Kudowa Zdrój - Czermna - Szlak Ginących Zawodów (HD)
Zapraszamy na relację z pobytu w Kudowie Czermnej. Zapoznamy się z atrakcjami Szlaku Ginących Zawodów. Podczas jednej wizyty można zapoznać się z ginącymi zawodami: garncarstwem, kowalstwem, tkactwem i piekarstwem. Gospodarze zaproszą na degustację wiejskiego chleba ze smalcem i ogórkiem, który zdobył liczne nagrody. Gospodarstwo znajduje się 200 m. od Kaplicy Czaszek w Kudowie Czermnej.
Szlak Ginących Zawodów w Kudowie Zdrój atrakcje turystyczne film Kotlina Kłodzka 2016
Zapraszamy do wyjątkowego miejsca w Kotlinie Kłodzkiej - Szlak Ginących Zawodów w Kudowie Zdrój. Tylko tutaj podczas jednej wizyty można odwiedzić pracownię garncarską i wziąć udział w pokazie toczenia na kole garncarskim, zobaczyć kuźnię gdzie odbywają się pokazy kowalstwa, wziąć udział w wypieku chleba i ręcznym wyrabianiu masła. Szlag Ginących Zawodów zaprasza!
Kudowa Zdrój - Szlak ginących zawodów
Szlak Ginących Zawodów
Witamy na stronie gospodarstwa Urszuli i Bogusława Gorczyńskich. Tylko tutaj podczas jednej wizyty można zobaczyć pokaz garncarstwa, zwierzyniec, wiatrak, kuźnie i chatkę robótek ręcznych. W domu chleba można zakupić wiejski chleb ze smalcem, który zdobył liczne nagrody m.in. kilkakrotnie Ministerstwa Rolnictwa. Zapraszamy gości
indywidualnych oraz grupy dzieci i dorosłych.
A zaczęło się tak... W 2001 roku właściciel gospodarstwa, Bogusław Gorczyński wraz z ekipą śmiałków wyruszył do wsi Potok, aby zakupić wiatrak. Po trzech tygodniach ciężkiej pracy, wiatrak został rozmontowany i w częściach został przewieziony do Kudowy Zdrój (trasa ok. 500 km), wnętrze i podbudowa są oryginalne, natomiast nowe są schody i obicie zewnętrzne. Przywiezienie wiatraka było impulsem do powstania Szlaku Ginących Zawodów. Zapraszamy do zapoznania się z proponowanymi atrakcjami, codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00.
Nasze gospodarstwo znajduje się 200 m. od Kaplicy Czaszek w Kudowie Czermnej.
KUDOWA ZDRÓJ - SZLAK GINĄCYCH ZAWODÓW
marzec 2010
Wypiek wiejskiego chleba tradycyjnym sposobem
Mini ZOO
Pokazy ręcznego toczenia naczyń na kole garncarskim
W gospodarstwie p.Bogusława Gorczyńskiego w Czermnej - 200 m. od Kaplicy Czaszek można zapoznać się z ginącymi zawodami: garncarstwem, młynarstwem i kowalstwem.
Atrakcją jest mini ZOO: strusie jedzące z ręki, kilkanaście gatunków bażantów, kurki i koguty ozdobne oraz pawie.
Gospodarstwo składające się z kilku drewnianych chat wiejskich , wiatraka, pracowni garncarskiej oraz ptasiego mini zoo ze strusiem emu ( chętnie jedzącym z ręki). W jednej z chat odbywają się pokazy wypieku chleba tradycyjną metodą na zakwasie w piecu chlebowym. Smakowi takiej kromki chleba posmarowanego smalcem trudno się oprzeć... Każdy ze zwiedzających ma możliwość spróbowania toczenia naczyń glinianych na kole garncarskim. W ogromnym drewnianym szałasie można biesiadować przy ognisku nawet w czasie deszczu. W pogodne ciepłe dni można podziwiać szybowce unoszące się nad górami po czeskiej stronie.
Na szlaku ginących zawodów w Kudowie Czermnej Garncarstwo 15 paźd.2016 r.ok
Dzielnica położona jest w odległości ok. 1 km od centrum Kudowy w dolinie górskiego potoku Czermnicy biorącego swe początki z torfowiska „Długie Mokradło” na stoliwie Skalniak w okolicy Błędnych Skała, a będącej dopływem rzeki Metui. Typowo wiejska zabudowa ciągnie się przez ok. 5 km wzdłuż rzeki równolegle do granicy z Czechami. Droga przez miejscowość i szlak turystyczny wiodą do dzielnic Pstrążna, Bukowina Kłodzka i rezerwatu przyrody Błędne Skały. W miarę oddalania się od Kudowy wysokość terenu stopniowo wzrasta.
Wyżej położoną część Czermnej oddzielają blisko położone dwa małe grzbiety górskie: Świni Grzbiet (od strony wschodniej) i Bluszcz (od zachodniej). W dolnej części Czermnej znajduje się parafia św. Bartłomieja; do chwili przystąpienia Polski do układu z Schengen istniało tu przejście graniczne do czeskiej wsi Malá Čermná.
Tylko tutaj podczas jednej wizyty można zapoznać się z ginącymi zawodami: garncarstwem, kowalstwem, tkactwem i piekarstwem. Proponujemy degustację wiejskiego chleba ze smalcem, który zdobył liczne nagrody, m.in. kilkakrotnie Ministra Rolnictwa. Zapraszamy Gości indywidualnych a także grupy dzieci i dorosłych. A zaczęło się tak... W 2001 roku właściciel gospodarstwa, Bogusław Gorczyński wraz z ekipą śmiałków wyruszył do wsi Potok, aby zakupić wiatrak. Po trzech tygodniach ciężkiej pracy, wiatrak został rozmontowany i w częściach został przewieziony do Kudowy Zdrój (trasa ok. 500 km), wnętrze i podbudowa są oryginalne, natomiast nowe są schody i obicie zewnętrzne. Przywiezienie wiatraka było impulsem do powstania Szlaku Ginących Zawodów. Zapraszamy do zapoznania się z proponowanymi atrakcjami, codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00. Nasze gospodarstwo znajduje się 200 m. od Kaplicy Czaszek w Kudowie Czermnej.
Szlak Ginących Zawodów - Kudowa Zdrój. Opis skopiowany z internetu.
Podróże po Ziemi Kłodzkiej - Czermna oraz skansen w Pstrążnej
Podróże po Ziemi Kłodzkiej - wyprawa do czeskiego zakątka ( Kudowa-Zdrój, Czermna, Pstrążna).
Travel on the Kłodzko Land - an expedition to the Czech part of Poland (Kudowa-Zdrój, Czermna, Pstrążna).
Im Glatzer Reisen - eine Reise in der Tschechischen Ecke (Kudowa-Zdroj, Czermna, Pstrążna).
Kudowa Zdrój - cudowne uzdrowisko.
Film nagrany w Kudowie Zdrój w lipcu 2018 r. Miłego oglądania !
Kudowa Zdrój - ulica Zdrojowa
Kudowa Zdrój - ulica Zdrojowa
Poznajmy szlak ginących zawodów w Kudowie Czermnej 15-paźdz. 2016 rok
Dzielnica położona jest w odległości ok. 1 km od centrum Kudowy w dolinie górskiego potoku Czermnicy biorącego swe początki z torfowiska „Długie Mokradło” na stoliwie Skalniak w okolicy Błędnych Skała, a będącej dopływem rzeki Metui. Typowo wiejska zabudowa ciągnie się przez ok. 5 km wzdłuż rzeki równolegle do granicy z Czechami. Droga przez miejscowość i szlak turystyczny wiodą do dzielnic Pstrążna, Bukowina Kłodzka i rezerwatu przyrody Błędne Skały. W miarę oddalania się od Kudowy wysokość terenu stopniowo wzrasta.
Wyżej położoną część Czermnej oddzielają blisko położone dwa małe grzbiety górskie: Świni Grzbiet (od strony wschodniej) i Bluszcz (od zachodniej). W dolnej części Czermnej znajduje się parafia św. Bartłomieja; do chwili przystąpienia Polski do układu z Schengen istniało tu przejście graniczne do czeskiej wsi Malá Čermná.
Nazwa
W dokumentach występowała pod różnymi nazwami: 1354 r.: Czermna, 1359 r.: Czirmna, 1402 r.: Czremna, 1477 r.: Czermna etc. W końcu otrzymała końcówkę -ey i w zgermanizowanej postaci Tscherbeney (od klęski Czech w bitwie na Białej Górze) dotrwała do 1937 r., w którym w akcji usuwania słowiańskich nazw w tzw. czeskim kątku (i na całym Dolnym Śląsku) zmieniono jej nazwę na Grenzeck. Po przyłączeniu ziem śląskich do Polski w 1945 r. na krótko nazwano ją Czerwone, a następnie przywrócono czeską nazwę Czermna. Nazwa ta prawdopodobnie wzięta jest od przymiotnika červený (czerwony) – tego typu nazwy nadawano miejscowościom od charakterystycznego koloru gleby.
Historia
Wieś Czermna wspomniana jest w dokumencie kościelnym diecezji praskiej z 1354 r. (Liber Primus Confirmationum), w którym opisywany jest fakt wprowadzenia proboszcza do parafii w Machovie przez proboszcza parafii Czermna[1]. Fakt ten świadczyć może o znaczeniu regionalnym Czermnej, a także o prawdopodobnym czasie utworzenia parafii w drugiej połowie XIII wieku. Na obrzeżach Czermnej zaczęła wyrastać (prawdopodobnie uboga) miejscowość Chudoba (dziś Kudowa-Zdrój), która z czasem rozrosła się, zdominowała i wchłonęła Czermną.
Administracyjnie Czermna przez długi czas podlegała Nachodowi[1]. W 1477 r. książę ziębicki Henryk I Starszy z Podiebradów, syn czeskiego króla Jerzego z Podiebradów przyłączył ją do ziemi kłodzkiej[1].
Podczas wojen husyckich parafia zostaje zrujnowana[1]. W XVI w. Czermna podlega administracyjnie pod Nowe Miasto nad Metują, a kościół i miejscowa ludność musi przyjąć wiarę protestanckich władców z rodu von Stubenberg. Po bitwie na Białej Górze w 1620 r. Ziemia kłodzka doświadcza skutków rekatolicyzacji, a Czermna staje się filią parafii kościoła katolickiego w Nowym Mieście nad Metują[1]. Najstarsza zachowana w Czermnej księga urodzeń i zgonów pochodzi z 1664 r.
Kolejnymi władcami Czermnej byli: naczelny dowódca wojsk cesarskich z okresu wojny trzydziestoletniej Albrecht von Wallenstein, po nim jego szwagier hrabia A. E. Terzky (Trczka) z Nachodu, a po jego śmierci hrabiowie von Leslie, którzy w 1785 r. sprzedali Czermną Michaelowi Stillfriedowi z Nowej Rudy. Niedługo przedtem (w 1763 r.) Czermna wraz z Ziemią kłodzką przyznana została Prusom w wyniku pokoju w Hubertusburgu kończącego wojnę siedmioletnią.
Biskup Hradec Králové Johann Joseph Wratislaw von Mitrowitz w 1738 r. ponownie utworzył niezależną parafię Czermna, do której należały także Kudowa, Pstrążna z Bukowiną, Jakubowice oraz czeskie wsie Žďárky i Malá Čermná. Z powodu włączenia Czermnej do Prus parafia przyłączona została do dekanatu kłodzkiego. W 1780 r. do parafii dołączono także wsie Słone i Brzozowie natomiast wsie Žďárky i Malá Čermná podporządkowano parafii w Hronovie.
Podczas wojen napoleońskich król pruski Fryderyk Wilhelm III Hohenzollern rezydował na plebanii w Czermnej w dniach 9-29 VI 1813 r.
W XIX w. właściciele Czermnej zmieniali się bardzo często. Ostatecznie baron von Otterstedt podzielił majątek na dwie części i sprzedał Czermną zatrzymując Kudowę.
W czasach hitlerowskiego reżimu wikariuszem parafialnym w Czermnej był błogosławiony ks. Gerhard Hirschfelder, wychowujący młodzież w duchu chrześcijańskim i z powodu swoich antynazistowskich poglądów, obrony zasad wiary był prześladowany przez miejscowych nazistów, inwigilowany i wielokrotnie przesłuchiwany przez Gestapo. Ostatecznie został aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym w Dachau, gdzie zmarł 1 sierpnia 1942 r. Urna z jego prochami spoczywa na cmentarzu w Czermnej.
W 1999 r. w pobliżu sanatorium „Marzanka” (obecnie „Dworek Rycerski”) wybudowano Pomnik Trzech Kultur upamiętniający wspólną historię czeskich, niemieckich i polskich mieszkańców tych ziem.
Góra Parkowa w Kudowie Zdrój, dnia 6 VIII 2015 r.
opis na podstawie:
Góra Parkowa ( 477 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Stołowych.
Wzniesienie położone w środkowo-zachodniej części pasma Gór Stołowych, około 0,6 km na północny-wschód od centrum miejscowości Kudowa-Zdrój, po północno-wschodniej stronie od Parku Zdrojowego.
Parkowa Góra stanowi rozciągnięte wzniesienie w kształcie małego grzbietu górskiego, o stromych południowych zboczach, górujące nad Kudową-Zdrój. Wzniesienie zbudowane z górnokredowych piaskowców. Wierzchołek i zbocza porośnięte częściowo dolnoreglowym lasem świerkowym z domieszką drzew liściastych. Południowo-zachodnie oraz południowe zbocza wzniesienia dość stromo opadają w kierunku Kudowskiego Potoku, nad którym położona jest Kudowa Zdrój. Południowe zbocze wzniesienia stanowi przedłużenie Parku Zdrojowego osłaniające park i kurort od północy wzdłuż ulicy Moniuszki, na którym w XVIII wieku, wytyczono pierwsze alejki spacerowe. Północne zbocze wzniesienia w niższych partiach zajmują nieużytki i łąki górskie z ciekawą roślinnością. Na południowym zboczu góry na wysokości 440 m n.p.m. umiejscowiona jest drewniana altana widokowa zwana Altaną Miłości. W latach 70. XX wieku na szczycie wzniesienia wybudowano stację przekaźnikową wraz z masztem telewizyjnym. Położenie góry, nad miastem, oraz kształt góry, maszt przekaźnika i wyraźnie wyniesiona część szczytowa, czynią górę rozpoznawalną w terenie. U południowego podnóża położone są obiekty sanatoryjnie i zabudowania miejskie.
Od południowego-zachodu wzniesienie graniczy z Obniżeniem Kudowy.
Na zachodniej część grzbietu Góry Parkowej nazywanym Wzgórze Kapliczne usytuowany jest kościół ewangelicki pw. Chrystusa Pana, który, wzniesiony w 1798 r. w stylu późnobarokowym przez członków gminy braci czeskich. Przy kościele na starym cmentarzu okazały klasycystyczny grobowiec hr. F.W. von Götzena.
Nazwa zachodniej części góry Wzgórze Kapliczne pochodzi od kościoła usytuowanego na południowym zboczu wzniesienia.
Wschodnia część grzbietu ze względu na urwisty charakter południowego zbocza na nosi nazwę Urwisko Beaty.
Garniec Skansen Koronowo Wioska ginący zawodów - spot promujący Studio Graficzne Izarysuje
Garniec Koronowo Wioska ginący zawodów - spot promujący.
Wykonanie Studio Graficzne Izarysuje oraz Salt Studio.
izarysuje.pl
saltstudio.pl
Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie Zdrój Pstrążnej, Środa 19-08-2015 r.
Pstrążna (niem. Straußeney, czes. Stroužné) – dzielnica Kudowy-Zdroju położona w północnej części miasta
informacja na podstawie
Muzeum położone jest w wiejskiej dzielnicy Kudowy Zdroju, w Pstrążnej i działa jako skansen od 1984r. Ten, jedyny skansen na Dolnym Śląsku powstał w oparciu o stare domy w Pstrążnej i wzbogacony przez zwiezienie do Pstrążnej zabytkowych obiektów budownictwa drewnianego z całego Pogórza Sudeckiego tj. Z Ziemi Kłodzkiej, Noworudzkiej, aż po Góry Sowie i Kamienną Górę. Tym sposobem domy te zostały uratowane przed zniszczeniem. Można je oglądać i podziwiać niegdysiejsze mistrzostwo ciesielskie. Każdy dom jest bogato wyposażony w stare sprzęty i przedmioty używane od XVIII wieku.
Skansen jest położony malowniczo, na zboczu, widać wszystkie obiekty, włącznie z ludowym amfiteatrem, dzwonnicą alarmową i kapliczkami. Z najwyższego miejsca, na którym obudowany jest wiatrak, widać przepiękną Śnieżkę i całe pasmo Karkonoszy.
W zabytkowej kuźni – z 1856r. - można podziwiać pracę mistrza kowalskiego Pana Kazimierza, a nawet samemu próbować roboty kowalskiej. W chałupie z piecem chlebowym jest stale wypiekany chleb żytni razowy według starej tutejszej receptury. Można smakować ten chleb ze smalcem lub masłem, z herbatami lub maślanką. Wypiekane są również bułeczki z kaszy gryczanej, według sposobu jaki przywieźli tu ze sobą – w 1945r. - przesiedleńcy z Podola. Są niezwykle smaczne i zdrowe.
Na poletkach skansenu uprawiane są zboża. Zbiór plonów połączony jest z uroczystymi dożynkami i cepowiskiem, które ma miejsce w pierwszą sobotę września.
Obok skansenu jest łowisko pstrąga i karpia. Można samemu łowić wędką i smakować złowione przez siebie ryby. Jest także bogato wyposażona karczma.
Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie-Zdroju – muzeum (skansen) z siedzibą w Pstrążnej – obecnie dzielnicy Kudowy-Zdrój. Placówka jest jednostką organizacyjną gminy Kudowa-Zdrój.
Muzeum położone jest na stokach Pstrążnicy (625 m n.p.m.) na wysokości od 515 do 595 m n.p.m. Placówka powstała w 1984 roku i do końca 2005 roku działała jako oddział Muzeum Regionalnego w Wałbrzychu. Od początku 2006 roku skansen został przejęty przez gminę Kudowa-Zdrój.
Muzeum gromadzi obiekty i zabytki budownictwa oraz kultury ludności zamieszkującej te tereny w okresie od XVIII do początków XX wieku. Oprócz samych budowli zachowano i zrekonstruowano ich wyposażenie wnętrz i pomieszczeń.
na postawie :
Szlakiem ginących zawodów
Szlakiem ginących zawodów Pracownia Gancarstwa
Żródełko u Marii ( Kudowa Zdrój )
Ginące zawody - Garncarstwo
Film zrealizowany w ramach: Ginące Zawody na płycie DVD wraz ze scenariuszami lekcji i warsztatów muzealnych - projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
spotkanie
Spotkanie z bohaterami Solidarności. Szlak ginących zawodów Bogusława Gorczyńskiego Kudowa - Czermna 2009. Andrzej i Joanna Gwiazdowie, Jan Karandziej - twórcy Wolnych Związków Zawodowych spotkali się z mieszkańcami Kudowy-Zdrój
Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne
Kudowa Zdrój to piękna uzdrowiskowa miejscowość w Kotlinie Kłodzkiej.
Poza pięknym Parkiem Zdrojowym można tu zobaczyć unikatową w skali Europy Kaplicę Czaszek, a także urocze Muzeum Zabawek, piękny Skansen czy Szlak Ginących Zawodów. Kudowa to także punkt wypadowy do Błędnych Skał oraz Szczelińca Wielkiego w Górach Stołowych.
Więcej informacji na stronie
Pstrążna koło Kudowy, skansen - 21 czerwca 2011 / Museum in Pstrążna near Kudowa. Poland.
Wizyta w skansenie w Pstrążnej koło Kudowy Zdrój.
Museum in Pstrążna near Kudowa. Poland.
Muze në Pstrążna pranë Kudowa. Polonia.
Музей у Pstrążna побач Kudowa. Польшча.
Музей в Pstrążna близо до Kudowa. Полша.
מוזיי אין פּסטרążנאַ לעבן קודאָוואַ. פוילן.
המוזיאון בPstrążna ליד קודובה. פולין.
მუზეუმის Pstrążna ახლოს Kudowa. პოლონეთი.
Թանգարանը Pstrążna մոտ Kudowa. Լեհաստան
میوزیم آف Kudowa قریب Pstrążna میں. پولینڈ.
Kudowa निकट Pstrążna में संग्रहालय. पोलैंड.
متحف في Pstrążna بالقرب كودوفا. بولندا.
Muzej u Pstrążna blizini Kudowa. Poljska.
Muzeum v Pstrążna u Kudowy. Polsko.
Museum i Pstrążna nær Kudowa. Polen.
Muuseum Pstrążna lähedal Kudowa. Poola.
Museo Pstrążna lähellä Kudowa. Puolassa.
Musée de Pstrążna près de Kudowa. Pologne.
Museo en Pstrążna preto Kudowa. Polonia.
Μουσείο Pstrążna κοντά Kudowa. Πολωνία.
Muziejus Pstrążna šalia Kudovos. Lenkija.
Muzejs Pstrążna netālu Kudowa. Polija.
Музеј во Pstrążna близина Kudowa. Полска.
Museum fi Pstrążna qrib Kudowa. Polonja.
Museum in Pstrążna Nähe Kudowa. Polen.
Museum i Pstrążna nær Kudowa. Polen.
Museu em Pstrążna perto Kudowa. Polônia.
Музей в Pstrążna рядом Kudowa. Польша.
Muzeul în apropiere de Kudowa Pstrążna. Polonia.
Музеј у близини Кудова Пстразна. Пољска.
Múzeum v Pstrążna u Kudowy. Poľsko.
Muzej v bližini Pstrążna Kudowa. Poljska.
Museum i Pstrążna nära Kudowa. Polen.
Kudowa yakınındaki Pstrążna Museum in. Polonya.
Музей в Pstrążna поруч Kudowa. Польща.
Amgueddfa yn Pstrążna ger Kudowa. Gwlad Pwyl.
Múzeum Pstrążna közelében Kudowa. Lengyelország.
Museo Pstrążna vicino Kudowa. Polonia.
Kościół Św. Bartłomieja w Kudowie Zdroju - Czermnej
Kościół Św. Bartłomieja w Kudowie Zdroju - Czermnej