Polen- Die Bahnen an der Ostseeküste 2018 - Poland-Trains at the Baltic Coast
Translation look down.
Nach vier Jahr war ich mal wieder mit Schadè-Tour (schade-tours.de) in Polen. Dieses Mal an der Ostseeküste, wo es auch einige Bahnen gibt.
Vorab, ich weiß, dass meine Aussprache der Polnischen Namen grauenvoll ist – ich bekomme es nicht anders hin.
Wir fahren mit der Schmalspurbahn von Gryfice, besuchen das Eisenbahnmuseum, fahren mit dem Linienzug auf die Halbinsel Hel, fahren mit der Schmalspurbahn Nowy Dwor Gdanski und dem Schiff auf dem Oberlandkanal, was man fast als Standseilbahn bezeichnen kann.
Sightseeing in Stettin, Kolberg, Malbork, Elblag und das Eisenbahnmuseum in Gramzow.
Die Reise findet wahrscheinlich in 2019 wieder statt.
Die Musik stammt aus der YouTube Mediathek
After four years I was again with Schadè-Tour (schade-tours.de) in Poland. This time on the Baltic coast, where there are also some railways.
We take the narrow-gauge railway of Gryfice, visit the railway museum, take the train to the Hel peninsula, take the narrow-gauge railway Nowy Dwor Gdanski and the ship on the elblag-canal, which is nearly a funicular railway.
Sightseeing in Szczecin, Kolberg, Malbork, Elblag and the Railway Museum in Gramzow.
The trip will probably take place again in 2019.
Po czterech latach znów byłem w Schadè-Tour (schade-tours.de) w Polsce. Tym razem na wybrzeżu Bałtyku, gdzie są też tory.
Przede wszystkim wiem, że moja wymowa polskich imion jest okropna - nic na to nie poradzę.
Jechamy kolejką wąskotorową z Gryfic, zwiedzamy muzeum kolei, wjeżdżamy w pociąg na Półwysep Helski, bierzemy kolej wąskotorową Nowy Dwór Gdański i statek na Kanal Elblaski, który jest prawie kolejką linową.
Zwiedzanie Szczecina, Kolobrzeg, Malbork, Elbląg i Muzeum Kolejnictwa w Gramzowie.
Podróż prawdopodobnie odbędzie się ponownie w 2019 roku.
Mam nadzieję, że Google nie przetłumaczyło zbyt wielu bzdur
Żuławy w Gdańsku. Spotkania, rozmowy i smaki Żuław w Muzeum Poczty Gdańskiej - 13.03.2016
O Żuławach coraz głośniej. Z różnym skutkiem pasjonaci regionu, Stowarzyszenia i przewodnicy próbują zarażać Żuławami poprzez wycieczki, spotkania, warsztaty. Coraz więcej osób chce poznawać naszą „depresję” i przyjeżdża do nas z Trójmiasta. Tym razem to Żuławy udały się do Gdańska. Wydarzenie „Żuławy w Gdańsku” miało na celu wypromowanie i przedstawienie Żuław Gdańszczanom. - Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania-mówiła kierownik Muzeum Poczty Polskiej Ewa Malinowska.
Do inicjatywy dołączył Klub nowodworski i Dom Podcieniowy Mały Holender z Cyganka. Mistrz ceremonii Marek Opitz rozpoczął imprezę toastem Machandla. W uroczystości uczestniczyli mi.in. burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego Jacek Michalski, wójt Cedr Wielkich Janusz Goliński, dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski.
Żuławy w Gdańsku to wiele ciekawych prelekcji o historii, tradycji i atrakcjach regionu. Wszystko, co mogłoby przybliżyć choć trochę Żuławy, można było znaleźć na tematycznie przygotowanych stoiskach prezentujących wydawnictwa regionalne, kulinaria żuławskie i atrakcje turystyczne.
Nie mogło zabraknąć Stowarzyszenia Kochamy Żuławy i pani prezes Marty Łobockiej. Byli także znani nam ze wspólnych wypraw miłośnicy Żuław. Zaprezentowały się wydawnictwa Region i Oskar, kwartalnik Prowincja, Żuławskie Smaki i Cedrowy Dworek. Byli także obecni nasi kolejarze z Żuławskiej Kolei Dojazdowej z zaproszeniem na Majówkę po Żuławach.
10.5.2010 KOLEJWIZJA MBx-em po Żuławskiej Kolei Dojazdowej
W ósmym wydaniu telewizji internetowej KOLEJWIZJA Polskiej Federacji Kolei Muzealnych, Turystycznych i Lokalnych PFK - kolejwizja.pl zwiedzamy Żuławską Kolei Dojazdową. W trakcie jazdy na pokładzie szynobusu MBxd2 z Nowego Dworu Gd. dowiadujemy się o działaniach Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych (PTMKŻ) oraz o rozkładowych pociągach letnich do kurortów nadbałtyckich w współpracy z konsorcjum Arriva-PCC. This eighth edition of KOLEJWIZJA Polish internet heritage rail TV presents the 750 mm gauge railway at Nowy Dwór Gd. We inform on activities of heritage railway association PTMKŻ and the current time table for summer weekends at the Baltic Sea jointly with standard gauge rail operator Arriva-PCC. KOLEJWIZJA, das Internet-TV des polnischen Eisenbahn-Museums-Dachverbands PFK, mit einem Bericht über die 750-mm-Schmalspurbahn bei Gdansk/Danzig, den dort aktiven Museumbahn-Verein sowie seinen Sommer-Fahrplan an die Ostsee in Verbindung mit dem normalspurigen Bahnbetreiber Arriva-PCC.
SDM - Topielica koncert w Nowym Dworze Gdanskim
18 stycznia 2013 roku zespół Stare Dobre Małżeństwo wystąpił w Żuławskim Ośrodku Kultury w Nowym Dworze Gdańskim. W ponad 2 godzinnym, cudownym koncercie przy wypełnionej do ostatniego miejsca sali widowiskowej zespół zaśpiewał swoje kultowe piosenki - od najstarszych (np. Blues o 4 nad ranem, Jak, Komunia, Bieszczadzkie Anioły) po najnowsze min. Topielica do słów B.Loebla z muzyką Krzysztofa Myszkowskiego. DZIĘKUJEMY i CZEKAMY NA KOLEJNY KONCERT W STOLICY ŻUŁAW
Sztutowo. XXIV Bieg Pamięci Narodowej - 10.05.2019
10 Maja br. odbył się XXIV Bieg Pamięci, który co roku towarzyszy obchodom rocznicy wyzwolenia KL Stutthof. Celem biegu upamiętnienie ofiar Stutthofu. Bierze w nim udział młodzież z całej Mierzei i Żuław.
Impreza ta cieszy się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów i nauczycieli z powiatu nowodworskiego. Młodzież reprezentująca 12 lokalnych szkół złożyła kwiaty pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa w Muzeum Stutthof oraz minutą ciszy uczciła pamięć więźniów, którzy stracili życie w KL Stutthof. Następnie rozpoczęła się zdrowa rywalizacja zawodników na trasie prowadzącej do SP w Sztutowie.
Wszystkim uczestnikom biegu oraz opiekunom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział!
Organizatorem Biegu jest Muzeum Stutthof, współorganizatorami Gmina Sztutowo i Szkoła w Sztutowie, a finansowego wsparcia udzielają Organy Prowadzące szkoły.
Bieg był doskonałą okazją do zdrowej, sportowej rywalizacji. Dzieci i młodzież rozpoczęły bieg w czterech kategoriach. Młodsi uczestnicy pokonali dystans 800 metrów, natomiast młodzież przebiegła 1300 metrów. Meta znajdowała się obok boiska Orlik na terenie Szkoły Podstawowej w Sztutowie.
Zwycięzcom wręczył puchary Wójt Gminy Sztutowo Robert Zieliński oraz Burmistrz Dzielnicy Mokotów Rafał Miastowski.
Nowy Dwór Gd. w TV Gdańsk 1999 cz. 1
Program TV Gdańsk z cyklu Tu mieszkamy pt. Jak się żyje w Nowym Dworze Gd.? - rok 1999
Sztutowo. Tiegenhof/Nowy Dwór w 1945 r. Spotkanie z Marcinem Owsińskim - 21.10.2017
Spotkanie autorskie, promocja książki i wykład dr. Marcina Owsińskiego poświęcony książce „Tiegenhof/Nowy Dwór w 1945 roku. Koniec i początek miasta na Żuławach” odbył się dziś w Sztutowie. Kolejna, ostatnia już, sposobność, wysłuchania pasjonujących nieznanych dotąd, faktów z życia naszego miasta już 28 października w bibliotece w Kątach Rybackich.
FAUR A20D-P #MBxd2-222, Urząd Miejski Śmigla (ex. SKPL i PKP), widok i działanie silnika D2156
Osadnicy 1945
Nowy Dwór Gdański, maj 2014, reportaż z inscenizacji historycznej zrealizowanej przez SGO Pomorze.
Zdjęcia i montaż: Przemek Snopek
snopvilm@gmail.com
Pola na żuławach zmieniły się w jeziora. Rolnicy widzą problem w budowie trasy S7 – 07.11.2017
Ostatnie miesiące obfitują w opady deszczu. Początek listopada dla rolników w Myszewie (gmina Nowy Staw) okazał się jednak bardzo zaskakujący. Najstarsi gospodarze nie pamiętają aby woda wylała z kanału. Dlaczego ok. 50 hektarów pół znalazło się pod wodą?
Rolnicy zaniepokoili się wysokim stanem wody w kanale pod koniec października. Ich obawy niestety spełniły się z początkiem listopada, kiedy to wylał kanał panieński przez co pola zostały doszczętnie zalane. Rolnicy dopatrują się problemu w przepuście, który na potrzeby firmy budującej trasę S7 został zbudowany pod tymczasowym mostem. Wodę ma w tym miejscu odprowadzać rura o średnicy ok. 2 metrów. Problem w tym, że przy opadach deszczu koryto kanału ma szerokość kilkunastu metrów.
W pomoc rolnikom włączył się burmistrz Nowego Stawu Jerzy Szałach. Włodarz zapowiada, że w związku z zaistniałą sytuacja może umorzyć część podatków by odciążyć gospodarzy, jednak problem musi być rozwiązany u źródła.
Zarząd Melioracji w Nowym Dworze Gdańskim zgadza się, że jest problem z przepustowością. Rolnicy liczą jednak na konkretne działania, by już nie doszło do podobnej sytuacji.
Szczegóły w materiale wideo
ZWIEDZAMY ŻUŁAWY. WYCIECZKA Z PRZEWODNIKIEM PO NOWEJ KOŚCIELNICY - 18.07.2015
Dzięki pasjonatom i zwykłym ludziom ostatnio coraz głośniej o Żuławach. Wycieczki skupiają coraz więcej osób zainteresowanych tym regionem. Towarzyszyliśmy z kamerąwycieczne zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kochamy Żuławy, która tym razem zawitała do Nowej Kościelnicy i Sołectwa Piaskowiec.
Noc Muzeów 2016 w Nowym Dworze Gdańskim. Oblicza PRL- u - 14.05.2016
Już po raz piąty w Żuławskim Parku Historycznym odbyła się Europejska Noc Muzeów. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem - „Oblicza PRL-u.
Podobnie jak w ubiegłych latach główna część Nocy Muzeów miała miejsce w Żuławskim Parku Historycznym, gdzie można było powrócić do przeszłości za sprawą rekwizytów z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W Sali Dwukolumnowej można było posłuchać interesujących wykładów: dr. Marcina Owsińskiego o trudnych czasach stalinizmu na Żuławach oraz Krzysztofa Gryndera o osobistych doświadczeniach i działalności w Solidarności.
Uczestnikom zaproponowano zabawę w kartki, charakterystyczny symbol czasów PRL-u, które reglamentowały dostęp do cukru, mięsa, kawy i innych towarów. Każdy, kto odwiedził Noc Muzeów, otrzymał kupon kartkowy z różnymi aktywnościami, np.: Pchli Targ, Wystawa Oblicza PRL-u w Nowym Dworze Gdańskim, Kolejką do PGR-u, Pan tu nie stał-kącik gier i inne. Uczestnictwo w proponowanych atrakcjach oznaczało zdobycie punktów. Trzeba było ich zebrać, jak najwięcej, aby otrzymać nagrody. Ponadto dzieci i dorośli mogli obejrzeć bajki na starych kliszach, wyświetlane projektorem obrazkowym, pograć w gry planszowe i karciane przywołujące rzeczywistość lat 70. i 80. Paradą samochodów, gdzie królowały duże i małe fiaty, żuki i polonezy, oraz pokaz zdjęć Nowego Dworu z lat 60. wzbudziły największe zainteresowanie uczestników Nocy Muzeów. Fotografie wykonane przez Gunthera Jeglina, podczas jego wizyty sentymentalnej do miasta, gdzie przed wojną jego rodzina prowadziła sklep drogeryjny przy obecnej ulicy Sikorskiego, wyłowione na internetowej aukcji przez Przemka Siwickiego-stanowiły interesujący spacerze po dawnym Nowym Dworze.
Tradycyjnie w świętowanie Nocy Muzeów włączył się Żuławski Ośrodek Kultury, który zaprosił na tajemnicze zwiedzanie ŻOK-u po zmroku i po raz pierwszy do nowo otwartego Kina za rogiem, w którym można było obejrzeć film dokumentalny „Pierwszy. Również Biblioteka Publiczna, jak co roku wsparła wydarzenie. Natomiast Żuławska Kolej Dojazdowa zaproponowała przejażdżkę kolejką wąskotorową do Tujska pod hasłem Kolejką do PGR-u.
Zadbano także o oprawę muzyczną, którą wykonało Studio Wokalne ŻOK-u. Dopełnieniem całości było degustowanie potraw z lat 70. i 80. Do akcji włączyli się również: Fabryka Lodów Naturalnych, Bar Kaper oraz SOFA Music Club.
Mbxd2 - 304 - Test odświeżonej wersji w TS10
Mapa do pobrania na forum PTT - LK244 i Gniew - Wielkie Walichnowy.
Wagony MBxd2 nigdy nie kursowały na Kwidzyńskiej Kolei Dojazdowej. Sytuacja na filmie jest fikcyjna.
Wagon:
PMKW 2006 Żuławy w skali HOe
Fragment makiety wąskotorowej Żuław przedstawiający przejazd pociągu przez załadownię w polu Stara Wisła i most na rzece Tuga k. Nowego Dworu Gdańskiego.
Parowóz to dzieło Piotra Chorążego z Łodzi.
Film nakręcony telefonem komórkowym.
MBxd2-212 z pociągiem 321 relacji Jantar-Nowy Dwór Gdański
Wagon spalinowy serii MBxd2-212 z pociągiem turystycznym 321 relacji Jantar-Nowy Dwór Gdański mija okolice wsi Żelistrzewo i jedzie w kierunku Nowego Dworu Gdańskiego.
Mit dem Jantar Express von Sztutowo nach Prawy Brzeg Wisły
Im Norden Polens gibt es östlich von Danzig eine fast 110 Jahre alte Schmalspurbahn. Der Jantar Express fährt zwischen Sztutowo - Stegna - Prawy Brzeg Wisły und dem Abzweig Stegna - Nowy Dwor Gdansk. Gefahren mir mit einem FAUR Triebwagen und Personenwagen, sowie FAUR Diesellok mit Personenwagen auf 750 mm Spurweite.
Hemako Sztutowo - MISTRZ POLSKI 2018
Mecz finałowy Mistrzostw Polski w piłce nożnej plażowej z 2018 r. Hemako Sztutowo - Boca Gdańsk 6-5.
Grabiny Zameczek
Po raz pierwszy została wymieniona w dokumencie księcia Mściwoja II z 1273 r., jako Grabino. Po zagarnięciu Pomorza Gdańskiego przez Krzyżaków urosła do rangi ważnego gospodarczo ośrodka administracyjnego, rządzonego przez wójtów. Ich siedzibą był już w XIV w. dwór obronny, otoczony wałem i palisadą oraz fosą.
Dzięki doskonałym warunkom glebowym majątek stał się wkrótce jedną z głównych baz hodowlanych w państwie krzyżackim. W 1404 r. np. znajdowało się w niej 2200 owiec, 120 sztuk bydła, 480 świń a nadto stadnina licząca 300 koni. Z uwagi na częste przyjazdy do bogatej posiadłości mistrzów Zakonu, wybudowano w 1406[1] r. nowy murowany zamek w stylu gotyckim. Jednocześnie nad Motławą wybudowano akwedukt z wodami skierowanej tutaj rzeki Kłodawy, którymi zasilono fosę zamkową oraz młyn. Z chwilą wybuchu wojny 13-letniej gdańszczanie wyprawili się bezzwłocznie do Grabin-Zameczka, by go zagarnąć. W 1459 r. zrównano zamek, a otaczające go elementy obronne zostały zburzone na polecenie gdańskiej Rady Miejskiej. Mszcząc się, Krzyżacy zniszczyli i zrabowali majątek, a służbę wymordowali. Kilkadziesiąt lat później spustoszoną posiadłość przejął jako dzierżawę patrycjusz gdański Eberhard Ferber i odbudował forteczkę. W późniejszych latach Grabiny były zdobywane przez wojska Stefana Batorego który walczył ze zbuntowanym miastem Gdańskiem. W 1577 r. ten sam król kierował stąd akcją represyjną przeciw Gdańskowi. W 1628 i 1628 r. w odbudowanym zamku przebywał król szwedzki Gustaw Adolf, inicjator wojny z Polską i wódz rozbójniczej armii. Podczas potopu Szwedzi organizowali stąd łupieskie wyprawy na Gdańsk. W styczniu 1657 r., gdy zamarzły wody w fosie zamkowej, ruszył na Grabiny oddział gdański w sile 1600 ludzi. Po zażartej walce zdobyto warownie. W późniejszych czasach wojenne uciążliwości nie omijały majątku grabińskiego, ale kończyło się na kwaterunkach i rekwizycjach.
Pozostałości zamku krzyżackiego w Grabinach Zameczku zlokalizowane są u ujścia Kłodawy do Motławy, na wzniesieniu. Budynek od strony północnej jest w stanie ruiny. Część południowa została zaadaptowana na mieszkania. W skrzydle północnym, w piwnicach widoczne są arkadowe przejścia. W części środkowej mieści się użytkowana kaplica pw. św. Anny i Joachima. Całość jest otynkowana. Od strony południowo-zachodniej znajduje się ceglana, nieotynkowana brama z kamiennym herbem Gdańska. Wjazd na dziedziniec nowszą, ceglaną bramą, usytuowany jest od strony wschodniej. Obiekt otoczony jest parkiem.
Ten film powstał przy użyciu Edytora wideo YouTube (
Nowy Dwór Gdański - AIR CINEMA 2016
Nowy Dwór Gdański.
______________________________
Air Cinema
668 595 380
Mbxd2-212 z pociągiem do Nowego Dworu Gdańskiego.
01.05.2018 r. Mbxd2-212 z pociągiem do Nowego Dworu Gdańskiego opuszcza Stegnę Gdańską.