Dendrologická zahrada a průhonický park
Výlet seniorů z brandýska-staroboleslavska do Průhonic
Dendrologická zahrada Průhonice (8.5.2018)
Dendrologická zahrada Průhonice
Průhonice dendrologická zahrada
Průhonice park (UNESCO)
Průhonice - park (UNESCO)
Czech Republic
Dendrologická zahrada Cestlice 2016 kachny
Pruhonice castle, Prague, Czech republic
Pruhonice castle and park, Prague, Czech republic 2015
Another video Pruhonice castle
The contemporary shape of the Chateau at Průhonice is a result of numerous reconstructions of the small medieval Gothic castle. It is built on a rocky promontory above the stream Botič, close to the Romanesque manor in which only the Romanesque Chapel of the Nativity of the Virgin Mary is still-standing. The first written report on Průhonice owners dates back to the 1270s. The owners were Zdislav of Průhonice, later Bohuslav of Průhonice, lords of Říčany (up to 1390s) and Prague’s burgesses. In the beginning of the 15th century the squire of Dubeč became the new owner of the castle. In those days it was probably a fortress but we do not know what it looked like.
Neo-Renaissance castle and nature just a few kilometers from Prague!
Discover one of the largest landscaped parks in Europe, with an area of 240 hectares, located in the rugged valley of a meandering river. The park is a UNESCO World Heritage List along with the historical center of nearby Prague.
Pruhonice castle, Prague
Palácové zahrady Pražského hradu
Palácové zahrady Pražského hradu - Ledeburská, Malá Pálffyovská, Velká Pálffyovská, Kolowratská a Fürstenberská - leží na území Malé Strany. Tvoří souvislý pás na jižním svahu hradčanského vrchu. Z vysoko položených teras se otevírají krásné pohledy na Malou Stranu a panoráma města.
V 16. století postupně ztratily hradby na jižním svahu hradčanského vrchu svou obrannou funkci a proto byly částečně zbourány. Pozemky, zahrady a vinice skoupila šlechta a měšťané. Časem malé užitkové zahrady zanikly a na místě začaly vznikat zahrady velké. Už v roce 1580 byla vytvořena dnešní Fürstenberská zahrada. Zahrady byly budovány jako renesanční italského typu a sloužily k odpočinku a potěšení vlastníků přilehlých paláců. Zahrady byly zpustošeny Švédy po dobytí Malé Strany 5. srpna 1648. Při své následné obnově už byly budovány v barokní úpravě. Na zahradách se objevily terasy s plastikami, monumentální schodiště, kašny a vodotrysky, saly terreny, pavilony a galerie. Na jižním hradčanském svahu tak postupem času vznikl souvislý pás zahrad. Tvoří ho zahrady: Ledeburská, Malá Pálffyovská, Velká Pálffyovská, Kolowratská a Fürstenberská.
Ledeburská zahrada
Zahrada se jmenuje po hraběti Adolfovi z Ledebouru. Ten získal přilehlý palác v roce 1852. Palác samotný vznikl již v roce 1601. Zahradu založil v roce 1665 Jan Václav z Kolowrat. Na nejspodnější terase zahrady je dekorativní Sala Terrena (přízemní sál). Naproti ní je bohatě členěná stěna s rozbíhajícím se schodištěm. Jeho levé křídlo vede na horní zahradní terasy. V nice uprostřed stojí socha Herkula zápasícího s Kerberem. Uprostřed terasy je fontána. Voda do ní byla původně přivedena až z kašny na Pražském hradě. Symetricky řazené terasy spojuje schodiště. Na vrcholu hlavní osy zahrady stojí otevřený pětiboký pavilón, který tvoří výraznou dominantu. Zahrada postupně chátrala. S její rekonstrukcí se začalo v roce 1990. V roce 1995 byla společně s Malou Pálffyovskou zahradou opět otevřena pro veřejnost.
Malá Pálffyovská zahrada
Při rekonstrukci Malé Pálffyovské zahrady v 90. letech minulého století byl zvýrazněn původně užitkový charakter zahrady. Převažují proto volné travnaté plochy a ovocné stromy.
Velká Pálffyovská zahrada
Zahrada na tomto místě je v historických dokumentech zmíněna už v roce 1681. V té době vlastnil pozemek měšťan Šimon A. Renner. V přilehlém domě byla hospoda. Novou výstavbu a zřízení zahrady uskutečnila v roce 1751 manželka Josefa V. Fürstenberka, Marie Anna. Na první terase byl vodotrysk. Na vrcholu zahrady byla vyhlídková lodžie (sloupová chodba, loubí). Ozdobné sluneční hodiny nesou nápis Claret in orbe dies, ac taetras, hora pete umbras (volně přeloženo Jasný buď po světě den a hnusné zaplašuj stíny). Při obnově Velké Pálffyovské zahrady v devadesátých letech minulého století byl zachován barokní koncept zahrady a byly znovu použity všechny její dochované součásti. Byla obnovena kruhová fontána s plastikou Tritona, byla zachována i mohutná terasová zeď s portálem a centrálním tunelovým schodištěm. Zahrada byla znovu otevřena v roce 1997.
Kolowratská zahrada
Kolowratská zahrada si i po rekonstrukci zachovala charakter výhradně užitkové zahrady. Zahradní architektura se omezuje převážně na ovocné stromy a trávníky. V původním zahradním domku je dnes malá kavárna. Zahrada je oddělena od Velké Pálffyovské zahrady původní románskou zdí velkého opevnění Malé Strany.
Fürstenberská zahrada
Zahrada je pojmenována podle posledních šlechtických majitelů, kterými byli od roku 1866 Fürstenberkové. Původně byla na tomto místě vinice, později užitková zahrada. Spodní část zahrady není dodnes zpřístupněna, neboť v přilehlém Kolowratském a Malém Fürstenberském paláci bylo od roku 1918 do roku 1938 sídlo vlády Československé republiky. Současná podoba pozdně rokokové zahrady italského typu vznikla v letech 1784 až 1788. Centrální schodiště spojuje jednotlivé terasy zahrady. Nachází se zde vyhlídková terasa a altánek. Na východní straně terasy je schodiště, které vede k malé věži, sloužící jako průchod mezi areálem Pražského hradu a komplexem Palácových zahrad.
Lesliovská-Thunovská zahrada
Od roku 1925 je Lesliovský palác i se zahradou majetkem Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a je využíván pro potřeby velvyslanectví. Původní barokně upravená zahrada, přístupná ze třetího patra paláce, měla podobu italské zahrady. Ve druhé polovině 19. století byla přeměněna na anglický park. Různé úrovně zahrady spojuje terasová zeď a zahradní schodiště.
Průhonice, Čestlice
Obchodní a zábavní zóna
Aquapalace
Makro, Hypernova, Kika
Lednický park vypravuje
O lednickém zámeckém parku, který patří mezi nejchráněnější přírodní území na světě a je památkou zapsanou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, již vzniklo hodně snímků a estetické i přírodní hodnoty jeho území byly komentovány mnoha autory, odborníky i básníky. V tomto dokumentu však promlouvá o sobě sám park a dává nám tak jedinečnou příležitost nahlédnout do intimity svého zrození i procesů, které během staletí jeho existence formovaly a formují jeho podobu i věčně krásnou a mladou duši.
Vznikl tak snímek, který je nejen pozváním do Lednice, ale ještě více inspirací pro postoje současného člověka ke krajině, ve které žije. Přesně v duchu slov, kterými se park vyjadřuje ke své kulturní podstatě: „Jsou dva druhy činností člověka. Jedny ho pomáhají uchovat při životě, neboť musí mít co jíst, pít, oblékat se. Jsou však i takové, které mu pomáhají uskutečnit jeho sny. Je to umění, které prochází věky, protože je nadčasové a oslovuje stále nové a nové generace. Co jiného jsem já sám, než uskutečněný sen...“
Na revitalizaci parku, jejímž cílem je uchování přírodní a historické hodnoty a genia loci parku se podílely desítky odborníků, architektů, zahradníků, pracovníků správy parku a několik moravských zahradnických firem.
Zámecký park v Lednici oslavil v roce 2012 200 let od založení krajinářských úprav. Rozkládá se na ploše 197 ha a roste v něm 130 000 stromů.
Poděkování: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Národní památkový ústav, Mendelova univerzita, Zahradnická fakulta v Lednici, Průvodce parkem, o. s., Skupina středověké hudby Rattus Rattus, Státní fond Životního prostředí ČR
Spolupracovali: Oto Bernad, Lukáš Čížek, Jiří Dohnal, Vladimír Doskočil, Pavla Dostálová, David Hauck, Ivana Holásková, Viktor Filipi, Pavel Javůrek, Iveta Koutná, Vítězslav Křivánek, Dan Lapšanský, Jiří Lukášek, Petr Macháček, Oldřich Mikulica, Tomáš Musílek, Pavel Navrátil, Petr Novotný, Ján Salanci, Jiří Štajnar, Gabriela Vaňková, Hana Voborná, Jitka Vojtková
Odborná spolupráce: Ing. Jan Bartík, Ing. Petr Chocholáč, Ing. Jaromír Opravil
Hudba: Josef Fojta
Zvuk: Jaroslav Voborný
Obrazové korekce: Jan Stříteský
Střih: Ivan Stříteský, Jaroslav Voborný
Kamera: Ivan Stříteský, Jaroslav Voborný
Námět: Jiří Jilík, Přemysl Krejčiřík
Scénář: Jiří Jilík, Přemysl Krejčiřík
Režie: Ivan Stříteský
Pro © Sdružení: Zahrada Olomouc s. r. o., Zahradnické úpravy s. r. o. a Hortiscentrum s. r. o. vyrobil Skyfilm Prostějov 2013
Dendrologická zahrada Praha - prohlídka parku a sbírek květin
Poblíž Průhonického parku v Praze je zahrada specializovaná na sbírky různých dřevin, rostlin a květin - Dendrologická zahrada. Pojďte se tam projít s námi a podívat se, co všechno tam mají...
Povodně 2013 průhonický park (3)
Průhonický zámek a park (Pruhonice Chateau) by DJI Phantom
Na místě dnešního zámku vybudovali ve 14. století gotickou tvrz se statkem páni z Říčan. Tvrz byla v jejich vlastnictví až do 90. let 14. století, kdy se stala majetkem měšťanů z Prahy. Od roku 1404 byla majetkem Jana Dubečského z Dubče; jeho dědici později přistavěli věž a baštu s předsunutým opevněním.
Po vymření rodu roku 1508 zdědili majetek Zápští ze Záp. Ti také provedli přestavbu na renesanční zámek. Roku 1616 od nich zámek koupil rada císaře Rudolfa II., Ondřej Hannewald z Eckersdorfu.
Přírodně krajinářský park o rozloze 250 ha založil v roce 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca. Využil členité údolí potoka Botiče a jeho přítoků Dobřejovického a Zdiměřického potoka, použil původní domácí dřeviny v kombinaci s dovezenými cizokrajnými dřevinami.
Jako základ parkové kompozice založil mistrně volené průhledy.
PRŮBĚH REALIZACE | PARK RESORT PRŮHONICE
PROJEKT
Návrh interiéru rodinného domu, který je součástí velkého developerského projektu Park Resort Průhonice.
INTERIÉR
Peskova Interiors | ART&BUILDING | artbuilding.cz
MUSIC
Dreams by Joakim Karud
Creative Commons — Attribution-ShareAlike 3.0 Unported— CC BY-SA 3.0
Music promoted by Audio Library
Dendrologická zahrada květen 2016(1)
Pruhonicky park - duben 19, 2019
Průhonice Park and Chateau
Neo-Renaissance castle and nature just a few kilometers from Prague.
15 5 2018 Požár střechy RD Průhonice
Průhonice Průhonický park
Druhá polovina měsíce května, je pro milovníky pěnišníků, chcete-li rododendronů, ideální čas pro návštěvu průhonického parku, kde je k vidění kolem 8 000 kusů této nádherné rostliny se kterou je park nejvíce spojován.
Průhonický park jenž je dnes památkou I.kategorie a tvoří celosvětově významnou zahradní architekturu, založil v roce 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva Tarouca, jako anglický park přírodně krajinářského typu, doplněný o cizokrajné rostliny, o rozloze 250 ha.
SlevmeTo: Průhonice, Hotel Tulipán
Praha - Průhonice, Hotel Tulipán! Nedaleko Průhonický zámek a park, dendrologická zahrada, nákupní středisko. Centrum Prahy pouhých 10 minut autem!