#Ostrzyca #Proboszczowicka Polska #Fudżijama,#największy wygasły #wulkan w Europie
#Ostrzyca #Proboszczowicka Polska #Fudżijama,#największy wygasły #wulkan w Europie
Ostrzyca, zwana potocznie polską Fudżijamą, to najbardziej znany i największy w Europie polski wygasły wulkan.
Jest to góra wyjątkowa - posiada wulkaniczny rodowód, nie jest jednak wygasłym wulkanem, pomimo stożkowatego kształtu. Stanowi jego wewnętrzną część. która powstałą ze zniszczenia dużo potężniejszego stożka wulkanicznego. Obecnie wzgórze to wznosi się 501 m n.p.m. i jest jedynie fragmentem komina wulkanu, wypełnionego zastygniętą magmą - bazaltem - zasadową, prawie czarną skałą. Prawdopodobnie właściwy wulkan był o kilkaset metrów wyższy.
Właściwy stożek wulkanu, znacznie wyższy niż obecny szczyt, uległ erozji i pozostał po nim nek, czyli właśnie bazaltowy rdzeń wypełniający dawny komin wulkaniczny.
Góra znajduje się na przedpolu Sudetów, między Złotoryją a Lwówkiem Śląskim, wejście na szczyt prowadzą bazaltowe schody, a roztacza się stąd rozległy i piękny widok.
Ze względu na walory przyrodnicze, już w 1926 roku objęto Ostrzycę ochroną przyrodniczą, a w roku 1962 utworzono tu rezerwat przyrody o nazwie Ostrzyca Proboszczowicka.
Na Ostrzycę najwygodniej dojść od strony Proboszczowa, gdzie 1200 m. od szczytu znajduje się leśny parking z miejscem na ognisko i grill. Droga na szczyt wulkanu zajmuje niecałą godzinę i prowadzi malowniczymi leśnymi szlakami.
Ze Śląską Fudżijamą związanych jest wiele legend, jak chociażby ta o jeźdźcu bez głowy, który jechał na koniu przez gęsty las na skalistą Ostrzycę.
Wzniesienie stanowi relikt dawnych obszarów wulkanicznych, jest pozostałością komina wygasłego trzeciorzędowego wulkanu tarczowego (nek).
W trakcie transgresji lądolodu na Pogórze Kaczawskie wzniesienie nie było całkowicie przykryte lodem, stanowiło skalisty nunatak wystający z lądolodu na niewielką kilkumetrową wysokość.
Ostrzyca jest najwyższym wzniesieniem Pogórza Kaczawskiego.
Ze względu na charakterystyczny stożkowy kształt wzniesienie nazywane jest Śląską Fudżi, Ostrą Górą, Szczytnicą.
Poszczególne zbocza wzgórza w związku z różną ekspozycją w stosunku do słońca posiadają odmienne warunki mikroklimatyczne, w związku z czym wzniesienie zasiedlone jest przez różnorodne zbiorowiska roślinne.
Wulkaniczne wzniesienie w kształcie stożka. Wzniesienie o dość stromych zboczach, z wyraźnie podkreślonym wierzchołkiem, wznosi się samotnie w środkowo-zachodniej części Wysoczyzny Ostrzyckiej, wyraźnie odróżniając się od płaskiego krajobrazu. Wzniesienie o zróżnicowanej budowie geologicznej, zbudowane z wulkanitów mioceńskich stanowiących część rdzenia dawnego wulkanu tarczowego wypełnionego lawą oraz pokrywy lawowej o zasadowej lawie. Zbudowana jest z bazanitu, skały zbliżonej do bazaltu. Jest to zasadowa skała wulkaniczna, barwy ciemnej, prawie czarnej, o teksturze afanitowej lub porfirowej. Od typowych bazaltów różni się większą zawartością oliwinu i obecnością skaleniowców. Bazanit budujący wzniesienie jest spękany tworzy regularne słupy. Na szczycie wzniesienia występują malownicze skałki. Duży kompleks na wschodnim stoku nosi nazwę Małej Ostrzycy. Niższe partie zbocza pokrywają utwory soliflukcyjnych, a u podnóża występują osady glacjalne, fluwioglacjalne. Wzniesienie porośnięte w całości lasem, skalne zbocza porasta z trudem wciskający się między skały, las odroślowy, który tworzy: jawor, jesion, lipa, wiąz i w mniejszych ilościach dąb. Niżej występuje świerk i brzoza. W szczytowej partii wzniesienia położonej powyżej 450 m n.p.m., utworzono rezerwat przyrody Ostrzyca Proboszczowicka o powierzchni 3,81 ha, w którym przede wszystkim chronione jest bazaltowe gołoborze i porastająca je roślinność naskalna. Sam szczyt, będący dominantą wysokościową okolicy, stanowi dobry punkt widokowy. Góra przy dobrej pogodzie jest widoczna z Karkonoszy.