Rajski zakątek przy zabytkowym wapienniku Łaskawy Kamień w Starej Morawie Stronie Śl.09-09-2016 r.
Stara Morawa (dawniej niem. Alt Mohrau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Stronie Śląskie.
Wapiennik Łaskawy Kamień
image image image
O Wapienniku
Witamy w Rzeczpospolitej Wapienniczej. Nasze „Państwo“ istnieje od 32 lat, mamy własne monety, paszporty i Konsulów Honorowych w świecie. Bazujemy na pracy własnej całej rodziny Rybczyńskich i przyjaciół z którymi założyliśmy Stowarzyszenie Muzeum Wapiennik. Celem Stowarzyszenia jest opieka nad zabytkowym obiektem z przełomu XIX wieku architektury K.F. Schinkla. System technologiczny naszego Wapiennika został opracowany przez słynnego brytyjskiego konstruktora pieców Hrabiego Rumforda. Na terenie przynależnym do Wapiennika znajduje się Ogród Japoński, Piramida, Wahadło Foucalta i pracownie druku artystycznego.
W starym Wapienniku organizujemy od 1978 roku imprezy z kręgu kultury wysokiej i cieszymy się z bogatego dorobku w tym zakresie, mają tu miejsce między innymi:
Wieczory autorskie: Antoni Matuszkiewicz, Karol Maliszewski, Roman Praszyński, Ewa Sonnenberg, Marcus Braun, Marcin Sendecki, Jacek Bolewski, Olga Tokarczuk, Václav Vokolek, Arkady Fiedler i wielu innych znakomitych.
Koncerty muzyczne: Aleksiej Suslov, Elżbieta Mazur, Bożena Zborowska Kucmer, Anna Kornacka, Jerzy Lamorski, Arek Korolik, Yuko Fuchimoto i wielu innych znakomitych.
Wystawy artystyczne: Jan Giejson, Roman Cieślewicz, Zygmunt Janota, Andrzej Jeziorkowski, Stefan Sadowski, Ryszard Baloń, Jan Vicar, Katarzyna Krej, Stefan Sadowski, Maria Filipovova, Janusz Robaszewski, Ewa Beyer Formela i wielu inych znakomitych.
Opis skopiowany z Wikipedii.
Najwspanialsze letnie wakacje. Hotel Poland Polska Polsce Polen Polonia Oтель в Польше Czarna Góra,
Jeżeli pragniesz prawdziwej przygody, zabawy, całkowitego odprężenia i uczucia wolności to znaleźliśmy miejsce wlaśnie dla ciebie, miejsce gdzie niebo jest bardziej błękitne, wzgórza porasta soczysta zieleń, a górskie źródła ochladzają nas w gorące dni. Zapraszamy do Górskiego Potoku -
Ogród japoński, warsztaty grafiki i malarstwa- Stary Wapiennik
Wspinaczka skałkowa- Szymon Fil
Stadnina konna Jesionow w Orłowcu
Nordic Walking- Paweł Dywański
Produkt lokalny- Maria Markiewicz
Spływy pontonowe w Bardzie
Strachocin - Brama Stronia Śląskiego
STRACHOCIN - to niewielka dziś wieś łańcuchowa w Gminie Stronie Śląskie, leżąca nad rzeką Białą Lądecką. Można pokusić się o stwierdzenie, iż stanowi przedmieście Stronia Śląskiego od strony północnej. Dawna XIV-wieczna niemiecka nazwa osady brzmiała Schreckerdorf, po II wojnie światowej - Żybocin, aby ostatecznie przyjąć nazwę Strachocin. Wieś położona jest w Obniżeniu Lądka i Stronia Śląskiego pomiędzy Krowiarkami i Górami Złotymi, na wysokości 460-500 m.n.p.m. Południowa część Strachocina została włączona w obręb Stronia Śląskiego, tam też znajduje się stacja kolejowa, w której po remoncie mieści się obecnie siedziba Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury wraz z punktem Gminnej Informacji Turystycznej.
Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z roku 1264, kiedy to król Ottokar II darował teren, na którym utworzono wieś, niejakiemu Streckerowi, który osadził tu 17 chłopów. Wieś należy do najstarszych w tej części Ziemi Kłodzkiej, już w XIII wieku znajdował się tutaj drewniany kościół. Musiała być znaczna, bowiem od XIV wieku stanowiła siedzibę parafii obejmującej okoliczne wsie nad Kamienicą, Morawką oraz Białą Lądecką. W okolicy Strachocina występowały rudy żelaza, głównie w postaci magnetytu, którego eksploatacja stanowiła podstawę rozwoju miejscowego hutnictwa. W pobliżu wsi znajdują się też kamieniołomy gnejsów. W 1520 r. we wsi powstała pierwsza kuźnica. W XVIII stuleciu rozwinęły się na terenie wsi rzemiosło i przemysł szklarski. Osada rozwijała się szybko ale również szybko rozwijało się sąsiednie Stronie Śląskie. Już wtedy obie te wsie praktycznie łączyły się ze sobą, tworząc nowe centrum osadnictwa w rejonie kościoła w Strachocinie. W następnym stuleciu wieś została uprzemysłowiona .W pierwszej połowie XIX wieku, kiedy to właścicielką wsi stała się królewna holenderska Marianna Orańska, powstała w Strachocinie nowoczesna huta żelaza. Wytapiano w niej żelazo z rudy wydobywanej w Siennej i Janowej Górze. Huta działała w latach 1864-1865. Obecnie w budynku dawnej huty mieści się siedziba Nadleśnictwa Lądek Zdrój, znajduje się tam tez izba edukacji leśnej.
W 1864 r. powstała huta szkła kryształowego „Oranienhutte” (obecna „Violetta”) wraz ze szlifiernią szkła, założona przez rodzinę von Losky. W początkach XX wieku huta zatrudniała ponad 500 robotników. Znana była z produkcji wysokiej jakości, artystycznie szlifowanych kryształów. Stanowiła atrakcję dla turystów, udostępniona została bowiem do zwiedzania. Była drugą co do wielkości hutą na Śląsku po „Józefinie” w Szklarskiej Porębie. Huta szkła obecnie znajduje się w obrębie Stronia Śląskiego i produkuje znane na całym świecie wyroby kryształowe. W tamtym czasie na terenie Strachocina znajdował się hotel oraz kilka gospód, młyny, olejarnia, tartak oraz wapiennik a także gorzelnie. We wsi działał oddział Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego – GGV. Największy rozwój wsi nastąpił po doprowadzeniu linii kolejowej z Kłodzka do Stronia w 1897 roku. W XX wieku część osady wraz ze stacją kolejową, kościołem oraz hutą włączona została do Stronia Śląskiego.
Ze Strachocinem związani byli także znani ludzie: w drugiej połowie XIX wieku mieszkał tu znany na Ziemi Kłodzkiej rzeźbiarz Franz Thamm, który ożenił się z córką miejscowego stolarza i zamieszkał w Strachocinie. W latach 50-tych pracował w Nadleśnictwie jako kierowca znany pisarz, Marek Hłasko.
Strachocin obecnie jest miejscowością letniskową, w której znajdują się pensjonaty oraz liczne pokoje gościnne o zróżnicowanym standardzie. Jest doskonałą bazą wypadową dla turystów pieszych oraz rowerowych w Krowiarki oraz Góry Złote. Przez Strachocin przebiega łatwy, gminny szlak rowerowy nr 5721 „Do Lądka -Zdroju”, będący łącznikiem pomiędzy Stroniem Śląskim a znanym w Polsce uzdrowiskiem Lądek -Zdrój. Teren doskonale nadaje się do uprawiania nordic walking, na trasie rowerowej o nawierzchni asfaltowej, łączącej Strachocin ze Stroniem Śląskim na odcinku ok. 1 km. można jeździć na rolkach. Na terenie Sołectwa Strachocin znaleźć można liczne pomniki przyrody w postaci okazałych drzew, głównie dębów a także wiele XIX-wiecznych murowanych kapliczek, kamienne średniowieczne krzyże pokutne oraz XIX – wieczne budynki mieszkalne i gospodarcze.
Zaduszki Stronie Śląskie 2018
Grzybomania - festyn tradycji grzybobrania w Stroniu Śląskim wsi
Zalew w Starej Morawie – Stronie Śląskie.
© Produkcja Filmów Baleys ™
Zalew w Starej Morawie – sztuczny zbiornik wodny retencyjno-rekreacyjny o powierzchni 5,5 ha w pobliżu wsi Stara Morawa, ok. 1,3 km od Stronia Śląskiego w województwie dolnośląskim. Wybudowany został z funduszy europejskich. Oddany został oficjalnie do użytku 7 lipca 2007 r. Południowo-zachodni brzeg posiada naturalne ukształtowanie z bezpośrednim dostępem do wody. Pozostałe brzegi są wykonane w postaci betonowego obwałowania.
Wapiennik niedaleko miejscowości Travna
Wapiennik niedaleko miejscowości Travna. Został odrestaurowany ze zniszczeń i w 2012 roku zaczął pełnić rolę małej atrakcji turystycznej tego rejonu. Następnie pojechałem do Javornika.
Stronie Śląskie film reklamowy
Stronie Śląskie to jedno z najmłodszych miast Ziemi Kłodzkiej, które obecnie stało się jednym z wiodących punktów turystycznych w południowej Polsce. Dawne tradycje kontynuuje tutaj Huta Szkła Kryształowego, której wyroby znane są na całym świecie. Gmina Stronie Śląskie to nie tylko malownicze krajobrazy, przepiękne górskie strumyki i unikatowa przyroda – będąc tu warto zobaczyć także zabytki i atrakcje, które czynią to miejsce niepowtarzalnym.
We wsi Stara Morawa latem czeka na nas pięknie położony zbiornik wodny, z piaszczystą plażą i boiskami sportowymi. Warto zobaczyć tu także zabytkowy wapiennik z XIX wieku, w którym znajdują się pracownie artystyczne i literackie. Kierując się dalej dojeżdżamy do Kletna, znanego z jednej z największych i najciekawszych jaskiń w Sudetach – Jaskini Niedźwiedzia. To nie koniec atrakcji tego miejsca. Na turystów czeka tu także Muzeum Ziemi z dużym zbiorem lokalnych minerałów, Park jurajski dla dzieci, gdzie można oglądać modele dinozaurów oraz kopalnię uranu, której historia sięga 1947 roku. Gmina Stronie Śląskie otoczona jest trzema pasmami górskimi dzięki czemu znajdują się tu liczne szlaki turystyczne. Jednym z największych jest Śnieżnik, którego szczyt sięga 1425 metrów nad poziomem morza. A zimą? A zimą zapraszamy na narty. Ośrodek narciarski Czarna Góra, z wieloma trasami biegowymi, zjazdowymi i nowoczesnymi wyciągami narciarskimi, Stacja narciarska Kamienica, położona w Masywie Śnieżnika, kusi wielbicieli białego szaleństwa do planowania tu zimowych ferii czy wyjazdów weekendowych - tym bardziej że dla turystów przygotowano tu jeszcze wiele innych atrakcji oraz bogatą bazę noclegową. Zresztą zobaczcie sami.
Blisko piekła (1974)
Film Leona Wojtali o pracy przy wypalaniu wapna w piecach (wapiennikach lub na śląsku w wapieniokach) w mikołowskiej dzielnicy Mokre. Obecnie teren mikołowskiego ogrodu botanicznego. Obraz został zrealizowany w pierwszym roku pracy Wojtali jako instruktora AKF-u iks w Mikołowie
Stara Morawa Wapiennik = Maj 2017
Krzyżnik 710 m n.p.m. - oferta inwestycyjna Gminy Stronie Śląskie
KTO STWORZY KRZYŻNIK, JAKIEGO NIE BYŁO?
Urząd Miejski w Stroniu Śląskim poszukuje inwestora dla kompleksowego zagospodarowania góry Krzyżnik (710 m n.p.m.) w celu stworzenia całorocznej oferty rekreacyjnej dla mieszkańców ziemi kłodzkiej oraz turystów.
POŁOŻENIE
Stronie Śląskie położone jest w Sudetach Wschodnich i od kilkunastu lat rozwija się jako centrum turystyczne Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika. Sudety Wschodnie stanowią tą „spokojniejszą i najbardziej zalesioną część polskich Sudetów, a zgodnie ze Strategią Rozwoju Gminy Stronie Śląskie na lata 2014-2022 samorząd dąży do zrównoważonego rozwoju turystyki w oparciu o walory górskiego krajobrazu. Dla mieszkańców aglomeracji katowickiej, okolice Stronia Śląskiego stanowią najłatwiej dostępną część polskich Sudetów, zaś przez mieszkańców aglomeracji wrocławskiej góry te są często wybierane jako cel wycieczek i pobytów weekendowych (odległość Wrocławia do Stronia Śląskiego wynosi 110 km).
Góra Krzyżnik położona jest ok. 0,5 km od zabudowy mieszkaniowej Stronia Śląskiego i 7 km od Kletna, znanego z najpiękniejszej w Polsce Jaskini Niedźwiedziej. Dzięki spektakularnym okryciom nowych sal i korytarzy w 2012 r., znaczenie Jaskini Niedźwiedziej jako atrakcji turystycznej wzrośnie. Udostępnienie nowo odkrytych sal dla ruchu turystycznego wpisane zostało w Strategię Rozwoju Województwa Dolnośląskiego. Jedynie 1 km od góry położony jest zalew rekreacyjny w Starej Morawie. W tej samej miejscowości turyści zwiedzić mogą unikat architektury przemysłowej -- Wapiennik „Łaskawy Kamień, w którym działa rodzinne muzeum zabytkowych maszyn drukarskich i atelier druku artystycznego, a przy obiekcie urządzono ogród japoński. Gmina Stronie Śląskie wraz ze Związkiem Gmin Śnieżnickich prowadzi zaawansowane prace nad rozpoczęciem budowy wieży widokowej na Śnieżniku 1425 m n.p.m. (zniszczona w latach 70-tych XX w. wieża przez ponad 150 lat stanowiła symbol ziemi kłodzkiej), dzięki czemu zwiększy się atrakcyjność turystyczna całego regionu. W Sudetach Wschodnich, po obydwu stronach polsko-czeskiej granicy, rozwija się narciarstwo -- zarówno zjazdowe (Ośrodek Narciarski „Czarna Góra w Siennej i Stacja Narciarska „Kamienica ), jak i biegowe. Teraz samorząd zachęca potencjalnych inwestorów do kompleksowego zagospodarowania góry Krzyżnik.
IDEA ZAGOSPODAROWANIA GÓRY
Ideą zagospodarowania Krzyżnika jest stworzenie „miejskiej góry parkowej dla mieszkańców Stronia Śląskiego i okolic, zaś dla turystów -- turystycznej atrakcji w postaci ciekawie zagospodarowanej, łatwo dostępnej góry, sprzyjającej wypoczynkowi rodzinnemu oraz rekreacji o każdej porze roku.
Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego góra Krzyżnik przeznaczona jest na usługi sportu i turystyki wraz z zabudową towarzyszącą (gastronomia, noclegi, parking). Uzbrojenie terenu oraz dostęp komunikacyjny są bardzo dobre. Przez teren przebiega linia energetyczna średniego napięcia oraz linie kanalizacyjne i wodociągowe. Działki inwestycyjne położone są przy asfaltowej drodze o bardzo dobrym stanie technicznym, prowadzącej ze Stronia Śląskiego w kierunku zalewu w Starej Morawie i dalej do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie oraz do polsko-czeskiego przejścia granicznego na Przełęczy Płoszczyna.
Przedstawiona wizualizacja nie jest projektem, a stanowi jedynie graficzną prezentację jednej z wielu możliwości zagospodarowania Krzyżnika. Urząd Miejski w Stroniu Śląskim jest otwarty na rozmowy nad sposobem zagospodarowania góry, przy czym za najbardziej pożądane uznaje się takie elementy infrastruktury, które zadecydują o atrakcyjności turystycznej Krzyżnika także poza sezonem zimowym, np.:
- całoroczna kolej linowa o długości 650m,
- karczma górska z tarasem widokowym pod szczytem góry,
- stok narciarski (długość 650m, szerokość 150m, różnica wysokości 180m).
- zjeżdżalnia grawitacyjna o długości 900m,
- tor saneczkowy (całoroczny),
- tematyczne ścieżki spacerowe nawiązujące do przeszłości góry (według podań, jeszcze w XIX w. na Krzyżniku odprawiane były pogańskie obrzędy, góra kryje też wiele geologicznych ciekawostek, była m.in. miejscem wydobycia marmurów),
- trasy treningowe dla ekstremalnego kolarstwa górskiego.
Z przyjemnością spotkamy się z Państwem aby zaprezentować możliwości inwestycyjne na górze Krzyżnik. Zapraszamy do rozmów. Kontakt: Urząd Miejski w Stroniu Śląskim, Kościuszki 55, 57-550 Stronie Śląskie, stronie.pl, tel. 74 811 77 11.
GDZIE NA WAKACJE? Zalew w Starej Morawie-część 2
Zalew w Starej Morawie, sztuczny zbiornik wodny o powierzchni 5,5 ha w pobliżu wsi Stara Morawa, ok. 1,3 km od Stronia Śląskiego w województwie dolnośląskim.
Przy zalewie znajdziemy zarówno kąpielisko z piaszczystą plażą, wieżą widokową jak również pole namiotowe, molo, pomosty, plac zabaw dla dzieci, boisko...
Cennik biletów:
Osoby dorosłe - 3,50 zł
Dzieci i młodzież do 18 roku życia - 2,50 zł
Wejścia grupowe (grupa licząca min 15 osób) - 20 % zniżki od ceny podstawowej biletu
Do bezpłatnego wstępu uprawnione są:
dzieci do lat 6
dzieci i młodzież szkolna z Gminy Stronie Śląskie do 18 roku życia (szkoła podstawowa, gimnazjalna i ponadgimnazjalna) za okazaniem legitymacji szkolnej lub dowodu tożsamości).
Wypożyczanie sprzętu pływającego:
Rower wodny:
2-3 osobowy -- 12 zł/h
4-osobowy - 16 zł/h
6-osobowy - 25,00 zł/h
Kajak:
1-osobowy - 8,00 zł/h
2-osobowy -- 12,00 zł/h
Łódź wiosłowa - 12,00 zł/ h
Pesa Elf 2 na nieczynnych* liniach kolejowych na Śląsku !! | Część 1/2 | Bytom | Zabrze
Facebook:
Instagram:
Kanał 2:
*Nieczynnych z punktu widzenia ruchu pasażerskiego.
Przejazd pociągiem specjalnym Potencjał Regionu odbył się składem 21WEa - 003. Z jednej strony był to pokaz nowego typu składu z którego zaczęły korzystać Koleje Śląskie (i który mogliśmy także zobaczyć na targach Trako), z drugiej była to prelekcja dotycząca potencjalnych lokalizacji nowych przystanków i stacji kolejowych w regionie GOP. Trasa przejazdu była bardzo ciekawa. Dla kogoś kto nigdy nie zagłębiał się w takie rejony jak Zabrzańskie Biskupice czy Makoszowy, widok pociągu pasażerskiego w niektórych miejscach, był dość zaskakujący :)
W 2 częściach postaram się pokazać wam skrót całego przejazdu:
1. Bytom - Zabrze Biskupice - Gliwice
2. Gliwice - Zabrze Makoszowy - Ruda Śląska Kochłowice - Katowice Panewniki - Katowice Muchowiec (!!) - Katowice Szopienice Północne - Siemianowice Śląskie - Chorzów Stary - Bytom
W tej części:
0:25 - Zdjęcie prezentujące skład 21WEa - 003
0:30 - Wyświetlacz SIP prezentujący trasę przejazdu
0:41 - Powitanie pasażerów wraz z odjazdem ze stacji Bytom (AutoFocus w moim Nikonie trochę zwariował)
1:02 - ET22 - R005 CTL Logistics
1:03 - 4:24 - Jeden z ciekawszych fragmentów prelekcji.
4:25 - Stacja Bytom Bobrek
5:00 - Koksownia Carbo-Koks Sp. z o.o.
6:37 - Usyp Koksu
7:04 - Wjazd do stacji Zabrze Biskupice
8:46 - Koksownia Jadwiga w Zabrzu Biskupicach
11:13 - Wjazd w perony Gliwickiego Dworca
11:48 - Tablica Informacyjna prezentująca dane dot. naszego pociągu wraz z zapowiedzią głosową
Pozdrawiam i zapraszam do oceniania i dyskusji. Zostawiając komentarz / łapki przyczyniasz się do rozwoju kanału i do zwiększania jakości materiałów. :)
Stronie Śląskie 2014 film promocyjny atrakcje turystyczne noclegi Jaskinia Niedźwiedzia Czarna Góra
Poleca Portal Turystyczny nawypad.pl
Stronie Śląskie to jedno z najmłodszych miast Ziemi Kłodzkiej, które obecnie stało się jednym z wiodących punktów turystycznych w południowej Polsce. Dawne tradycje kontynuuje tutaj Huta Szkła Kryształowego, której wyroby znane są na całym świecie. Gmina Stronie Śląskie to nie tylko malownicze krajobrazy, przepiękne górskie strumyki i unikatowa przyroda – będąc tu warto zobaczyć także zabytki i atrakcje, które czynią to miejsce niepowtarzalnym.
We wsi Stara Morawa latem czeka na nas pięknie położony zbiornik wodny, z piaszczystą plażą i boiskami sportowymi. Warto zobaczyć tu także zabytkowy wapiennik z XIX wieku, w którym znajdują się pracownie artystyczne i literackie. Kierując się dalej dojeżdżamy do Kletna, znanego z jednej z największych i najciekawszych jaskiń w Sudetach – Jaskini Niedźwiedzia. To nie koniec atrakcji tego miejsca. Na turystów czeka tu także Muzeum Ziemi z dużym zbiorem lokalnych minerałów, Park jurajski dla dzieci, gdzie można oglądać modele dinozaurów oraz kopalnię uranu, której historia sięga 1947 roku. Gmina Stronie Śląskie otoczona jest trzema pasmami górskimi dzięki czemu znajdują się tu liczne szlaki turystyczne. Jednym z największych jest Śnieżnik, którego szczyt sięga 1425 metrów nad poziomem morza. A zimą? A zimą zapraszamy na narty. Ośrodek narciarski Czarna Góra, z wieloma trasami biegowymi, zjazdowymi i nowoczesnymi wyciągami narciarskimi, Stacja narciarska Kamienica, położona w Masywie Śnieżnika, kusi wielbicieli białego szaleństwa do planowania tu zimowych ferii czy wyjazdów weekendowych - tym bardziej że dla turystów przygotowano tu jeszcze wiele innych atrakcji oraz bogatą bazę noclegową:
- Apartamenty Czarna Góra,
- Stroński Park Aktywności
- Górski Poranek
- Hubertus
- Willa Sandra
- Willa Diana
- Puchaczówka
- Pensjonat Rudy
- Siedlisko Solej
- Villa Elise
- Zapiecek
- Villa pod Jaskinią
- Monte Neve
- Nad Stawami
Stronie Śląskie, zalew i hotel Morawa, masyw Śnieżnika.
Stronie Śląskie i okolice widziana okiem drona.
Zapraszamy na naszą stronę www:
Połącz się z nami na Facebook:
Stronie Sląskie w stronę granicy na szosie- kwiecień 2016
Wyprawa ze Stronie Sląskich do Czech w kwietniu - Na podjazdach nawet znośnie, niestety po pierwszym zjeździe obiór okazał się nieadekwatny do panujących warunków, i trzeba było się wycofać.
Stronie Śląskie - POLECAM
Tranzytem przez Stronie Śl, moje miasto, sentyment.
muzyka
Rian Farish.......Atlantica
Rian Farish.......Pacifik Wind
Rian Farish.......Colortones
Zapraszamy na lato do Słonecznego Wzgórza! :)
Montaż z wycieczek rowerowych ( i nie tylko ) po Starej Morawie i okolicach.Kręcone kamerą GoPro Hero 4 Silver.Zapraszam do pensjonatu Słoneczne Wzgórze w Starej Morawie :)
Muzyka:The Paper Kites-Willow Tree March
Zabytkowy wapiennik z ogrodem japońskim w Starej Morawie 8 maja 2016 rok
Stara Morawa wieś w gminie Stronie Śląskie powiat Kłodzko. Klesemoraw (1656), Moraw (1631), Mora Dorfel (1632/1633), Mora (1641), Alt Mohrau (1588, 1765, 1789-1945), Morawa (1945)[3]. Obecną nazwę nadała w 1946 r. Komisja Ustalania Nazw Miejscowości. Nazwa wsi nawiązuje do nazwy rzeki Morawki, dawniej nazywanej Morawą[2].
Niemiecką etymologię nazwy rzeki wyprowadzano od indogermańskiego słowa Marahwa (moor = bagno, ahwa = stojąca woda). Nazwa Marahwa przekształciła się w gwarowe March, co z kolei jest odpowiednikiem słowiańskiego słowa Morava. Z kolei ta nazwa, według Klemenza, mogła przywędrować na ziemię kłodzką z północnych Moraw[2].
ZabytkiWapiennik, budowla generalnie o dwóch formach, starsze o kształcie stojącego walca, młodsze o formach kwadratu lub wieloboku. Jak nazwa wskazuje budowle służące do wypalania albo raczej kruszenia struktury wapienia przy pomocy wysokiej temperatury. Piec wapienniczy w Starej Morawie prawdopobnie zbudowany z początkiem XIX wieku w miejscu starszego już wapiennika. Dokumenty; stara mapka z nazwa: Kalkofen Gnadenstein: Wapiennik Łaskawy Kamień. Informacje pozyskane w Muzeum Przemysłu Wapienniczego pod Berlinem w Rüdersdorf przypisują sześcioboczną zwężająca się formę autorstwu znanego acrhitekta Karla Friedricha Schinkla, który oprócz projektowania kompleksów pałacowych, sakralnych zajmował się też opracowywaniem wizji obiektów użytkowych jak latarnie morskie czy wapienniki. Piec wapienniczy znajduje się około 3 km od Stronia Śląskiego w Masywie Śnieżnika na obrzeżach Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego na wysokości 600 m.n.p.m. w Starej Morawie, od zachodu widoczne Góry Bialskie. Wieś leży u zbiegu Morawki i Kleśnicy. Stara Morawa wzmiankowana w dokumencie Króla Jana Luksemburskiego, publikowana w Pradze w 1346 roku (użyto nazwy Miraw, później 1588 Alt Mohrau - Stara Morawa) w XIV wieku posiadała jedną z największych w tym rejonie kuźnic, która zajmowała się odlewami armat i kul. Formalnie Stara Morawa została założona w 1588 roku prze Cesarza Maksymiliana II jako królewszczyzna. W swojej historii posiadała wielu znaczących właścicieli m.in. Hrabiego von Althanna z Miedzylesia, później Hrabiego von Walissa by w koncu 1838 roku stac sie własnością Księżnej Marii Orańskiej, która siedzibę swoją miała w Kamieńcu Ząbkowickim. Oprócz kilku zagród w Starej Morawie będącymi świadectwem przeszłości eksponowane miejsce zajmuje właśnie opisywany wyżej piec wapienniczy Łaskawy Kamień, który podniosła z ruiny rodzina Rybczyńskich. Z inicjatywy Barbary E. i Jacka M. Rybczyńskich od 1978 roku Wapiennik stał się miejscem wielu wydarzeń artystycznych na dolnym Śląsku.
Ten opis jest skopiowany z Wikipedii.
Hotel Morawa - Czarna Góra Resort