Botanická zahrada Tábor - Tábor Botanical Garden
CZECH
Zahrada vznikla v roce 1866 a je druhou nejstarší v České republice. Od roku 1906 nabízí zahrada semena do celého světa, v dnešní době putují do čtyř set míst v Evropě, Asii, Americe, Africe, Austrálii, Novém Zélandu a na sto adres v České republice.
Návštěvník může ve sklenících zahrady obdivovat teplomilnou flóru, v arboretu pak evropské a cizokrajné dřeviny. Hlavní výzkumný program představuje tzv. hospodářský systém, orientovaný na užitkové plodiny využívané v minulosti před nástupem chemie zemědělství. V rámci programu zde kromě starobylých druhů koření pěstují i druh pšenice známý již před 8 000 lety. Botanická zahrada je volně přístupná veřejnosti. Na objednávku pro skupiny nad 20 osob zajistí škola průvodce, pro menší skupiny podá informace přítomný pracovník.
Tip navíc:
V zahradě můžete navštívit také malý koutek s handicapovanými živočichy, ve kterém přebývá i liška Sisi.
Otevírací doba
duben–květen
pondělí–pátek 7.00–17.00
červen
pondělí–pátek 7.00–18.00
červenec–srpen
pondělí–pátek 7.00–18.00
sobota–neděle 10.00–17.00
září–říjen
pondělí–pátek 7.00–17.00
listopad–březen
pondělí–pátek 7.00–16.00
(od března do června otevřeno o víkendech nepravidelně – více na webu botanické zahrady)
Vstupné
do areálu zahrady zdarma
do skleníků dospělí 20 Kč, děti do 15 let, ZTP a studenti ve skupinách 10 Kč; děti do 6 let zdarma
poplatek za výklad průvodce 250 Kč (na objednávku)
ENGLISH
The garden was founded in 1866 and is the second oldest in the Czech Republic. You can admire thermophilic flora in the garden greenhouses; both European and exotic woody plants are displayed in the arboretum. You can also visit a small room in the garden with handicapped animals where Sisi the Fox also lives.
The graden belongs to the secondary school of agriculture; the school had a status of a college from 1900 to 1918, and at that time the garden flourished most. Since 1906 the garden has been sending seeds to the whole world; currently they supply seeds to 400 places in Europe, Asia, America, Africa, Australia and New Zealand and to 100 places in the Czech Republic. Visitors can admire more than 4,000 plants - thermophile flora in glass-houses, European and exotic trees in an arboretum, various sorts of spices and cereals the most interesting of which is a kind of wheat planted 8,000 years ago. The main research project called ‘the cultivation system’ focuses on utility plants used in the past before chemical fertilisers were introduced and oil refined. The botanical garden is situated behind the secondary school of agriculture (in T.G. Masaryk Square) and is open to the public. The school provides a guide for a group of at least 20 people, smaller groups should seek information from employees present.
Additional tip
You can also visit a small room in the garden with handicapped animals where Sisi the Fox also lives.
Opening time
April-May
Monday-Friday 7.00-17.00
June
Monday-Friday 7.00-18.00
July-August
Monday-Friday 7.00-18.00
Saturday-Sunday 10.00-17.00
September-October
Monday-Friday 7.00-17.00
November-March
Monday-Friday 7.00-16.00
Tickets
garden: free of charge
glasshouses: adults 20 CZK; children 6 – 15 years, handicapped, groups of students 10 CZK; children under 6 years - free of charge
DEUTSCH
Einen interessanten Platz zur Erholung und Belehrung bietet auch der botanische Garten der Landwirtschaftlichen Oberschule, der eine Ruheoase in der Nähe des regesten Stadtteils bildet.
In den Gewächshäusern und Beeten werden mehr als 4000 Pflanzen gezüchtet. Der Garten entstand im Jahre 1866 und ist der zweitälteste in der Tschechischen Republik. In den Jahren 1900 - 1918 hatte die Landwirtschaftliche Oberschule das Hochschulstatut und der Reichtum an akademischen Sammlungen blieb dem botanischen Garten. Seit 1906 bietet der Garten der ganzen Welt Samen an, zu dieser Zeit werden sie an vierhundert Orte in Europa, Asien, Amerika, Afrika, Australien, Neuseeland und an hundert Adressen in der Tschechischen Republik geliefert.
Der Tourist kann in den Gewächshäusern die thermophile Flora bewundern, im Arboretum dann europäische und exotische Holzbestände. Das Hauptforschungsprogramm stellt das sog. Wirtschaftssystem dar, das auf Nutzpflanzen basiert, die in der Vergangenheit noch vor der Einführung der Landwirtschaftschemie benutzt wurden. Im Rahmen des Programms wird hier auch außer den altertümlichen Gewürzesorten eine Weizensorte gepflanzt, die schon vor 8000 Jahren bekannt war.
Im Garten können Sie auch eine kleine Ecke mit behinderten Tieren besuchen, in der auch die Füchsin Sisi ihr Dasein fristet.
CONTACT:
nám. T. G. M. 788, Tábor 390 02
+420 774 128 073
botgarden@seznam.cz
szestabor.cz/botanicka
Botanická zahrada Praha Troja - jaro 2018
Jarní procházka botanickou zahradou v Praze Troji - skleníkem Fata Morgana a částí venkovních expozicí - 26. května 2018.
Použitá hudba:
A. I. Towstogub And His Wife - Part II.
Fausto Papetti - Angela
Tom Scott - The Fool On The Hill
Botanická zahrada Liberec
BOTANICKÁ ZAHRADA | LIBEREC | BOTANICAL GARDEN | 2016 | GOPRO | FULL HD |
| BOTANICKÁ ZAHRADA | LIBEREC | BOTANICAL GARDEN | 2016 | GOPRO | FULL HD |
ČR - Praha - Botanická zahrada Troja - motýli
Kachňata v Němčovicích 2010
Palácové zahrady Pražského hradu
Palácové zahrady Pražského hradu - Ledeburská, Malá Pálffyovská, Velká Pálffyovská, Kolowratská a Fürstenberská - leží na území Malé Strany. Tvoří souvislý pás na jižním svahu hradčanského vrchu. Z vysoko položených teras se otevírají krásné pohledy na Malou Stranu a panoráma města.
V 16. století postupně ztratily hradby na jižním svahu hradčanského vrchu svou obrannou funkci a proto byly částečně zbourány. Pozemky, zahrady a vinice skoupila šlechta a měšťané. Časem malé užitkové zahrady zanikly a na místě začaly vznikat zahrady velké. Už v roce 1580 byla vytvořena dnešní Fürstenberská zahrada. Zahrady byly budovány jako renesanční italského typu a sloužily k odpočinku a potěšení vlastníků přilehlých paláců. Zahrady byly zpustošeny Švédy po dobytí Malé Strany 5. srpna 1648. Při své následné obnově už byly budovány v barokní úpravě. Na zahradách se objevily terasy s plastikami, monumentální schodiště, kašny a vodotrysky, saly terreny, pavilony a galerie. Na jižním hradčanském svahu tak postupem času vznikl souvislý pás zahrad. Tvoří ho zahrady: Ledeburská, Malá Pálffyovská, Velká Pálffyovská, Kolowratská a Fürstenberská.
Ledeburská zahrada
Zahrada se jmenuje po hraběti Adolfovi z Ledebouru. Ten získal přilehlý palác v roce 1852. Palác samotný vznikl již v roce 1601. Zahradu založil v roce 1665 Jan Václav z Kolowrat. Na nejspodnější terase zahrady je dekorativní Sala Terrena (přízemní sál). Naproti ní je bohatě členěná stěna s rozbíhajícím se schodištěm. Jeho levé křídlo vede na horní zahradní terasy. V nice uprostřed stojí socha Herkula zápasícího s Kerberem. Uprostřed terasy je fontána. Voda do ní byla původně přivedena až z kašny na Pražském hradě. Symetricky řazené terasy spojuje schodiště. Na vrcholu hlavní osy zahrady stojí otevřený pětiboký pavilón, který tvoří výraznou dominantu. Zahrada postupně chátrala. S její rekonstrukcí se začalo v roce 1990. V roce 1995 byla společně s Malou Pálffyovskou zahradou opět otevřena pro veřejnost.
Malá Pálffyovská zahrada
Při rekonstrukci Malé Pálffyovské zahrady v 90. letech minulého století byl zvýrazněn původně užitkový charakter zahrady. Převažují proto volné travnaté plochy a ovocné stromy.
Velká Pálffyovská zahrada
Zahrada na tomto místě je v historických dokumentech zmíněna už v roce 1681. V té době vlastnil pozemek měšťan Šimon A. Renner. V přilehlém domě byla hospoda. Novou výstavbu a zřízení zahrady uskutečnila v roce 1751 manželka Josefa V. Fürstenberka, Marie Anna. Na první terase byl vodotrysk. Na vrcholu zahrady byla vyhlídková lodžie (sloupová chodba, loubí). Ozdobné sluneční hodiny nesou nápis Claret in orbe dies, ac taetras, hora pete umbras (volně přeloženo Jasný buď po světě den a hnusné zaplašuj stíny). Při obnově Velké Pálffyovské zahrady v devadesátých letech minulého století byl zachován barokní koncept zahrady a byly znovu použity všechny její dochované součásti. Byla obnovena kruhová fontána s plastikou Tritona, byla zachována i mohutná terasová zeď s portálem a centrálním tunelovým schodištěm. Zahrada byla znovu otevřena v roce 1997.
Kolowratská zahrada
Kolowratská zahrada si i po rekonstrukci zachovala charakter výhradně užitkové zahrady. Zahradní architektura se omezuje převážně na ovocné stromy a trávníky. V původním zahradním domku je dnes malá kavárna. Zahrada je oddělena od Velké Pálffyovské zahrady původní románskou zdí velkého opevnění Malé Strany.
Fürstenberská zahrada
Zahrada je pojmenována podle posledních šlechtických majitelů, kterými byli od roku 1866 Fürstenberkové. Původně byla na tomto místě vinice, později užitková zahrada. Spodní část zahrady není dodnes zpřístupněna, neboť v přilehlém Kolowratském a Malém Fürstenberském paláci bylo od roku 1918 do roku 1938 sídlo vlády Československé republiky. Současná podoba pozdně rokokové zahrady italského typu vznikla v letech 1784 až 1788. Centrální schodiště spojuje jednotlivé terasy zahrady. Nachází se zde vyhlídková terasa a altánek. Na východní straně terasy je schodiště, které vede k malé věži, sloužící jako průchod mezi areálem Pražského hradu a komplexem Palácových zahrad.
Lesliovská-Thunovská zahrada
Od roku 1925 je Lesliovský palác i se zahradou majetkem Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a je využíván pro potřeby velvyslanectví. Původní barokně upravená zahrada, přístupná ze třetího patra paláce, měla podobu italské zahrady. Ve druhé polovině 19. století byla přeměněna na anglický park. Různé úrovně zahrady spojuje terasová zeď a zahradní schodiště.
Promoklip VOŠ a SZeŠ Tábor
Exota Olomouc 2018 - cz. 1 - Wystawa ptaków egzotycznych (Czechy)
----------- Film posiada polskie napisy -------------------- The video is subtitled in English ----------------
Exota Olomouc to najważniejsze w Europie wydarzenie w papuzim świecie. Przeprowadzimy Państwa przez wszystkie pawilony wystawy, a więc pokażemy nie tylko papugi, ale i dzioborożce, tukany, astryldy czy drób ozdobny. Po raz pierwszy w tym roku wystawie towarzyszył kongres na temat papug. Zobacz też cz. 2 filmu p.t. Czy są nam potrzebne kongresy hodowców papug?
Olomouc - Botanická zahrada
Botanická zahrada v Praze - Malešicích
Málokdo o ní ví, tak jsme ji dnes navštívili. Je malá, ale je se na co podívat!
Vodní nádrž Jordán Tábor - Lake Jordan Tabor
Jordán je vodní nádrž v Táboře o ploše přes 51 ha. Vznikl roku 1492 přehrazením Košínského potoka a je nejstarší přehradní nádrží v Česku. Jeho původním účelem bylo zásobování města pitnou vodou, později začal být využíván i k chovu ryb. Pro obtížnost vypouštění (naposledy v roce 1830) nebo technicky náročné výlovy dlouhou sítí (prováděné do poloviny 20. století) se upustilo od většího chovu ryb a nádrž sloužila a slouží převážně jen sportovním rybářům[p 1] a rekreaci. Jeho sypaná hráz je vysoká 20 m a 284 m dlouhá, zadržuje asi 3 milióny krychlových metrů vody. Největší hloubka je 12,5 metru. Z nádrže vytéká Tismenický potok, na kterém se těsně pod hrází nachází 18 m vysoký Jordánský vodopád. Na Košínském potoce, pod vodní nádrží Košín I. se těsně před Jordánem nachází ještě jedna malá přehrada Malý Jordán.
Lake Jordán (Czech: Jordán) is a lake inside city Tábor. Built in 1492 it is the oldest dam on area of the Czech Republic.
The lake was created by creating earth dam across the Košínský brook (Košínský potok, also known as Tismenice) with purpose to provide drinking water for town inhabitants. Later, it was used for aquaculture and in modern era as a place of recreation. Levee of the lake is 18 metres high, the area is 50 ha, it contains around 3 millions of m3 of water, deepest point is 12.5 metres below surface.
Jordánský brook (Jordánský potok) outflows from the pond, with 18 metres high Jordánský waterfall (Jordánský vodopád) just after the levee. In short distance upstream on Košínský brook, next to hamlet Náchod, lies a smaller dam named Small Jordán (Malý Jordán).
In 1991 a road bridge has been built over the pond. The bridge is suspended on single pylon of height 77 m. Length of the bridge is 208.5 m, and it stays 10.5 m above water surface. The bridge became new dominant of the city.
Production: tabor.tv
Mechové jezírko v Jeseníkách
SKRYTÁ KRÁSA OPYLOVÁNÍ
Video Louie Schwartzberga obsahující scény z dokumentárního filmu Křídla života o hrozbách, kterým jsou vystaveni hlavní opylovači, jenž produkují třetinu jídla, které sníme.
hrad Krumau am Kamp
a cesta tam a zpět kolem Kampu přes potok Schmerbach ke zřícenině Schwarzenöd, červen 207, více zde
Viktoriiny vododopády
Chcete se vyfotit i Viktoriiných vodopádů? Nemusíte jezdit až do Afriky, přijďte to ZOO Dvůr Králové.
VÝSTAVA FUCHSIÍ - POZVÁNKA - www.countryradio.cz
22/06/2015 - Coutry Radio - Žaneta Šišková, vedoucí Botanické zahrady při VOŠ a SZeŠ Tábor, zve posluchače na výstavu Fuchsií v pořadu Kukátkem Country Radia po našem kraji
Bečovská ferrata
mrkněte se jak vypadá první česká bioferrata v znovuzrozené botanické zahradě v Běčově nad Teplou
VÝSTAVA FUCHSIÍ - POZVÁNKA - www.radiodechovka.cz
22/06/2015 - 26/06/2015 - Radio Dechovka - pozvánka na výstavu Fuchsií v pořadu Kulturní servis
Botanická zahrada při VOŠ a SZeŠ Tábor
ZOO Tábor
Výlet mateřské školy MiniSvět v Mrači do ZOO v Táboře.
Zoologická zahrada Tábor - Větrovy - Jedná se o moderní zoologickou zahradu, která se co nejvíce zaměřuje na welfare, tedy pohodu zvířat, tzn. přiblížit prostředí, ve kterém zvířata žijí, co nejvíce jejich přirozenému prostředí, aby se zde zvířata cítila dobře. Představte si, že jdete lesem a za stromem se objeví medvěd. Toto můžete zažít v zoologické zahradě v Táboře. Záměrem zoo je, aby lidé co nejméně vnímali oplocení výběhů a cítili se zde, jako by procházeli přímo mezi zvířaty. Samozřejmě vše při zachování nejvyšší bezpečnosti jak zvířat, tak i návštěvníků.
Více info na minisvetskolka.cz
Mateřská škola MiniSvět v Mrači, tel: 602 348 255, e-mail:info@minisvetskolka.cz