Eylau Iława Nowa Wieś 16 Poland Polen 5.7.2016 #55
Der Weg ist das Ziel... komm fahr mit in meinem Goggomobil =G=
Sightseeing in Krisenregionen, Armenviertel, Bürgerkriegsgebieten.
Along radioactive Death-Zones, MOAs, No-Go and Civil-War Areas.
Farma Iluzji - Park edukacji i rozrywki - Trojanów
Park Edukacji i Rozrywki Farma Iluzji zlokalizowany jest między Lublinem a Warszawą, niedaleko Dęblina. Oferuje wiele różnorodnych atrakcji dla dzieci. Pokazy gołębi, pokazy iluzjonisty, zabawy taneczne, iluzje, park z przeszkodami, trasa trapera, labirynt, olbrzymie szachy. Można tu wybrać się z dziećmi na cały dzień i miło spędzić czas. Można zabrać ze sobą jedzenie na grilla. Najciekawszą atrakcją jest krzywy dom, który unoszony jest przez balony.
Miejsca, które odwiedziliśmy w tym filmie:
- Park edukacji i rozrywki Farma Iluzji, Trojanów,
Dokładny adres:
Mościska 9
gm. Trojanów
woj. mazowieckie
Przeczytaj wpis na blogu na ten temat:
Zasubskrybuj nasz kanał, to nic nie kosztuje:
Możesz nas znaleźć tu:
FACEBOOK -
WWW -
==== ENGLISH ====
Education and Leisure Park Illusion Farm is located between Lublin and Warsaw, near Deblin. It offers a wide variety of activities for children. Pigeons shows, illusionist shows, dancing, illusions park with obstacles, trail trapper, a maze, giant chess. You can take your children for the day and have a good time there. You can bring own food to make the grill. The most interesting attraction is crooked house, which is lifted by balloons.
Places we visited in this film:
- Education and Leisure Park Illusion Farm
Mościska 9 - Trojanów - Mazovian voivodeship
Read blog entry (in Polish):
Subscribe to our channel, it's free:
You can find us there:
FACEBOOK -
Website -
==== MUZYKA / MUSIC ====
Audionautix: Whatdafunk – na licencji Creative Commons Attribution (
Wykonawca:
#FarmaIluzji
Dukla doorway of the Carpathians
Dukla presents:
Dukla doorway of the Carpathians
Along the wine trial
Great history of the borderland
Places dedicated to St. John of Dukla
Remembering the battle of the Pass
Borderland of Cultures
Historical land of Łemko People
Wildlife
Hiking trails in the Beskidy Mountains
Land of Artists
Dukla region ecological and hospitable
All rights reserved, Urząd Miejski w Dukli
Rynek podziemny...:) underground of Main Square in Cracow
Podziemia Rynku krakowskiego, to podróż w czasie i w przestrzeni też, bo ponad 4 metry w głąb:)
O tyle niżej leżała powierzchnia średniowiecznego Rynku.
Powierzchnia narastała sukcesywnie, szczególnie w wyniku ogólne panującego w Europie
zwyczaju zasypywania nieczystości i wszelkich śmieci zamiast ich usuwania. I chwała temu zwyczajowi! Bo dzięki temu poszczególne warstwy zawierają ukryte skarby przeszłości przeszłego życia codziennego: naczynia, narzędzia, ozdoby, sukna, biżuterię, monety, obuwie, wozy, a nawet całe domostwa!!!i wiele innych, dzięki czemu możemy poznać w szczegółach życie ówczesnego Krakowa.
Wystawa pokazuje najpierw wygląd terenu z okresu przedlokacyjnego, tj. przed 1257 roku. Były to domostwa drewniane, które spłonęły w wyniku najazdu Tatarów.
Na zgliszczach powstaje Kraków XIII w.- miasto pełne mieszkańców wielu narodowości. To tutaj krzyżowały się trakty handlowe z czterech stron świata. To tutaj stykały się dwa
największe obszary gospodarki świata średniowiecznego.
Nawierzchnia była planowo i dość specyficznie budowana, czyli w formie jakby wału, półokrągła, co pozwalało spływać wodzie na niższe boki. Nie była to nawierzchnia w dzisiejszym pojęciu, czyli równa na całej powierzchni Rynku. Były to jakby ścieżki biegnące w różne strony.
Odkryto, ze XIII Kraków był urbanistycznym zespołem regularnych drewnianych zabudowań, które w widoczny sposób były zaplanowane. Domostwa były zbudowane podobnie z wąskimi przesmykami pomiędzy nimi umożliwiającymi przejście.
Cały Kraków posiadał sieć kanalizacyjną: budowaną w drewnie. Były studnie, z których można było czerpać czystą wodę bez wysiłku. W tym celu wykorzystywano spiętrzenie wody na Rudawie.
Odkryto również ogromne cmentarzysko z czasów początku chrześcijaństwa w Polsce.
Ciekawostką tutaj są pochówki tzw. wampirów. Otóż normalnie chowano ludzi w pozycji wyprostowanej, z rękoma wzdłuż ciała, w kierunku z głową na wschód. Natomiast ludzi uznanych za opętanych przez szatana, czyli odbiegających wyglądem, czy zachowaniem chowano
w pozycji embrionalnej i poza obrębem cmentarza.
Kraków był ośrodkiem handlowym, a więc tutaj gromadzili się kupcy z całego świata. Wystawa pokazuje dawną zabudowę kramów, zupełnie różną od dzisiejszej. Sprzedawano tu tzw. bałwany solne, ogromne około 300 kilogramowe, za który można było kupić całą wieś wraz z jej mieszkańcami.
Również handlowano ołowiem, i miedzią. Na zdjęciach umieściłam tzw. bochny ołowiu, które też były bardzo cenne. Ryty na bochnie oznaczały jego wagę. Każdy bochen posiada pieczęć królewską świadczącą o jego autentyczności.
Na samym początku już zaczyna się nasza przygoda poprzez przejście przez ścianę czasu:)) Jest to ściana pary wodnej, na której nagrane są sceny z ulicy XIII wiecznego Krakowa:) I za tą kurtyną czasu rozpoczyna się nasza przygoda: 700 zabytków archeologicznych, 500 elektronicznych odwzorowań zabytków, 600 rekonstrukcji cyfrowych 3D, 30 stanowisk multimedialnych, 25 ekranów plazmowych, 27 projektorów multimedialnych, 37 monitorów dotykowych, 98 głośników, 150 audiobooków.
Dla potomnych archeologów zachowane zostały tzw. świadki, czyli niezbadane bloki narosłych warstw. Być może oni odkryją jeszcze więcej ciekawostek, być może oni odkryją jeszcze piękniejszą duszę tego niesamowitego i wciąż pełnego tajemnic odwiecznie niezbadanego miasta:)
Muzyka: Breve regnum erigitur -- incipit najstarszej znanej piosenki żakowskiej, utwór w wykonaniu Ars Nova z XIV w, utwór Mikołaja z Radomia (pocz.XV w)
Najcieplejsze i najzimniejsze oblicze Australii! #21
W tym odcinku dwie wycieczki i dwa oblicza Australii.
Na początku to najbardziej tropikalne, czyli daleka północ: Cairns i okolice.
Potem urywek z wypadu weekendowego.
W drugiej części najbardziej zimowe oblicze Australii i październikowy (wiosenny) wyjazd w góry śnieżne a tam wejście na górę Kościuszki bez pomocy szerpów i tlenu i średnio sprzyjającym okienku pogodowym.
Relacje z Australii na bieżąco na instagramie @rysnik