25 października br. na zamku w Pułtusku odbyła się pierwsza edycja regionalnych obchodów tradycyjnego myśliwskiego hubertusa. W jej organizację włączyły się m.in.: miejscowe nadleśnictwo, Pułtuskie Stowarzyszenie Miłośników Muzyki i Kultury Łowieckiej, ciechanowski Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Hotel Zamek Pułtusk – Dom Polonii.
Uroczyste świętowanie dnia patrona myśliwych, wbrew rzekomo negatywnemu wizerunkowi łowiectwa, coraz bardziej się upowszechnia w Polsce. Hubertus Pułtuski był jedną z wielu tego typu imprez, które jesienią każdego roku mają miejsce w całym kraju, i zarazem drugą na Mazowszu (w dniach 24–25 września odbywał się bowiem Hubertus Węgrowski, trwale wpisany w kalendarz wydarzeń łowieckich). Ambicje organizatorów sięgają bardzo wysoko. Impreza miałaby nie tylko zyskać charakter cyklicznego wydarzenia, lecz także już wkrótce urosnąć do rangi Hubertusa Mazowieckiego, a może nawet stać się areną ogólnopolskich obchodów święta myśliwych. Szczególne otoczenie, na które składają się XV-wieczny zamek biskupów płockich (obecnie pełniący funkcje hotelowe) ze swoją bogatą historią oraz sąsiedztwo Puszczy Białej, stanowią ku temu dobrą rekomendację.
Moje miasto Pułtusk.avi
Zapraszamy do Pułtuska Pułtusk, miasto w województwie mazowieckim, powiat pułtuski. Położone w północnej części Mazowsza, na skraju Puszczy Białej, nad Narwią. Najstarsze ślady osadnictwa na wyspie pochodzą z XII wieku. Druga osada o charakterze targowym istniała na terenie obecnego Starego Miasta. Budowę grodu południowo- wschodniego krańca wyspy rozpoczęto około 1232 roku. Prawa miejskie Pułtusk uzyskał w 1257 roku. Miasto na wyspie lokował w 1339 r. biskup Klemens Pierzchała. W okresie XIII-XVIII wieku Pułtusk był własnością biskupów płockich. Pułtusk był trzecim po Warszawie i Płocku- miastem na Mazowszu z murowanymi fortyfikacjami. Pułtusk - jedno z najstarszych miast Mazowsza. Jego położenie nad Narwią, na skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych, przyczyniło się do długiej i bogatej w wydarzenia, ponad tysiącletniej historii miasta.
Tropiciel śladów przeszłości znajdzie tu najdłuższy rynek w Europie, piękną XV-wieczną Kolegiatę z renesansowymi freskami na sklepieniu, dom, w którym Napoleon spędził 6 dni po bitwie pod Pułtuskiem, gotycką wieżę ratuszową z 1405 r., zabytkowe kościoły, fragmenty murów obronnych.
Niewątpliwie najciekawszym miejscem w Pułtusku jest zamek w kształcie podkowy, z dziedzińcem usytuowanym pośrodku, odbudowany w stylu renesansowym i usytuowany na sztucznie usypanym wzgórzu w widłach Narwi. Znajduje się w nim obecnie hotel o niepowtarzalnym nastroju, kuszący gości licznymi atrakcjami i polską kuchnią wykwintną.