Jaskinia Nietoperzowa - Jerzmanowice 2015
Zwiedzanie Jaskini Nietoperzowej w Jerzmanowicach, znajdującej się na terenie Jury Krakowsko Częstochowskiej. Zapraszamy też do obejrzenia sąsiednich jaskiń Jurajskich:
- Jaskini Wierzchowskiej -
- Jaskini Głębokiej -
Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach
Jaskinia Nietoperzowa znajduje się w gminie Jerzmanowice-Przeginia. Zwana była także Jerzmanowicką, Księżą lub Białą. Nazwa jaskini pochodzi od znalezionych szczątków kopalnych i współcześnie żyjących nietoperzy. Jaskinia usytuowana jest w grupie skał górnej części Doliny Będkowskiej. Położona 447m n.p.m. ma 306m długości. Jest jedną z największych jaskiń Jury Krakowskiej.
Jaskinia Pellumbas - dom nietoperzy
Jaskinia Pëllumbas znajduje się jakieś 20 km na południe od centrum Tirany. Nie jest zbyt popularną atrakcją turystyczną, ale bez wątpienia warto ją zobaczyć. Przede wszystkim dlatego, że wiodący do niej szlak jest szalenie widokowy, a w trakcie zwiedzania samej jaskini można się poczuć niczym speleolog. :)
Więcej o jaskini przeczytacie ➡
Znajdziecie nas na:
fb ➡
insta ➡
Jaskinia Niedźwiedzia jakiej nie znacie. 3D
Bazując na swojej wiedzy o filmie oraz bogaty w doświadczenia z eksperymentów filmowych 3D, które przeprowadziłem kilkanaście lat temu, postanowiłem podjąć się próby realizacji filmu 3D w nowoodkrytych partiach najpiękniejszej polskiej Jaskini. Dodatkowej atrakcji przedsięwzięciu dodaje fakt, że zarówno amatorskie jak i profesjonalne filmy o jaskiniach, zrealizowanych na świecie w technice 3D można policzyć na palcach jednej ręki. Powinienem wymienić „Cave Of Forgotten Dreams” Wernera Herzoga, „Sanctum” Jamesa Camerona i... to wszystko. Pomimo wielkiej popularności produkcji 3D spod znaku „IMAX”, widzowie nie doczekali się do tej pory żadnego filmu o jaskiniach. Nie udało mi się znaleźć także żadnych informacji o większych formach dokumentalnych, edukacyjnych, informacyjnych czy komercyjnych zrealizowanych w tej technice w jaskiniach.
Niestety, technika filmowania w 3D wiąże się ze znacznie większą problematyką zagadnienia, niż to ma miejsce w przypadku rejestracji i obróbki obrazu dwuwymiarowego. I to „większą” także dosłownie. Używaliśmy do tej pory kamery, która miała wielkość pudełka od butów. Drugi, skonstruowany na potrzeby projektu rig, ma szerokość 65 cm, a po spakowaniu do uszytego specjalnie dla niego futerału, jest półtora razy większy od standardowego, jaskiniowego worka transportowego. Nie trudno się w tym momencie dziwić, że samo zabranie kamery do dużej, obfitującej w ciasnoty jaskini jest sporym i bardzo trudnym przedsięwzięciem. Do tego dochodzi konieczność przetransportowania statywu, lamp i ciężkich akumulatorów, które muszą być za każdym razem wynoszone. Taka akcja filmowa angażuje siły całego zespołu, pozostawiając niewiele możliwości na prowadzenie eksploracji czy badań. Akcje jaskiniowe możemy przeprowadzać raz na kilka weekendów i tylko część z nich możemy poświęcić na prace nad filmem. Dodatkowo, praktycznie cały osprzęt został skonstruowany specjalnie do tego przedsięwzięcia. Jak to zazwyczaj bywa, o wielu problemach związanych z jego funkcjonowaniem mogliśmy się przekonać dopiero na miejscu, w jaskini. Mieliśmy okazję kilkukrotnie prowadzić próby filmowe, jednakże za każdym razem kończyły się one fiaskiem głównie z powodu niewłaściwej konstrukcji rigu oraz problemów ze współpracą aparatów z lampami, skonstruowanymi do pracy z kamerą bazującą na innym typie przetwornika. W trakcie tych eksperymentów przetestowane były 2 rigi, które później były wielokrotnie modyfikowane. Wymieniane były diody w lampach (konieczna była zmiana na diody z inną temperaturą barwową i większym współczynnikiem CRI) oraz modyfikowana elektronika lamp (zmiana regulacji z szerokości wypełnienia impulsu na sterowanie feedback'iem przetwornic). W tym momencie wiemy już, że całe przedsięwzięcie jest znacznie bardziej skomplikowane, niż początkowo można było szacować. Jednak zadowalające technicznie ujęcia uzyskane podczas ostatniej akcji filmowej pokazują, że projekt ma bardzo dużą szansę powodzenia a jego realizacja dopiero teraz przeszła z etapu przygotowań i eksperymentów do fazy realizacji.
Niestety, nie dane nam było zrealizować filmu w formie i jakości, w jakiej początkowo zamierzaliśmy. Aparaty, którymi filmowaliśmy, pomimo że zostały zakupione z dofinansowania pozyskanego przez spółkę zarządzającą Jaskinią na wykonania tego filmu, zostały nam zabrane w trakcie realizacji filmu.
Całe wyposażenie filmowe potrzebne do realizacji projektu zostało albo skonstruowane od nowa, albo po dużych modyfikacjach pochodzi ze starych projektów. Całość nakładów na techniczną stronę realizacji przedsięwzięcia została sfinansowana przeze mnie. Koszt ten wyniósł osiem i pół tysiąca złotych, nie licząc czasu pracy, dojazdów i kosztów działalności w jaskini. Niestety, nie jestem w stanie udźwignąć zakupu nowych aparatów. Jeśli ktoś z Państwa chciał by wesprzeć nas w naszym projekcie, przyjmiemy każdą pomoc.
Film został wykonany dwoma aparatami Panasonic GH-3 ze stałoogniskowymi, jasnymi obiektywami 17 i 20 mm, zamontowanymi na rigu umożliwiającym regulację bazy w zakresie 10 - 38 cm. Do oświetlenia używaliśmy 5 oświetlaczy LED własnej konstrukcji o jasnościach od 5000 do 20000 LM.
Zapraszamy na naszą stronę: