Zabytkowe tężnie w Ciechocinku
Historia Ciechocinka związana jest nieodłącznie ze znajdującymi się na tym terenie źródłami solankowymi. Solanka to mineralna woda chlorkowo-sodowo-jodkowa. Kompleks trzech tężni wraz z warzelnią soli stanowi wyjątkowy na skalę światową zespół obiektów zabytkowych, które wybudowano z myślą o produkcji soli spożywczej. Z czasem odkryto, że wokół tężni tworzy się specyficzny mikroklimat.
O tężniach w Ciechocinku opowiadał : Mirosław Iwiński.
Tężnie w Ciechocinku z lotu ptaka
Accord Zakochani w Ciechocinku / Fontanna Grzybek w Ciechocinku
Walory uzdrowiskowe
Ciechocinek posiada niezwykle korzystne dla swej leczniczej funkcji warunki klimatyczne, które spełniają wymogi stawiane miejscowościom uzdrowiskowym. Obecnie Ciechocinek w pełni zasługuje na szczytną nazwę Perły Uzdrowisk Polskich i jest jednym z najpopularniejszych miast uzdrowiskowych w Polsce.
Naturalnym bogactwem Ciechocinka są obfite złoża solanek, które posiadają wybitne właściwości lecznicze. Solanka jest wykorzystywana do celów pitnych, kąpieli leczniczych oraz inhalacji i irygacji. Mikroklimat przy tężniach jest bogaty w cząsteczki jodu, bromu i ozonu. Dzięki temu znakomicie wpływa na drogi oddechowe, ma działanie bakteriobójcze, reguluje ciśnienie krwi, a także pozytywnie oddziałuje na chorych z zaburzeniami tarczycy.
W Ciechocinku leczone są choroby układu oddechowego, choroby układu nerwowego, choroby układu krążenia, choroby ortopedyczno - urazowe, choroby reumatyczne oraz choroby kobiece. Dla osób wrażliwych na silniejsze bodźce klimatyczne zalecane jest przebywanie w warunkach łagodnego klimatu Ciechocinka. Przyrodolecznicze zakłady zapewniają kuracjuszom szeroki zakres zabiegów: masaże, inhalacje, kąpiele, irygacje, zabiegi borowinowe, gimnastykę, natryski i wiele innych.
-------------------------------------------
Informacje ze strony:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tężnia solankowa w Ciechocinku / Saline graduation towers in Ciechocinek
Uroki Ciechocinka. Filmowy przewodnik po kurorcie.
Ciechocinek - uzdrowisko na Kujawach, niedaleko Torunia, położone nad Wisłą. Słynie ze źródeł solankowych i najdłuższych tężni na świecie. Są tu zabytkowe obiekty, 5 parków, wspaniałe dywany kwiatowe. Na filmie pokazane są najważniejsze i najciekawsze miejsca tego kurortu.
Na harmonijkach ustnych gra Trio Con Brio pod kierownictwem Zygmunta Zgrai
Ciechocinek is a spa town in Kuyavian-Pomeranian Voivodeship, Poland, located on the Vistula River about 10 kilometres (6.2 mi) east of Aleksandrów Kujawski and 20 kilometres (12 mi) south-east of the city of Toruń.
Ciechocinek is known for its unique 'saline graduation towers'. Experts have considered the local saline springs to be of extreme value and named the thermal spring no. 14 a wonder of nature. The therapeutic qualities of these springs are directed toward curing cardiovascular, respiratory, orthopedic, traumatic, rheumatic, nervous system and women's diseases.
Filmy powiązane
Parki fontanny i przyroda Ciechocinka Cz.I
Parki fontanny i przyroda Ciechocinka cz.II
Zabytkowa cerkiew w Ciechocinku
Kościół pod wezwaniem św Apostołów Piotra i Pawła
Muzeum Warzelnictwa i Leczenia Uzdrowiskowego w Ciechocinku
Niezwykly Swiat - Polska - Ciechocinek - Tężnie
Tęznie w Ciechocinku to unikatowa i największa w Europie konstrukcja drewniana do odparowywania wody z solanki. W Zbudowano tutaj trzy takie budowle - ustawione w kształcie podkowy. Solankę wtłacza się na górę skąd przesącza się kroplami po ścianach tężni i pod wpływem wiatru i promieni słonecznych intensywnie paruje. Wokół tężni tworzy się słynny, bogaty w jod mikroklimat tworzący naturalne, lecznicze inhalatorium.
Piękna Polska - Ciechocinek
Film został nakręcony w Ciechocinku w dniu 18 czerwca 2012 r. Miłego oglądania !
Poniżej link do filmu z innego miasta uzdrowiskowego - Inowrocławia:
Linki do góralskiego wesela:
1. Góralskie wesele -- zapowiedź:
2. Góralskie wesele -- ubieranie Panny Młodej:
3. Góralskie wesele -- śpiewają pytace:
4. Góralskie wesele -- przyjazd Pana Młodego:
5. Góralskie wesele -- błogosławieństwo:
6. Góralskie wesele -- taniec dzieci:
7. Góralskie wesele -- przywitanie młodych z kościoła:
8. Góralskie wesele -- taniec gazdów:
9. Góralskie wesele -- taniec druhen:
10. Góralskie wesele -- przyśpiewki i tańce:
11. Góralskie wesele -- wykupienie Panny Młodej:
12. Góralskie wesele -- cepowiny:
13. Góralskie wesele -- przyśpiewki po cepowinach:
14. Góralskie wesele -- przyśpiewki i taniec z Panną Młodą:
15. Góralskie wesele -- Panna Młoda dziękuje mamie:
16. Góralskie wesele -- wykupienie Pana Młodego:
17. Góralskie wesele -- wykupienie Panny Młodej przez Młodego:
18. Góralskie wesele -- przyśpiewki i taniec gazdy z młodą:
19. Góralskie wesele -- pobłogosław Boże z wysokiego Nieba:
20. Góralskie wesele -- polka:
21. Góralskie wesele -- sarpanka:
22. Góralskie wesele -- przyśpiewki i taniec na zakończenie:
23. Góralskie wesele -- zakończenie:
24. Góralskie wesele -- całość:
Travel Vlog Poland, Ciechocinek ,Toruń | thatsmagdak
On the 28th of May we arrived at 'Wieniec-Zdrój' after a 4 hour drive from Sędziszów. we stayed at 'Hotelik Hel'. on the first day there, we explored the area where we were staying at. and went for long walks and runs in the forest. on the second day, We visited 'Ciechocinek' this is a spa town, there we visited salt caves, and 'tężnie'. we also explored a Town called 'Toruń' here we visited a dome cinema which told us more about the town and 'kopernik' followed by a little shopping . On the last day in 'Wieniec-Zdrój' we went bowling and swimming and to saunas. it was so much fun i cant wait for the next trip.
SUBSCRIBE to stick around !! + join the #MAGFAM
Check out my other channel which i post singing/guitar covers on
MY OFFICIAL LINKS
?Instagram:
?Snapchat: maggie_kx
?Spotify: maggie.kx
?VSCO: maggie9780
Ciechocinek - Ciechociński Deptak Sław, Dywan Kwiatowy i Fontanna na Parterach Hellwiga
Ciechocinek, nazywany miastem festiwali, ale też perłą polskich uzdrowisk pozazdrościł innym miejscowościom, takim jak choćby Międzyzdroje czy pobliski Toruń i dwa lata temu stworzył swoją aleję gwiazd. Tu przybrała ona nazwę Ciechociński Deptak Sław, bowiem gwiazdy zabłysły na deptaku, rozsławionym między innymi piosenką Danuty Rinn.
-------------
Informacje ze strony:
Dywan Kwiatowy
Przed dawnymi Łazienkami III, na całej szerokości zieleńca znajduje się słynny dywan kwiatowy, którego układ i kompozycja zmieniana jest co roku. Do uzyskania efektownego kwietnika, wysadza się tu rośliny o ozdobnych liściach w różnych odmianach i gatunkach. Dywan jest pielęgnowany i strzyżony, dzięki czemu ma efektowny wygląd przez cały sezon letni. Na obsadzenie dywanu zużywa się ok. 20 tysięcy sadzonek roślin. Jego obwódkę stanowi trawnik z krzewami żywotnika kulistego, formowanego.
------------------
Informacje ze strony:
Partery Hellwiga
W 1934 roku Zygmunt Hellwig zaprojektował ciąg spacerowy wzdłuż ulicy Nieszawskiej. Teren ten, nazwany jego imieniem obsadzony jest na całej długości kobiercami kwiatowymi. Jest on ulubionym miejscem spacerowym dla kuracjuszy. Szczególną atrakcją jest umieszczona na nim fontanna, wyrzucająca wodę według zmiennego programu. Co kilkanaście minut następuje zmiana sposobu wyrzucania wody. Wieczorem towarzyszy temu pokaz światła – fontanna świeci po kolei w różnych kolorach. O tej porze trudno jest znaleźć wolne miejsce na ławeczkach otaczających fontannę. Na tym przepięknym ciągu spacerowym znajduje się również bardzo okazały zegar słoneczny, który swoim wyglądem zachwyca mieszkańców, kuracjuszy oraz turystów.
-----------------------
Informacje ze strony:
▶ Oglądaj film:
▶ Subskrybuj kanał:
▶ Zostaw???? - za wszystko bardzo dziękuję rewanżując się tym samym
▶ Muzyka: zero-project - Eden
Music ▶ Tracks ▶ Eden
2009 May 16 • CC BY 4.0
Meditative, ambient
Updated: 2018 December 15 (version 2)
#MariaKalinowskaPoland#CiechocinekDywanKwiatowy#CiechocinekFontanna#MuzykaZeroProject
tęznie w ciechocinku oczyma sanatoria.org
sanatoria.org w Ciechocinku
Wypad Bandą Edycja 6 - Dwa Tracery, Tężnie Ciechocinek
Kolejna wyprawa. Tym razem kolega Kamil zabrał drona więc mamy trochę ujęć z góry. Co prawda mój montaż niezmiennie jest na poziomie podstawowym, ale myślę, że i tak fajnie jest zobaczyć cel naszej podróży z innej perspektywy :)
Tężnie Solankowe w Ciechocinku - Spacer w deszczu
Tężnie Solankowe
Tężnie – unikatowa i największa w Europie konstrukcja drewniana do odparowywania wody z solanki, zostały zaprojektowane przez Jakuba Graffa – profesora Akademii Górniczej w Kielcach. W Ciechocinku zbudowano trzy takie budowle – ustawione w kształcie podkowy.
Budowa tężni I i II trwała od 1824 do 1828 roku, trzecia powstała w 1859 roku. Podstawę tężni stanowi około 7000 wbitych w ziemię dębowych pali, na których umieszczono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną, po której spływa solanka.
Wysokość tężni wynosi 15,8 m, zaś ich łączna długość to 1741,5 m. solankę do tężni pompuje się ze źródła nr 11 (fontanna “Grzybek”) i wtłacza na górę do korytek zainstalowanych na ich szczycie. Stąd solanka przesącza się kroplami po ścianach tężni i pod wpływem wiatru i promieni słonecznych intensywnie paruje. Wokół tężni tworzy się słynny, bogaty w jod mikroklimat tworzący naturalne, lecznicze inhalatorium.
--------------------------
Informacje ze strony:
▶ Oglądaj film:
▶ Subskrybuj kanał:
▶ Zostaw???? - za wszystko bardzo dziękuję rewanżując się tym samym
▶ Korzystaj z muzyki:
- Palmtrees - The Brothers Records
#MariaKalinowskaPolska#CiechocinekPolska#MuzykaYouTube
Ciechocinek - Spacer po mieście
Ciechocinek jest jednym z najstarszych i najbardziej cenionych uzdrowisk polskich,
o unikatowych właściwościach leczniczych i walorach przyrodniczych i turystycznych,
bogatej przeszłości historycznej i tradycjach przemysłu solnego.
Położenie tego znanego kurortu w niewielkiej odległości od Torunia, a także jego
sąsiednie atrakcyjne miejscowości czynią z tych okolic ciekawe turystycznie miejsce,
w którym do poznania i zobaczenia jest niemało.
Wyprawa z Torunia jest więc łatwa i nie trwa zbyt długo.
Ciechocinek posiada rozplanowanie i zabudowę typowo uzdrowiskową.
Ośrodkiem jest czworoboczny plac w pobliżu dworca kolejowego i prowadzące
na wschód równoległe aleje, przy których są luźne zgrupowania zabudowań
zdrojowych, łazienek oraz parki. Na północ od dworca znajduje się Park Tężniowy
z zespołem trzech unikatowych tężni solankowych, pomnikiem Stanisława Staszica
z 1961 roku i urządzeniami sportowymi (m.in. baseny termosolankowe z 1932 roku).
Na północny-wschód od tężni (na terenie dawnego Górnego Słońska) funkcjonuje
Warzelnia Soli. Warty zwiedzenia jest Park Zdrojowy z 1875 roku z muszlą koncertową,
pijalnią wód mineralnych oraz licznymi fontannami (m.in. fontanna Jaś i Małgosia
z 1926 roku), a także w południowej części miasta Park Sosnowy.
W Ciechocinku leczone są choroby układu krążenia, narządów ruchu,
układu oddechowego, neurologiczne i reumatyczne. W leczeniu stosuje
się cieplice solankowe, jodobromowe i siarkowe oraz borowinę.
---------------------------
Informacje ze strony:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
muzyka: Stale Mate Jingle Punks - You Tube Audio Library
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Time Lapse - Ciechocinek Tężnie - Poland - Polska
Czy ktoś zauważył wygrzewającego się na słońcu kota ?
Fontanna Grzybek, Ciechocinek - www.podtezniami.pl
W centrum Ciechocinka znajduje się słynny Grzybek. Fontanna zaprojektowana przez Jerzego Raczyńskiego w 1926 roku, to popularne miejsce spotkań mieszkańców Ciechocinka i kuracjuszy. Grzybek nie tylko cieszy oko swoim kształtem, jest przede wszystkim naturalnym inhalatorem. Spacerując w pobliżu Grzybka można wdychać bogate w jod powietrze. Fontanna jest obudową źródła nr 11, czyli głębokiego na 414 metrów odwiertu solanki, skąd solanka pompowana jest na ciechocińskie tężnie.
The fall in Ciechocinek / Jesień w Ciechocinku.
Impresja jesienna z pobytu w Ciechocinku w październiku 2012.
October 2012, Ciechocinek, Poland - Fall impression.
Nakręcone/Shot on Canon 60D, Canon EF-S 10-22, Canon EF 28 2.8. Montaż?edited Adobe Premiere CS 5.5
Song Tribal Chill by WeltBürger used under Creative Commons License
Niepodległy Ciechocinek - 100-lecie odzyskania niepodległości!
Ciechocinek świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości
realizacja
Witold Popiołek
Łukasz Małecki
produkcja
Studio NESKAM
dla Urzędu Miejskiego w Ciechocinku
11 listopada 2018 r.
Ciechocinek - Tężnie - Park Zdrojowy
Tężnie w Ciechocinku -- zespół trzech tężni solankowych, wzniesionych w XIX wieku w Ciechocinku, w województwie kujawsko-pomorskim. Jest to największa tego typu drewniana konstrukcja w Europie[1].
Ciechocińskie tężnie zostały zaprojektowane przez profesora Akademii Górniczej w Kielcach Jakuba Graffa, w oparciu o źródła solanki odkryte tu jeszcze w drugiej połowie XVIII wieku chociaż miejscowa ludność wydobyciem i warzeniem soli zajmowała się już w XIII wieku na mocy zezwoleń danych przez Konrada I mazowieckiego.
Obszar Natura 2000 Ciechocinek - Tężnie Solankowe
Obszar Natura 2000 Ciechocinek - obszar chroniony.
Powierzchnia 1,88 ha, obszar obejmuje specjalną ochroną ptaki (dyrektywa ptasia). Na obszarze tym występuje wiele cennych gatunków ptaków takich jak bocian biały, skowronek czy jastrząb. Na obszarze Ciechocinka został utworzony również rezerwat przyrody którego zadaniem jest ochrona słonorośli.
-----------------------
Informacje ze strony:
Tężnie Solankowe
Tężnie – unikatowa i największa w Europie konstrukcja drewniana do odparowywania wody z solanki, zostały zaprojektowane przez Jakuba Graffa – profesora Akademii Górniczej w Kielcach. W Ciechocinku zbudowano trzy takie budowle – ustawione w kształcie podkowy.
Budowa tężni I i II trwała od 1824 do 1828 roku, trzecia powstała w 1859 roku. Podstawę tężni stanowi około 7000 wbitych w ziemię dębowych pali, na których umieszczono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną, po której spływa solanka.
Wysokość tężni wynosi 15,8 m, zaś ich łączna długość to 1741,5 m. solankę do tężni pompuje się ze źródła nr 11 (fontanna “Grzybek”) i wtłacza na górę do korytek zainstalowanych na ich szczycie. Stąd solanka przesącza się kroplami po ścianach tężni i pod wpływem wiatru i promieni słonecznych intensywnie paruje. Wokół tężni tworzy się słynny, bogaty w jod mikroklimat tworzący naturalne, lecznicze inhalatorium.
--------------------
Informacje ze strony:
▶ Oglądaj film:
▶ Subskrybuj kanał:
▶ Zostaw???? - za wszystko bardzo dziękuję rewanżując się tym samym
▶ Muzyka: 01 zero-project - The rain song (Pure piano version)
Music ▶ Tracks ▶ The rain song
2008 April 6 • CC BY 3.0
Soundtrack, piano, meditative
Updated: 2013 September 14 (version 3.0)
#MariaKalinowskaPolska#CiechocinekPolska#MuzykaZeroProject
Ciechocinek-Tężnie
Tężnie