Bunkier Wisła Toruń
Na zlecenie: Heller Production.
Bunkier-Wisła
Czas wojny, czas nalotów :)
scenariusz, reżyseria - Mati Szorstki Matyasik
zdjęcia, montaż - Heller Production
Laserowy paintball w Bunkier51 Toruń
Bunkier51 - toruńska arena z Laserowym Paintballem.
Crossing the Vistula : Baranów bridgehead 1944
Nagnajów is today part of the administrative district of Tarnobrzeg, Poland. There is a large road and railway bridge over the Vistula river. The bridge is very close to the point where the Red Army crossed the Vistula in 1944 and the bridgehead thus created became one of the jumping off points for its offensive into Germany in January 1945.
In the summer of 1944 the Red Army destroyed Army Group Centre in Belarussia and then in what had been eastern Poland before the war. Advancing from the former Polish border, the Soviets captured Tarnopol, Lwów and advancing westwards they reached the Vistula river by the evening of 29 July 1944 when elements of the 350th Rifle Division under Major General Grigori Vekhin crossed it at Nagnajów. The following day, the Soviet 13th Army and First Guards Tank Army crossed by fording and ferry so that by the evening almost 100 square kilometres of the western bank had been captured.
On 1 August 1944, the Wehrmacht attempted a pincer movement from Mielec and Tarnobrzeg, both on the eastern bank of the river in order to cut off the Soviet bridgehead. Although outnumbered, the Soviet 33rd Infantry Corps and 9th Mechanised Corps held the line then moved to capture Tarnobrzeg on 6 August 1944. On the western side of the river, the Red Army continued to advance against weak or no resistance until the bridgehead was almost 3,000 square kilometres.
On 11 August the Hermann Goering division, rushed to the area to stop the advance, attempted to push back the Soviet bridgehead starting off from Szydłów but in three days of fighting were unable to progress.
Neither side had the resources to continue fighting. The Red Army had advanced a very long way and needed to bring up supplies, the Germans were pressed everywhere and had suffered major defeats in both east and west. The front remained static until January 1945 when the Vistula - Oder offensive started.
Today we can see the place where the Red Army crossed. The river is very wide, but it is not very deep and walking across the bridge, one can see the bottom of the river almost entirely along its course. Indeed the town of Baranów was built to be close to the ford across the Vistula.
There is plenty of places to park nearby although the noise from the major road would be enough to discourage anyone from spending the night there!
Sources : Bolesław Dolata: Wyzwolenie Polski 1944-1945. Działania wyzwoleńcze Armii Radzieckiej i Ludowego Wojska Polskiego. Warszawa: 1971
B48 - punk bunkier w Toruniu
B48
Bunkier w Toruniu. Próbownia, koncertownia, miejscówka.
PILON crew.
Schron PL z 1943
schron przeciwlotniczy symulacja ataku ciekawa atrakcja w Toruniu
Zintegra Paintball Toruń Wieczór Kawalerski Przemasa
Strzelanie w kawalera króliczka
Budowlani Toruń vs Wisła Warszawa
Budowlani Toruń vs Wisła Warszawa
with CameraFi Live
Obrona Zor 1939-2009
Film z rekonstrukcji obrony Żor we wrześniu 1939r. Zaprezentowaly sie liczne GRH wraz ze sprzetem. Mozna zobaczyc czolg Pzkpf II, motocykle, armate przeciwpancerna PAK, MG34, CKM, mausery.
Schron bierny przy Dworcu Toruń Główny.
Wnętrze schronu położonego przy wiadukcie kolejowym, w pobliżu starej nastawni TrG
The Phantom - Artefacts From The Vistula River
LP 1, Silverback Recordings, April 2014
Bonson/Matek Toruń Bunkier
Koncert Bonsona z dnia 22.02.2013 r. Toruń, klub Bunkier.
Numery: Kilka Rzeczy i Mów Mi Bonson.
Wisła po zachodzie słońca / Visutla river just after the sunset
Timelapse
Bunkier Elbląg ul.Sadowa
Bunkier z okresu 2 wojny przy ul.Sadowej w Elblągu
Moje Miasto Toruń - co myślisz o swoim mieście?
mmtorun.pl to portal, który powstał z myślą mieszkańcach Torunia. Można na nim wyrazić swoje zdanie na temat naszego miasta, podzielić się zainteresowaniami, spełnić dziennikarskie i fotograficzne pasje.
Fort X + bonus - Suburban Survivors #9
Dnia 23.05 byliśmy w Forcie X Twierdzy Toruń oraz na ruinach zamku krzyżackiego najstarszego w Polsce.
Powyżej wideo z tej wyprawy, a poniżej zdjęcia.
Film wykonany kamerą Opticam WDV5000, a zdjęcia aparatem Fujifilm S4200.
Ocena miejsca: 2/5
Zapraszamy do za subskrybowania kanału oraz obejrzenia pozostałych filmików.
Fort X Twierdzy Toruń lub Bateria Nadbrzeżna (niem. Batterie Grünthalmühle) - pośredni fort w formie schronu piechoty położony przy ul. Przy Grobli.
Fort został wzniesiony w latach 1889-1892 w celu kontroli doliny Wisły, linii kolejowej do Bydgoszczy i Solca Kujawskiego. Jest to ziemna bateria z sześcioma stanowiskami artyleryjskimi dla dział kalibru 12 cm z ceglanym dziesięciokomorowym schronem dla ich 80-osobowej załogi oraz wałem ziemnym. Baterię częściowo otacza wodna fosa. Jest to jedyny toruński fort pozbawiony stanowisk obserwacyjnych piechoty. Posiada 4 magazyny. Obiekt nie jest użytkowany.
Żródło: wikipedia.pl
#Zabytkowy #statek #bocznokołowiec #Lubecki przechodzi #remont #stocznia #Wrocław #video #wideo Odra
To będzie #najstarszy i #największy statek o napędzie bocznokołowym, który będzie pływał po polskich wodach. We wrocławskiej stoczni rzecznej, firma Malbo kończy właśnie remont statku „#Lubecki”.
Jednostka została wybudowana w 1912 roku we włocławskiej Fabryce Statków Spławnych Aleksandra Paruszewskiego. Części dostarczyła stocznia w #Petersburgu. Początkowo #statek, którego nazwano „#Polak”, holował barki na rzece #Wisła pomiędzy Warszawą i Gdańskiem. Jakie były dalsze losy tej wyjątkowej jednostki – zobacz nasz film.
Zbudowany w stoczni braci Nobel w Petersburgu w 1911 dla gdańskiej firmy Naphta Industrie Gesellschaft m.b.H., Gebrüder Nobel, która uzyskała koncesję rządu niemieckiego na transport nafty Wisłą do Gdańska. Przetransportowany w częściach do Włocławka i tam zmontowany w 1912 i zwodowany pod nazwą Poljak/Поляк. W związku z przeznaczeniem, silnik o mocy 250KM napędzany był naftą. Wraz z bliźniaczymi holownikami Mazur i Madjar pływał na trasie Warszawa-Gdańsk holując barki. W 1915 po zajęciu Warszawy przez wojska niemieckie został zarekwirowany i przydzielony do Chef des Feldeienbahnwesenes Schiffahrtsgruppe Ost, Warschau jako Zimsen. W listopadzie 1918 na mocy dekretu o nacjonalizacji środków transportu przejęty przez Sekcję Dróg Wodnych w Ministerstwie Komunikacji, a następnie przez Sekcję Eksploatacji Dróg Wodnych przy Ministerstwie Robót Publicznych. W 1919 armatorem statku została Polska Żegluga Państwowa, a nazwę zmieniono na Lubecki. Pływał z Warszawy do Nieszawy holując barki z towarami żywnościowymi. Po wybuchu wojny polsko-bolszewickiej, w sierpniu 1920 zdobyty przez wojska bolszewickie. Uszkodzony po ostrzale przez oddział ppor. Jacynicza, który uniemożliwił wykorzystanie holownika do przeprawy przez Wisłę. 26 sierpnia, po odparciu bolszewików, odholowany do Modlina w celu przeprowadzenia remontu.
W 1921 Emanuel i Ludwig Nobel odzyskali statek, który ponownie zaczął pływać do Gdańska z bunkierkami o ładowności 245 ton nafty. W 1935 został odkupiony przez Lloyd Bydgoski S.A.
8 września 1939 statek wcielono do Oddziału Wydzielonego Wisła. Załoga zatopiła go 10 września. Następnie został wyremontowany w Bydgoszczy, zarekwirowany przez Kommissärische Verwalter der Haupttreuhandstelle Ost für die Binneschiffahrt des Weichselstromgebietes i przekazany do użytkowania firmie Bromberger Schleppschiffahrt A.G jako Karl Blumwe.
Po zakończeniu II wojny światowej statek przejęty został przez Komisarza ds. Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy. W latach 1946-48 ponownie był w użytkowaniu Lloyd Bydgoski S.A. Po likwidacji firmy statek przejęła Państwowa Żegluga na Wiśle w Warszawie, a w 1949 Państwowa Żegluga Śródlądowa we Wrocławiu Ekspozytura w Bydgoszczy. Od 1951 pozostawał w dyspozycji Przedsiębiorstwa Państwowego Żeglugi na Wiśle Ekspozytura w Bydgoszczy jako Warmia. Od lipca 1954 w ekspozyturze w Warszawie, a od 1956 w Przedsiębiorstwie Państwowym Warszawska Żegluga na Wiśle. W 1958 przeszedł remont kapitalny i wymianę silnika. Wycofany został z eksploatacji w 1969, po czym stacjonował w Porcie Praskim w Warszawie, a od 1972 w Wierzbicy na Zalewie Zegrzyńskim. W 1977 statek ustawiono na lądzie bez silnika.
W 2005 zakupiony został przez firmę Hydrobudowa Włocławek i 29 października 2009 przekazany w formie darowizny miastu Warszawa[1], które planuje jego odbudowę i wykorzystanie jako statku wycieczkowego do żeglugi po Wiśle. W 2012 podpisano umowę w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z Żeglugą Wrocławską. Po przebudowie statku na potrzeby 250 pasażerów i 15 latach eksploatacji armator przejmie statek. Silnik statku znajduje się w warszawskim Muzeum Techniki. Kadłub statku jest remontowany we wrocławskiej stoczni Malbo. Pierwotnie planowano, że statek zacznie pływać po warszawskim odcinku Wisły w 2013 roku, jednak nastąpiło opóźnienie i w październiku 2017 poinformowano, że statek trafi do Warszawy w 2018.
Airsoft Toruń[Fort 11]-odc.1
ASG i Urban Exploration. Jesteśmy grupą osób z Torunia grającymi w grę zwaną Airsoft guns i zwiedzającą różne zabytki,bunkry,forty itp.
Dzis odwiedzamy fort 11 im.Stafana Batorego i okolice.
Sprzęt by: gunfire.pl
Music:
1.Kevin MacLeod-Long Note Three
2.Kevin MacLeod - Sneaky Snitch
Available under the Creative Commons Attribution 3.0 Unported license
Hitler i ZUS Lektor PL. HD 720P