Gmina Grębków - postcard
Malownicze tereny Gminy Grębków uwiecznione na filmie. Możesz w nim zobaczyć: Aleksandrówke, Chojeczno-Cesarze, Chojeczno-Sybilaki, Gałki, Grębków, Grodzisk, Jabłonna, Kolonia Gałki, Kolonia Grodzisk, Kolonia Jabłonna, Kolonia Kózki, Kolonia Ogródek, Kolonia Podbojmie, Kolonia Podsusze, Kolonia Polków-Sagały, Kolonia Sinołęka, Kolonia Stawiska, Kolonia Suchodół, Kopcie, Kózki, Kwaśnianka, Leśnogóra, Nowa Sucha, Nowa Trzcianka, Ogródek, Oszczerze, Piotrowice, Pobratymy, Podsusze, Podsusze Szlacheckie, Podsusze Włościańskie, Polków-Daćbogi, Polków-Sagały, Poświętne, Proszew A, Proszew B, Słuchocin, Stara Sucha, Stara Trzcianka, Stawek, Stawiska, Stoczek, Suchodół, Trzebucza, Ulaski, Zagoździe, Żarnówka, Ziomaki
GAŁKI -Polska Tożsamość: Dwór z Tańcem i Miłością. Making of
Teatr Tańca Caro i Właściciele Dworu -Małgorzata i Waldemar Gujscy, zapraszają !!!
Trailer zapowiadający powstanie spektaklu teatralnego pokazującego fakty historyczne utraty i odzyskania Niepodległości Polski w kontekście i na przykładzie Dworu w Gałkach. Scenariusz i reżyseria Iwona Maria Orzełowska. Występują Aleksandra Januszak, Sebastian Piotrowicz-soliści Teatru Tańca oraz Zosia Denisiuk i Michał Woiński ze Studia Tańca do Caro .
Trailer- Kamil Wilkan Białobrzeski.
Aktorzy spektaklu, a wraz z nimi zgromadzona publiczność poznają dzieje historyczne Polski poprzez artefakty zgromadzone we dworze w Gałkach. Po spektaklu widzowie będą mieli okazję zwiedzić mniejszymi grupami dwór i skansen oraz wysłuchać na żywo autentycznych historii odbudowy obiektu przez Małgorzatę i Waldemara Gujskch . Spektakl będzie miał prapremierę w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach i premierę w Gałkach w okresie czerwiec-pażdziernik 2018 r. DOKŁADNE DATY ZOSTANĄ PODANE W TERMINIE PÓŹNIEJSZYM .
Widowisko będzie pokazywane w dworze i skansenie dla publiczności dziecięcej i młodzieżowej ze szkół z regionu oraz dla publiczności dorosłej. Spektakl będzie odnosił się do współczesnego odkrywania na nowo prawdy historycznej a siłę rażenia tej prawdy podniesie możliwość zwiedzania autentycznego wnętrza dworu i wyposażenia skansenu . Będzie można zobaczyć wspaniałą kolekcję oryginalnych przedmiotów związanych z ziemiaństwem w tym np; kolekcję pasów kontuszowych , tkanin buczackich , wybitną kolekcję lamp naftowych, garniturów oryginalnych mebli w stylu Bidermeier.
Między innymi można tam zobaczyć oryginalny, dziewiętnastowieczny piec kaflowy z Miśni oraz kolekcję białej broni polskiej itd..
Takie żywe spotkanie ze Sztuką i Kulturą opowiadającą o Historii Ziemiaństwa Polskiego, pozwoli ukazać Historię Polski i wpływu kultury szlacheckiej oraz chłopskiej na odzyskanie Niepodległości Polski. Pozwoli pokazać wzajemne przenikania się i współzależności tych kultur. Wpływ ten jest niezmiernie istotny na rozwój Polski. Podczas spektaklu będzie można zwrócić uwagę na pokazanie aliansu dworu i kościoła katolickiego w polskiej kulturze i wpływ tego zjawiska na utrzymanie polskości w okresie zaborów . Również mamy nadzieję to wszystko pozwoli na ukazanie zniszczeń w wiedzy o historii które dokonały się podczas wprowadzania w powojennej Polsce systemu totalitarnego, jakim był komunizm.
Na bazie odbudowy Dworu w Gałkach odbędzie się też próba pokazania zniszczeń dokonanych przez obu okupantów z podkreśleniem roli dworu polskiego jako symbolu polskości i patriotyzmu . Pozwoli to uzmysłowić prawdę o zamieszkujących dwory polskie szlachcie i ziemiaństwie, których obraz w okresie komunizmu świadomie fałszowano i przedstawiano jednoznacznie i jednostronnie krzywdząco oraz specjalnie ukrywając ich rolę w odzyskaniu niepodległości.
Spektakl zrealizowany będzie na na bazie historii dworu w Gałkach koło Jagodnego (mazowieckie gmina Grębków) odbudowanego, jak zaznaczyliśmy wcześniej i zrekonstruowanego przez Małgorzatę i Waldemara Gujskich.