Szczeliniec Wielki - Góry Stołowe (HD)
Zapraszam na wycieczkę do jednego z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Na Szczelinie Wielki (919 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Gór Stołowych. Wraz z Małym Szczelińcem (896 m) wznosi się 150 m nad Karłowem tworząc szeroki, płaski masyw z licznymi wąskimi szczelinami i głębokimi wąwozami (do 18 m), na dnie których do lata leży śnieg.
Dla turystów udostępniony jest Szczeliniec Wielki o większej różnorodności form. W wyniku wietrzenia powstała także grupa skał o kształtach podobnych do zwierząt i ludzi. Można znaleźć Małpoluda, Kwokę, Wielbłąda i wiele innych. Najwyższym punktem Szczelińca jest skała zwana Tronem Liczyrzepy, na którą wchodzi się po metalowych schodkach.
Szczytowe partie obejmuje rezerwat krajobrazowy o pow. 50 ha, Zwiedzanie płatne. Z Karłowa wchodzi się początkowo za znakami żółtymi, potem od granicy rezerwatu za drogowskazami, w sumie po ok. 665 kamiennych schodach. Wykonał je pod koniec XVIII w. sołtys Karłowa Franz Pabel, udostępniając niezdobyty dotąd masyw. Na szczycie z tarasów widokowych wspaniałe panoramy na większość pasm w Sudetach. Przy pierwszym z nich zabytkowy budynek schroniska, w którym jest 35 miejsc noclegowych oraz bufet. To wyjściowy punkt trasy turystycznej po Szczelińcu - kiedyś okrężnej, od roku 2001 schodzi się w dół innymi schodami.
Szczeliniec imponuje ilością i różnorodnością rzeźby skalnej. Uwaga: zimą bez sprzętu alpinistycznego można dojść tylko do schroniska i tarasu z widokiem na Karłów. Zwiedzanie reszty rezerwatu (zwłaszcza Piekiełka i Diabelskiej Kuchni) jest wówczas zabronione.
Na pocz. VIII 1790 odwiedzają Szczeliniec Wielki dwaj następcy tronu, 10 VIII 1790 pojawia się tu król Fryderyk Wilhelm II wraz z 2 księżniczkami, a 28 VIII wielki poeta niemiecki Johann Wolfgang von Goethe (tablica po lewej stronie tarasu przed schroniskiem).
Franciszek (Franz) Pabel został zasłużonym popularyzatorem Szczelińca. Żył w latach 1773-1861, a działalność przewodnicką uprawiał aż przez 71 lat! Nie działał zapewne sam, ale tylko on jest wspominany po nazwisku w pamiętnikach i to wielu turystów. Aż do późnej starości chodził on 3 a nieraz i 4 razy dziennie na Szczeliniec z przybyszami. W 1814 z jego inicjatywy zbudowano pierwsze drewniane schody (po kapitalnym remoncie w roku 2001 oddano je po wieloletniej przerwie znów turystom - tędy obecnie opuszcza się Szczeliniec Wielki). W 1815 stanął pierwszy letni schron, w 1845 powstało do dziś istniejące schronisko, zwane Szwajcarką.
Franciszek Pabel został upamiętniony tablicą na lewo od tarasu przed schroniskiem na Szczelińcu.
Przy dobrej pogodzie z punktów widokowych oglądać można min. Karkonosze ze Śnieżką, Masyw Śnieżnika i niemal całe Sudety Środkowe.
Ciekawe miejsca - Kudowa Zdrój - Szlak na Szczeliniec.
Poznaj z nami Polskę! Kudowa Zdrój zapraszamy do obejrzenia naszej relacji. Zachęcamy do komentowania i dodawania swoich opinii.
Miłego oglądania:)
Muzyka:
Song: Fredji - Flying High (Vlog No Copyright Music)
Music provided by Vlog No Copyright Music.
Video Link:
Szczeliniec Wielki Góry Stołowe - Cała Trasa w HD
Zobacz wideo relację z przejścia trasy na Szczeliniec Wielki.
Subskrybuj kanał i komentuj.
Błędne Skały Szczeliniec Kudowa Zdrój
This video I took during our family trip to Kudowa Zdroj, Poland in June 2017
Droga z Karłowa (Szczeliniec) do Kudowy Zdrój, 5 sierpnia 2015 r.
Droga wojewódzka nr 387 (DW387)
- droga wojewódzka o długości 36 km łącząca DW385 w Ścinawce Górnej z DK8 w Kudowie-Zdroju. Droga o szczególnych walorach widokowych z wieloma zakrętami prowadząca przez szczytowe partie Gór Stołowych (biegnie obok Szczelińca Wielkiego).
Po opuszczeniu Radkowa szosa wspina się wzdłuż filarów skalnych Radkowskich Skał i mijając kamieniołom zawraca na Stroczym Zakręcie do Karłowa. Tutaj znajduje się jej jedyny odsłonięty odcinek, niebiegnący świerkowymi i świerkowo-sosnowymi z domieszką buka lasami regla dolnego. Następnie prowadzi przez leżący u podnóża Szczelińca Wielkiego Karłów, po czym prowadzi w pobliżu Fortu Karola i na koniec niewielkim podjazdem osiąga Lisią Przełęcz. Dalej zjazd z licznymi zakrętami i serpentynami doprowadza ją do Kudowy.
Jej budowę rozpoczęto po wojnie prusko-austriackiej w 1867, a skończono w 1870. Wtedy też utraciły znaczenie starsze drogi, takie jak Praski Trakt i Kręgielny Trakt.
Na chwilę obecną trasa znajduje się w niezłym stanie technicznym. Wiele odcinków drogi zostało w ostatnich latach wyremontowanych. W złym stanie pozostaje jednak wciąż odcinek Ścinawka-Radków.
Droga Stu Zakrętów
Jej fragment łączący Radków przez Karłów i Lisią Przełęcz (tu najwyższy punkt, 789 m n.p.m.) z Kudową-Zdrojem zwany jest Drogą Stu Zakrętów lub Szosą Stu Zakrętów (niem. Heuscheuerstraße). Droga w niektórych miejscach jest wąska i przepaścista, zimą może być nieprzejezdna (jest odśnieżana lecz intensywne opady mogą uniemożliwić przejazd). Szosa pokonuje deniwelację ponad 400 metrów przy długości około 23 kilometrów.
Najciekawszą trasą rowerową i samochodową w Polsce jest podobno Droga 100 Zakrętów w Kotlinie Kłodzkiej. Wspina się ona zboczami Gór Stołowych z Radkowa do Kudowy Zdrój. To mekka moto- i automaniaków szukających adrenaliny i pięknych widoków w górach w Polsce.
Mniej więcej w połowie drogi, która wije się szczytami Gór Stołowych, znajduje się Szczeliniec, który należy koniecznie zwiedzić, pamiętając jednak, że to bardzo męczące fizycznie i może zająć nawet parę godzin. Wszystkie drogi zresztą, i to w obydwu kotlinach, są interesujące. Jakikolwiek kierunek obierzemy, na pewno trafimy na coś ciekawego, np. ogromną zaporę w Pilchowicach, zbudowaną w 1912 roku, nadludzkim chyba wysiłkiem. Jednak Droga Stu Zakrętów swoim położeniem wśród skalnych formacji Gór Stołowych bije na głowę absolutnie wszystko. Chociaż spragnieni mocniejszych wrażeń powinni też odwiedzić słynną trasę wyścigu górskiego w miejscowości Sienna.
Wracając, należy koniecznie, nawet jeśli to nie po drodze, zatrzymać się w bezapelacyjnie najlepszej włoskiej restauracji w Polsce Sapori d'Italia - Włoski Smak w Jarnołtówku. Były kierowca wyścigowy Leandro Decao płaci nawet okolicznym rolnikom, by hodowali świnie wg jego wytycznych, aby sam mógł potem przygotować wspaniałe szynki, które w tym przybytku absolutnie rządzą.
informacje na podstawie
Błędne Skały - Góry Stołowe (HD)
Zapraszam na wycieczkę do jednego z najpiękniejszych miejsc w Polsce. W Błedne Skały w Górach Stołowych.
Obszar ochrony ścisłej Błędne Skały ma powierzchnię ok. 22 ha, znajduje się na wysokości 915m n.p.m. i położony jest na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych. Obejmuje on swoim zasięgiem zespół osobliwych form skalnych o wysokości 6 - 11 m, wytworzonymi wskutek wietrzenia piaskowca. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: Skalne Siodło, Kurza Stopka, Labirynt, Tunel, Wielka Sala. W pobliżu Błędnych Skał znajduje się Głaz Trzech Krzyży. Powstałe blokiskalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często dosłownie przeciskamy się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-8 m, szerokość jest różna - miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów.
Błędne Skały
Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, na platformie o nazwie Skalne Czasze. Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze!
Błędnych Skałach kręcono film Opowieści z Narnii: Książę Kaspian.
Przejście labiryntu zajmuje ok. 35 minut, na zwiedzanie należy przeznaczyć ok 1 godziny.
Dojazd samochodem:
Dojazd drogą Stu Zakrętów (Nr 387) od strony Kudowy albo Karłowa. Potem w połowie drogi (ok. 6km od Kudowy i 5km od Karłowa) dojeżdża się do skrzyżowania, gdzie znajduje się dolny parking. W tym miejscu skręcamy w Drogę Puszczańską gdzie jedziemy jeszcze 3,5km do górnego parkingu. Na tym ostatnim odcinku drogi wjazd i zjazd odbywa się wahadłowo ze względu na wąską drogę prowadzącą do rezerwatu. Godziny wjazdu na parking: pierwszy - 8.00-8.15, następne co godzina. Ostatni - 19.00-19.15. Zjazd o półgodzinach. Parking górny jest płatny.
Dojście pieszo:
Do Błędnych Skał prowadzi czerwony szlak z Karłowa oraz czerwony i zielony szlak z Kudowy Zdroju.
1) Z Kudowy Zdroju przez Jakubowice - 2 godz. 20 min. - czerwonym szlakiem.
2) Z Karłowa - 1 godz. 30 min. - szlakiem czerwonym.
3) Z Kudowy Zdroju - 2 godz. 40 min. - szlakiem zielonym. Droga prowadzi przez osiedle Czermne, gdzie zobaczyć można Kaplicę Czaszek, Pstrążnę - ruchomą szopkę i skansen oraz przez Bukowinę Kłodzką.
4) Z Pasterki - 2 godz. - zielonym szlakiem. Szlak prowadzi wzdłuż granicy państwowej, poprzez Pasterską Górę, Ostrą Górę a na końcu dochodzimy kamiennymi schodami do Skalnej Bramy.
Godziny otwarcia:
Czynne: codziennie 9.00 - 18.00
SZCZELINIEC WIELKI Góry Stołowe 2019
Majówka 2017 - Kudowa Zdrój
Czas odpocząć ;)
Błędne Skały (4K/UHD)
Błędne Skały
4K/UHD Video - Marek & Ewa Wojciechowscy
Zapraszamy do lektury naszego blogowego wpisu:
Music: MANCY from the site:
Opis z Wikipedii (
Błędne Skały – zespół bloków skalnych na wysokości 853 m n.p.m., tworzący malowniczy labirynt (skalne miasto), położony w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych.
Labirynt położony jest na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych i obejmuje północno-zachodnią część Stoliwa Skalniak. Znajduje się między Kudową-Zdrojem a Karłowem, w pobliżu granicy z Czechami. Najbliższa miejscowość to Bukowina Kłodzka. Obszar mający powierzchnię ok. 21 ha był rezerwatem przyrody (do czasu utworzenia Parku Narodowego Gór Stołowych)
Szczeliniec Wielki - Góry Stołowe
Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n. p.m.). Szczyt ten należy również do Korony Gór Polski. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------
BLOG:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Subskrybuj nasz kanał aby być na bieżąco
Jeśli się podoba oczywiście kciuk w górę :-)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nasz drugi kanał Hotelowe Recenzje:
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Muzyka:
Szczeliniec Wielki Berg in Heuscheuergebirge Polen 2017
Der Szczeliniec Wielki (deutsch Große Heuscheuer, tschechisch Velká Hejšovina), ist mit 919 m Höhe der höchste Berg im Heuscheuergebirge (polnisch Góry Stołowe) in Polen. Der aus Sandstein bestehende Berg stellt einen der typischsten Tafelberge Mitteleuropas dar. Der deutsche Name des Berges wurde von seiner typischen Form abgeleitet. Die heutige polnische Bezeichnung ist eine Neuschöpfung der Nachkriegszeit und bedeutet Großer Gespaltener Berg (poln.: Szczelina = Spalte, Fuge). Die tschechische Bezeichnung leitet sich aus dem deutschen Namen ab. Der Szczeliniec Wielki ist ungefähr 15 km westlich von Kłodzko (Glatz) bzw. 10 km nordöstlich von Kudowa-Zdrój (Bad Kudowa) gelegen. Am Fuß des Berges befinden sich die kleinen Orte Karłów (Karlsberg) und Pasterka (Passendorf). Nördlich befand sich einst die kleine Ansiedlung Klein-Karlsberg, welche nach 1945 nicht neu besiedelt wurde und heute verfallen ist. Unmittelbar benachbart ist der Szczeliniec Mały (Kleine Heuscheuer), ein ebenso markanter, aber kleinerer Berg als der Szczeliniec Wielki.
Błędne Skały, Góry Stołowe
Błędne Skały, Góry Stołowe
Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne
Kudowa Zdrój to piękna uzdrowiskowa miejscowość w Kotlinie Kłodzkiej.
Poza pięknym Parkiem Zdrojowym można tu zobaczyć unikatową w skali Europy Kaplicę Czaszek, a także urocze Muzeum Zabawek, piękny Skansen czy Szlak Ginących Zawodów. Kudowa to także punkt wypadowy do Błędnych Skał oraz Szczelińca Wielkiego w Górach Stołowych.
Więcej informacji na stronie
Reportaż: Jezusie, ulituj się nad nami!
Oprócz walorów uzdrowiskowych, Kudowa-Zdrój słynie z jeszcze jednego powodu. Za sprawą ks. Václava Tomáška w II p. XVIII wieku powstała tam istniejąca do dziś Kaplica Czaszek. I choć podobnych kaplic na świecie znajdziemy co najmniej kilka, to jednak ta dolnośląska wyróżnia się swoim sakralnym charakterem, ukierunkowaniem na Jezusa Cierpiącego i Zmartwychwstałego.
Góry Stołowe - Szczeliniec Wielki 919 m.npm - Szlak powrotny do Karłowa
Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Gór Stołowych. To jednak nie wysokość jest głównym czynnikiem, który wpływa na ogromną popularność Szczelińca. Swą sławę zawdzięcza silnie spękanej warstwie skalnej, która pokrywa rozległą i płaską wierzchowinę. Obok Adrszpasko-Teplickich Skał jest to najefektowniejszy zespół skalny w Sudetach.
Budowa geologiczna Szczelińca jest charakterystyczna dla Gór Stołowych. Pokrywę skalną tworzą warstwy piaskowców i margli. Procesy wietrzeniowe i zróżnicowana odporność skał doprowadziły do wytworzenia się unikalnej rzeźby skalnej, z licznymi szczelinami, korytarzami oraz różnorodnymi kształtami.
Szczeliniec Wielki razem ze Szczelińcem Małym tworzy silnie wyodrębniony masyw, o przewyższeniu wynoszącym około 150 metrów. Obszar ten leży w obrębie Parku Narodowego Gór Stołowych.
Najpopularniejszy szlak na Szczeliniec Wielki wytyczony jest z Karłowa, niewielkiej wsi położonej u jego stóp. Przez Karłów przebiega Droga Stu Zakrętów, łącząca Kudowę-Zdrój z Radkowem. W centrum Karłowa znajduje się kilka dużych parkingów samochodowych.
...Na dalszym odcinku trasa zwraca się na północ i osiąga widokowy skraj wierzchowiny przy skałce zwanej Małpoludem.
Następnie ścieżka sprowadza przez Diabelską Kuchnię do najgłębszej rozpadliny na trasie, na której dnie znajduje się Piekło. Zejście prowadzi po wykutych stopniach, przeciskając się przez wąską, skalną szczelinę. W ukrytym przed słońcem, skalnym labiryncie Piekła, temperatura jest odczuwalnie niższa niż na pozostałej części trasy.
Z Piekła wydostajemy się skalnymi przesmykami do miejsca zwanego Niebem, gdzie znajduje się platforma widokowa.
Trasa powrotna do Karłowa przecina południowe zbocza Szczelińca Wielkiego. Zejście miejscami jest dość strome i ułatwiają je metalowe barierki. Z trasy powrotnej rozciągają się widoki na masyw Skalniaka. Spokojne zwiedzenie całej trasy zajmuje około 90 minut.
--------------------------
Informacje ze strony:
▶ Oglądaj film:
▶ Subskrybuj kanał:
▶ Zostaw???? - za wszystko bardzo dziękuję rewanżując się tym samym
Muzyka: zero-project - Promises
Music ▶ Tracks ▶ La luna
2010 April 17 • CC BY 3.0
Chillout, latin
Updated: 2014 June 3 (version 2.0)
#MariaKalinowskaPoland#GóryStołoweSzczeliniecWielki#MuzykaZeroProject
Przejazd Radków - Karłów ( Szczeliniec Wielki ) - Kudowa Zdrój ( droga stu zakrętów )
Przejazd Radków - Karłów ( Szczeliniec Wielki ) - Kudowa Zdrój ( droga stu zakrętów )
KUDOWA ZDRÓJ WIZYTÓWKĄ ZIEMI KŁODZKIEJ
Kudowa Zdrój to jedno z najpiękniejszych miast na Dolnym Śląsku przyciągające turystów i kuracjuszy z całego kraju i nie tylko. Postanowiliśmy odwiedzić ten przepiękny rejon i sprawdzić jak zmieniło się to miasto przez ostatnie 4 lata.
Droga stu zakrętów Kudowa Zdrój-Karłów 5 VIII 2015 r.
Droga wojewódzka nr 387 (DW387)
- droga wojewódzka o długości 36 km łącząca DW385 w Ścinawce Górnej z DK8 w Kudowie-Zdroju. Droga o szczególnych walorach widokowych z wieloma zakrętami prowadząca przez szczytowe partie Gór Stołowych (biegnie obok Szczelińca Wielkiego).
Po opuszczeniu Radkowa szosa wspina się wzdłuż filarów skalnych Radkowskich Skał i mijając kamieniołom zawraca na Stroczym Zakręcie do Karłowa. Tutaj znajduje się jej jedyny odsłonięty odcinek, niebiegnący świerkowymi i świerkowo-sosnowymi z domieszką buka lasami regla dolnego. Następnie prowadzi przez leżący u podnóża Szczelińca Wielkiego Karłów, po czym prowadzi w pobliżu Fortu Karola i na koniec niewielkim podjazdem osiąga Lisią Przełęcz. Dalej zjazd z licznymi zakrętami i serpentynami doprowadza ją do Kudowy.
Jej budowę rozpoczęto po wojnie prusko-austriackiej w 1867, a skończono w 1870. Wtedy też utraciły znaczenie starsze drogi, takie jak Praski Trakt i Kręgielny Trakt.
Widok drogi w Karłowie
Na chwilę obecną trasa znajduje się w niezłym stanie technicznym. Wiele odcinków drogi zostało w ostatnich latach wyremontowanych. W złym stanie pozostaje jednak wciąż odcinek Ścinawka-Radków.
Droga Stu Zakrętów
Jej fragment łączący Radków przez Karłów i Lisią Przełęcz (tu najwyższy punkt, 789 m n.p.m.) z Kudową-Zdrojem zwany jest Drogą Stu Zakrętów lub Szosą Stu Zakrętów (niem. Heuscheuerstraße). Droga w niektórych miejscach jest wąska i przepaścista, zimą może być nieprzejezdna (jest odśnieżana lecz intensywne opady mogą uniemożliwić przejazd). Szosa pokonuje deniwelację ponad 400 metrów przy długości około 23 kilometrów.
Kudowa Zdrój (góry stołowe).avi
SZCZELINIEC.wmv
Jeśli będziesz w okolicy Kudowy Zdrój , nie omiń Szczelińca, niesamowite wrażenia i widoki.