczy Romnickiej
Północne krańce Mazur należą do najrzadziej odwiedzanych zakątków kraju. Właśnie tu, wśród uroczych pagórków i łąk, za wsią Stańczyki/w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Dubeninki, na północny zachód od Suwałk./, znajdują się potężne wiadukty nieczynnej linii kolejowej Gołdap - Żytkiejmy (31km). Mosty w Stańczykach są najwyższymi na linii i jednymi z najwyższych w Polsce. Długość - 200m i wysokość 36m. Konstrukcja żelbetowa, pięcioprzęsłowa o równych 15m łukach. Architektura charakteryzuje się doskonałymi proporcjami a filary ozdobione są elementami wzorowanymi na rzymskich akweduktach w Pont du Gard. Stąd nazwa - 'Akwedukty Puszczy Rominckiej'./ z netu.
W filmiku pokazuje też : platformę widokową przed miejscowością Smolniki z widokiem na zespół jezior kleszczowickich. Są one usytuowane w centralnej części panoramy rozciągającej się z tego punktu. Ze skarpy o wysokości 70 metrów widać jeziora: Kojle, Perty i Purwin. Jeziora mają silnie rozwiniętą linię brzegową z malowniczymi zatokami i półwyspami. Od strony wschodniej i południowej otoczone są lasami.. W tle widać Górę Cisową, zwaną suwalską Fudżijamą.
Urodę tego miejsca wykorzystali w swoich filmach Tadeusz Konwicki (Dolina Issy wg Cz.Miłosza) i Andrzej Wajda (Pan Tadeusz wg A. Mickiewicza).
SUWALSZCZYZNA to piękna kraina ....zapraszam do wędrówki razem z nami :)
***Diaporama powstała w celach propagowania uroków polskiej ziemi , a nie w celach komercyjnych.
Zdjęcia są moją własnością , a ścieżka dźwiękowa z muzyka należącą do prawowitego właściciela.EC
Stańczyki
Stańczyki (German: Staatshausen) is a village in the administrative district of Gmina Dubeninki, within Gołdap County, Warmian-Masurian Voivodeship, in northern Poland, close to the border with the Kaliningrad Oblast of Russia.[1] It lies approximately 7 kilometres (4 mi) east of Dubeninki, 23 km (14 mi) east of Gołdap, and 152 km (94 mi) east of the regional capital Olsztyn. The village has a population of 35.
It is notable for two large railway viaducts of the (now defunct) Gołdap-Żytkiejmy railway. Roughly 200 metres long and 36 metres high, both are among the largest such constructions in Poland. Built of reinforced concrete, each of the bridges has five arches of 15 metres of length each. The northern viaduct was constructed between 1912 and 1914, the southern one was added between 1923 and 1926.
Mosty w Stańczykach - Akwedukty Puszczy Romnickiej
Wycieczka z dziećmi na mosty w Stańczykach. Są to zabytkowe, nieczynne już mosty kolejowe, które obecnie stanowią atrakcję turystyczną. Najpierw podjechaliśmy do mniej znanego mostu w miejscowości Kiepojcie.
Miejsca, które odwiedziliśmy w tym filmie:
- Kiepojcie, wiadukt kolejowy
- Stańczyki, akwedukty/mosty kolejowe
Przeczytaj wpis na blogu na ten temat:
Zasubskrybuj nasz kanał, to nic nie kosztuje:
Możesz nas znaleźć tu:
FACEBOOK -
WWW -
==== ENGLISH ====
Trip with kids to Stańczyki bridges. These are historic railway bridges. First we drove to the less well-known bridge in the village Kiepojcie.
Places we visited & things we did in this video:
- Kiepojcie, railway viaduct
- Stańczyki, railway bridges
Read blog entry (in Polish):
Subscribe to our channel, it's free:
You can find us there:
FACEBOOK -
Website -
Old Lithuania Minor / Masuria Part 3 - Stanczyki; Romincka Forest
Romincka Forest (Polish: Puszcza Romincka, Lithuanian: Romintos giria), also known as Krasny Les (Russian: Красный лес) or Rominte Heath (German: Rominter Heide), is an extended forest and heath landscape stretching from the southeast of Russian Kaliningrad Oblast to the northeast of Polish Warmian-Masurian Voivodeship. The palaearctic ecoregion is part of the Taiga and boreal forests biome;
Stańczyki
Village
Viaduct at Stańczyki
Viaduct at Stańczyki
Stańczyki is located in PolandStańczykiStańczyki
Coordinates: 54°17′34″N 22°39′26″E
Country Poland Poland
Voivodeship Warmian-Masurian
County Gołdap
Gmina Dubeninki
Population 35
Stańczyki [staɲˈt͡ʂɨki] (German: Staatshausen) is a village in the administrative district of Gmina Dubeninki, within Gołdap County, Warmian-Masurian Voivodeship, in northern Poland, close to the border with the Kaliningrad Oblast of Russia.[1] It lies approximately 7 kilometres (4 mi) east of Dubeninki, 23 km (14 mi) east of Gołdap, and 152 km (94 mi) east of the regional capital Olsztyn. The village has a population of 35.
It is notable for two large railway viaducts of the (now defunct) Gołdap-Żytkiejmy railway. Roughly 200 metres long and 36 metres high, both are among the largest such constructions in Poland. Built of reinforced concrete, each of the bridges has five arches of 15 metres of length each. The northern viaduct was constructed between 1912 and 1914, the southern one was added between 1923 and 1926. Before 1945, the area was part of Germany (East Prussia);
Part 1:
Part 2:
Wiadukty kolejowe w miejscowości Barcie. Jaca Dji.
Wiadukty kolejowe na trasie Gołdap - Botkuny - Dubeninki - Stańczyki - Żytkiejmy. Mosty znajdują się w miejscowości Barcie 2km za Dubeninkami.
Wiadukty w Stańczykach z lotu ptaka
Wiadukt w Ludwikowicach Kłodzkich / Railway viaduct in Ludwikowice Kłodzkie (southern Poland)
(PL) & (EN)
Wbrew temu co mówię (dopiero w domu odszukałem właściwe wymiary obiektu), wiadukt w Ludwikowicach Kłodzkich na linii nr 286 ma jedynie 165m długości i 31m wysokości ale myślę że i tak jest imponujący.
Budowany dwoma etapami w latach 1880 (najpierw jeden tor z przygotowaniem filarów pod drugi) i 1913 (na przygotowanych wcześniej filarach dołożono tor drugi) jest drugim najwyższym obiektem mostowym na trasie łączącej Wałbrzych z Kłodzkiem. Pierwszy jest Czarny Most w Nowej Rudzie mający 35m wysokości.
Przez kilka lat linia była nieczynna i obiekt rozkradany popadał w ruinę ale dziś przywrócono mu jako taki stan używalności a spotkać tu można szynobusy Kolei Dolnośląskich. Ja niestety nie miałem możliwości czekania ponad godzinę by sobie coś nagrać ale te kilka minut na spacerek się znalazło. Na koniec prócz fotek wiaduktu (niestety pod ostre słońce) wstawiłem też kilka ujęć bardzo sympatycznej stacyjki w Ludwikowicach.
Każdemu MK będącemu w tym rejonie Polski polecam odwiedzenie tamtejszych wielkich mostów i tuneli. Pamiętajcie jednak że żaden z tych obiektów nie ma polskiego rodowodu. U nas nie budowano kolei z takim rozmachem natomiast Niemcy uwielbiali łączyć czysto funkcjonalny charakter nowego środka transportu jakim była wtedy kolej z możliwością pochwalenia się umiejętnościami w jej projektowaniu i budowie w trudnym terenie. Kolej w rozumieniu ówczesnych niemieckich inżynierów miała nie tylko łączyć miasta ale i zachwycać swoją potęgą i pięknem. Chyba wszyscy się dzisiaj zgodzimy że to dosyć drogie podejście do sprawy faktycznie działało.
(EN)
The old railway viaduct in Ludwikowice Kłodzkie (railroad from Wałbrzych to Kłodzko in southern Poland) was built in two steps:
1 - in 1880 1'st track
2 - in 1913 2'nd track
This beautiful truss bridge on the stone pillars is 165m long and 31m high.
Wysoki i wąski most.
Na tym moście to jakby dwa pociągi jechały jednocześnie to trzeba było by wybierać czy śmierć przez rozjechanie czy przez skok z wysokości - tak na nim wąsko. A na dodatek tory idą na post z łuku.
Mosty kolejowe #2 | Świecie, Nakło n.Notecią, Mogilno
Zapraszam na drugą część ujęć filmowych mostów kolejowych na liniach, które czasy świetności mają już za sobą. Życzę miłego oglądania. W kolejności ukazywania się na ekranie:
0:03 Świecie nad Wisłą: Most kolejowy linia 240 (rzeka Wda)
2:00 Nakło nad Notecią: Most kolejowy linia 281 (rzeka Noteć)
3:35 Mogilno: Most kolejowy linia 239 ( Jezioro Mogileńskie)
Serdeczne podziękowania dla Michała z kanału Mike D. za możliwość wykorzystania jego utworów.
Muzyka do filmu:
Proszę o ocenianie moich filmów w postaci łapek w górę lub w dół
Życzę miłego oglądania
Trzecia część filmu:
Mosty drogowe w Norwegii / Road bridges in Norway
(PL) & (EN)
Kilka mostów, które widziałem podczas mojej podróżyna Lofoty w 2014 roku.
(EN)
Several bridges that I saw during my trip to Lofoten in 2014.
Wiadukt kolejowy w Stańczykach
Wiadukt kolejowy w Stanczykach
Pod Mostami w Stańczykach (2017r.)
Wiadukt most kolejowy z 1905 roku Rozłazino .
Most kolejowy wiadukt w miejscowości Rozłazino, wybudowany na początku 20 wieku w latach 1903 a 1905 roku .Przez miejscową ludność nazywany jest wiadukt nad młynem lub młyński Wiaduktem. Obok wiaduktu znajdował się młyn z budynkami istniejące co najmniej od początku XIX wieku.Po drugiej wojnie cały budynek dawnego młyna został przeznaczony na cele mieszkalne i obecnie nadal mieszkają tutaj ludzie .Wiadukt był wybudowany w celu połączenia linii Kolejowej numer 229 z Lęborka do Kartuz. Oddany do użytku w 1905 roku.i był używany przez kolej przez 96 lat do roku 2001 kiedy połączenia kolejowe na tej trasie zlikwidowano.Wysokość budowli w najwyższym punkcie wynosi 18 metrów . Chętnie obecnie jest wykorzystywany przez amatorów wspinaczki .Wiadukt most kolejowy z 1905 roku Rozłazino .
Wiadukty kolejowe i mosty wiszące
Film prezentuje wybrane wiadukty kolejowe i mosty wiszące w Szwajcarii. Więcej informacji o Szwajcarii na stronie
Niezwykly Swiat - Polska - Tczew - Most
Jeden z najcenniejszych zabytków techniki w Polsce. Zbudowany w latach 1851–1857 jako most drogowo-kolejowy, zaprojektowany przez Carla Lentza. Był on wówczas najdłuższym mostem w Europie i jednym z największych na świecie.
Największy wiadukt w Polsce - Kamesznica
fb.com/biegajacazpsami
fb.com/joannapetsitter
Bolesławiec jest piękny - Wiadukt kolejowy
Bolesławiecki wiadukt...
Urle ostatnie chwile mostu kolejowego
Urle - ostatnie chwile mostu kolejowego