Hrad Cornštejn(zřícenina)Castle Cornštejn(ruins) 1080p CZ
Historie hradu:
Hrad Cornštejn byl postaven v první polovině 14. století jako královská pevnost společně s hradem Frejštejnem na posílení hradu Bítova. Byl vybudován na skalnatém ostrohu nad řekou Dyjí, která jej obtéká ze tří stran; zpočátku šlo o nevelký hrad přibližně oválného půdorysu, oddělený od hřebenu hlubokým příkopem. Areál hradu vymezovala mohutná zed s věží na severu a s palácem na protilehlé straně. Zbytky zdi a palácové sklepy se dochovaly dodnes.
Tak vypadal hrad v době zeměpanské, kdy byl strategickým opěrným bodem v rámci zajištění jižní moravské hranice.
V r. 1343 byl Cornštejn udělen lénem Smilovi, Čeňkovi a Janovi z Lichtenburka. Před r. 1348 držel Cornštejn, městečko Štítary a Příblovice (zanikly) Jindřich z Lichtenburka. Mezi ním a Janem Jiřím z Lichtenburka na jedné straně a pány z Hradce na straně druhé vznikl v polovině 14. století o Cornštejn spor, nicméně Lichtenburkové se v r. 1363 zase uváději jako držitelé hradu. Jejich majetkem pak zůstal dlouhou dobu.
Tehdy byl hrad podstatně rozšířen, zejména jeho předhradí, a byla vylepšena gotická ostění oken a dveří; hradní palác se stal pevnějším a nedobytnějším a současně byl pohodlnější k obývání.
Po husitských válkách přistavěli Lichtenburkové k severní straně hradu u věže nový palác se sálem ve druhém patře. Jelikož novostavba zabrala část parkánu, byl severní úsek parkánové zdi přesunut a zpřístupněn branou, připojenou k jihovýchodnímu nároží nové budovy. V téže době bylo hradní opevnění obehnáno silnou zdí se dvěma branami na severu a jihu.
Od r. 1460 náležel Cornštejn Hynkovi z Lichtenburka na Bítově, který pro rodovou řevnivost s Kunštáty odmítl přísahat věrnost králi Jiřímu z Poděbrad. Podporován papežem Piem II. zahájil v r. 1463 otevřenou vzpouru, o jejíž urovnání se moravští stavové marně snažili, ačkoli se králi poddal i Hynkův bratr Štěpán z Bítova. Proto se Jiří z Poděbrad rozhodl zakročit proti rušiteli zemského míru zbraní. Odebral Hynkovi v r. 1464 nejprve městečko Strachotice a pak oblehl hrad Cornštejn. Jeho dobývání, řízené hejtmanem Oldřichem Mládencem z Miličína, trvalo téměř rok. Hynek se dovolával pomoci papeže, který nařizoval olomouckému biskupu Tasovi, aby nepodporoval Jiřího, a Jiřího vyzýval, aby upustil od obléhání; nakonec byl ochoten sám při rozsoudit, neboť prý Jiřímu jako králi nekatolickému nepřísluší soudit katolíka Hynka z Lichtenburka. Hrad, jehož obranu prý vedl rytíř Jan Šarovec, byl nakonec v polovině r. 1465 dobyt. Zbytky ležení obléhatelů jsou dodnes patrné na hřebenu jižně proti hradu.
Poraženému Hynkovi Bítovskému z Lichtenburka král Jiří z Poděbrad Cornštejn odebral a předal jej Jindřichu Krajíři z Krajku. Jeho syn Volfgang hrad poškozený obléháním opravil a zčásti jej přestavěl, aby opevnění vyhovovalo tehdejší moderní vojenské technice. Dal zbořit starou věž, místo ní přistavěl k severnímu paláci vřetenové schodiště a po jeho boku hradní kapli. Také starý jižní palác byl upraven a rozšířen.
Když na počátku 16. století vyspěla dělostřelecká technika natolik, že se hřeben na jižní straně mohl stát nebezpečným opěrným bodem pro obléhatele, rozšířila hradní opevnění na jihu obrovská bašta se štítovou zdí. Druhá bašta vznikla na jižním okraji šíjového příkopu a přístupovou cestu po jejím boku měla chránit hradební zeď. Na protilehlé výšině, uprostřed bývalého ležení, byla vystavěna čtyřhranná věž jako předsunuté hradní opevnění. V době tureckého nebezpečí doplnila opevnění (v r. 1542) nová vstupní brána v západní parkánové zdi vnitřního hradu a cestu po západním svahu uzavřela zeď s branou.
Nedlouho nato, v r. 1576, změnil Cornštejn majitele a připojením panství k Bítovu zanikla potřeba udržovat toto rozsáhlé sídlo. Neobydlený hrad rychle pustl a změnil se ve zříceninu. Zbytky Cornštejna dodnes tvoří malebnou siluetu v zalesněné stráni.
VRANOVSKÁ PŘEHRADA 4K
Vranovská přehrada, Bítov, Cornštejn, státní zámek Vranov nad Dyjí...
Aerial shots of Vranov Dam in Czech Republic.
Aerial shots. Footage from Dji Phantom 3 Professional.
Produced with CyberLink PowerDirector 14
#36# Hrady Bítov a Cornštejn / castles Bitov and Cornštejn / DJI Spark
#dji#spark#vranov#
Hrady Bítov a Cornštejn v jedné minutě. Video je pořízeno dronem DJI Spark a následně v editu dobarveno.
Záběry jsou z výšky od 150 do 300metrů. Blíže jsem neletěl buď mi došel signál , nebo zde byli lidé. Nad lidmi nebylo létané.
Díky velkému cropu se obraz na videu neskutečně přiblížil a tak jsem nemusel létat nad lidmi.
Dron byl vždy nad vodní hladinou.
Bítov and Cornštejn castles in one minute. The video is taken by DJI Spark and then edited in color.
The shots are from a height of 150 to 300 meters. I did not fly closer either I ran out of signal or there were people. There was no flying over people.
Thanks to the large crop, the picture on the video was incredibly close, so I didn't have to fly over people.
The drone was always above the water.
Cornštejn
Použitá hudba:
Skladba: Not Without the Rest
Interpret: Twin Musicom
Umělec:
Hrad Bitov
Krátká vizitace na hradě Bítov
Vranov 2014 - Hrad Cornštejn
Hrad Cornštejn 22-06-2013 1. časť
Prednáška sympatickej slečny Silvie.
Hrad Bítov(Castle Bítov) 1080p CZ
Historie hradu:
Bítov je jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů naší země (první písemná zmínka je z let 1061--1067). Leží na ostrohu obtékaném řekou Želetavkou, nedaleko jejího soutoku s Dyjí, v malebném kaňonu tzv. Moravského Švýcarska. Dnes se zrcadlí ve vodách Vranovské přehrady (zbudované v r. 1935), které zatopily obec Bítov v podhradí. Původně dřevěný hrad
(dědic sídlištního hradiska) byl jako zeměpanský hrad, střežící jižní hranici země, nahrazen hradem kamenným -- z poč. 13 stol. se dochovala pouze západní břitová věž. Bítov býval centrem jednoho ze šesti moravských krajů. Po vymření Přemyslovců se dostává (1307) na více než 200 let do rukou Lichtemburků. Za nich vzniklo jádro dnešní kaple Nanebevzetí Panny Marie (1334), základ dnešního paláce, obě vstupní věže se štítovou zdí a jižní křídlo. Po vymření Lichtemburků se zde vystřídali Strejnové ze Švarcenavy, Jankovští z Vlašimi (zakladatelé zdejší zbrojnice) a mezi lety 1811 -- 1863 byl pustnoucí hrad za hrabat Daunů upraven do dnešní novogotické podoby. Za zmínku stojí zejména palácové novogotické interiéry s kolekcí rozsáhlé iluzivní výmalby napodobující dřevo, kámen nebo štuk. Interiéry jsou doplněny sbírkou obrazů tzv. druhé vlny německých a rakouských romantiků -- ze zámku Rájce nad Svitavou (Schnorr z Carolsfeldu, Russ, Fendi, Camphausen). Posledním majitelem do roku 1945 byl velkoprůmyslník baron Jiří Haas z Haasenfelsu, za jeho syna Jiřího mladšího se změnil hrad v největší soukromou zoologickou zahradu na kontinentě v té době. Nejvyhledávanější je dnes sbírka 51 vycpaných psů nejrůznějších ras.
hrady Cornštejn a Bítov
Cornštejn, Bítov a pohled na zámek Vranov nad Dyjí
Vranovská přehrada-hrad Bítov
Toto video bylo vytvořeno pomocí Nástroje na vytváření prezentací YouTube (
Zřícenina hradu Věžka
Věžka - malá hradní zřícenina nedaleko Plzně u obce Druztová. Jako Plzeňské Centrum Filosofie a Umění se o ní dobrovolnicky staráme a přinášíme vám tento krátký snímek (nejen z přeletu nad hradem).
Věžka není jen hradní zřícenina, ale také krásné okolí, rybník a dechberoucí výhled na Berounku. V blízkém okolí stojí i gotický kostel sv. Máří Magdalény s přilehlým hřbitovem. Jen o kousek vedle je známý Dolanský most. To vše můžete vidět v tomto krátkém videu, ale mnohem lépe bude, když tyto místa navštívíte osobně.
Vytvořil: Lukáš Fuchman
Více info: pcfu.cz
Facebook:
Vranovská přehrada,Galavečer sektu,zámek Vranov,hrad Bítov
Vranovská přehrada-přechod mezi dnem a nocí,Vinné sklepy Lechovice(Galavečer sektu 2008-ohňostroj na přehradou),zámek Vranov nad Dyjí a hrad Bítov
hrad Louka
Zřícenina hradu založeného ve 14. století nedaleko Olešnice na Moravě. Hrad zpustl ke konci 16. století. Dnes se zde nacházejí nepatrné zbytky obvodových zdí, sklepení, hlásky a hradebního příkopu.
V blízkosti hradu je stejnojmenná obec Louka.
HELICZECH - Bítov a Vranov
Zřícenina hradu Borotín
Zřícenina hradu Borotín
Dovolená #1 Česko 2016
Music:
Jerry Folk — Take Three
Firas Tarhini - New Beginnings
Lokace:
ZNOJMO
VRANOV NAD DYJÍ
BÍTOV
CORNŠTEJN & OKOLÍ
JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU
Hrad Frejštejn(zřícenina)Castle Frejštejn(ruins) 1080p CZ
Historie hradu:
Zříceniny hradu Frejštejna leží na pravém břehu řeky Dyje, kde začíná Vranovské jezero, jižně od Podhradí nad Dyjí (dříve Frejštejn). Podle hradu se psali v r. 1250 Gaitmar z Frejštejna a jeho bratr Hartleb a v r. 1286 Oldřich Frej z Frejštejna. Další zpráva o hradu pochází z r. 1331 a hovoří se v ní o purkrabím na Frejštejně. V r. 1390 se na hradě připomíná kaple sv. Kateřiny. Král Zikmund zapsal hrad Lipoltovi z Krajku. Jeho zástupce Jan Krajíř náležel k významným představitelům moravské šlechty a byl jedním ze sedmi rozhodčích ve sporu české a moravské šlechty, urovnávaném ve Velkém Meziříčí v r. 1440. Připojil se k zemskému míru, sám jej však nakonec nedodržel a přepadával okolní městečka, vsi a panství na jižní Moravě i v Rakousích. Byl proto označen za rušitele pokoje a hrad Frejštejn moravští stavové vykoupili a rozbořili.
Při pozdějším dělení krajířských statků daroval Volfgang z Krajku v r. 1487 svým synům Lipoltu a Jindřichu zbořený hrad Frejštejn, městečko Vratěnín a vsi Mladoňovice, Stálky, Ferrejštejn, Korolupy, Mašovice, půl Rancířova, Hluboké, Šatice (zanikly), tvrz v Kostníkách, jež byla odedávna manstvím Frejštejna, a dvůr v Lubnici. Král Vladisla II. propustil Volfu Krajíři z Krajku Frejštejn z léna, což potvrdil v r. 1493 i jeho synu Lipoltovi. V r. 1628 získal hrad císařský rada Jakub Berchtold, který byl v r. 1633 povýšen do stavu svobodných pánů z Uherčic. Od těch dob měl Frejštejn společné osudy s Uherčicemi.
Z někdejšího hradu se dodnes dochovaly zbytky válcové věže, hradní kaple i paláce. Na počátku 16. století byl hrad přestavován na pevnost, ale práce zůstaly nedokončeny, takže i nadále zůstal zříceninou; z přestavby se zachovala vysoká věž se střílnami.