Na návštěvě u ilustrátora Zdeňka Mézla
Víc než padesát let nepřetržité výtvarné práce v oblasti knižní kultury. To je dílo grafika a ilustrátora Zdeňka Mézla. Vypravili jsme se za ním na návštěvu do ateliéru.
Oddělení knižní kultury Knihovny Národního muzea s ilustrátorem Zdeňkem Mézlem spolupracuje od roku 2005. Za tu dobu formou daru předal Národnímu muzeu již stovky předmětů - především knižních ilustrací, štočků a exlibris. Vnikl tak fond Zdeněk Mézl, ve kterém se kromě ilustračních celků nachází i soubory dřevorytových a dřevořezových štočků a grafiky.
Kolekce obsahuje autorovu tvorbu od 50. do 90. let 20. století. Raná ilustrační tvorba vznikala již během studií Zdeňka Mézla na Akademii výtvarných umění, nachází se zde tedy i jeho ročníkové práce (niokdy nevydané knihy). Podstatnou část fondu tvoří ilustrace ke knihám vydávaným předními československými nakladatelstvími Albatros, Melantrich, Československý spisovatel a mnoha dalšími.
Nahlédněte s námi do ateliéru ilustrátora Zdeňka Mézla. Jak se vlastně jeho dílo ve sbírkách Národního muzea ocitlo? Více se dozvíte ve videu.
Východoslovenská galéria - Košice 03 2014 Jozef FABINI
Názov výstavy: Jozef Fabini 1908/1984- výstava pri príležitosti 30. výročia úmrtia umelca
Exposition : Jozef Fabini 1908/1984- exposition to the 30th anniversary of the artist death
video,kamera,strih,postprodukcia,preklad,titulky: Victor Bleha
video,camera,cutting,postproduction,translation,captions:
Lokalita: Východoslovenská galéria Košice, Alžbetina 22
Location:East Slovak Gallery-Koshice, St.Elisabeth street 22
Vernisáž výstavy: 17.júl o 18.00 hod. Alžbetina 22
Vernissage: 17th july at 6.00 p.m.
Termín výstavy: 18.júl – 28. september 2014
Duration of exposition: 18th july - 28th september 2014
Jozef Fabini sa narodil 10. októbra 1908 v Olcnave na Spiši. Prvé výtvarné základy získal počas gymnaziálneho štúdia od nestora slovenských maliarov Jozefa Hanulu. V štúdiu pokračoval na súkromných školách Eugena Króna a Elemíra Halász - Hradila v Košiciach v rokoch 1926 – 1928. V roku 1928 zložil prijímaciu skúšku na Akadémiu výtvarných umení v Prahe. Pod tlakom rodinných okolností však najprv absolvoval štúdia na právnickej fakulte a zároveň štúdia dejín umenia a archeológie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Vlastnému štúdiu maliarstva sa venoval v rokoch 1941 – 1945 na výtvarnom odbore Vysokej školy technickej v Bratislave u profesorov Gustáva Mallého a Maxa Schurmanna. Bol členom tvorivej skupiny Život. Získal tituly Zaslúžilého a národného umelca. Zomrel 2.decembra l984.
NOC MÚZEÍ A GALÉRII (Košice)
Zaujímavé starožistnosti, ale aj historické spomienky priniesla Noc múzeí a galérií. Cieľom tohto podujatia bolo v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo.
PRIHLÁSTE SA NA ODBER!
SLEDUJTE NÁS AJ NA FACEBOOKU A INSTAGRAME:
ĎALŠÍ ZAUJÍMAVÝ OBSAH NÁJDETE NA NAŠOM WEBE:
Fontána pri OD Dargov - Košice 7. 8 .2014
Popis
Východoslovenská galéria - Košice 02 2014 Jozef MAJKUT
Jozef Majkut 1909 -1963. Maliar Slovenského raja
(výstava k 105. výročiu umelcovho narodenia)
Jozef Majkut 1909 - 1963 The Painter of Slovak Paradise
(Exposition to the 105-th birth anniversary of the artist )
video,kamera,strih,postprodukcia,preklad,titulky: Victor Bleha
video,camera,cutting,postproduction,translation,captions:
Lokalita: Východoslovenská galéria Košice, Hlavná 27, výstavná sieň „B“
Place: East Slovak Gallery - Košice - Slovakia,
street: Hlavná 27 (The Main Street 27)
Exposition Hall B
Vernisáž výstavy: 10.júl o 17.00 hod. Hlavná 27
Vernissage: 10th july at 5.00 pm - Hlavná 27
Termín výstavy: 11.júl – 31. august 2014
Duration of exposition: 11th july - 31th august 2014
Kurátor výstavy: Peter Markovič
Curator of exposition:
V roku 2013 uplynulo päťdesiat rokov od úmrtia maliara Jozefa Majkuta a v roku 2014 si kultúrna verejnosť pripomína 105. výročie jeho narodenia. Výstavný projekt s výrazným časovým odstupom od usporiadania poslednej umelcovej výstavy prezentuje umelcovu tvorbu v priestoroch Východoslovenskej galérie v Košiciach. Zámerom usporiadania výstavy bolo pripomenutie umelcovej tvorby a vytvorenie celistvej predstavy o vývoji jeho maliarstva. Majkutova komorná maliarska tvorba sa rozvíjala od počiatku štyridsiatych rokov. Niekoľko jej ukážok predstavujú jeho ranné maliarske alebo kresliarske diela. V tejto etape svojej tvorby sa maliar venoval drobnej žánrovej maľbe a predovšetkým pracovným témam s motívmi prostej roľníckej práce s charakteristickými sprievodnými sociálnymi a emocionálnymi kontextami. Typickým znakom skorej tvorby sa stal motív koníka, ku ktorému sa opätovne navrátil aj vo svojej poslednej tvorbe. Najvýznamnejší žáner Majkutovho maliarstva predstavuje krajinomaľba, ktorá vnukla umelcovej tvorbe jej základný charakter. Majkutovu krajinomaľbu reprezentuje výrazná vášeň a hlboká láska k prírode Spiša a predovšetkým ku krajine a prostrediu Slovenského raja, ktorý určil najpodstatnejšiu a najtypickejšiu podobu Majkutovej maliarskej tvorby. Ťažisko vystaveného súboru budú predstavovať predovšetkým diela z druhej polovice päťdesiatich rokov a zo začiatku šesťdesiatych rokov, kedy umelcova tvorba získavala nový umelecký potenciál, podmieneného jeho veľkou snahou po svojom emocionálnom oslobodení a silnej túžbe sústredene sa venovať maliarstvu. Výstava v širokom výbere približne sto diel prezentuje umelcovu tvorbu, sústredenú v zbierkach slovenských galérií.
In the year of 2013 passed 50 years from the death of painter named Jozef Majkut and in the year 2014 the cultur public remember his 105th birth anniversary. The exposition project with outstanding time delay from his last artist exposition order, presents the artist creation in the location of the East Slovak Gallery in Koshice.
Exposition aim : remembrance of the artist creation and floatation of compact image about his painting developing.
Majkut´s cabinet paiting creation formed from the beginning of the 40th years. Some of these samples representing his early paintings or graphics. In this period of his creation the painter focuses his attention to petty genre-paintings, namely to working themes with motives of simple agricultural works with its characteristical auxiliary social and emotional contexts.
To typical sign of his early creation we can allocate the motive of the horse to which he became again in his last creation.The most remarkable style of Majkut´s painting is landscape-painting - that´s the essantial characteristical feature of his creation. Majkut´s landscape-painting are in the huge passion and in a deep love to the nature of the land named Spish and mostly to the country and setting of Slovak Paradise which set the most essential and the most typical look of Majkut´s painting creation. In the centre of all exposition are mainly works from the second half of 50th and of the beginning of 60th years when his artistical creation gained to the new artistical trend. That was conditioned with his great effort after his own emotional exemption and a with his very strong desire to concentrate to the professional painting.
The exposition in a large option - aprox. about 100 works of art presents the painter creation which is gathering into many slovakian galleries.
O Cene Oskára Čepana rozhodovali aj Košičanky
V bratislavskom Klube umelcov včera večer vyhlásili finalistov 22. ročníka Ceny Oskára Čepana. Cenu udeľujú od roku 1996 vizuálnym umelcom do 40 rokov. Každoročne prejde výberom niekoľko desiatok diel, o ktorých rozhoduje medzinárodná porota. Tento rok boli jej členkami aj dve Košičanky. Kurátorka a organizátorka Bielej noci Zuzana Pacáková a riaditeľka Východoslovenskej galéria Dorota Kenderová.
-------------------------------------------------------------------------------------
Viac nájdete na
Webe -
Facebooku -
Diskusia s tvorcami: Krása a hnus
Krása a hnus je najnovším projektom zoskupenia Med a prach. Projekt pozostáva z troch samostatných diel. Jeho prvá časť, scénické dielo Nezastupiteľnosť nepomenovateľného, sa pohybuje na hranici medzi inštaláciou, performanciou a koncertom. Pri jeho uvádzaní hľadajú umelci v každom meste osobité priestory, ktoré dotvárajú celkový kontext diela.
Viac o festivale: dotykyaspojenia.sk
Košice - Most Beautiful City in Slovakia! Cinematic!
Košice is the most beautiful city in Slovakia and here I have shot its best sights and places to visit in the city centre. You'll find all these sights and places among 50+ Best Places to visit in Kosice:
Majority of these places can be found in a single street - called Hlavna street in Kosice. They include:
St. Elisabeth Cathedral
St. Urban’s Tower
St. Michael Chapel
City Coat-of-Arms
East Slovak Gallery
State Theater
Old Town Hall
Levocsky dom
The University Church
Immaculata - a plague column
The seat of the Kosice Self-governing Region
East-Slovakian Museum
Statue of a marathon runner
Miklus Prison
Slovak State Philharmonic Orchestra
Orthodox synagogue and Jewish Schoo
Synagogue at Zvonarska Street
Dominican Church
Jakab’s Palace
Hrnciarska Street
The Executioner’s Bastion and Rodosto with Rákóczi's sculpture
Lower Gate (Dolna brana) Museum
Park with Singing Fountain and Carillon
Park with a Fountain with Zodiac Signs
Park at Lower Gate
City Park
Park Moyzesova with Stefan Moyzes Statue Bust
I used GoPro Hero 7 black and Feyiu Tech G6 gimbal handheld while cycling.
Music: Infraction - Epic Cinematic Trailer (Royalty Free Music)
....................................................
Košice sú bezpochyby najkrajším mestom na Slovensku (viem, že Bardejov, Levoča aj Banská Štiavnica sú pekné, dokonca UNESCO, ale Košice majú podľa mňa niečo navyše... :) ) Takto som natočil zopár pamiatok a parkov z centra mesta. Všetky nájdete tu: A vo videu tie hlavné:
Dóm svätej Alžbety
Kaplnka svätého Michala
Urbanova veža
Zvon Urban
Erb mesta Košice
Štátne divadlo
Staromestská radnica
Univerzitný kostol
Levočský dom
Immaculata (Morový stĺp)
Hrnčiarska ulica
Jakabov palác
Sídlo Košického samosprávneho kraja
Ortodoxná synagóga a židovská škola na Puškinovej ulici
Synagóga na Zvonárskej ulici
Budova Slovenskej štátnej filharmónie v Košiciach – Bužňa
Dominikánsky kostol
Východoslovenské múzeum
Miklušova väznica
Dolná brána
Východoslovenská galéria
Park na Hlavnom námestí so spievajúcou fontánou
Park s fontánou so znameniami zverokruhu pri Immaculate
Park pri kaplnke svätého Michala
Mestský park
Park na Moyzesovej a busta Štefana Moyzesa
Pracovný stôl: Dorota Kenderová, riaditeľka VSG
Viac nájdete na
Webe -
Facebooku -
Hudba v električke - Košice
Vernisáž k výstave V.Domničev a J.Valčík - Košice - 27.02.2014
Vernisáž výstavy Vladimíra Domničeva a Josefa Valčíka v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach, ktorá sa konala dňa 27. februára 2014 v Košiciach. Výstava trvá od 28.februára 2014 do 30.marca 2014.
Výstavu prináša spoločnosť ARTISTICO Stores - prvá sieť supermarketov s umením.
artisticostores.com
Slovenská Moderna v Tvrdošíne
Cyprián Majerník, Don Quijote, 1943
Maliar Cyprián Majerník bol mimoriadnym zjavom slovenského maliarstva 20. storočia. Je kľúčovou aj tragickou postavou svojej generácie. Jeho vedúce postavenie si tiež uvedomovali najbližší umeleckí druhovia, ktorí spolu s ním reagovali na hrôzy druhej svetovej vojny a vypovedali svedectvo o daných časoch. Retrospektívne Majerníka zaraďujú k takzvanej Generácii 1909, skupine umelcov, ktorých rok narodenia je v roku alebo okolo roku 1909. Časť umelcov tejto neoficiálnej skupiny študovala v Bratislave a časť v Prahe. K pražskej vetve patril aj Cyprián Majerník.
Narodil sa v roku 1909 na západnom Slovensku, v obci Veľké Kostoľany. Do roku 1926 počas strednej školy navštevoval súkromnú maliarsku školu Gustáva Mallého v Bratislave, kde sa zoznámil s niektorými svojimi generačnými spolupútnikmi Kolomanom Sokolom a Jánom Želibským. Už ako sedemnásťročný začal v školskom roku 1926 – 1927 študovať maliarstvo na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Za práce vytvorené v roku 1930 na výročnej školskej výstave dostal zahraničné štipendium. Cestu do Paríža o rok odložil a požiadal o štátne štipendium. Nevyčkal na rozhodnutie o udelení štipendia a odcestoval na skusy do Paríža, kde však zápasil s veľkými finančnými ťažkosťami. Sľúbeného štipendia sa nakoniec nedočkal. Celý život sa sústreďoval výlučne na svoju prácu. Túžba vytvoriť pre ňu čo najpriaznivejšie podmienky ho viedla k tomu, že radšej hladoval, než by sa dal odtrhnúť od vnútorného prežívania umeleckých dojmov. Pri príležitosti výročnej školskej výstavy v roku 1931 už o ňom písala tlač a do tohto roku sa datuje aj priateľstvo s prvým kritikom jeho diel Jozefom Cincíkom. Ochrannú ruku nad ním držal aj velikán slovenského maliarstva Martin Benka. V roku 1933 Majerník vystavoval v Prahe a v Bratislave. Realizovali sa aj prvé nákupy jeho diel do novo sa zakladajúcej Slovenskej národnej galérie. Rok 1935 je významným medzníkom – Majerník mal prvú samostatnú výstavu v sieni Elánu v Prahe, ktorú navštívilo veľa významných osobností. V tom istom roku zistil aj svoju fatálnu diagnózu – sklerózu multiplex. V roku 1936 sa stal členom zoskupenia Umelecká beseda. V rokoch 1938 – 1939 pred vypuknutím svetového vojnového konfliktu sa Majerník horúčkovite vrhol do maľovania. Po rozpade Československa sa ako Slovák stal v Prahe cudzincom a musel si každoročne predlžovať povolenie na pobyt. V roku 1940 mal napriek zhoršujúcej sa chorobe druhú a počas života poslednú samostatnú výstavu v Alšovej sieni Umeleckej besedy. V roku 1942 získal verejné uznanie a výročnú cenu Umeleckej besedy za obraz Jazdci. Ku koncu vojny sa maliarov stav veľmi zhoršil, často podliehal depresiám. Po skončení vojny 6. júla v roku 1945 Cyprián Majerník ukončil svoj život skokom z okna pražského bytu. Jeho pohreb sa stal manifestáciou družby Čechov a Slovákov v obnovenej republike.
Príbeh - Partička v OC Galéria Košice 21.9. 2012
Štvrtá hra
Východoslovenská galéria - Košice 01 2014 Mgr.art. Monika VRANCOVÁ
VÝSTAVA / EXPOSITION : Mgr.art. Monika VRANCOVÁ
video,kamera,strih,postprodukcia,preklad,titulky: Victor Bleha
video,camera,cutting,postproduction,translation,captions:
V tieni mäsožravej rastliny- In the Shadow of the Carnivorous Plant
Lokalita: Východoslovenská galéria Košice, Hlavná 27,
výstavná sieň „D“
Place: East Slovak Gallery - Košice - Slovakia,
street: Hlavná 27 (The Main Street 27)
Exposition Hall D
Vernisáž výstavy: 8.júl o 18.00 hod. Hlavná 27
Vernissage: 8th july at 6.00 pm - Hlavná 27
Termín výstavy: 9.júl – 17. august 2014
Duration of exposition: 9th july - 17th august 2014
Monika Vrancová (*1985, Košice) ukončila v roku 2012 magisterské štúdium na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach v odbore Grafika a experimentálna tvorba. Vo svojej tvorbe sa zameriava na témy smrti, rozpadu a rozkladu, ktoré vníma ako podvedomú krajinu mysle – „ Krajinu temného lesa“. Monika spája grafické a maliarske techniky, ktoré niekedy svoju plochu presiahnu a stávajú sa priestorovými inštaláciami.
Monika Vrancová (*1985, Košice) passed her magistery study in 2012 on the Faculty of Arts of Technical University in Košice - field of education: Graphic Art and Experimental Creation,
Her works of art is focuses on the themes of deaths, disintegration and decomposition, that she perceives as an subconscious country of mind - Country-side of the dark forest.
Monica connects the graphical and painting technics that sometimes exceed their own surface and so they assimilate into the space mounts.
Jana Želibská, Zákaz dotyku
Jana Želibská, Zákaz dotyku, Slovenská národná galéria
Vladimíra Büngerová a Lucia Gregorová
7.12.2012
Východoslovenská galéria - Košice 08 2014 Milan TVRDOŇ - Farebné dotyky
Názov výstavy: Milan Tvrdoň: Farebné dotyky
Kmera,strih,zvuk,postprodukcia: Victor Bleha
Lokalita: Východoslovenská galéria, Hlavná 27, Košice, výstavná sieň „D“
Vernisáž výstavy: 25. september 2014 o 17:00 hod.
Trvanie výstavy: 26. september – 26. október 2014
Člen Umeleckej besedy slovenskej a Spoločnosti voľných výtvarných umelcov pri Slovenskej výtvarnej únii predstaví celistvé maliarske vízie, básne a symfónie v zrelej kultivovanej podobe svojej maľby. Maliarska tvorba Milana Tvrdoňa je už dávno overenou kvalitou. Tento fakt hodnoverne dokumentujú jeho autorské výstavy i účasť na kolektívnych výstavách. Milan Tvrdoň cestou hľadania a nachádzania dospel ku svojej ,,kozmickejˮ jednote zeme, vzduchu, farieb a svetla i vnútorného ohňa, sily a energie tela a duše, Zeme i človeka. Kreslil a maľoval portréty i figurálne kompozície, žánrové civilistické motívy, deti i podoby rodnej Bratislavy. Dobre však pozná i prírodu Slovenska a mnohé čarovné krajinárske oblasti – vlasti. Jeho maľba najskôr dokumentuje, a potom s citom i maliarskou bravúrou reflektuje videnú a zažitú realitu. Harmonicky spája výrazové i významové princípy moderného realizmu i romantizmu, impresie a expresie i sugestívnej obrazovej fantázie a mágie. Svojou podstatou je táto tvorba pevne a pokorne ukotvená na našej Zemi. Je v nej dynamika, život i radosť. Farebné plochy, tvary a polia nesú teplé, sýte farby nálad, stavov duše a tichej meditácie v hlučných víroch života. Milan Tvrdoň, ktorý sa aktívne zúčastňuje kolektívnych i tematických spolkových výstav doma i v zahraničí tak predstaví individuálnu prehliadku svojich diel vo Východoslovenskej galérii.
Seminár hry na bubny s Arielom
Liečiteľ a muzikoterapeut ARIEL je stále viac a viac známy v slovenských a českých ezoterických kruhoch. Všetkých, ktorí chceli zažiť čaro rytmu na vlastnej koži, potešil Ariel tentokrát na Slovensku! Jeho povestný netradičný SEMINÁR HRY NA BUBNY všetkých skutočne nadchol.
Východoslovenská galéria - Košice 04 2014 NEONA
Samuel Čarnoký - Juraj Molčák - Radoslav Sinčák
NEON/OFF – animácia neónových typografických artefaktov
kamera,zvuk,strih,postprodukcia: Victor Bleha
Vernisáž: 30 júl, 18.00 hod. Hlavná 27 Košice
Trvanie: 31. júl – 29. august
Miesto: Východoslovenská galéria, Hlavná 27 Košice
Výstavný projekt NEON/OFF je výsledkom spoločného úsilia typografa (Samuel Čarnoký), architekta (Radoslav Sinčák) a animátora (Juraj Molčák), ktorý koncepčne nadväzuje na publikáciu Neón a reklamná typografia do roku 1989 na východe Slovenska.
Prvé neónové reklamy v bývalom Československu sa začali objavovať počas prvej republiky koncom 20-tych rokov minulého storočia. Aj keď patrila svetelná reklama k forme propagácie zavrhnutej z dôvodov ideových ako aj technicko-hospodárskych, postupne si našla v propagácii centralizovanej ekonomiky svoje uplatnenie. Po formálnej stránke sa výlohy obchodov a predajní riešili zvyčajne čiste typograficky – výrazným písmom. Obľúbené boli predovšetkým tzv. skripty (písma kaligrafické, písané), ktoré evokovali dynamiku a progres. Okrem reklamnej funkcie sa svetelná reklama často stávala aj nástrojom propagácie ideológie svojej doby.
Dodnes sa v uliciach miest zachovalo niekoľko pôvodných neónov. Z niekdajšej pestrosti však ostali už len pozostatky a „vyhasnuté“ torzá, ktoré s odstupom času získavajú aj nepochybnú historickú hodnotu. V súčasnosti, kedy sme vo verejnom priestore zahltený enormným množstvom vizuálnych impulzov, ktorým dominuje často chaos a tzv. „vizuálny smog“ je pozoruhodná práve estetická kvalita a typografická čistota týchto artefaktov. Nemenej hodnotné je aj hľadanie vzťahu a komunikácie písma s architektúrou a priestorom, či širšie súvislosti v rámci funkčného aj estetického kultivovania väčšieho urbanistického celku.
Cieľom výstavného projektu NEON/OFF je symbolicky vrátiť niekdajší život dnes už prevažne nefunkčným a čoraz viac miznúcim neónovým nápisom z ulíc našich miest. Prostredníctvom svetelných projekcií – v dynamickej animácii, hre svetla-tmy a zvukovej stope autori vzdávajú svoj hold svetelnej typografii z minulosti v jej rozmanitej podobe. V animovanej forme tak ožívajú pre niektorých nostalgicky známe, pre iných nepovšimnuté neóny z miest Košice, Prešov či Spišská Nová Ves. Nápisy ako Mladosť, Papier, Textil, Hviezda, Jednota, všetky sú pozoruhodné nielen z hľadiska formy a ich prevedenia, ale aj obsahovej a významovej roviny. Práve tieto vlastnosti sa stali inšpiráciou pre vyrozprávanie príbehu a hľadanie často až sureálnych súvislostí v animovanej podobe. Po formálnej stránke sa atraktívnou predlohou stali predovšetkým dynamické nápisy (Skripty), ale aj strohejšie, statické podoby vo forme lineárneho písma (Grotesk). Okrem prevažujúcej dvojrozmernej formy svetelných animácií koncepciu výstavy obohacuje aj autentický 3D rozmer. Je ním inštalácia objektu vytvoreného z originálneho nápisu MERKÚR, ktorý bol prednedávnom odstránený z rovnomenného obchodného domu v Košiciach. Pôvodne neónový nápis tak opäť ožíva prostredníctvom svetelného mappingu.
Výstavný projekt NEON/OFF nostalgicky rozsvecuje vyhasnuté neóny, aby mohli opäť raz zhasnúť v cykle nekonečného kolobehu zrodu a zániku.
Východoslovenská galéria - Košice 13 2014 - SALÓN 2014
Salón východoslovenských výtvarných umelcov 2014
kamera,video: Victor Bleha
výstava potrvá do 31.decembra 2014
Snahou nultého ročníka reprezentačnej výstavy „Salón východoslovenských výtvarných umelcov 2014“ je zámer udomácniť stály expozičný priestor v dramaturgii galérie pre tento druh, návštevnícky žiadaného výstavného formátu v perspektíve nadchádzajúcich rokov.
Vychádzajúc zo štatútu Východoslovenskej galérie v Košiciach, ktorej kľúčovou odbornou gesciou je dokumentácia, archivácia, zhodnocovanie zbierok a prezentácia výtvarného umenia východoslovenského regiónu, sme sa na tejto výstavnej platforme rozhodli propagovať tvorbu tej časti výtvarných umelcov, ktorých aktivity sú tvorivo výhradne previazané s východnou časťou Slovenska.
Chceli sme tak vytvoriť dôstojné a priaznivé prostredie salónu v tej pravej podobe, v akej ho zažíval niekdajší Paríž v čase impresionistov.
Otvárame tak priestor pre názorové a tvorivé konfrontácie, argumentácie a prezentácie medzigeneračných autorských zámerov, ponúkajúc priestor na laické i odborné diskusie.
Diela sedemdesiatichštyroch výtvarníkov, ktorí reagovali na otvorenú výzvu našej galérie, prezentujú rôzne plošné i priestorové druhy a žánre, z čoho najpočetnejšiu skupinu tvorí maľba.
Návštevníci si tak môžu pozrieť prierez rôznorodých umeleckých stratégií dominujúcich maľbe, ale aj kresbe, grafike, objekte, plastike, a. fotografii - v procesoch, v ktorých sa prelínajú subjektívne výtvarné koncepty, štýly či zvolené materiály.
Zúčastnení vystavujúci výtvarní umelci:
Aranyász Zita
Bačová Hana
Baláž Dušan
Bandurčin Milan
Barczi Gejza
Bartko Ján
Bistika Helmut
Blońska Zdenka
Boršovská -Nemcová Anna
Bratský Pavol
Bucher Miroslav
Columby-Sinayová Xénia
Duncsák Attila
Farkas Vojtech
Feďkovič Nikolaj
Filep Štefan
Gaj Andrej
Gajdoš Ladislav
Gajová Anna
Gáll Tibor
Gregorová Anna
Guman Ľubomír
Hanák Ján
Hanáková Danica
Hanáková Margita
Haščák Andrej
Hegyesi Július
Heštera Martin
Jazykov Alexander
Jeník Vladimír
Jurášek Kamil
Jurín Ondrej
Kavuličová-Tomašiaková Miriam
Kolisnyk Prokip
Korkoš Otto
Lakomá-Krausová Ľudmila
Leško Ján
Lešková Eva
Lipkovič Peter
Lipkovičová Andrea
Lovacký Mikuláš
Makara Tomáš
Mandzjuk Peter
Marušiak Tomáš
Michalič Pavel
Onušková Janka
Petreš Karol
Pollág Peter
Polák Ján
Rabatin Rudolf
Račko Arpád
Račko Martin
Reištteterová Zlata
Schmidt Štefan
Semanco Emil
Sokolovský Igor
Suchoža Jozef
Šafranko Ivan
Šalko Stanislav
Šuster Vladimír
Tarasovič Pavol
Turcsányi František
Uhel Jaroslav
Valiska Timečko Peter
Vasilko Anton
Verešová Gabriela
Vojtaško Pavol
Vrzgula Marko
Wagner Richard
Záhorský Marek
Zelená Júlia
Zozulák Richard
Živčáková Ivana