Ducal castle | Zamek Książęcy Oleśnica Poland 4K | 2019
Hi guys, There is a few shots from Ducal castle in Olesnica (Poland).
Late autumn, but we get some sun.
Thank you for any feedback.
[PL] Cześć. Kilka ujęć z Zamku książąt oleśnickich. Późna jesień, ale udało nam się złapać trochę słońca.
Dzięki za każdą informację zwrotną.
Music License
LICENSE CERTIFICATE: Envato Elements Item
=================================================
This license certificate documents a license to use the item listed below
on a non-exclusive, commercial, worldwide and revokable basis, for
one Single Use for this Registered Project.
Item Title: Cinematic Adventure Epic
Item URL:
Item ID: ZMUC2DX
Author Username: MusicalSmile
Licensee: Aneta Duk
Registered Project Name: Aneta Duk Art Videos
License Date: November 16th, 2019
Item License Code: 3JYP6TR9KW
The license you hold for this item is only valid if you complete your End
Product while your subscription is active. Then the license continues
for the life of the End Product (even if your subscription ends).
For any queries related to this document or license please contact
Envato Support via
Envato Elements Pty Ltd (ABN 87 613 824 258)
PO Box 16122, Collins St West, VIC 8007, Australia
==== THIS IS NOT A TAX RECEIPT OR INVOICE ====
#Tajemnice zamku w #Oleśnicy. Przetrwał wojnę, rozgrabiony po wojnie #zamek #oleśnica #olesnica
#ZAMEK W #OLEŚNICY #WANNA e szafir
#Tajemnice zamku w #Oleśnicy. Przetrwał wojnę, rozgrabiony po wojnie #zamek #oleśnica #olesnica
Otwarta niedawno dla zwiedzających, #sala #Zofii, jest jedną z wizytówek Zamku w Oleśnicy. Konserwatorzy odrestaurowali właśnie zdobiące sufit, piękne płaskorzeźby mitologicznych postaci. To obok inkrustowanych zdobień wykuszu jednej z komnat, czy zabytkowej boazerii w sali rycerskiej, właściwie jedyne oryginalne elementy, które zdobyły niegdyś perłę Oleśnicy. Zobacz nasz film.
FILM
Zamek w Oleśnicy jest pełen paradoksów. Choć znajduje się nieopodal Wrocławia wielu mieszkańców stolicy Dolnego Śląska nie słyszało nawet o jego istnieniu. Mimo, że II wojnę światową przetrwał bez większych zniszczeń, w jego wnętrzach na próżno szukać pierwotnego blasku, a tym bardziej zabytkowego wyposażenia. Choć w jego murach kryje się wiele tajemnic, mało kto się nimi interesuje. A przecież na rozwiązanie czeka wiele intrygujących zagadek.
Początki zamku w Oleśnicy sięgają XIII wieku, kiedy to na terenie ówczesnego grodu wybudowanego przez Piastów Oleśnickich rozpoczęto budowę warowni.
Inicjatorem przedsięwzięcia był prawdopodobnie Konrad I Oleśnicki. Dzisiaj najstarszą częścią zamku jest wieża. Pozostałe części zawdzięczamy kolejnym właścicielom zamku, a w szczególności czeskiej dynastii Podiebradów. Po wygaśnięciu linii Podiebradów ziemie oleśnickie jak i zamek stały się własnością Wirtembergów, Welfów i wreszcie Hohenzollernów. To właśnie za ich panowania zamek stał się letnią rezydencją. W czasie II wojny światowej w zamku pracowali konstruktorzy niemieckiej Luftwaffe, których przeniesiono tam spod oleśnickiego lotniska. Pod koniec 1944 i na początku 1945 roku z zamku wywieziono najcenniejsze wyposażenie. Zaraz potem zamek zajęła Armia Czerwona.To czego nie wywieźli Sowieci zniszczyli i zdewastowali pierwsi powojenni mieszkańcy Oleśnicy.
Trudno ich jednak winić. W powojennym czasie, gdy brakowało jedzenia i opału mało kto dbał o poniemieckie dziedzictwo Śląska.
Oleśnica - Zamek Książęcy w Oleśnicy
Zamek w Oleśnicy z lotu ptaka
Zamek w Oleśnicy z lotu ptaka
Zamek w Oleśnicy, znajdujący się niespełna 30 kilometrów od Wrocławia, jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta, jak również jednym z najbardziej okazałych na Dolnym Śląsku. Rezydencja, która przez kilka stuleci była siedzibą książąt oleśnickich, została wzniesiona w miejscu dawnej gotyckiej warowni z XIII wieku.
Gród obronny Piastów Oleśnickich istniał prawdopodobnie już przed 1238 rokiem, natomiast pierwsza wzmianka historyczna na temat zamku pochodzi z 1292 roku. Prowadzone na przestrzeni dziejów rozbudowy i modernizacje uczyniły z niego imponującą renesansową posiadłość o nowoczesnej, jak na tamte czasy, fortyfikacji.
Po 1495 roku zamek stał się własnością dynastii Podiebradów. Potomkowie czeskiego króla Jerzego z Podiebradów są autorami wielkiej przebudowy rezydencji, a za ich panowania posiadłość przeżywała swoisty okres świetności. W połowie XVII wieku, po wygaśnięciu linii Podiebradów, księstwo oleśnickie przejęli Wirtembergowie, którzy byli właścicielami zamku do 1792 roku, zaś po nich - Welfowie.
W 1884 roku posiadłość stała się tronowym lennem monarchii pruskiej, a także rezydencją każdorazowego następcy tronu pruskiego, natomiast w 1926 roku, po wielu pertraktacjach, znalazła się w rękach rodziny von Hohenzollern. Przeprowadzili oni gruntowną renowację zamku i uczynili z niego swą letnią rezydencję.
Po drugiej wojnie światowej w ocalałych budynkach mieścił się oddział radzieckiego Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Następnie, w ogołoconej z mebli oraz zbiorów bibliotecznych i archiwalnych posiadłości miały swoje siedziby między innymi Komenda Hufca ZHP i Technikum Budowlano-Drogowe. W 1993 roku zamek został przekazany Komendzie Głównej OHP, która stworzyła w nim Centrum Kształcenia i Wychowania, użytkujące historyczną rezydencję do dzisiaj.
Więcej naszych filmów znajdziecie na:
Bądź na bieżąco i polub nas:
Jesteśmy również na Instagramie @polskazdrona.pl
Noc na zamku - Zamek Książęcy w Oleśnicy
Uważamy, że Zamek Książęcy należy również do miasta i warto ten obiekt pokazać oleśniczanom. Myślę że to się Państwu należy - tak mówi dyrektor Centrum Wychowania i Edukacji, Pani Jowita Tomaszewska. O projektach współpracy z miastem, nowych koncepcjach zagospodarowania Zamku Książęcego dowiecie się Państwo z wywiadu przeprowadzonego podczas sobotniej imprezy Noc na Zamku.
Oleśnica
Oleśnica
HD Video Marek & Ewa Wojciechowscy
Music - Władysław Biaduń - web sites:
--------------------------------
8.12.2018 Oleśnica widziana z wieży Zamku Książąt Oleśnickich
Zamek i młyn w Oleśnicy
Inspekcja zamku i młynu w Oleśnicy
FPV Olesnica Castle (Poland) | ShadowFPV
Test flight in Olesnica (Poland) on Reverb frame.
Lipo 3s is to small...
Can't wait for more packets :)
Music:
18.09.2016 Oleśnica - inscenizacja historyczna w zamku
Zamek królewski w Głogówku
Oblot zamku, w którym przebywał czasowo Król Jan Kazimierz.
Oleśnica moje miasto
Zdjęcia z Oleśnicy
Oleśnica z drona 4k
Oleśnica z innej perspektywy, Mavic AIR,
Zapraszamy do Oleśnicy
Zbliżającym się od strony Wrocławia podróżnym ukazuje się powoli widok unikalnej panoramy. Strzeliste wieże zamku, kościołów i ratusza określają niepowtarzalny charakter Oleśnicy, której początki sięgają prawdopodobnie XII wieku.
Oleśnica jest pięknym i historycznym miastem o książęcej przeszłości, położonym w województwie dolnośląskim ok. 30 km na północny wschód od Wrocławia. Jest stolicą powiatu, zajmuje niecałe 21 km kw., zamieszkuje ją ok. 37.000 osób. Dynamiczny rozwój spowodował, że dzisiaj Oleśnica jest nowoczesnym, europejskim ośrodkiem z wszystkimi udogodnieniami dla inwestorów oraz ludzi, którzy chcieliby w nim zamieszkać.
Jednym z niepodważalnych atutów jest doskonałe położenie Oleśnicy. Przebiega przez nią trasa S8, łącząca m.in. Wrocław z Warszawą. Trasą tą w ciągu ok. 20 minut można bezpiecznie dotrzeć do międzynarodowego portu lotniczego we Wrocławiu.
Warto zobaczyć zamek oleśnicki – jeden z największych i najlepiej zachowanych zamków na Dolnym Śląsku, bazylikę pw. Św. Jana Ewangelisty - kryjącą w sobie skarby w postaci niepowtarzalnej ambony z początku XVII w. czy unikatowej biblioteki łańcuchowej, Rynek i starówkę z historyczną zabudową.
W mieście organizowane są imprezy o znaczeniu międzynarodowym i ogólnokrajowym, w tym Oleśnicki Festiwal Cyrkowo-Artystyczny (OFCA), Dni Europy, Oleśnicki Festiwal Jazzowy, Oleśnica Rock Festival czy hiphopowa Agrafka.
Oleśnica to nie tylko znakomite pamiątki historii i bogactwo przedsięwzięć kulturalnych, ale również bardzo rozbudowana oferta rekreacyjna i wypoczynkowa. Parki, kilometry ścieżek biegowych, rowerowych i rolkarskich, stawy z ofertą wynajmu łódek czy kajaków, a przede wszystkim Oleśnicki Kompleks Rekreacyjny ATOL są magnesem dla turystów i mieszkańców okolicznych miejscowości. W Atolu można skorzystać z krytej i plenerowej pływalni, grot solnych, saunariów, kortów do tenisa i squasha, ścianek wspinaczkowych czy stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego z pełnym wyposażeniem, jak również z hali sportowej, sal konferencyjnych i zaplecza odnowy biologicznej.
W Oleśnicy można znaleźć chwilę wytchnienia od codziennego zgiełku, skorzystać z szerokiej oferty wypoczynkowej, sportowej i kulturalnej, a jednocześnie zrealizować swoje życiowe plany.
Zapraszamy!
Urząd Miasta Oleśnicy
Rynek – Ratusz
56-400 Oleśnica
Tel. 71 798 21 00
olesnica.pl
facebook.com/olesnica
muzyka do spotu: NOTOPOP
realizacja:
Zamek Książąt Oleśnickich - O zamku na dwa głosy
Niektóre wydarzenia niekiedy ku naszemu zaskoczeniu stają się doskonałą okazją do tego, aby nie tylko ciszyć oko oczywistym pięknem współczesnych przedsięwzięć, ale także aby spojrzeć na obecne w naszym mieście obiekty z nieco innej perspektywy.
Jednym z nich jest Zamek Książąt Oleśnickich. Choć jego majestatyczna, górująca nad miastem wieża, przypomina nam codziennie o jego obecności, to trudno niekiedy oprzeć się wrażeniu, że jest jakiś obcy, smutny i opuszczony.
Właśnie w miniony weekend wszystko wyglądało zupełnie inaczej. Wystawa autorstwa pana Marka Nienałtowskiego opowiadała o czasach, kiedy naszym miastem władali Podiebradowie, którzy swoją obecność zaznaczyli na wiele sposobów -- zostawiając po sobie między innymi właśnie zamek.
Można jednak na nasz piękny zamek spojrzeć z jeszcze jednej, wymagającej wyobraźni i zdolności manualnych strony.
Zamek Bolków | Forteca z XIII wieku
Pierwsza wzmianka o zamku pojawia się w 1277 roku. Jednak powstanie warowni przypisuje się jego synowi Bolkowi I Surowemu. Postawił on kamienne mury obronne, budynki mieszkalne oraz wieżę. Dalszą rozbudowę zamku kontynuuje Bernard Świdnicki oraz następnie Bolek II Mały. W skutek tych prac twierdza zostaje rozbudowa i staje się ówcześnie najpotężniejszą na Śląsku. Zaczęła też pełnić funkcje skarbca książęcego. Podczas wojny trzydziestoletniej zamek znacznie ucierpiał a 1646 roku zostaje zdobyty przez Szwedów. W 1703 roku warownia zostaje zakupiona przez Cystersów. Po 107 latach własność przechodzi do skarbu państwa pruskiego. Od tego momentu forteca pozostanie opuszczona. W 1885 roku zezwolono na częściową rozbiórkę budowli. Dopiero na początku XX wieku rozpoczęto prace zabezpieczające, przerywane na czas I i II wojny zostały wznowione w 1995 roku i trwają do dziś. Od 1994 roku na zamku działać zaczęło Bractwo Rycerskie Zamku Bolków. Obecnie znajduje się tu Muzeum Zamek Bolków.
Facebook:
Kontakt:
czaswolnywterenie@gmail.com
-Podoba Ci się, to co robię? Zostaw łapkę lub komentarz
-SUBSKRYBUJ a będziesz na bieżąco z filmami
29.06.2013 Noc na zamku w Oleśnicy
Cannibal Ants Run Out of Nuclear Bunker in Poland
A colony of cannibal ants was released from the Polish nuclear bunker. Such frightening headlines were made by local media, although in reality the situation is somewhat different.
It all started when, several years ago, researchers discovered a colony of ants in an abandoned Soviet nuclear bunker. Insects caught in it could not get to the surface and through the ventilation hole fell down. Given that they did not have food and access to light, their numbers still grew, eventually exceeding a million.
It turned out that the ants were able to survive by eating their dead relatives. When scientists opened the passage to the surface, then all the insects ran away and became the most common, switching to a natural nutrition system.
thanks for watching
Don't forgot to subscribe
#Science #Nuclear
Królewskie sarkofagi wracają na Wawel | 12 grudnia 2017
12 grudnia 2017 roku do krypty w katedrze wawelskiej powróciło po konserwacji pięć sarkofagów: króla Stanisława Leszczyńskiego (zm. 1766), królowej Barbary Zapolyi (pierwszej żony Zygmunta Starego, zm. 1515), królowej Anny Austriaczki (pierwszej żony Zygmunta III, zm. 1598) oraz dzieci króla Zygmunta III: Anny Marii (zm. 1600) i Aleksandra Karola (zm. 1634).
Konserwację przeprowadzono na zlecenie Parafii Archikatedralnej na Wawelu dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Prace przy sarkofagach cynowych wykonała firma A.T. Pracownia Konserwacji Zabytków z Tychów, a konserwację urny z prochami króla Stanisława Leszczyńskiego przeprowadził dr Ignacy Jakubczyk.
W filmie na części ujęć widać również sarkofagi króla Zygmunta Augusta i królowej Anny Jagiellonki, które zostały odnowione w 2016 roku.
Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa finansuje odnowę znajdujących się w podziemiach katedry wawelskiej sarkofagów polskich władców, członków dynastii panujących, bohaterów i wieszczów narodowych, która zakończy się w 2019 roku.
Dysponentem Funduszu jest Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Szerzej o odnowie sarkofagów: