Zamek krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim. Teutonic castle in Radzyń Chełmiński.
Radzyń Chełmiński Castle - a castle built in a square formation; the seat of the Teutonic Knights' Commandry, located close to the Castle Lake to the north of the town of Radzyń Chełmiński. Currently partially in a ruin.
The castle is one of the oldest castles built by the Teutonic Knights, built in the thirteenth century. In 1446 the castle went into Polish control, in 1628 during wars with the Swedes the castle was partially devastated, slowly turning into a ruin. Currently you are still able to see the tower - damaged by artillery fire. In 1780 Prussian authorities ordered to deconstruct whatever is let of the castle. Bricks from the three wings of the castle were used to build houses for the nearby community. The castle's deconstruction was stopped towards the end of the nineteenth century. Konrad Steinbrecht, mid while planned the castle's reconstruction. The castle's ruins were open for visitations at the end of the twentieth century.
Muzyka: Yonder Hill and Dale
Renaissance Castle
Renaissance Audionautix: Renaissance – na licencji Creative Commons Attribution (
Heros Theme Twin Musicom: Hero's Theme – na licencji Creative Commons Attribution (
Źródło:
Wykonawca:
Wykonawca:
Journey in the New World
Twin Musicom: Journey in the New World – na licencji Creative Commons Attribution (
Źródło:
Wykonawca:
Zamek Krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim - Zaprasza!
Zamek krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim
Film Piotra Grążawskiego o krzyżackim zamku z Radzynia Chełmińskiego. Odwiedź też brodnicatojo.dbv.pl
Zamek Krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim ???? Aerial Video
Info relacja z moich podróży
For videos from around the world see
#Zamekkrzyżacki #RadzyńChełmiński (Rheden) -- cztero skrzydłowy krzyżacki zamek komturski, wzniesiony nad brzegiem Jeziora Zamkowego na północ od miasta Radzyń Chełmiński. Obecnie w stanie trwałej ruiny.
Music by CC3.0 -FFact-Jamaican Orc
Zamek Krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim
Zamek Krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim
Castle in Radzyń Chełmiński Poland
Zamek w Radzyniu Chełmińskim | Kujawsko-Pomorskie
Znajdujące się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego budowle obronne, takie jak zamki czy dwory należą do najciekawszych w Polsce.
Niezwykłą potęgą charakteryzują się tu zamki krzyżackie leżące na terenie ziemi chełmińskiej oraz książęce, rycerskie i biskupie leżące w granicach obszarów przynależnych Królestwu Polskiemu.
Te, które się zachowały, do dziś wyróżniają się w panoramach miast, przypominając o dawnej, bardzo bogatej przeszłości regionu. Wraz z budową zamku następował wyraźny postęp cywilizacyjny miejscowości.
Zwiedzanie zamków niesie ze sobą mnóstwo emocji i niecodziennych przeżyć. Dziś niemal każda z tych budowli posiada swoje legendy o ukrytych skarbach, duchach lub o tajemnych przejściach.
W krótkim filmie, Maciej Orłoś odwiedza zamek krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim.
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ:
ODWIEDŹ NASZĄ OFICJALNĄ STRONĘ:
ORAZ PROFIL FB:
Motocyklem po Polsce 2015 : Triumph Tiger : Zamek Krzyżacki Radzyń Chełmiński Papowo Biskupie
[Moje Małe Podróże Motocyklowe]
Relacja z jednodniowej wycieczki do Radzynia Chełmińskiego przez Papowo Biskupie. Śladami zamków krzyżackich.
Ruiny zamku krzyżackiego w Radzyniu Chełmińskim - castle in Radzyń Chełmiński (Rehden)
Radzyń Chełmiński -- miasto w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Radzyń Chełmiński. Położone jest na Pojezierzu Chełmińskim, 15 km na wschód od Grudziądza, przy drodze do Wąbrzeźna. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. toruńskiego.
RADZYŃ CHEŁMIŃSKI-ZAMEK
Krótki film nagrany w przejezdzie przez radzyń chełmiński.Strasznie wiało dlatego ten szum i wiatr.
Zamek Radzyń Chełmiński A.D. 2017
widok zamku z drona
Zamek Radzyń Chełmiński
Podczas niedzielnego spaceru :-) zawędrowaliśmy na zamek w Radzyniu Chełmińskim . Zobaczcie jak wyglądał :-) :-) :-)
Otwarcie nowego sezonu na zamku w Radzyniu Chełmińskim
Więcej materiałów na profilu facebook zamki, ruiny i legendy oraz Zamek Radzyń
Pozdrawiam
Rafał / Zamki, ruiny i legendy
:)
Zamek Świecie (4K/UHD)
Zamek Świecie
4K/UHD Video - Marek & Ewa Wojciechowscy
Music: MANCY from the site:
Za Wikipedią (
Zamek zbudowany został przez Zakon krzyżacki po roku 1335 z inicjatywy Güntera von Hohenstein. Powstał w nowym miejscu, nie związanym z grodem księcia Świętopełka II, który przypuszczalnie znajdował się wcześniej na przedzamczu. Było to założenie dwuczłonowe, składające się z otoczonego parchamem domu konwentu i przedzamcza. Od zachodu dostępu do zamku broniło ufortyfikowane miasto, w to miejsce przeniesione z pierwotnej lokalizacji na skarpie po 1338 roku, a więc w tym samym okresie kiedy wznoszono zamek. Był to jedyny zamek wodny na terenie państwa krzyżackiego. Fundamenty wskazują, że planowano zbudować zamek czteroskrzydłowy, ale zrealizowano jedynie dwa skrzydła. Charakterystyczną cechą zamku w Świeciu były cztery cylindryczne baszty w jego narożach. Był siedzibą komturów. Oblegany w 1410 roku. W czasie wojny trzynastoletniej przejściowo w rękach polskich. W latach 1461–1502 był własnością rady miejskiej Torunia. W latach 1508–1772 funkcjonował jako siedziba polskich starostów królewskich W 2 połowie XVI wieku przebudowany w stylu renesansowym przez kasztelana chełmińskiego Jerzego Konopackiego. Zniszczony w czasie wojen szwedzkich w XVII wieku, nie został odbudowany. Rozebrany częściowo przez władze pruskie po 1772 roku. Od 1859 r. rozpoczęto prace zabezpieczające ruinę, a częściowa odbudowa zamku nastąpiła po II wojnie światowej. Od 1875 r. aż do I wojny światowej zamek znajdował się pod administracją władz budowlanych (Königliche Strobauverwaltung). W tym czasie, tj. w latach 1877–1878, przeprowadzono wstępne prace zabezpieczające. W końcu XIX w. konserwator prowincji zachodniopruskiej, Johann Heine, wysunął propozycję przeprowadzenia konserwacji ruin zamku systemem Cohausena, w wyniku czego korony murów zostały pokryte betonowymi czapami. Na początku XX w. Konrad Steinbrecht przeprowadził inwentaryzację ruin zamku. Wynika z niej, że ocalałe do 2/3 wysokości północne skrzydło posiadało częściowo zachowaną narożną wieżę północno-wschodnią i całkowicie zachowaną (wyremontowaną), masywną wieżę północno-zachodnią. Zachowały się także pomieszczenia piwniczne: skrzydła wschodniego oraz częściowo – południowego i zachodniego. W 1898 r. na terenie zamku odbył się pierwszy zlot IV okręgu nadwiślańskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Odtąd, aż do I wojny światowej, na obszarze przyzamkowym odbywały się regularnie ćwiczenia tego towarzystwa. W późniejszych latach wybudowano boisko sportowe, na którym w 1912 r. odbyły się zawody sportowe. W restauracji „Zamkowa”, położonej niedaleko murów zamkowych, znajdowała się sala do ćwiczeń gimnastycznych.
W okresie dwudziestolecia międzywojennego ruiny zamku znalazły się pod zarządem Wydziału Dróg Wodnych, przejęte z rąk Niemieckiej Inspekcji Wodnej jako własność państwowa. Z zachowanych murów jedynie wieża znajdowała się w dobrym stanie technicznym i służyła Wydziałowi Dróg Wodnych, podobnie jak za czasów pruskiego zaboru, do obserwacji Wisły i sygnalizowania nadchodzącego niebezpieczeństwa powodzi. Teren wokół ruin nie był wówczas ogrodzony i pozostałe mury nadal niszczały, dewastowane przez okoliczną ludność. Pomimo że wejścia były zamurowane, w zachowanych pomieszczeniach podziemi wieży wykryto nawet siedzibę i składnicę szajki złodziejskiej.
W czerwcu i sierpniu 2019 r. zamek został okradziony z cegieł przez nieznanych sprawców, w wyniku czego dewastacji uległ XIV-wieczny mur obronny.
Zamek wzniesiono na częściowo sztucznym nasypie (dla ochrony przed powodziami), na planie kwadratu o boku ok. 51 m. Brama wjazdowa znajdowała się w kurtynie zachodniej, z mostem nad fosą, który prowadził na przedzamcze. Zamek składał się z dwóch prostopadłych do siebie skrzydeł. Główne, północno-zachodnie, o szerokości ok. 13 m, stało równoległe no nurtu Wdy. Było podpiwniczone i miało trzy kondygnacje. Zawierało kaplicę oraz kapitularz lub refektarz. Dziedziniec o wymiarach 26 x 26 m otaczały krużganki. Zamek otoczony został murem obwodowym z czterema cylindrycznymi basztami w narożnikach, główna z nich o średnicy 10 m i wysokości 34 m, zakończona krenelażem, obecnie odchylona od pionu o 106 cm (najwyższa krzywa wieża w Polsce udostępniona turystom). Zamek miał strategiczne znaczenie, bowiem kontrolował ruch na Wiśle.
Zamek w Golubiu Dobrzyniu - polska z drona - zamek krzyżacki - zamki z drona
Zamek w Golubiu Dobrzyniu - zamek krzyżacki - zamki z drona
???? Subskrybuj Kanał:
Zamek w Golubiu – czteroskrzydłowy konwentualny zamek krzyżacki z przełomu XIII i XIV wieku, wzniesiony na wzgórzu górującym nad miastem, obecnie w granicach miasta Golub-Dobrzyń; zachowany w stylu gotycko-renesansowym.
Legenda o Zamku w Golubiu Dobrzyniu
Według legend w czasie wojen polsko-szwedzkich golubski zamek posiadał tajemne, podziemne przejście pod Drwęcą do zamku w Radzikach Dużych. Gdy Szwedzi zajęli Golub, mieszkańcy miasta uciekli tędy przed najeźdźcami, którym drogę odciął potężny kamień, który wpadł w nurt rzeki i załamał sklepienie tunelu. Głaz do dzisiaj można oglądać w nurcie Drwęcy.
Zamek w Golubiu jest zabytkiem o długiej i bogatej historii, a zarazem żywym obiektem prowadzącym działalność nie tylko turystyczną, ale i kulturalną. Zachęcamy do zwiedzania gotycko-renesansowej rezydencji, zapoznania się z jej historią i odkrywania tajemnic kryjących się w jej murach.
W klimatycznych, odznaczających się niepowtarzalnym charakterem wnętrzach „Kasztelu” mieści się też pierwszorzędna restauracja, gwarantująca wspaniałe doznania kulinarne.
Zamek jako siedziba Anny Wazówny gościł niegdyś najświatlejsze umysły siedemnastowiecznej Rzeczypospolitej, a także samego króla Zygmunta III Wazę oraz jego dwór. Do części gościnnej prowadzą legendarne Końskie Schody, po których z fantazją wjeżdżali konno polscy magnaci pragnąc zaimponować swoim gościom.
???? Zamek w Golubiu Dobrzyniu
???? Polska z drona
???? Zamek Krzyżacki
???? Zamki z drona
???? Golub-Dobrzyń
???? Golub
???? Zamek Golubski
???? Wojna Golubska
???? Legendy Polskie
???? Zamek w Golubiu nocleg
???? Hubertus
???? Polskie zamki
???? Polskie zabytki
???? Średniowieczny zamek
???? Anna Wazówna
???? Zamki królewskie
???? Turniej w Golubiu Dobrzyniu
???? Zamki Krzyżackie w Polsce
???? Ziemia Chełmińska
???? Ziemia Dobrzyńska
???? Krzyżacy w Polsce
???? Rekonstrukcja zamku krzyżackiego
???? Golub Dobrzyń zabytki
Zestaw, którym zrealizowane film:
???? DJI Phantom 2
???? Gimbal Zenmuse H4-3D DJI
???? GoPro 4 black
Zapraszamy do oglądania :)
Zamek w Radzyniu Chełmińskim
Radzyn Chełmiński zamek z drona
Zamek krzyżacki w Ostródzie
Toruń Zamek Dybowski
Dzisiaj pojechałem sobie do Torunia nagrać i pokazać Wam pozostałości po zamku Dybowskim
Podziękowania za pomoc i realizację
Halina A , Dariusz T,Dariusz Z, Było zimno , ale czego sie nie robi dla moich widzów
Zamek Bolków | Forteca z XIII wieku
Pierwsza wzmianka o zamku pojawia się w 1277 roku. Jednak powstanie warowni przypisuje się jego synowi Bolkowi I Surowemu. Postawił on kamienne mury obronne, budynki mieszkalne oraz wieżę. Dalszą rozbudowę zamku kontynuuje Bernard Świdnicki oraz następnie Bolek II Mały. W skutek tych prac twierdza zostaje rozbudowa i staje się ówcześnie najpotężniejszą na Śląsku. Zaczęła też pełnić funkcje skarbca książęcego. Podczas wojny trzydziestoletniej zamek znacznie ucierpiał a 1646 roku zostaje zdobyty przez Szwedów. W 1703 roku warownia zostaje zakupiona przez Cystersów. Po 107 latach własność przechodzi do skarbu państwa pruskiego. Od tego momentu forteca pozostanie opuszczona. W 1885 roku zezwolono na częściową rozbiórkę budowli. Dopiero na początku XX wieku rozpoczęto prace zabezpieczające, przerywane na czas I i II wojny zostały wznowione w 1995 roku i trwają do dziś. Od 1994 roku na zamku działać zaczęło Bractwo Rycerskie Zamku Bolków. Obecnie znajduje się tu Muzeum Zamek Bolków.
Facebook:
Kontakt:
czaswolnywterenie@gmail.com
-Podoba Ci się, to co robię? Zostaw łapkę lub komentarz
-SUBSKRYBUJ a będziesz na bieżąco z filmami
Radzyń Chełmiński
Radzyń Chełmiński
HD Video - Marek & Ewa Wojciechowscy
Music - Witold Misztal (RAD) from the site: