Exploring the History of Poland - Vlog 95 - Outback Polaks
We visit: Biala Gora, Kwidzyn, Gniew, Bytow, random forests and find a torture chamber
Music:
• Contact the artist: iksonmusic@gmail.com Donate:
Wanderlust
• Contact the artist:
#outbackpolaks #Travel #castles
-~-~~-~~~-~~-~-
Please watch: Visiting the Easternmost Point in Korea, Homigot & Pohang - Vlog 123
-~-~~-~~~-~~-~-
The beauty of Poland
Selected photographs from the site:
The most beautiful and most interesting places in Poland
Unknown Poland - Castles in Poland - Nobility Castle Krasiczyn
Castles in Poland - Nobility Castle Krasiczyn
PLOCK (PŁOCK), POLAND -- THE MOST BEAUTIFUL PLACES IN THE WORLD
Plock (Polish. Płock) -- the city in Poland -- it's one the most beautiful city and place in the world.
Plock (the official title of the city: The Capital City Ducal of Plock; Polish: Stołeczne Książęce Miasto Płock) is the historical capital and oldest city of Mazovia region (Polish: Mazowsze) and one of the oldest in Poland, located in the center of the country.
Plock is a beautiful city and one of the most beautifully situated cities in the world. Picturesquely located on a high bank of Vistula river (Polish: Wisła), Plock in the initial stage was a fortified settlement founded in the 10th century by Mieszko I (the first ruler of Poland) as one of The Main Seats of the Kingdom (Latin: Sedes Regni Principales) -- the most important and historical cities from the beginning of Polish state. During the reign of rulers Ladislas I Herman (Polish: Władysław I Herman) and Boleslaus III Wrymouth (Polish: Bolesław III Krzywousty) 1079--1138 Plock was the capital of Poland.
The high Tumskie Hill (Polish: Wzgórze Tumskie) situated over the wide Vistula river is the oldest, historical part of Plock. On the Tumskie Hill situated the most precious monuments of Plock: the Cathedral Basilica (1130--1144) and Castle. The many precious monuments situated also in the same city.
Nowadays Plock is a dynamically developing center, an important science and cultural centre with long tradition and is also an very important economic, energetic and fuel center.
Virtual Plock:
Multimedial city plan of Plock:
Must-see places
More about tourism in Plock on the official website of the city:
Cathedral Basilica:
About the city of Plock:
Masurian Lake District - New7Wonders of Nature - Poland
Masuria has been considered one of the 28 most beautiful places in the world and one of the 5 most beautiful places in Europe. The voting will continue until 11.11.2011. You can support the region by voting on the website: MazuryCudNatury.org and New7Wonders.com
Poland
Inspirational video for Poland.
Where do YOU want to go next? Leave a comment below!
Have a look at my other videos, and please subscribe to the channel!
tags: travel travels inspiration country countries trip trips vacation holiday holidays impression impressions fly flight backpacking
Journey to Berlin & Poland in 2009
In 2009 my wife Carina and I travelled around in Poland and Slovakia but also to Berlin. This video, which displays the first leg of our journey, shows you very briefly our first rendezvous with the German capital, foremost the central park called Tiergarten, then among other things a wonderfully creaky flite of stairs in the hotel where we were staying, where upon you'll be presented with various Polish trolleys to be followed by some of the activities taking place on the main market square of Krakow. These clips feature not only what we encountered last year (2009) but also a few sequences from the year before (2008). But there are also some brief glimpses of Krakow's botanical garden and of some historical buildings in the center.
After Poznan and Krakow we made it on down to Zakopane which is a skiing resort right at the foot of the Tatra mountains. From there we embarked on a skii lift which carried us up to about 2000 metres after which we took the long and winding road back home, meaning we walked for more than four hours down hill until we finally reached civilization.
To this video I've added some music by In The Labyrinth, or to be more specific, side projects of ITL.
If you'd like to check out photos and read descripions of our journey, please go to inthelabyrinth.com and press TRAVELS!
Poland the Beautiful - 2009
Pamiętam ten dzień jak dziś:
te piękne podkarpackie pola, ten niemiłosierny wiatr, ten kuszący, jesienny zapach. Był już zmierzch, słońce tonęło za snopami siana. Ona była przy mnie — ona zawsze była przy mnie.
Moja Babcia. Moja jedyna. Nie mówiąc nic, szliśmy — ona ze mną a ja z nią. Patrzyłem wtedy na jej ręce, jej spracowane, brudne, piękne ręce. Wśród kołyszących się w rytmie wiatru kłosów zboża, dostrzegłem nasz dom — z kominka wydobywały się już ciepłe kłęby jasnego dymu.
Przypomniał mi się zapach świeżego chleba leżącego na naszym skromnym dębowym stole.
Zapytałem wtedy: Babciu, jak się robi chleb? Ona popatrzyła na mnie, pokręciła głową, i powiedziała: Kochanie, chleba się nie robi, chleb się tworzy. Obiecała mi. Gdy tylko będą żniwa, razem go zrobimy
i razem upieczemy.
Dzień po dniu, patrzyłem jak starsi chłopcy i mężczyźni koszą zboże, jak ocierają spocone czoła i obdarzają mnie zmęczonym uśmiechem. Nie mogłem oderwać wzroku od nieustających w pracy kobiet w chustkach powiewających na wietrze jak polskie flagi na masztach okrętów. Obserwowałem jak widok
z mojego niewielkiego okienka zmienia się dzień po dniu. A Babcia czekała. W swoim małym kąciku
w wieskiej kuchence, czekała jak pasterz na swoje owce. Na ten dźwięk otwierających się drzwi,
na ten worek ze świeżą mąką. Ona czekała.
Aż nadszedł ten dzień. Nigdy nie zapomnę pietyzmu z jakim otwierała worek z tak prostym, lecz tak niezwykłym składnikiem. Z niecierpliwością patrzyłem, jak owoc pracy rąk ludzkich rozsypuje się po podrapanej drewnianej stolnicy. Nie mogłem uwierzyć własnym oczom, gdy ujrzałem ten kruchy pył niemal natychmiast zamieniający się w wilgotną, gęstą masę.
Gdy ciasto było już na tyle uformowane, by mogło być wkrótce nazwane bochenkiem, Babcia wzięła moją małą, niepewną rączkę w swą pomarszczoną, starą dłoń i moim palcem wskazującym narysowała na powierzchni ciasta dwie prostopadłe linie. Krzyż. Odwróciłem się ze zdumieniem malowanym na twarzy
i zapytałem Babcię: Po co? A ona, z troską w każdym słowie, powiedziała: Dziecko moje, dziecko.
To . . . to jest tradycja. Tak robiła moja babcia, i jej babcia też. Nie jest to tylko znak — jest to symbol: symbol polskiej tradycji, ciągłości, i wiary. I ten symbol, powiedziała z drżącymi rękami, jest to jedyna rzecz która wraz ze mną nie odejdzie. Nie wiedziałem tego wtedy, ale była to jedna z ostatnich chwil jakie spędziłem z Nią: z moją jedyną, cudowną Babcią.
Chodząc teraz polną drogą wśród zbóż, nie mogę zapomnieć tych pamiętnych słów: to jest tradycja. Bowiem żyjąc w Ameryce i patrząc na ten zapuszczony dom na Podkarpaciu, z zaniedbanymi drzwiami
i uszczerbionym kominkiem, próbuję sobie przypomnieć tę chwilę: ten czas, gdy dotknęła mnie tradycja. Tradycja moich przodków, moich rodaków, moich polskich braci. I sądzę, że to jedyne co tu po nich zostało: ten symbol ciągłości—ta tradycja.
JORK2012
„Jeśli wybierasz się w podróż niech będzie to podróż długa
wędrowanie pozornie bez celu błądzenie po omacku
żebyś nie tylko oczami ale także dotykiem poznał szorstkość ziemi
i abyś całą skórą zmierzył się ze światem(…)
Odkryj znikomość mowy królewską moc gestu
bezużyteczność pojęć czystość samogłosek
którymi można wyrazić wszystko żal radość zachwyt gniew
lecz nie miej gniewu
przyjmuj wszystko”
Zbigniew Herbert
Zamość prawa miejskie uzyskał w 1580 r., na mocy przywileju lokacyjnego wystawionego przez kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. W 1589 r. miasto zostało stolicą założonej przez jego właściciela Ordynacji Zamojskiej.
XVII wiek był okresem największego i najszybszego rozwoju miasta. Osiedlała się tu nie tylko ludność polska, ale również wielu innych narodowości. Miasto musiało się jednak zmagać z licznymi najazdami, m.in. Kozaków pod dowództwem Bohdana Chmielnickiego w 1648 r. oraz podczas potopu w 1656 r. przez wojska szwedzkie, którym podobnie jak Kozakom nie udało się zdobyć miasta. Dopiero podczas wielkiej wojny północnej Zamość został zajęty przez wojska szwedzkie i saskie.
W połowie XVIII w. przeprowadzono reformę założonej już w 1594 r. Akademii Zamojskiej (wykładał na niej m.in. Stanisław Staszic), ale po zajęciu miasta przez Austriaków w wyniku I rozbioru (1772 r.) została zamknięta (1784 r.).
W 1809 r. Zamość przyłączono do Księstwa Warszawskiego, a po kongresie wiedeńskim do Królestwa Polskiego, uzależnionego od Rosji. W 1821 r. rząd ówczesnego królestwa odkupił miasto i zmodernizował zamojską twierdzę. Dokonano wówczas przebudowy wielu budynków, przez co utraciły one w dużym stopniu swój pierwotny wygląd i styl. Zmodernizowana Twierdza Zamość odegrała dużą rolę w trakcie powstania listopadowego i skapitulowała jako ostatni polski punkt oporu. Po stwierdzeniu nieprzydatności twierdz z dziełami obronnymi, w 1866 r. skasowano twierdzę zamojską, co dało początek przestrzennemu rozwojowi miasta.
W okresie I wojny światowej do Zamościa doprowadzono linię kolejową (1916 r.). Po odzyskaniu niepodległości Polski, w 1918 r. doszło tu do komunistycznej rewolty stłumionej przez oddziały wojskowe pod dowództwem majora Lisa-Kuli, a dwa lata później miasto okrążyła sowiecka armia, której ataki również zostały zatrzymane.
Dwudziestolecie międzywojenne to okres rozwoju miasta, poszerzano jego granice, powstawało wiele nowych instytucji i ośrodków, szczególnie związanych z życiem kulturalnym i oświatowym. W Zamościu stacjonował 9 Pułk Piechoty Legionów, z którego utworzeniem związana była wizyta w 1922 r. marszałka Józefa Piłsudskiego. Dowódcą 9 Pułku Piechoty Legionów od 1937 r. był gen. Stanisław Sosabowski znany z czasów II wojny światowej z bitwy o Arnhem z udziałem 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.
We wrześniu 1939 r. do Zamościa wtargnęli Niemcy, na krótko także wojska radzieckie. Podczas II wojny światowej na Rotundzie utworzono obóz zagłady, gdzie zginęło ponad 8 tysięcy ludzi, oraz obozy jeńców radzieckich i obóz tymczasowy dla wysiedlonych mieszkańców Zamojszczyzny (w tym dla licznych dzieci Zamojszczyzny). W czasie okupacji niemieckiej na Zamojszczyźnie miała miejsce masowa akcja wysiedleńcza prowadzona przez Niemców, dążących do stworzenia tu niemieckiego osadnictwa jako przyczółka do germanizacji Wschodu, dlatego okolice Zamościa były terenem wielu walk partyzantów AK, GL/AL BCh (powstanie zamojskie). Zamość został zdobyty przez wojska radzieckie i przez współdziałających z nimi żołnierzy Armii Krajowej[12] w lipcu 1944 r.
Unknown Poland - Teutonic Order - Teutonic Castle Reszel (ger. Rossel)
Teutonic Castle Reszel (ger. Rossel).