Zamek krzyżacki w Golubiu Dobrzyniu. Golub-Dobrzyń Teutonic Castle
Golub-Dobrzyń Castle - a four-wing conventional Teutonic castle built on the turning point of the thirteenth and fourteenth century, built on a hill - as a look-out point over the whole town of Golub-Dobrzyń; kept in a Gothic-Renaissance architectural style. The castle is located in Golub-Dobrzyń (43 km north-east of Toruń, Kuyavian-Pomeranian Voivodeship; in Poland).
The stronghold's construction began on the turning point of the thirteenth and fourteenth century. In the fourteenth century, King Władysław I Łokietek of Poland tried to gain the stronghold into his realm. In 1408, the castle was a guest to the Grand Master Ulrich von Jungingen.In 1422, the castle was destroyed by an army of the Kingdom of Poland. During the years of 1611-1625, the castle was of the ownership of Anna Wazówna (a Polish and Swedish princess), it was the castle's truest time of magnificence. During the time of the Swedish Deluge, the castle was damaged and began to go into decline. In the years of 1941-1944, the courtyards were used as a training base for the Hitlerjugend. After the Second World War the castle undergone restoration works - which were conducted in between 1947-1953 . All ruins were rebuilt between 1959–1966 and further historical adaptations of the castle were completed in 2006. Today, the castle is used as a region museum, housing a vast collection of militaristic exhibits.
Muzyka:
1. Twin Musicom: Journey in the New World – na licencji Creative Commons Attribution (
Źródło:
Wykonawca:
2. Audionautix: The Mighty Kingdom – na licencji Creative Commons Attribution (
Wykonawca:
3. Kevin MacLeod: Folk Round – na licencji Creative Commons Attribution (
Źródło:
Wykonawca:
4. Audionautix: Renaissance – na licencji Creative Commons Attribution (
Wykonawca:
Zamek w Golubiu-Dobrzyniu z lotu ptaka
Zamek w Golubiu Dobrzyniu - polska z drona - zamek krzyżacki - zamki z drona
Zamek w Golubiu Dobrzyniu - zamek krzyżacki - zamki z drona
???? Subskrybuj Kanał:
Zamek w Golubiu – czteroskrzydłowy konwentualny zamek krzyżacki z przełomu XIII i XIV wieku, wzniesiony na wzgórzu górującym nad miastem, obecnie w granicach miasta Golub-Dobrzyń; zachowany w stylu gotycko-renesansowym.
Legenda o Zamku w Golubiu Dobrzyniu
Według legend w czasie wojen polsko-szwedzkich golubski zamek posiadał tajemne, podziemne przejście pod Drwęcą do zamku w Radzikach Dużych. Gdy Szwedzi zajęli Golub, mieszkańcy miasta uciekli tędy przed najeźdźcami, którym drogę odciął potężny kamień, który wpadł w nurt rzeki i załamał sklepienie tunelu. Głaz do dzisiaj można oglądać w nurcie Drwęcy.
Zamek w Golubiu jest zabytkiem o długiej i bogatej historii, a zarazem żywym obiektem prowadzącym działalność nie tylko turystyczną, ale i kulturalną. Zachęcamy do zwiedzania gotycko-renesansowej rezydencji, zapoznania się z jej historią i odkrywania tajemnic kryjących się w jej murach.
W klimatycznych, odznaczających się niepowtarzalnym charakterem wnętrzach „Kasztelu” mieści się też pierwszorzędna restauracja, gwarantująca wspaniałe doznania kulinarne.
Zamek jako siedziba Anny Wazówny gościł niegdyś najświatlejsze umysły siedemnastowiecznej Rzeczypospolitej, a także samego króla Zygmunta III Wazę oraz jego dwór. Do części gościnnej prowadzą legendarne Końskie Schody, po których z fantazją wjeżdżali konno polscy magnaci pragnąc zaimponować swoim gościom.
???? Zamek w Golubiu Dobrzyniu
???? Polska z drona
???? Zamek Krzyżacki
???? Zamki z drona
???? Golub-Dobrzyń
???? Golub
???? Zamek Golubski
???? Wojna Golubska
???? Legendy Polskie
???? Zamek w Golubiu nocleg
???? Hubertus
???? Polskie zamki
???? Polskie zabytki
???? Średniowieczny zamek
???? Anna Wazówna
???? Zamki królewskie
???? Turniej w Golubiu Dobrzyniu
???? Zamki Krzyżackie w Polsce
???? Ziemia Chełmińska
???? Ziemia Dobrzyńska
???? Krzyżacy w Polsce
???? Rekonstrukcja zamku krzyżackiego
???? Golub Dobrzyń zabytki
Zestaw, którym zrealizowane film:
???? DJI Phantom 2
???? Gimbal Zenmuse H4-3D DJI
???? GoPro 4 black
Zapraszamy do oglądania :)
Sylwester na Zamku Golubskim 2017/18
Noworoczna zabawa na Zamku Golubskim widziana tak trochę z perspektywy kuchni...
Zamek w Golubiu Dobrzyniu | Kujawsko-Pomorskie
Znajdujące się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego budowle obronne, takie jak zamki czy dwory należą do najciekawszych w Polsce.
Niezwykłą potęgą charakteryzują się tu zamki krzyżackie leżące na terenie ziemi chełmińskiej oraz książęce, rycerskie i biskupie leżące w granicach obszarów przynależnych Królestwu Polskiemu.
Te, które się zachowały, do dziś wyróżniają się w panoramach miast, przypominając o dawnej, bardzo bogatej przeszłości regionu. Wraz z budową zamku następował wyraźny postęp cywilizacyjny miejscowości.
Zwiedzanie zamków niesie ze sobą mnóstwo emocji i niecodziennych przeżyć. Dziś niemal każda z tych budowli posiada swoje legendy o ukrytych skarbach, duchach lub o tajemnych przejściach.
W krótkim filmie, Maciej Orłoś, odwiedza krzyżacki zamek w Golubiu Dobrzyniu.
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ:
ODWIEDŹ NASZĄ OFICJALNĄ STRONĘ:
ORAZ PROFIL FB:
Golub Dobrzyń - Miasto nad Drwęcą - Polska z drona - polskie miasto z lotu ptaka
Golub Dobrzyń - Miasto nad Drwęcą - Polska z drona
???? Subskrybuj Kanał:
Gloub Dobrzyń - Miasto nad Drwęcą - Polska z drona - polskie miasto z lotu ptaka
Film przedstawia miasto Golub Dobrzyń ujęcia z drona. Golub Dobrzyń to powiatowe w Polsce.
Golub-Dobrzyń powstał formalnie 15 maja 1951 (de facto już w 1941 roku) przez połączenie miast Golubia i Dobrzynia nad Drwęcą, leżących na przeciwległych brzegach Drwęcy.
Prawobrzeżny Golub był miastem już w XIV w., chociaż dokładna data ustanowienia jego praw miejskich nie jest znana. Pierwszy dokument lokacyjny zaginął już w średniowieczu. Wznowił go wielki mistrz zakonu krzyżackiego Michał Küchmeister w roku 1421. Jest prawie sześć razy mniejszy od Dobrzynia; w 2011 roku liczył 1887 mieszkańców.
Lewobrzeżny Dobrzyń nad Drwęcą posiadał prawa miejskie w latach 1789-1870 i ponownie od 1919. Według danych z 2011 Dobrzyń miał 10 722 mieszkańców.
???? Golub Dobrzyń
???? Miasto nad Drwęcą
???? Dwęca
???? Polska z drona
???? Polskie miasto z lotu ptaka
???? ujęcia z drona
???? Golub Dobrzyń Zamek
???? Zamek Golubski
???? Polskie zamki
???? RYnek
???? Golub Dobrzyń Legenda
???? Kościół Św. Katarzyny w Golubiu
???? Zbór Ewangelicki
???? Mury obronne
???? Domek z Pod Cieniami
???? Burmistrz Mariusz Piątkowski
???? Stare Miasto Kamienica
???? Ziemia Dobrzyńska
???? Ziemia Chełmińska
???? Gotycki Zamek Krzyżacki
???? Dom podcieniowy
Zestaw, którym zrealizowane film:
???? DJI Phantom 2
???? Gimbal Zenmuse H4-3D DJI
???? GoPro 4 black
Zapraszamy do oglądania :)
450. rocznica urodzin Anny Wazówny - Golub-Dobrzyń
W 2018 roku przypada 450. rocznica urodzin, związanej z naszym regionem, Anny Wazówny. Siostra króla Zygmunta III Wazy była starostą brodnickim i golubskim. Zamek w Golubiu przebudowała z ponurej krzyżackiej warowni na renesansową siedzibę, otoczoną ogrodami, w których uprawiała rzadkie rośliny. Jej mauzoleum znajduje się toruńskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Po raz pierwszy przybyła do Rzeczypospolitej Obojga Narodów w 1587 roku, gdy w wyniku wolnej elekcji, szlachta ofiarowała Zygmuntowi tron. Po dwóch latach wróciła do Szwecji. Ponownie przybyła do Polski w 1592 roku, by wreszcie po kilku latach osiąść tu na stałe.
Nigdy nie wyszła za mąż. Brat zadbał jednak o jej uposażenie nadając jej starostwa brodnickie (1604 r.) i golubskie (1611 r.). W ten sposób, przez ostatnie 21 lat życia, królewna była związana z naszym regionem.
Więcej informacji o Annie Wazównie na naszej stronie:
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ:
ODWIEDŹ NASZĄ OFICJALNĄ STRONĘ:
ORAZ PROFIL FB:
Sylwia & Paweł - Zamek Golubski (SDE video)
Sylwia & Pawel - SDE video - wedding highlights
Destination wedding in Poland
Wedding planner - Wedding Alchemy by Valentina (bemyvalentine.pl)
Video: Oleg Dekh
Flowers: Projekt Kwiaty (projektkwiaty.pl)
Makeup: Sylwia Rakowska make up artist
Hair: Anna Rosolsky
Stationery: Papiery Wartościowe
Photography: Agnieszka Potocka / Fotografia
Venue: Zamek Golubski
Marquee: RAJT (hale namiotowe, namioty)
Golub-Dobrzyń - Zamek i Starówka
Golub-Dobrzyń - urocze miasto położone w pradolinie rzeki Drwęcy, na granicy dawnej ziemi dobrzyńskiej i chełmińskiej.
Kiedy dojeżdżamy do miasta, pierwszą widoczną już z daleka atrakcją turystyczną jest zamek golubski, wybudowany przez Krzyżaków w latach 1296-1306. Pełnił on wówczas funkcję obronną.
W późniejszym okresie na zamku przebywała siostra Zygmunta III Wazy, królewna Anna Wazówna.
Poza zamkiem warto zobaczyć Starówkę golubską, w tym kościół p.w. św. Katarzyny wraz z dzwonnicą (na którą można wejść), zbór ewangelicki, domek z Pod Cieniami, kamienicę przy ulicy Rynek 35 oraz mury obronne z pierwszej połowy XIV w., widoczne z trasy krajowej nr 534.
Po drugiej stronie Drwęcy warto odwiedzić kościół p.w. św. Katarzyny w Dobrzyniu.
Golub-Dobrzyń ma swój niepowtarzalny klimat. Zamek jak i Starówka golubska są idealnymi miejscami, by nie tylko na dłużej, ale również przejazdem zatrzymać się tutaj, by odpocząć i zregenerować siły.
Zamek w Golubiu Dobrzyniu
GOLUB - DOBRZYŃ CZYLI ZAMEK, WAZÓWNA I KWIATKOWSKI
Zamek w Golubiu nad Drwęcą wznieśli Krzyżacy ale XVII-wieczna przebudowa zupełnie zmieniła jego średniowieczne rysy. Najwyższą kondygnację zwieńczono attyką i narożnymi wieżyczkami, całość ozdobiono dekoracją sgraffitową. Z warowni zakonnej zrobił się zamek-pałac, który stał się ulubioną siedzibą Anny Wazówny, mądrej a niedocenionej siostry króla Zygmunta III Wazy. Jej Duch po trzech wiekach powrócił do golubskiego zamku za sprawą kasztelana Zygmunta Kwiatkowskiego. Ba! – Ów Duch często się materializuje.
„Wszem i wobec ogłaszam, iż najcnotliwszą, najmądrzejszą i najpiękniejszą damą jest Anna Wazówna, królewna polska, szwedzka i wedyjska. A kto się z tym nie zgadza, niech wystąpi i potyka się ze mną na miecze alibo topory!” – grzmiał Kasztelan podczas słynnych balów sylwestrowych, balów sław albo innych uroczystości, które uświetniała swoją obecnością Królewna Janusia. Że była piękna, to fakt, bo wcielały się w jej postać koronowane panny z konkursów Miss Polonia.
O swoich rycerskich początkach Zygmunt opowiadał tak – „Kiedy przybyłem do Golubia-Dobrzynia (obydwa miasta połączono w jedno w roku 1951), nie miałem się gdzie podziać i pierwszą noc przespałem na zamku. Jego remont nie był jeszcze wtedy zakończony. Ta noc zdecydowała o całym moim życiu. Podczas dziwnego snu-nie snu ukazały mi się wszystkie zamkowe duchy - z krzyżackim komturem Konradem von Sack i Królewną Janusią na czele. Zwłaszcza Ona nalegała, żebym został i zaopiekował się tymi murami”. Krążą plotki, iż w ową noc Królewna Anna uczyniła Kwiatkowskiego swoim kochankiem i pasowała na rycerza. Od tamtej pory zamek stał się jego wielką miłością. Drugą były konie. Trzecią i największą - rycerstwo. W roku 1977 Kasztelan zrealizował marzenie życia - na golubskim wzgórzu urządził nowożytny turniej rycerski - pierwszy w Polsce i pierwszy w Europie! Wskrzeszone przez Niego rycerskie gonitwy, w różnych formach, organizuje dziś cały świat.
Turnieje rycerskie, wspaniałe bale, konkursy krasomówcze i recytatorskie – z tych zdarzeń Zamek Golub zasłynął na całą Polskę. Wraz ze sławą zamku, rosła sława miasta. Czy wszyscy mieszkańcy się z tego cieszyli ? Oto apropos „w tym temacie”. Pewnego roku Drużyna Rycerzy z Golubia pojechała na turniej do Italii. Po kilku dniach nadszedł od nich telegram krótkiej treści - „Zygmunt nie żyje”. Kiedy wyjaśniło się, że chodzi o ulubionego konia Kasztelana o tym imieniu, nie wszystkim ulżyło, część mieszkańców była wręcz zawiedziona... Samozwaniec, sobiepan, pieszczoch elit i władzy, zakochany w sobie błędny rycerz – powiadali o Nim zawistni. W roku 2005 Zygmunt Kwiatkowski odszedł naprawdę. Jednak za sprawą tajemniczych okoliczności zapytać należy, czy aby naprawdę odszedł ? - Po ludziach krąży opowieść o Golubskim Autostopowiczu, zjawy – nie zjawy do Kasztelana podobnej. Pojawia się zwykle wieczorem i zatrzymuje auta przejeżdżające drogą pod zamkiem. A jeśli się kto zatrzyma, zjawa sadowi się na tylnym siedzeniu i zaczyna opowieść o rycerzach, o turniejach, o Wazównie... Kiedy mnie zatrzyma, zapytam Go jak tam w niebie wygląda turniejowe życie. No bo skoro na TYM świecie rycerskie rzemiosło imć Kwiatkoś cenił nade wszystko, to chyba również TAM bez niego obejść się nie może. Cześć Obieżykraje!
KARTECZKI Z WYCIECZKI
GOLUB - DOBRZYŃ CZYLI ZAMEK, WAZÓWNA I KWIATKOWSKI
Podziękowania za muzykę dla Karola Krusia oraz zespołu White Garden
produkcja
maxlook.pl
biuro@pljestok.pl
2019
#ZiemiaChełmińska #ZiemiaDobrzyńska #Drwęca #zamekGolub #komturiakrzyżacka #AnnaWazówna #ZygmuntKwiatkowski #turniejerycerskiewPolsce #balesławGolub #konkursykrasomówczeGolub #PTTK #GolubskiAutostopowicz
Zamek krzyżacki w Golubiu Dobrzyniu
Czteroskrzydłowy konwentualny zamek krzyżacki z przełomu XIII i XIV wieku. Rozpoczęcie budowy 1293-1301 r. Obecnie mieści się tu muzeum, hotel i restauracja. Zapraszam na stronę ezwiedzanie.pl
Golub-Dobrzyń - 100. Rocznica Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski odc.1
Golub-Dobrzyń jeszcze sto lat temu to były dwie zupełnie różne miejscowości, których historie toczyły się odrębnymi torami. Dawny rosyjski Dobrzyń niepodległość odzyskał już w 1918 roku, jak całe dawne Królestwo Polskie. Golub musiał na to poczekać jeszcze kilkanaście miesięcy – polskie wojsko wkroczyło do niego w styczniu 1920 roku. Tym samym Golub stał się pierwszym miastem wyzwolonym na Pomorzu. Jak wyglądała ta historia ze szczegółami? Opowiada o tym historyk Artur Dobiegała.
???? SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ:
???? ODWIEDŹ NASZĄ OFICJALNĄ STRONĘ:
???? PROFIL FB:
#golub-dobrzyn #kujawsko-pomorskie #niepodleglosc #odzyskanieniepodleglosci
Zamek Golub. Golub - Dobrzyń. Polska z nieba. Dron DJI Mavic Pro
Golub - Dobrzyń. Krzyżacki zamek z przełomu XIII i XIV wieku, obecnie styl renesansowo-gotycki. Dzisiaj muzeum, hotel i restauracja. Doroczne turnieje rycerskie. Filmowałem dronem DJI Mavic Pro
Golub-Dobrzyń
Golub-Dobrzyń powstał formalnie 15 maja 1951 r. przez połączenie miast Golubia i Dobrzynia nad Drwęcą.
Największe zabytki: Zamek w Golubiu z XIV wieku, Kościół św. Katarzyny w Golubiu z początku XIV w., Kościół św. Katarzyny w Dobrzyniu z 1827 r., Dom podcieniowy z 1771 r. Zapraszam na stronę ezwiedzanie.pl
???? Golub- Dobrzyń.????
Zamek w Golubiu – czteroskrzydłowy konwentualny zamek krzyżacki z przełomu XIII i XIV wieku, wzniesiony na wzgórzu górującym nad miastem, obecnie w granicach miasta Golub-Dobrzyń; zachowany w stylu gotycko-renesansowym.
W 1258 roku vila Golube została nadana biskupowi włocławskiemu Wolimirowi. Do końca XIII wieku znajdował się tu drewniany gród strzegący przeprawy przez Drwęcę[2], który w 1293 roku na drodze wymiany pomiędzy biskupstwem włocławskim a Zakonem znalazł się w granicach państwa zakonnego.
W latach 1300–1311 wzniesiono mur obwodowy zamku górnego oraz dwa skrzydła (zachodnie i południowe) na siedzibę komtura krzyżackiego. Prace te należy wiązać z postacią pruskiego mistrza krajowego Konrada Sacka. Zamek zaprojektował prawdopodobnie ten sam architekt, którego dziełem był zamek w Rogoźnie. W następnej fazie po 1330 roku rozpoczęto od strony północno-zachodniego narożnika budować nieistniejącą dziś wieżę na planie kwadratu (być może nie ukończoną). Zamek w latach 1329-1333 próbował bezskutecznie zdobyć Władysław Łokietek[3]. We wschodniej części skrzydła południowego umieszczono kaplicę pod wezwaniem św. Krzyża z prowadzącym do niej ozdobnym portalem. Do kaplicy przylegały dwie cele pokutne, oraz kapitularz i infirmeria. Komtur zajmował skrzydło zachodnie, a skrzydło północne przeznaczono na dormitorium braci zakonnych. Skrzydło wschodnie mieściło zakrystię, refektarz i jeszcze jedną salę. Na wschód od zamku zbudowano warowne przedzamcze z wieżami i basztami, które mieściło stajnie, stodoły, spichlerze. W 1410 roku zamek został zajęty przez rycerstwo polskie i przekazany przez króla Władysława Jagiełłę w zarząd rycerzowi Niemście ze Szczytnik. Jednak wkrótce zamek został zajęty przez wspomagające Krzyżaków oddziały Zakonu Kawalerów Mieczowych, co spotkało się kontrakcją oddziałów polskich, które jesienią 1410 roku pod wodzą starosty bydgoskiego Dobiesława Puchały herbu Wieniawa pobiły pod zamkiem w bitwie przeważające liczebnie wojska inflanckie[4]. Po podpisaniu I Pokoju toruńskiego w 1411 roku zamek zwrócono Krzyżakom.
Podczas Wojny golubskiej w 1422 roku wojska polskie po ostrzale artyleryjskim z 14 dział rozpoczętym 20 sierpnia zdobyły miasto, a następnie w dniu 26 sierpnia zdobyto szturmem zamek; w trakcie szturmu śmierć poniósł komtur. W wyniku ostrzału artyleryjskiego wojsk Jagiełły zamek był poważnie uszkodzony. Po jego odzyskaniu przez Krzyżaków więziono w nim dwóch polskich jeńców, którzy jednak zbiegli z zamku, o czym wiadomo z listu komtura toruńskiego z lata 1423 roku. Wkrótce system obronny zamku dostosowano do prowadzenia obrony za pomocą broni palnej i w tym celu wybudowano dwie cylindryczne wieże od strony przedzamcza, które były połączone pomostem z gankami obronnymi. Zamek po zniszczeniach był odbudowywany jeszcze w latach 1433-1449.
Po wybuchu wojny trzynastoletniej w 1454 roku zamek opanowały działające w porozumieniu z Polską siły Związku Pruskiego, po czym król Kazimierz Jagiellończyk we wrześniu 1455 roku oddał go w dzierżawę swojemu dworzaninowi Grotowi z Ostrowa, a obsadził go wynajęty przez króla czeski najemnik Wilhelm Jenik z Mieczykowej, który otrzymał od króla starostwo w Golubiu. W 1456 roku zamek otrzymał za zasługi od króla Ulryk Czerwonka (Oldrzych Czerwonka). W dniu 19 września 1460 roku zamek obległy najemne wojska krzyżackie pod dowództwem Bernarda Szumborskiego, jednak polska załoga zamku, którą dowodził Andrzej Puszkarz, zdołała odeprzeć atak. Krzyżacy zajęli miasto Golub, ale zamku nie mogli zdobyć przez dwa lata[5]. Po uwolnieniu z czeskiego więzienia, miasto odbił Czerwonka w październiku 1462 roku. Po zakończeniu wojny na podstawie II Pokoju toruńskiego z 1466 roku włączono go do Królestwa Polskiego przeznaczając go na siedzibę starosty, którym został Ulryk Czerwonka. W 1511 roku na polecenie Zygmunta Starego zamek został wyremontowany.
W latach 1616–1623 przebudowany na polecenie siostry króla Zygmunta III Wazy królewny Anny Wazówny, która objęła starostwo golubskie - dodano wtedy m.in. późnorenesansowe attyki, budynek na przedbramiu, zmieniono kształt okien i dodano wieżyczki w narożach. Tutaj po raz pierwszy wyhodowano w Polsce tytoń, który sprowadzono z Turcji[6]. W 1623 roku w Golubiu przebywał król Zygmunt III Waza[7]. Zniszczony w 1655 roku w czasie wojen szwedzkich. Na początku XVIII wieku wyremontowano wnętrza. W czasie wojen napoleońskich w zamku mieścił się lazaret. Uszkodzony w 1842 roku oraz w 1867 gdy huraganowy wiatr zawalił częściowo attyki. W 1920 roku władze polskie urządziły w zamku muzeum. W 1937 roku wyremontowano dach i kilka pomieszczeń[3].
Po wojnie pierwsze prace zabezpieczające przeprowadzono w latach 1947-1953[6]. Odbudowany i odrestaurowany w latach 1959–1966 oraz w trakcie kolejnych prac adaptacyjnych po roku 2006.
W 1977 roku na zamku odbyła się jedna z pierwszych w Polsce rekonstrukcji historycznych – zainscenizowano tam turniej rycerski[8]. Obecnie mieści się tu muzeum, hotel i restauracja.
GOLUB-DOBRZYN-ZAMEK -CZ 2
Golub-Dobrzyń - Zamek w Golubiu
Na zamku w Golubiu....
Krzyżacki zamek w Golubiu kryje w sobie wiele niespodzianek. Jedną z nich są wąskie przejścia między kondygnacjami i pokojami umieszczone w grubości muru i często zasłonięte np. obrazem, meblem, dwoma deskami, imitacją ściany itp.. Do niektórych pomieszczeń, a nawet wieżyczek można się dostać tylko taką drogą. Jedno z przejść jest tuż przy zamkowej kuchni...