Anlage Süd - Podkarpacka twierdza Hitlera
Anlage Süd - Podkarpacka twierdza Hitlera
Strzyżów-Stępina
Tunel schronowy w Strzyżowie pod Górą Żarnowską z II wojny światowej z Drona
Tunel schronowy w Strzyżowie – zbudowany w czasie II wojny światowej, podziemny schron kolejowy dla pociągów sztabowych Adolfa Hitlera pod Górą Żarnowską.
Strzyżów
Strzyżów 11-08-2019
Tunel Hitlera - Anlage Süd
więcej na emaxi.tv
Schron w Stępinie z Drona - Tunel schronowy w Stępinie-Cieszynie
Naziemny schron kolejowy we wsi Stępina na granicy z wsią Cieszyna w województwie podkarpackim, wchodzący w skład kwatery głównej Hitlera Anlage Süd z okresu II wojny światowej.
Tunel boczny
Kompleks w Stępinie został zbudowany w latach 1940–1941 przez Organizację Todt. W jego skład wchodziło kilkadziesiąt obiektów o różnym przeznaczeniu (schrony, bunkry strażnicze, kwatery, budynki zaplecza technicznego itp.), z których zachowało się siedem budowli o konstrukcji żelbetowej, w tym największa z nich, naziemny tunel schronowy dla pociągów sztabowych Hitlera.
Tunel schronowy Hitlera w Stępinie - Urbex #33
Tunel schronowy w Stępinie-Cieszynie – naziemny schron kolejowy we wsi Stępina na granicy z wsią Cieszyna w województwie podkarpackim, wchodzący w skład kwatery głównej Hitlera Anlage Süd z okresu II wojny światowej.Tunel bocznyKompleks w Stępinie został zbudowany w latach 1940–1941 przez Organizację Todt. W jego skład wchodziło kilkadziesiąt obiektów o różnym przeznaczeniu (schrony, bunkry strażnicze, kwatery, budynki zaplecza technicznego itp.), z których zachowało się siedem budowli o konstrukcji żelbetowej, w tym największa z nich, naziemny tunel schronowy dla pociągów sztabowych Hitlera.Tunel w Stępinie, nazywany schronem nr 1, ma 393 metry długości i ściany o grubości przekraczającej 2 metry; jego cechą charakterystyczną jest lekko łukowaty kształt, utrudniający bezpośrednie trafienie bombą lotniczą. Schron nr 1, zabezpieczony przed atakiem chemicznym za pomocą systemu śluz i urządzeń wentylacyjno-filtrujących, był połączony specjalnym podziemnym kanałem z tzw. schronem nr 2, również zachowanym, położonym w odległości 80 metrów i pełniącym funkcję zaplecza technicznego i magazynowego. W odległości 600 metrów od schronu kolejowego znajdowało się trawiaste lądowisko dla samolotów, obecnie częściowo zabudowane.
Na terenie dawnej kwatery Hitlera w Stępinie zachowało się również pięć żelbetowych schronów bojowych usytuowanych w różnych odległościach od tunelu (tzw. schrony nr 3–7); znajdują się one na gruntach prywatnych. Pierwotnie na terenie kompleksu stała także drewniana willa przeznaczona dla najwyższych rangą wojskowych przebywających na terenie kwatery. W czasie II wojny światowej całość kompleksu była silnie strzeżona; w celach maskujących prace budowlane w Stępinie zarejestrowano jako inwestycję firmy chemicznej Askania Werke z Berlina.
W dniach 27–28 sierpnia 1941 roku na terenie kwatery w Stępinie doszło do spotkania Hitlera z Benito Mussolinim; w tunelu schronowym zatrzymał się wówczas pociąg sztabowy Hitlera. W 1944 roku schrony w Stępinie były przez krótki okres użytkowane przez szpital polowy Armii Czerwonej. W późniejszym okresie przejęło je Ludowe Wojsko Polskie, które w latach 60. XX wieku wydzierżawiło schrony nr 1 i 2 Narodowemu Bankowi Polskiemu, a później Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Stępinie, która do 1990 roku wykorzystywała je jako część pieczarkarni. W 2000 roku schron nr 1 został wykreślony z ewidencji wojskowej i przekazany gminie Frysztak; pozostałe schrony skreślono z ewidencji wojskowej w latach 70. XX wieku.Obecnie tunel schronowy w Stępinie jest udostępniony do zwiedzania i pełni rolę atrakcji turystycznej.
Tunel schronowy w Stępinie, Przejazd Fiat126p
Nowe życie - Bartek KUFEL Matłosz
Koncert ZST STRZYŻÓW - Piosenka, którą kocham DK Sokół w Strzyżowie 26 maja 2018 r.
Tunel Anlage Süd - Kwatera główna Hitlera w Strzyżowie
Anlage Süd (pol. Obszar Południe) – kwatera główna Hitlera (Führerhauptquartier) w Stępinie-Cieszynie (ok. 45 km na południowy zachód od Rzeszowa) i Strzyżowie (ok. 30 kilometrów na południowy zachód od Rzeszowa) w województwie podkarpackim, zbudowana w czasie II wojny światowej.
Główną częścią kwatery, wzniesionej w latach 1940–1941 przez Organizację Todt przy linii kolejowej Rzeszów-Jasło (obecnie linia kolejowa nr 106), były dwa betonowe tunele schronowe przeznaczone dla pociągów sztabowych Hitlera:
- tunel schronowy w Stępinie na granicy z wsią Cieszyna, zbudowany na otwartej przestrzeni (długość ok. 393 m)
- tunel schronowy w Strzyżowie, usytuowany pod ziemią (długość ok. 438 m)
Do schronów w Stępinie i Strzyżowie doprowadzono bocznice kolejowe; w pobliżu tuneli powstały dodatkowe budowle zaplecza. W trakcie budowy wykorzystywano niewolniczą pracę Żydów.
W dniach 27–28 sierpnia 1941 w Stępinie odbyło się spotkanie Hitlera i Mussoliniego, którzy omawiali trwający atak Niemiec na ZSRR.
Tunele schronowe w Stępinie-Cieszynie i Strzyżowie są dostępne dla zwiedzających.
Subskrybuj na YouTube:
Facebook
Twitter
Instagram
Endomondo
Website - Grzegorz Chudzik
Źródło: własne
Muzyka: Licencja Creative Commons (CC)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
Muzykę pobrano za zgodą autora z: (warunki korzystania )
Prawa autorskie osobiste i majątkowe dotyczące tego filmu należą autora. Film jest udostępniany do odtwarzania na podstawie umowy licencyjnej z YouTube. Z chwilą wykasowania materiału z portalu umowa licencyjna traci ważność i zabronione jest rozpowszechnianie, kopiowanie i dalsze udostępnianie materiału.
Materiał opublikowany zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Materiał pełni funkcję wyjaśniającą i pomocniczą.
Above Strzyzow
This video is the result of my recent visit to Poland and to the beautiful town of Strzyżów.
Wiki: Strzyżów is a town in Strzyżów County, Subcarpathian Voivodeship, Poland with 8,709 inhabitants (02.06.2009) Strzyżów is one of the towns within the Strzyżowsko-Dynowskie Foothill, located 160 kilometres (99 miles) south-east of Kraków. Its building arrangement extends in the river of Wisłok valley, chained together with a low, barely wooded hills
By all means anyone can use the footage if they want but I have to be credited.
Music: audiojungle.net/item/arctic-mountains/9219983
My Set Up.
I'm flying a DJI Phantom 2 with Zenmuse, GoPro Hero 4 Black. AVL64 BlackPearl. I filmed in 4K 30fps with Protunes ON.
Removed the fisheye effect in GoPro Studio, edited and graded with Final Cut Pro.
skypixel.com/user/daniel-keys
Schron kolejowy - train shelter, Strzyżów, Poland
Schron kolejowy - train shelter, Strzyżów, Poland, Niski Beskidek
A train shelter (bunker) built by the Germans in the second world war.
Największy na świecie schron bunkier kolejowy Schron Hitlera
Tunele schronowe kompleksu Führershauptquarier - Anlage Süd: Stępina-Strzyżów...
W ubiegłym roku stanąłem w „Dolinie Śmierci”, w tym roku kol. Jerzy Kuck zaprowadził mnie na historyczny szlak... tuneli schronowych w Stępinie oraz w Strzyżowie, największej /chociaż wcale nie obleganej przez turystów/ atrakcji historycznej Podkarpacia.
Obydwa, wraz z obiektami pomocniczymi wchodziły w skład kompleksu schronowego Führershauptquarier-Anlage Süd /kwatery głównej Hitlera/.
Tunel schronowy w Stępinie, zlokalizowany na granicy z wioską Cieszyna, jest schronem naziemnym, żelbetonowym, o grubości ścian przekraczającej dwa metry i długości 393. metrów.
Jego łukowaty kształt utrudniał trafienie bombą lotniczą.
Był tunelem schronowym dla pociągów sztabowych wodza III rzeszy, w pełni zabezpieczonym również /dzięki systemowi śluz i urządzeń wentylacyjnych i filtrujących/ przed atakiem chemicznym.
Sam tunel uzupełniały inne obiekty o różnym przeznaczeniu, takie jak schrony, bunkry strażnicze, kwatery dla obsługi, czy budynki zaplecza technicznego.
Z kilkudziesięciu tego typu obiektów do dzisiaj zachowało się siedem.
Około 600 metrów od tunelu schronowego znajdowało się lotnisko, z którego m.in. w sierpniu 1941 roku Hitler z Mussolinim odlecieli do Krosna.
Bowiem 27 sierpnia 1941 roku, na terenie przed tunelem w Stępinie, gdzie pociągiem pancernym przybył wódz faszystowskich Włoch, doszło do pierwszego w tym dniu spotkania Hitlera z Mussolinim, którego Hitler gościł na Podkarpaciu dwa dni.
Drugi z tuneli wybudowany został w Strzyżowie, ten jednak został wydrążony w Górze Żarnowskiej.
Chociaż stanowił obiekt pomocniczy dla tunelu w Stępinie, był tunelem, w którym podczas spotkania Hitlera z Mussolinim bazował pociąg sztabowy wodza III rzeszy - „Amerika”.
Jest to tunel o przekroju kulistym, średnicy prawie dziewięciu metrów /8,87/ i długość 438. metrów.
Jego ściany boczne są żelbetonowe, a strop wykonany został z cegły klinkierowej.
Wlot i wylot tunelu zamykają potężne stalowe drzwi, do dzisiaj zachowane w oryginale.
Kompleks w Strzyżowie, posiadał podobne obiekty pomocnicze jak tunel w Stępinie.
Jednak do dzisiaj obok samego obiektu tunelowego zachowały się tylko tunel instalacyjny oraz schron zaplecza technicznego, w którym obecnie organizowane są wystawy stałe oraz okolicznościowe.
Aktualnie jedna z prezentowanych tam wystaw upamiętnia polskich lotników walczących w Bitwie o Anglię.
Obydwa tunele wybudowane zostały w latach 1940-1941 przez „Organisation Todt”.
I to ode mnie tyle…
Całą resztę trzeba po prostu zobaczyć...
Zlot w Stępinie by rde_rudy
Przejazd na zlot motocyklowy do Stępiny koło Strzyżowa.
Muzyka:
1.Monstrum - Galaktyczny szlak
2.Monstrum - Za horyzontem ciszy
NATIONAL GEOGRAPHIC STRZYŻÓW PRZY SAMEJ WODZIE OD NR DOMÓW 1-18.
Stępina, Strzyžów (Polsko)
BUNKRY PRO VLAKY DIKTÁTORA
------------------------------------------------------
Obec Stępina leží zhruba 40 km od slovenských hranic nedaleko městečka Krosno, odkud začal pozdější útok československého
armádního sboru na Duklu.
Tady se za 2. světové války ukrýval speciální vlak, který sloužil jako hlavní pojízdný stan Adolfa Hitlera. Dodnes se zachoval 393 metrů dlouhý a 11,4 metrů vysoký železobetonový tubus, který sloužil jako úkryt pro Hitlerův vlak Amerika, později nazvaný Brandenburg I a II.
V jeho okolí se nacházejí obrovské nadzemní i podzemní objekty, kde se ukrývaly další speciální štábní vlaky wehrmachtu.
Tunel se táhne nenápadným údolím mezi kopci při odbočce ze železniční trati Rzesów – Jasło, která dále pokračuje na další objekt ve Strzyżowě. Koleje, které vedly k tunelu, jsou však dávno demontovány a skončily na jiné trati nebo ve sběru. Dnes je bunker používán jako muzeum. Ve sbírce jsou uniformy, zbraně, helmy, dělostřelecká vybavení, vozidla nebo autentické fotografie německé a sovětské armády.
Podle zachované fotografie, která je na informační desce u vchodu do tunelu, se právě zde Hitler setkal 27. a 28. srpna 1941 s vůdcem italských fašistů Benitem Mussolinim.
-------------------------------------------------------------
Applied music:
Evening Fall Harp
Evening_Fall_Piano
Heartbreaking
Lone_Harvest
LICENCE:
ARTIST:
SOURCE:
(YouTube Audio Library)
-----------------------------------------------------------------------------
video audio photo edit © 2018 Jan J. Vágner
SCHRON W STRZYŻOWIE
Tunel schronowy w Stępinie-Cieszynie – naziemny schron kolejowy we wsi Stępina na granicy z wsią Cieszyna w województwie podkarpackim, wchodzący w skład kwatery głównej Hitlera Anlage Süd z okresu II wojny światowej.
Tunel boczny
Kompleks w Stępinie został zbudowany w latach 1940–1941 przez Organizację Todt. W jego skład wchodziło kilkadziesiąt obiektów o różnym przeznaczeniu (schrony, bunkry strażnicze, kwatery, budynki zaplecza technicznego itp.), z których zachowało się siedem budowli o konstrukcji żelbetowej, w tym największa z nich, naziemny tunel schronowy dla pociągów sztabowych Hitlera.
Tunel w Stępinie, nazywany schronem nr 1, ma 393 metry długości i ściany o grubości przekraczającej 2 metry; jego cechą charakterystyczną jest lekko łukowaty kształt, utrudniający bezpośrednie trafienie bombą lotniczą. Schron nr 1, zabezpieczony przed atakiem chemicznym za pomocą systemu śluz i urządzeń wentylacyjno-filtrujących, był połączony specjalnym podziemnym kanałem z tzw. schronem nr 2, również zachowanym, położonym w odległości 80 metrów i pełniącym funkcję zaplecza technicznego i magazynowego. W odległości 600 metrów od schronu kolejowego znajdowało się trawiaste lądowisko dla samolotów, obecnie częściowo zabudowane.
Na terenie dawnej kwatery Hitlera w Stępinie zachowało się również pięć żelbetowych schronów bojowych usytuowanych w różnych odległościach od tunelu (tzw. schrony nr 3–7); znajdują się one na gruntach prywatnych. Pierwotnie na terenie kompleksu stała także drewniana willa przeznaczona dla najwyższych rangą wojskowych przebywających na terenie kwatery. W czasie II wojny światowej całość kompleksu była silnie strzeżona; w celach maskujących prace budowlane w Stępinie zarejestrowano jako inwestycję firmy chemicznej Askania Werke z Berlina.
W dniach 27–28 sierpnia 1941 roku na terenie kwatery w Stępinie doszło do spotkania Hitlera z Benito Mussolinim; w tunelu schronowym zatrzymał się wówczas pociąg sztabowy Hitlera. W 1944 roku schrony w Stępinie były przez krótki okres użytkowane przez szpital polowy Armii Czerwonej. W późniejszym okresie przejęło je Ludowe Wojsko Polskie, które w latach 60. XX wieku wydzierżawiło schrony nr 1 i 2 Narodowemu Bankowi Polskiemu, a później Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Stępinie, która do 1990 roku wykorzystywała je jako część pieczarkarni. W 2000 roku schron nr 1 został wykreślony z ewidencji wojskowej i przekazany gminie Frysztak; pozostałe schrony skreślono z ewidencji wojskowej w latach 70. XX wieku.
Obecnie tunel schronowy w Stępinie jest udostępniony do zwiedzania i pełni rolę atrakcji turystycznej.
Stępina tunel w środku
Opis
Railway Shelter Stepina
Railway Shelter Stepina
ST43-366 Strzyżów Rp1
ST43-366 ze składem węglarek relacji Rykoszyn - Strzyżów nad Wisłokiem zbliża się do stacji przeznaczenia mijając okolice Żarnowskiej Góry pod którą znajduje się tunel schronowy dla pociągu sztabowego zbudowany w latach 1940-1941.
Data: 18 kwietnia 2019