Zamek w Rzeszowie z lotu ptaka
Zamek w Rzeszowie z lotu ptaka
Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel Rzeszowa, Mikołaj Spytek Ligęza.
Liczne najazdy oraz łatwość, z jaką oblegano, a następnie zdobywano zamek sprawiły, że po 1620 roku Mikołaj Ligęza podjął decyzję o jego gruntownej przebudowie. Rezydencja przyjęła, nowoczesną jak na tamte czasy. Po śmierci Ligęzy w 1637 roku właścicielką całego majątku, w tym zamku w Rzeszowie, została jego młodsza córka Konstancja oraz jej mąż – marszałek wielki koronny i hetman polny koronny Jerzy Sebastian Lubomirski.
W kręgu zainteresowań Jerzego Lubomirskiego znajdowała się przede wszystkim rezydencja w Łańcucie, w związku z czym do renowacji rzeszowskiego zamku nie przykładano zbyt dużej wagi. Za czasów Lubomirskiego Rzeszów był też kilkakrotnie zdobywany przez wrogie wojska, w tym szwedzkie i kozackie, które za cel swoich ataków obierały również zamek.
Sytuacja zmieniła się po śmierci Jerzego Lubomirskiego, gdy właścicielem majątku został jego syn, Hieronim Augustyn Lubomirski. Uznał on Rzeszów za swą główną siedzibę i około 1682 roku rozpoczął rozbudowę zamku, którą powierzył architektowi Tylmanowi z Gameren.
W 1695 roku budowla posiadała cztery dwupiętrowe skrzydła i wieżę bramną, które otoczono bastionami i fosą. Niestety, jeszcze w tym samym wieku w Rzeszowie wybuchł pożar, który uszkodził także zamek. Kolejne zniszczenia przyniosły wybuch wielkiej wojny północnej oraz najazdy wojsk szwedzkich, polskich, saskich i rosyjskich.
Po śmierci Hieronima Lubomirskiego w 1706 roku, zamek jako swą główną siedzibę zaczął traktować jego najstarszy syn, Jerzy Ignacy Lubomirski. Powierzył on renowację i unowocześnienie zamku architektowi i inżynierowi wojskowemu Karolowi Henrykowi Wiedemannowi. Jednak już w 1735 roku, w wyniku oblężeń, zajęcia przez wojska i wielkiego pożaru, rezydencja znów wymagała odbudowy.
W kolejnych latach Rzeszów stał się miejscem działań wojennych. Mimo tego rodzina Lubomirskich zachowała rezydencję. W 1820 roku Jerzy Roman Lubomirski oficjalnie sprzedał zamek Austriakom, choć już osiem lat wcześniej został on przez nich przeznaczony na siedzibę sądów oraz więzienie. Decyzję o remoncie podjęto dopiero w 1842 roku po pożarze miasta, który uszkodził też niegdysiejszą rezydencję.
Mimo podjętych działań, kompleks powoli niszczał, w związku z czym pod koniec XIX wieku rozpoczęto starania o uzyskanie funduszy na jego renowację. Polski architekt i konserwator zabytków Zygmunt Hendel wykonał inwentaryzację obiektu i przygotował wstępny plan jego przebudowy, którą rozpoczęto w 1902 roku. Okazało się jednak, że zamkowe mury są w gorszym stanie niż wcześniej sądzono. Ostatecznie postanowiono wyburzyć konstrukcję i wznieść zamek od nowa, nawiązując do jego XVIII-wiecznej formy, znanej z planów Henryka Wiedemanna. Z dawnej rezydencji obronnej pozostała jedynie część murów bastionów i dolne kondygnacje wieży bramnej. Prace ukończono w 1906 roku.
W dwudziestoleciu międzywojennym zamek w dalszym ciągu pełnił funkcję sądu oraz więzienia. Podczas II wojny światowej i okupacji niemieckiej stał się on miejscem kaźni dla tysięcy Polaków, zaś w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, a zwłaszcza w okresie stalinizmu, dochodziło w nim również do tortur i egzekucji członków ruchu oporu oraz działaczy antykomunistycznych.
W 1981 roku zlikwidowano funkcjonujące w zamku więzienie, a budynek przekazano Ministerstwu Sprawiedliwości. W ostatnich kilkunastu latach minionego stulecia gmach i jego wnętrza gruntownie odrestaurowano, na frontonie wieży umieszczono tablicę poświęconą osobom więzionym tu w czasach okupacji hitlerowskiej, natomiast przed budynkiem postawiono krzyż upamiętniający ofiary komunizmu. Obecnie na terenie zamku odbywają się wystawy i koncerty, a na dziedzińcu organizowane są przedstawienia plenerowe.
Więcej naszych filmów znajdziecie na:
Bądź na bieżąco i polub nas:
Jesteśmy również na Instagramie @polskazdrona.pl
Rzeszów co warto zobaczyć - atrakcje turystyczne Rzeszowa
Podobał się film? Udostępnij znajomym, niech info o super mieście idzie w świat - dzięki :)
Rzeszów co warto zobaczyć - atrakcje turystyczne Rzeszowa
W filmie opowiadam i pokazuję najlepsze atrakcje w Rzeszowie, które warto zobaczyć, m.in.:
Hala Podpromie
Park Kultury i Wypoczynku
Pomnik Stanisława Nitki
Zamek w Rzeszowie
Letni Pałac Lubomirskich
Ratusz Miejski
Studnia Miejska
Podziemna Trasa Turystyczna
Ulica 3-go Maja
Dawny Konwent Pijarów
Kościół Farny pw. św. Stanisława i Wojciecha
Zespół Klasztorny Bernardynów
Teatr im. Wandy Siemaszkowej
Galeria prac profesora Józefa Szajny
#rzeszów #podkarpacie #polska
Odbierz 100zł na nocleg:
Subskrybuj kanał:
Facebook:
Instagram:
Do poczytania na blogu:
Muzyka:
Twin Musicom: Not Without the Rest – na licencji Creative Commons Attribution
(
Wykonawca:
Rock Angel by Joakim Karud
Creative Commons — Attribution-ShareAlike 3.0 Unported— CC BY-SA 3.0
Music promoted by Audio Library
Song: Blue Wednesday - '90s Kid (Vlog No Copyright Music)
Music provided by Vlog No Copyright Music
Video Link:
Zamek Lubomirskich Rzeszów - ujęcia z lotu ptaka
Husaria pod Zamkiem Lubomirskich w Rzeszowie
330. Rocznica Odsieczy Wiedeńskiej w Fosie pod Zamkiem Lubomirskich.
Dron Rzeszów: Muzeum - Zamek w Łańcucie
Zamek w Łańcucie, inaczej Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie – dawna rezydencja magnacka znajdująca się w Łańcucie, w województwie podkarpackim.
żróło: Wikipedia
21-09-2013 - RZESZÓW - FOSA ZAMKU LUBOMIRSKICH - INSCENIZACJA HISTORYCZNA - BIWAK WOJSK KRÓLA JANA I
21-09-2013 - RZESZÓW - FOSA ZAMKU LUBOMIRSKICH - INSCENIZACJA HISTORYCZNA - BIWAK WOJSK KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO POWRACAJĄCEGO Z WIEDNIA Z OKAZJI 330-LECIA VICTORII WIEDEŃSKIEJ 1683-2013
Nowy Wiśnicz - Zamek Kmitów i Lubomirskich
Produkcja filmowa z powietrza ukazująca Zamek Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu.
Zapraszamy do współpracy
Muzeum-Zamek w Łańcucie jednym z najpiękniejszych w Polsce
Muzeum - Zamek w Łańcucie wśród laureatów konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej. Znalazł się wśród 5 najpiękniejszych pałaców i zamków w naszym kraju.
Letni Pałac Lubomirskich w Rzeszowie - Wizualizacja 3D
Letni Pałac Lubomirskich w Rzeszowie - Wizualizacja 3D przy użyciu programu Blender 2.49a.
Praca magisterska - Rzeszów 2010.
Uniwersytet Rzeszowski
Wydział Matematyczno-Przyrodniczy
INSTYTUT TECHNIKI
Lato w regionach w łańcuckim zamku
16 lipca 2016 program Lato w regionach gości w łańcuckim zamku, jednej z najpiękniejszych w Europie magnackiej rezydencji i muzeum wnętrz. Z kamerami TVP3 Rzeszów odwiedzimy przede wszystkim pomieszczenia jeszcze nieznane turystom, odnowione dzięki wielkim pracom konserwatorskim i współfinansowanym przez Fundusz Norweski. Zobaczymy między innymi jeden z unikatowych eksponatów o niezwykłej historii, chińską makatę z końca XVII wieku, która doczekała się gruntownej renowacji, a którą teraz zastąpiła replika wykonana w technice druku 3D.
Podziemna Trasa Turystyczna Rzeszow - Polska jakiej nie znacie
Dziewiąty odcinek serialu podróżniczego Piękny Wschód - Polska jakiej nie znacie.
Pałac książąt Lubomirskich
Film „Pałac książąt Lubomirskich” jest pierwszym z cyklu „Głogowska ścieżka historyczna”. Cykl będzie przybliżać różne ciekawe miejsca w naszej gminie. Pierwszy odcinek bierze na warsztat najstarszy murowany budynek na terenie gminy Głogów Małopolski, którym jest dawny pałac Lubomirskich. Został on zbudowany w latach 1725-1727 jako siedziba głogowskiej gałęzi tego książęcego rodu. Jako rezydencja służył do końca XVIII w. Później, po wymarciu głogowskich książąt, pałac został oddany w użytkowanie armii austriackiej. Stacjonował w nim szwadron jazdy c. k. wojska. Zmienne koleje losu sprawiły, że na początku XX w. ulokowano w nim zakłady włókiennicze, zmieniając charakter z rezydencjonalnego na przemysłowy. Taką funkcję pełni on do dzisiaj, ale warto pamiętać o bogatej przeszłości tego obiektu. Film prezentuje ją w ciekawy sposób.
Kraków - Pałac Lubomirskich
Cracow, the Magical City audio-guide is a modern and comfortable way of sightseeing for people who value freedom and independence. Colourful descriptions of monuments in the form of recordings replete with anecdotes and legends will take you on a fascinating journey through the old city.
When sightseeing with the audio-guide, you can plan your own trip through the city, starting and finishing at a location which is most convenient for you. You decide what is interesting and when you want to take a break for a cup of coffee or a meal.
Furthermore, a clear and functional map will present you with the monuments that are worth seeing.
See Cracow in an easy and pleasant manner.
Lato w regionach - Zamek w Łańcucie
Na antenie TVP 3 pokazujemy turystom z całej Polski Muzeum-Zamek w Łańcucie. Jedno z najpiękniejszych muzeów wnętrz w Europie warte jest odwiedzenia zwłaszcza teraz, gdy zakończył się największy po II wojnie światowej remont.
Rzeszów Capital Towers widok z 17 piętra 2016 12 03 115100
Opis
Rzeszów z lotu ptaka - Dron.Rzeszow.pl
Przedstawiamy film promujący firmę Dron.Rzeszow.pl, ukazuje wybrane miejsca i obiekty w Rzeszowie.
Usługi dronem w Rzeszowie: filmowanie i fotografowanie z drona. Filmy reklamowe i korporacyjne.
Zarzecze, pałac Dzieduszyckich / Dzieduszycki castle (Poland)
Zarzecze
pałac Dzieduszyckich / Dzieduszycki castle
23 August, 2012
Największy w powojennej historii muzeum remont za 18 milionów
W Zamku w Łańcucie kończy się największy w powojennej historii muzeum remont. Za 18 milionów złotych odnowiono rekordową liczbę pomieszczeń, a turyści będą mogli zwiedzać niedostępne dotychczas drugie piętro pałacu. Było wykorzystywane przez Potockich w latach 20 i 30 XX wieku.