Pałac Żmigród - zespół pałacowo parkowy w Żmigrodzie
Zespół pałacowo parkowy w Żmigrodzie
Pałac Hatzfeldów - Żmigród
Pałac Hatzfeldów i park w Żmigrodzie.
Żmigród - Ruiny pałacu , baszta i ogrody
Foto i wideo z pobytu w ruinach pałacu w Żmigrodzie ...
Zespół Pałacowo-Parkowy w Żmigrodzie
Film przedstawia Zespół Pałacowo-Parkowy w Żmigrodzie po drugim etapie rewitalizacji.
Kaleń - pałac.
WYCIECZKA Nr 682 Kaleń
Palace in Wilanów
This video serves as a supporting material for English language teaching.
#Pałac w Roztoce Drugie życie wyjątkowego zabytku #Roztoka #zamek #urbex #zabytek
#Pałac w Roztoce Drugie życie wyjątkowego zabytku #Roztoka #zamek #urbex
Ruiny dworu Mielęckich- HD URBEX | Abandoned Palace | Urban Exploration |
Właśnie dołączyłem do społeczności Patronie. Jeśli podobają Ci się moje filmy i masz ochotę wesprzeć mój kanał to zapraszam na stronę:
Każda chociażby mała kwota pozwoli mi na rozwój mojej działalności.
Ruiny neoklasycznego pałacu z połowy XIX w. wraz z zabudowaniami folwarcznymi i parkiem o powierzchni 7,4 ha. Zespół ten niegdyś należał do Mielęckich a po 1879 do rodziny von Treskow (wspominanych już w innych moich albumach) wraz z wsią. Jest to budynek piętrowy składający się z korpusu głównego powiększonego w czasie przebudowy o dwa boczne ryzality trzyosiowe. Na osi budynku znajduje się pozorny ryzalit, zwieńczony tak jak ryzality boczne trójkątnym frontonem. Po panowaniu rodziny von Treskow pałac zostaje opuszczony, a od czasu pożaru popada w coraz większą ruinę.
Ten film powstał przy użyciu Edytora wideo YouTube (
URBEX | Abandoned Palace | Urban Exploration |
Pałące Ziemi Opolskiej - Zespół Zamkowy - Łąka Prudnicka 2015
Zabytek Zadbany 2018: Dwór Purgoldów w Psieniu-Ostrów - nagroda
Prezentujemy laureatów i wyróżnionych w konkursie Zabytek Zadbany 2018.
Kategoria C: adaptacja obiektów zabytkowych
Nagroda: Dwór Purgoldów w Psieniu-Ostrów, woj. wielkopolskie
Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych:
Roztoka woj Dolnośląskie JG
Dolny Śląsk, jak żadne inne miejsce w Polsce, obfituje w zapierające dech w piersiach dwory, pałace i zamki. Odrestaurowana część z nich co roku przyciągają rzesze turystów, z kolei te, które popadają w ruinę, są ulubionym celem wycieczek eksploratorów i miłośników fotografii. Jedną z największych perełek tego regionu jest zachwycający pałac w Roztoce, będący największą nieużytkowaną rezydencją na Dolnym Śląsku. Poznajcie bliżej ten spektakularny, opuszczony dwór. Zabytki :
Pałac
Kościół św. Stanisława
Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[6]:
zespół pałacowy:
pałac von Hochbergów z Książa, barokowy, przebudowany w XVI w.[7], rozbudowany w XVIII w. z XVI-wiecznego, renesansowego dworu o charakterze obronnym i przebudowany w XIX/XX w.
dwie oficyny, z XVIII w.
stajnia, z XVIII w.
wozownia, z XVIII w.
park, z XVIII-XX w.
altana, z XVIII w.
oranżeria, z XVIII w.
karczma, obecnie dom nr 26, z XIX w.
dom nr 37 (dawniej nr 12), z XIX w.
kościół parafialny pw. św. Stanisława, z XV-XVII w., jednonawowy, wzniesiony jako ewangelicki w stylu neoromańskim w latach 1873-1874 i wzorowany na katedrze w nadreńskiej Spirze; we wnętrzu znajdują się organy z 1905 r., a w krypcie – sarkofagi Hochbergów
nieistniejące zabytki:
kościół pw. Apostołów Piotra i Pawła z XIV wieku, został uszkodzony w 1945 r. i mimo zabytkowej wartości rozebrany w 1973 r.
Dji Phantom 3 Ruiny zamku rycerskiego -Borów Polski
Ruiny zamku gotyckiego z XIV wieku rozbudowanego w XVI wieku. Gotycki zamek powstał w końcu XIV w. na planie prostokąta o wymiarach 22,5 na 23,5 m. Budowę siedziby przypisuje się Heinrichowi II von Rechenberg, wymienionemu w dokumencie z 1391 roku
Wirtualna rekonstrukcja pałacu w Gładyszach
Wirtualna cyfrowa rekonstrukcja pałacu w Gładyszach (Schlodien)
Autor: Marcin Kardasz
PAŁAC OBIEKT
DO SPRZEDAŻY OBIEKT CENA 2.000.000,-
TEL. 691951931
#Pałac w #Mańczycach na Dolnym Śląsku popada w ruinę #Mańczyce z drona z lotu ptaka #urbex #ruiny
#Pałac w #Mańczycach na Dolnym Śląsku popada w ruinę #Mańczyce z drona z lotu ptaka #urbex #ruiny
Pałac w Mańczycach niem. #Schloss #Manze – wybudowany w XVIII w. w Mańczycach w miejscu renesansowego dworu z XVI w.
Pałac położony jest w Mańczycach – wsi w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim, w gminie Borów.
Historia
Pałac, którego obecny wygląd został ukształtowany podczas przebudowy około roku 1887 zbudowany jest z kamienia i cegły. Jest to obiekt piętrowy, podpiwniczony, postawiony na planie podkowy. Od frontu ryzalit zwieńczony frontonem, w którym znajduje się tarcza zegara. W ryzalicie główne wejście z drewnianymi, ozdobnymi drzwiami, pomiędzy półkolumnami podtrzymującymi okazałym balkon ze stalową, kutą balustradą, nad którym znajdują się dwa herby szlacheckie: rodziny von Rohr z Brandenburgii (po lewej), XX-w. właścicieli pałacu oraz rodziny Stosch XIX-w. właścicieli (po prawej). Po bokach odchodzą półkoliście skrzydła wysunięte do przodu zakończone dwupiętrowymi alkierzami, zwieńczonymi hełmami. Do zewnętrznych, bocznych ścian wież dobudowane są jeszcze bardziej wysunięte do przodu i na boki budynki skrzydłowe[2].
Na jednym z pobliskich wzgórz umiejscowiony jest grobowiec właścicieli majątku, rodziny hrabiów von Sandreczky. Obiekt jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzi jeszcze park.
Właściciele
dwór
XVI w. von Gfun, Karl Christian von Gfun
pałac z 1711 r.
Eleonora Carolina z d. von Hochberg (zm. 1737)
von Posadovsky od 1737 r.
Adam Bohuslav von Sandreczky und Sandraschütz od 1778 r.
Georg hr. von Stosch od ok. 1830 r.
przebudowa pałacu 1887 r.
von Stosch
von Rohr od ok. 1900 r., Kurt von Rohr
Bożena Gralak od 1997 r.[2]
Milicz - Pałac klasycystyczny rodziny von Maltzan - architekt Karol Geissler
Klasycystyczny Pałac w Miliczu wybudowany w latach 1797 - 1798. Właścicielem i zleceniodawcą budowy był Joachim Karol von Maltzan. Pałac Maltzanów powstał według projektu architekta Karola Geisslera.
Brzeg Dolny - podtopienie
#Pałac #Bożków z drona przepiękny opuszczony pałac w Bożkowie Bozkow
#Pałac #Bożków z drona przepiękny opuszczony pałac w Bożkowie
Od około 1520 roku majątek w Bożkowie znajdował się w posiadaniu rodziny von Raueck[1]. Po wojnie czesko-palatynackiej posiadłość została skonfiskowana i oddana przybocznemu lekarzowi cesarza, Casparowi Jäschke von Eisenhut. Następnie przeszła w ręce jezuitów, od których wykupił ją Johann Georg von Götzen, który rozbudował zamek i w znacznym stopniu przyczynił się do budowy kościoła w jego obecnym kształcie. Po bezdzietnej śmierci ostatniego męskiego potomka tego rodu, hrabiego Johanna von Götzen, majątek przeszedł w 1780 na syna jednej z jego sióstr hrabiego Antona Aleksandra von Magnis.
Pałac w XIX w.
Pałac w obecnym kształcie powstał w latach 1787-1791 z przebudowy wcześniejszej budowli z fundacji Aleksandra von Magnis[2]. Od strony północnej w 1800 roku założono park ze sztucznymi ruinami z płytami nagrobnymi i tarczami herbowymi z XVI i XVII w. oraz leśniczówkę. W 1813 roku na górze Grodziszcze zbudowano wieżę widokową.
Ostatnia przebudowa zamku nastąpiła po jego wielkim pożarze w 1870 roku za hrabiego Wilhelma von Magnis[1]. W 1871 roku przystąpiono do odbudowy pałacu. W roku 1930 przebudowano elewację na klasycystyczną[2]. Po 1945 roku pałac przeszedł na własność skarbu państwa (a od 1999 starostwa) i przez wiele lat mieściła się w nim szkoła. W 1973 roku przeprowadzono remont kapitalny pałacu, a w latach 1975-1979 przeprowadzono zabiegi konserwatorskie w pomieszczeniach pierwszego piętra. Pod koniec XX wieku obiekt popadł w ruinę[3]. W 2005 starosta kłodzki sprzedał zamek spółce Fenelon Group za 2,5 mln zł. W roku 2010 kupił go inwestor z Sobótki[4]. W 2016 pałac został udostępniony do zwiedzania[5].
Wśród gości, którzy odwiedzili pałac w Bożkowie, byli m.in. John Quincy Adams[1], późniejszy prezydent USA, oraz królowie Prus Fryderyk Wilhelm III Hohenzollern z małżonką Luizą i Fryderyk Wilhelm IV Hohenzollern.
Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków z dnia 14 maja 1981 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków[6].
Architektura
Jest to obecnie rezydencja barokowo-klasycystyczna z potężną wieżą od strony północno-wschodniej oraz drugą, mniejszą od strony północno-zachodniej. Założenie posiada trzy kondygnacje i zbudowane jest na planie wycinku koła, w układzie wielotraktowym[2]. Budowla posiada wewnętrzne świetliki i kilka dachów dwuspadowych z lukarnami i facjatkami. W części środkowej głównego skrzydła zachowały się mury założenia barokowego[2]. Obecnie wnętrza pałacu są w poważnej części zniszczone i zdewastowane.
Obok pałacu wnosi się późnobarokowy pawilon ogrodowy z ok. 1800 r., nakryty dachem mansardowym.
Modzurów i okolice z lotu ptaka// Gmina Rudnik// Powiat Raciborski// Województwo Śląskie
Film przedstawia Modzurów latem 2017 roku.
Ścieżka dźwiękowa nie jest moją własnością i nie roszczę sobie do niej żadnych praw autorskich.
#Pałac #Mokrzeszów z drona. #Lebensborn Tajemnica III rzeszy. Historia pałacu na Dolnym Śląsku.
#Pałac #palace #Mokrzeszów #Świdnica #Lebensborn
Pałac w Mokrzeszowie – wybudowany w 1860 r. w Mokrzeszowie. Pałac położony jest w Mokrzeszowie – wsi w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica.
Lebensborn w założeniach miał stworzyć odpowiednie warunki w sieci swoich ośrodków do „odnowienia krwi niemieckiej” i „hodowli nordyckiej rasy nadludzi”[1] poprzez odpowiednią selekcję kobiet i mężczyzn przeznaczonych do rozmnażania[1] w ramach demograficzno-politycznych założeń nazistowskiej polityki rasowej. Działalność Lebensborn była również próbą zahamowania wzrastającej liczby aborcji oficjalnie prawnie zakazanej w nazistowskich Niemczech, co dla planującej ekspansję militarną III Rzeszy (z punktu widzenia prowadzonej polityki ludnościowej) było zjawiskiem niekorzystnym. Rzeczywisty wpływ na ilość przeprowadzanych aborcji pozostawał niewielki – w 1938 w Niemczech ilość zabiegów usunięcia ciąży wynosiła ponad 600 tysięcy[2] rocznie (cały program Lebensborn przyniósł zaledwie kilkanaście tysięcy nowych urodzeń).
Oficjalnie podawane społeczno-dobroczynne cele (określone w paragrafie 2 statutu stowarzyszenia Lebensborn[2]) miały być osiągane poprzez:
Wspieranie rasowych i wartościowych pod względem dziedziczno-biologicznym wielodzietnych rodzin.
Opiekę nad rasowo i dziedziczno-biologicznie wartościowymi brzemiennymi, niezamężnymi matkami, które po dokładnym zbadaniu (tzw. „badania rasowe”) przez Lebensborn ich rodzin oraz rodziny reproduktora (np. oficera lub członka niemieckiej policji czy SS) dadzą gwarancję, że spłodzą równie wartościowe potomstwo.
Umożliwienie matkom urodzenia dzieci, co za pomocą własnych urzędów stanu cywilnego i biur meldunkowych przeprowadzano w tajemnicy. Dotyczyło to również samotnych matek, wydających na świat nieślubne dzieci. W ten sposób kobiety te mogły uniknąć represji bądź zemsty swoich rodaków, jako że często były to kobiety z państw okupowanych przez III Rzeszę i zajmowanych przez Wehrmacht, a zatem spodziewały się dziecka z niemieckim żołnierzem. O ile tylko odpowiadały one rasowym kryteriom SS, wówczas Lebensborn gwarantował im dyskrecję, ochronę, zaś po urodzeniu istniała możliwość oddania do adopcji tzw. „dziecka z okupantem” (niem. „Besatzer-Kind”).
Opiekę nad matkami oraz ich dziećmi. Łącznie w Lebensborn na świat miało przyjść ok. 6000 dzieci.
Przyjęcia opiekuństwa odpowiednio do przepisów ustawy Rzeszy o opiece społecznej (niem. Reichsjugendwohlfahrtgesetz, RJWG) – według własnego uznania, co oznaczało umieszczenie w rodzinach SS, które chciały zaadoptować dziecko. W przypadku nieślubnych dzieci opiekę obejmował Lebensborn i sprawował ją w dalszym ciągu, lub podejmowano próby nakłonienia ojca do przejęcia odpowiedzialności za dziecko poprzez skłanianie do zawarcia związku małżeńskiego
Lebensborn (niem. Źródło życia) – instytucja niemiecka oficjalnie funkcjonująca jako opiekuńczo-charytatywne stowarzyszenie „Lebensborn e.V.” (niem. Lebensborn eingetragener Verein, pol. stowarzyszenie zarejestrowane „Źródło życia”), która funkcjonowała w strukturach organizacyjnych SS. Została powołana na mocy rozkazu Reichsführera-SS Heinricha Himmlera w 1936 roku. Statut został przyjęty oficjalnie 12 grudnia 1935. Prezesem stowarzyszenia został Heinrich Himmler.