Białowieża & Biebrza national Parks, Poland
Białowieża Forest
Białowieża National Park
Białowieża National Park is a National Park in Podlaskie Voivodeship, in Eastern Poland adjacent with the border with Belarus. The total area of the park is 152.2 square kilometres. It is located 62 km southeast of Białystok.
Białowieża Forest is one of the last and largest remaining parts of the immense primeval forest that once stretched across the European Plain. The forest is home to 800 European bison, Europe's heaviest land animal
Bialowieska – the last natural lowland forest on the continent, honoured with entries on both the List of Biosphere Reserves and the UNESCO list.
Biebrza National Park
Biebrza National Park is a large protected area in northeastern Poland, sprawling along the Biebrza River Valley. Its forests and marshes support hundreds of bird species, including eagle-owls and cranes, as well as beavers, elk and other wildlife. Near Osowiec-Twierdza village and the park headquarters are the ruins of the 19th-century Russian Osowiec Fortress with its underground passages.
Aerial
Podlaskie Green Velo - czyli rowerem przez magiczne Podlasie, Suwalszczyznę, bezkresne bagna Biebrzy
Szukasz pomysłu na niezwykłą przygodę? Zapraszamy do jednego z najpiękniejszych zakątków Polski. Zobacz Jezioro Wigry, spłyń kajakiem Czarną Hańczą, podziwiaj dziką przyrodę biebrzańskich i narwiańskich bagien Podlasia, odwiedź niezwykły Tykocin. To wszystko znajdziesz na podlaskim odcinku rowerowego szlaku Green Velo. Zobaczcie dlaczego trzeba odwiedzić ten piękny zakątek naszego kraju.
Podczas naszego rowerowego wypadu przez Podlasie poruszaliśmy się głównie Green Velo. W województwie podlaskim prowadzi on przez liczne atrakcje regionu, a jeśli coś pomija nic nie stoi na przeszkodzie by odbić od głównego szlaku i popedałować przed siebie ku nowej przygodzie...
**Spływ kajakowy Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim**
W ramach przerwy od pedałowania postanowiliśmy wybrać się na spływ Czarną Hańczą. Wariantów spływu jest wiele, a najdłuższy z nich, zaczynający się na Jeziorze Wigry i kończący się w Augustowie liczy około 85 km. Ze względu na brak czasu zdecydowaliśmy się na krótszą trasę rozpoczynającą się przy moście Łośki/Dworczysko. Trasa przepiękna, prowadzi wśród lasów i przez dwie śluzy Kanału Augustowskiego (Sosnówek i Mikaszówka). Uważajcie by nie pomylić drogi i nie popłynąć na Białoruś!;)
Ze znalezieniem firmy oferującej organizację spływu problemów w Augustowie mieć nie powinniście. My skorzystaliśmy z usług firmy Spływy Kajakowe Necko i byliśmy zadowoleni zarówno ze sprzętu jak i miłej obsługi.
**Podlaski Szlak Bociani**
Ponoć co 4 europejski bocian ma polskie korzenie i z pewnością Polska północno-wschodnia jest jednym z ich ulubionych siedlisk. Nie powinno więc nikogo dziwić, że z północy na południe województwa podlaskiego biegnie poświęcony tym pięknym ptakom Podlaski Szlak Bociani. I w rzeczy samej, na naszej rowerowej trasie spotkaliśmy mnóstwo bocianów, więc tym większy był nasz zawód, gdy okazało się, że słynna bociania wioska w Pentowie została opuszczona przez swoich mieszkańców 2 dni przed naszym przyjazdem…
**Wigierski Park Narodowy**
Jezioro Wigry i Wigierski Park Narodowy to niezwykłej urody polodowcowa kraina jezior i lasów. Postanowiliśmy zatrzymać się tu na pierwszy dłuższy postój na podlaskim Green Velo by lepiej poznać ten zakątek Polski. A oto atrakcje:
-Trasa rowerowa wokół Jeziora Wigry przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi dwóch kółek szukającemu pięknych krajobrazów i dzikiej przyrody. Szlak jest dobrze oznakowany a całość trasy to około 47 km.
-Pokamedulski klasztor w Wigrach. Niezwykle malowniczo położony klasztor, z którego wieży roztacza się doskonały widok na Jezioro Wigry.
-Po więcej szczegółów zapraszamy do naszej relacji na blogu:
**Biebrzański Park Narodowy**
Największy pod względem powierzchni park narodowy w Polsce. Niezwykłe biebrzańskie bagna i rozlewiska stanowią dom dla licznych gatunków zwierząt. Okolice Biebrzy oferują liczne rezerwaty przyrody (słynne Czerwone Bagno) z wieżami obserwacyjnymi jak i możliwość aktywnego spędzenia czasu na rowerze, w kajaku czy na tratwie! Dla pasjonatów historii czeka słynna Twierdza Osowiec.
Zapraszamy też do naszego wiosennego wpisu z Biebrzańskiego Parku Narodowego, kiedy rozlewiska Biebrzy przyciągają tysiące ptaków w drodze na obszary lęgowe w północnej Europie. To miejsce wygląda inaczej o każdej porze roku:
**Narwiański Park Narodowy**
Młodszy i dużo mniejszy brat Biebrzańskiego Parku Narodowego. Warto udać się do miejscowości Waniewo i przespacerować się o wschodzie słońca wzdłuż długiej na kilometr kładki dochodzącej do wsi Śliwno .
**Tykocin**
To niezwykle urokliwe miasteczk,, któremu do dziś udało zachować się układ urbanistyczny charakterystyczny dla XIX wiecznego żydowskiego miasteczka na Podlasiu. W tym między innymi:
- rynek z zabytkową drewnianą zabudową
- zespół klasztorny bernardynów
- przepiękne wnętrza Wielkiej Synagogi z 1642 roku
- cmentarz żydowski (kirkut)
**Augustów**
Na wieczorny spacer polecamy bulwar ciągnący się wzdłuż rzeki Netta i Jeziora Necko z pięknie położonym molo. Doskonałe miejsce do podziwiania zachodów słońca.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Music: Dexter Britain - Creative Commons - The Time To Run (Finale)
Music web page:
PODLASKIE - Narew, Biebrza, Suwalszczyzna, Puszcza Białowieska, Augustów, Grabarka, Święta Woda
Nazwa Podlasie do dziś nie jest jednoznaczna. Najprawdopodobniejsze są dwie wersje (wg wiki):
Pierwsza mówi o tym, że nazwa wzięła swój początek od olbrzymich niegdyś, a dziś tylko częściowo zachowanych, puszcz i kniei. Tezę tę potwierdza wielu historyków, m.in. polski językoznawca Bogumił Samuel Linde w swoim monumentalnym Słowniku języka polskiego. W haśle Podlasie, Podlasze, Polesie wywodził pochodzenie nazwy od położenia: jako kraj bliski lasów podlesiem nazywany, albo, że nazwa Podlasia może pochodzić od gęstych lasów. Podobnie twierdzi współczesna regionalistka i folklorystka Podlasia – Anna Natalia Kozera.
Według drugiej Podlasie wzięło swą nazwę od Lachów, czyli Polaków zamieszkujących te tereny. Twierdził tak m.in. znawca etnografii Podlasia i etymologii – Zygmunt Gloger, który uważał, że nazwa Podlasie nie powstała od lasów, jak nazwa Polesie, ale od Lachów nazwa plemienia, przy granicy, których ciągnęło się Podlasie. Było to zatem pod-lasze .... W tym przekonaniu popierał Glogera, także inny znany ówczesny regionalista Józef Mikulski, który pisał: Mazurzy zwartą ławą osiedli ziemie od środkowej Wisły do Liwca. Za Liwcem natomiast przemieszali się z ludnością ruską, która z czasem, naturalnym biegiem rzeczy uległa ich kulturze, przyjmując kulturę polską jako swoją. Jednak kraj leżący za Liwcem długi czas zwano Podlasze tj. kraj pod Lachami, co z czasem z mazurska przerobiono na Podlasie.
Film promocyjny Województwa Podlaskiego z przełomu 2004-2005 r.
tytuł - PODLASKIE ZAPRASZA
czas - 22 min
scenariusz - Jerzy Zińczuk
oprawa muzyczna - Bogdan Kasperuk
zdjęcia - S. Piszczatowski, M. Zińczuk, J. Janik, J. Zińczuk
dżwięk i montaż - Jerzy Zińczuk
reżyseria - Jerzy Zińczuk
produkcja - Jerzy Zińczuk / PSF
Realizacja została sfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Which way to Podlasie ...
Którędy na Podlasie ...
Białystok miasto-Podlasie.wmv
Podlasie przepiękny,dziewiczy region Polski-klip ten dedykuję-profilowi,,Napiękniejsze zabytki Podlasia i wszystkim którym jest ono bliskie-a także tym którzy tam nigdy nie byli
Podlaskie Klimaty
Podlaskie Klimaty to film przygotowany przez Studio Filmowe Birds studiobirds.pl. Zapraszamy do oglądania, likeowania oraz udostępniania :) Przypominamy, że każdy z Was może przesłać do nas swoje zdjęcia lub filmy do opublikowania na Magii Polski. Adres e-mail kontakt@magiapolski.pl
Gugny Expedition 2007
members of Warsaw Medical University Surgical Science Club are traversing trough the Biebrza swamps lookin for the moose.
Sobótka 2014 Goniądz - Z.P.i T. Biebrza
Występ Z.P.i T. Biebrza był w tym roku wyjątkowym występem !
Tego wieczoru zatańczyły aż dwa składy tego Zespołu i debiutanci czyli tkzw. mała Biebrza. To nie tylko Noc Świętojańska - to był również występ dedykowany Pani Janinie Grabowskiej i podziękowanie za prowadzenie przez 28 lat Zespołu Biebrza i wychowanie 11-tu składów tego Zespołu. Szacunek i podziękowanie Pani Janino !!!
Podlasie (szlak białoruski) I.2013
Zimowe zdjęcia z Podlasia do pieśni ludowej śpiewanej przez panią z wioski Husaki (1973r.). Nagranie z płyty Pieśni białoruskiej wsi Husaki wydanej przez Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.
kościoły, klasztory, cerkwie świetokrzyskie małopolskie