Český Krumlov - pohádkové historické město
Český Krumlov určitě stojí za vaši návštěvu. Dovolená v Česku - to letí!
Tajemná místa 6: Český Krumlov
Svět kolem nás je naplněn tajuplnými a ponurými příběhy, které dělají obyčejná místa tajemná. A právě o nich si zde budeme povídat. Budou to příběhy někdy skutečné, jindy se skutečnosti různě vzdalující.
Tato epizoda se zaměří na město s druhým největším zámeckým komplexem v České republice. Český Krumlov je historickou perlou oceněnou členstvím v UNESCU. Nejen jeho architektura, ale i tajemné příběhy tvoří přenádhernou mystickou atmosféru tohoto místa. A my si o něm nyní povíme.
Režie: Ondřej Bezouška
Český Krumlov film česky
Krásy Českého Krumlova
Turistický průvodce.
Poznejte krásy Českého Krumlova. Vydejte se s námi do historických uliček, na věž, do hradu, zámku, muzea a do zámeckých zahrad. Dozvíte se informace o založení Českého Krumlova a nechybí noční záběry na osvětlený hrad.
ČESKÝ KRUMLOV - procházka městem
Böhmisch Krummau Чески Крумлов Český Krumlov Městská památková rezervace, Czech republic, památka Unesco, urban conservation area Unesco
GPS 48°48'38.800N, 14°19'0.957E
documentary 2018
Česká města - Český Krumlov
Město Český Krumlov
Music: SmartSound Professional Software
Kompletní DVD Hradů a Zámků České republiky si můžete zakoupit zde:
...Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci.. - Dokument CZ HD (2012)
Miroslav Táborský vypravuje o dvanácti českých divech světa – památkách zařazených na seznam světového dědictví UNESCO (2012). Režie J. D. Novák
Sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci byl postaven v letech 1716 až 1754. Dílo architekta Václava Rendera je spolu s Mariánským sloupem na Dolním náměstí a barokními kašnami nejen dominantou hlavních městských prostranství, ale především výraznou památkou vrcholného baroka. Sloup byl postaven jako díkuvzdání za ukončení morové epidemie, která město postihla na začátku 18. století. Jeho základnu, tvořenou třemi patry, zdobí 18 soch světců. Na vrcholu sloupu je umístěno pozlacené sousoší Nejsvětější trojice, která na město shlíží z úctyhodné výšky 32,2 m, díky níž je sloup nejvyšším v republice. Zdobnost Renderova monumentu dotváří řada překrásných reliéfů. Vydejme se s Miroslavem Táborským za historií i současností tohoto úchvatného díla, které bylo v roce 2000 zařazeno mezi památky světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
...Kutná Hora...- Dokument CZ HD (2012)
Miroslav Táborský vypravuje o dvanácti českých divech světa – památkách zařazených na seznam světového dědictví UNESCO (2012). Režie J. D. Novák
Historické jádro Kutné Hory s pozdně gotickým chrámem svaté Barbory a katedrálou Panny Marie v Sedlci představuje jedinečně dochovanou středověkou urbanistickou strukturu s řadou cenných gotických, renesančních a barokních domů. Její uliční síť představuje skutečný labyrint, jímž se návštěvník noří hlouběji do hlubin času a je podněcován k tomu vnímat staletého ducha místa, který zde působí jako v málokterém českém historickém městě. K dalším významným památkám Kutné Hory patří i Vlašský dvůr, kde kdysi sídlila po celé Evropě proslulá mincovna, pozdně gotický měšťanský Kamenný dům, středověký kostel sv. Jakuba, monumentální Jezuitská kolej s galerií soch nad říčním údolím nebo klášter Voršilek.
...Praha... - ..Jednota v rozmanitosti.. - Dokument CZ HD (2012)
Miroslav Táborský vypravuje o dvanácti českých divech světa – památkách zařazených na seznam světového dědictví UNESCO (2012). Režie J. D. Novák
Praha se vyznačuje přítomností hned několika výrazných stavebních stylů, a tak hovoříme o její románské, gotické, barokní, klasicistní, kubistické, funkcionalistické stránce. Navíc je zasazena do unikátního přírodního prostředí, které se může pochlubit terasami pod Pražským hradem, Valdštejnskou či Vrtbovskou zahradou, ale i Průhonicemi, které jsou dokladem krajinářského mistrovství konce 19. století. Tato rozmanitost působí ojedinělou jednotou, kterou bychom stěží hledali v jiném evropském městě.
Praha dostala v průběhu věků mnoho přízvisek. Zkamenělá krása, Zlaté město, Stověžatá Praha, Matka měst. Do seznamu UNESCO se ale zapsala především jako dokonalé zhmotnění zásady „jednota v rozmanitosti, rozmanitost v jednotě“. Historie sem přinášela v průběhu staletí vlivy z celé Evropy. Střídali se vladaři, šlechtické rody, politické vlivy i státní zřízení. Spolu s nimi přicházeli umělci a architekti, kteří vtiskli Praze její tvář, plnou překvapivých kombinací. Těm především bude věnována druhá část vycházky s poutavě vyprávějícím průvodcem Miroslavem Táborským, s nímž navštívíme honosné umělecké stánky a posoudíme obohacení, které pro jádro Prahy znamenaly podněty architektonické moderny. Cesta napříč staletým stavebním vývojem tak nemůže skončit jinde, než u postmoderního Tančícího domu.
..Slavonice.. - Dokument CZ HD (2017)
Miroslav Táborský představuje památky ČR nominované na zápis do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Režie O. Kallus
První zmínka o Slavonicích pochází z roku 1260, městem se ale původní osada stala až díky velkolepé výstavbě ve 14. století. Slavonicím se někdy přezdívá „malá Telč“. Malebné město na pomezí Čech, Moravy a Rakouska proslavily překrásné renesanční měšťanské domy s bohatě zdobenými štíty, psaníčkovými nebo figurálními sgrafity, které lemují dvě náměstí v centru města. Unikátní je zde ale i systém středověkých odvodňovacích štol a kanálů, který se táhne v hloubce několika metrů pod historickým jádrem. Chodby ražené ve skále sloužily nejen k odvodnění suterénů, ale v případě ohrožení i jako obranné a ochranné zázemí s přímými vstupy z většiny domů. Pravděpodobně nejslavnější historickou postavou Slavonic se stal Johann Georg Grasel, vůdce místních loupežníků, kterého se obával celý kraj a který dodnes žije v lidovém vyprávění a písničkách.
...Karlštejn... - Dokument CZ HD (2017)
Miroslav Táborský představuje památky ČR nominované na zápis do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Režie O. Kallus
Karlštejn byl založen českým a římským králem, později císařem Karlem IV. Původně šlo o skromnou stavbu o jedné věži. Až později se měl panovník rozhodnout využít toto místo k uložení a ochraňování Korunovačních klenotů Svaté říše římské a relikvií. Stavba byla zahájena 10. června 1348 a trvala téměř deset let. Vnitřní výzdoba hradu byla dokončena až v roce 1365. Jednou z nejvzácnějších částí Karlštejna je kaple sv. Kříže – místo uložení korunovačních klenotů. Pozlacená klenba spolu se 129 deskovými obrazy mistra Theodorika vytváří jeden z nejzachovalejších gotických interiérů na světě. Dnešní podoba hradu, jak jej známe, ale není zcela totožná s původní. Je výsledkem zásadní přestavby z konce 19. století, která ve snaze vrátit hradu gotický vzhled setřela do značné míry prvky předchozích slohů. Karlštejn je jednou z našich nejvýznamnějších památek a je bezesporu i naším nejznámějším hradem.
Praha ve středověku - Výstavba Nového Města pražského ve 14. století.
Pražské pravobřeží
3D grafika a postprodukce: Tomáš Musílek
Odborná spolupráce: Ivana Boháčová, Tomasz Cymbalak, Matouš Semerád, poděkování za cenné podněty náleží Janu Havrdovi, Jaroslavu Podliskovi a Petrovi Starcovi
Grafická spolupráce: Zdeněk Mazač
Více informací o středověké zástavbě Nového Města naleznete na
Digitální model výstavby Nového Města pražského byl vytvořen pro projekt virtuální výstavy Praha doby Karla IV. Projekt je podporovaný MK ČR jako součást Národních oslav 700. výročí narození císaře Karla IV. a je zařazen do programu Strategie AV21.
Mesto Český Krumlov - nemecky Krummau
Mestská pamiatková rezervácia sa od roku 1992 nachádza na zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Slavnosti pětilisté růže - na tři dny ožívá Český Krumlov tradičními městskými historickými slavnostmi.
Vlog #2: Navštívili jsme Apple muzeum v Českém Krumlově
Český Krumlov je často nazýván jihočeskou perlou. V pohádkově působícím centru města se usídlil Filip Veselý a jeho Apple Gallery, kde si můžete prohlédnout a především vyzkoušet ty největší poklady z historie Applu.
Pokud si nechcete nechat ujít naše další videa, přihlaste se k odběru našeho kanálu ➡️
Více novinek ze světa Applu a moderních technologií naleznete na našem partnerském webu Český Mac ➡️
Apple Gallery ➡️
SLAVNOSTI PĚTILISTÉ RŮŽE 2018 Český Krumlov ( jan Hric )
23.6.2018 Five-petalled rose Celebrations 2018. Fünfblättrige Rose Celebrations 2018. - Český Krumlov
Zámecké divadlo Český Krumlov
Velkolepý hradní a zámecký komplex, součást památky UNESCO, vznikal od 13. století. Za Eggenbergů v 17. století bylo postaveno i zámecké divadlo, ve kterém účinkoval profesionální herecký soubor. Dnešní podobu získalo až při přestavbě za Josefa Adama Schwarzenberga v 60. letech 18. století. Na vnitřním vybavení a výzdobě pracovali převážně vídeňští umělci v letech 1766–1767. V 18. století se v divadle konala soukromá představení knížecí rodiny, v 19. století tu vystupovaly i kočovné společnosti. Jedno z nejstarších a nejlépe dochovaných divadel v Evropě se zachovalo téměř v původním stavu včetně jevištní techniky a osvětlení, dekorací, rekvizit a kostýmů. Po náročném restaurování je od roku 1996 přístupné návštěvníkům. Příležitostná studijní představení umožňují prožít neopakovatelný zážitek barokního divadla v autentických podmínkách. Divadlo je přístupné s průvodcem jako samostatná prohlídková trasa.
Zámecké divadlo ∙ Zámek 59, 380 01 Český Krumlov ∙ Česká republika
Tel.: (+420) 380 704 721 ∙ E-mail: ceskykrumlov@budejovice.npu.cz ∙ zamek-ceskykrumlov.eu
Prohlídky: 10, 11, 13, 14 a 15 (květen–říjen) ∙ max. 20 osob
Historie
Ferdinand Runk, Pohled na zámek Český Krumlov (1824), vlevo vzadu zámecké divadlo. Pohled na českokrumlovský zámek se od začátku 19. století příliš nezměnil.
Plán staršího eggenberského divadla postaveného po roce 1680 s návrhem úprav, asi z roku 1756. Plán vznikl při přípravě přestavby starého divadla, které bylo ve špatném stavu, do dnešní podoby.
Obnova divadla trvala od jeho uzavření v roce 1966 více než třicet let. Jeviště v roce 1990.
Pohled na 5. nádvoří s divadlem ze zámecké galerie. Nenápadná budova zvenčí ničím neupozorňuje na to, jaké poklady se skrývají uvnitř.
Plán úprav krovu zámeckého divadla z roku 1879. Podepření prověšených trámů krovu bylo jedinou větší změnou v divadle v 19. století.
Technika
Tři propadla v podlaze, jejichž obsluhu usnadňují kamenná protizávaží, slouží k nečekanému vynoření nebo naopak zmizení herce na jevišti.
Divadlo osvětlovaly v 18. století olejové nebo tukové lampičky a svíčky. Dnešní elektrické osvětlení se snaží původní charakter důmyslného osvětlení alespoň napodobit.
Mašinérie v provazišti k ovládání výměny dekorací. Provazy od rumpálů vedou k dekoracím zavěšeným nad jevištěm.
Hlavní rumpál pod jevištěm ovládá výměnu bočních kulis. Ty se připevňují na pojízdné rámy procházející z podjeviští štěrbinami v podlaze nahoru na jeviště.
Prospekty a sufity jsou umístěny ve stísněném prostoru provaziště nad jevištěm a kromě nich se sem musí vejít i sufitové osvětlení.
Dekorace
V bohatém souboru scénických a hereckých rekvizit najdeme také kramářský vozík (včetně malovaného zboží uvnitř).
Ve sbírkách divadla je i více než 150 kostýmů z doby od konce 17. do začátku 20. století. Při představeních se používají například repliky původních muzikantských livrejí.
Častou součástí vybavení divadla 18. století byl stroj na vlnobití. Ten českokrumlovský byl podle dochovaných fragmentů rekonstruován v roce 2006.
Opona, namalovaná stejně jako velká část dekorací před dokončením přestavby divadla v roce 1766, představuje typický alegorický výjev: amorci s atributy a bohyně Pallas Athéna oslavují svobodná umění.
Bohatý soubor dekorací umožňuje předvést na jevišti všechna prostředí typická pro divadlo druhé poloviny 18. století, například ulici nebo náměstí.
text: Jiří Bláha
POZNÁŠ ČESKÁ MĚSTA?
POZNÁŠ ČESKÁ MĚSTA? To se dozvíš v tomto videu! ????! Like a odběr potěší!
Slavnosti pětilisté růže 23.6.2018 Český Krumlov ( jan hric )
PRŮCHOD HOSTORICKÉHO KOSTÝMOVANÉHO PRŮVODU - Celý ( průvod městem ) 23.6.2018 Five-petalled rose Celebrations 2018. Fünfblättrige Rose Celebrations 2018. - Český Krumlov
Sametový Krumlov - 25 let poté
Unikátní video-dokument sestavený z výpovědí aktérů a účastníků událostí konce roku 1989 v Českém Krumlově. Jak prožívali přelomové události roku 1989? Jak tyto události vnímají dnes? Účinkují: Vladimíra Konvalinková, Petr Pešek, Jan Srnec, Jan Vondrouš, Martin Šerák, Lubomír Hrdlička, Zdeněk Štěpánek, Jaroslav Bartizal a Šárka Havlíková.
Český Krumlov, památka UNESCO
Český Krumlov je okresní město v Jihočeském kraji, 22 km jihozápadně od Českých Budějovic. Rozkládá se pod hřebenem Blanského lesa a protéká jím řeka Vltava. Jedná se o významné turistické centrum Jižních Čech.
Český Krumlov je mimořádným architektonickým skvostem, jehož význam potvrzuje zápis města na listinu světového kulturního dědictví UNESCO v roce 1992. Nad meandry řeky Vltavy se vyvinul jedinečný soubor městské zástavby, především ze 16. století, spolu s rozsáhlým areálem hradu a zámku, který je po Pražském hradu druhým největším zámeckým komplexem České republiky. Historické sídlo rodu Rožmberků zahrnuje řadu zámeckých budov, slavný maškarní sál, unikátní, nedávno zpřístupněné barokní divadlo, zámeckou zahradu s rokokovou fontánou a letohrádek Bellarie s otáčivým hledištěm - dějiště sezonních divadelních představení. Výraznou dominantou města je chrám sv. Víta, cenné dílo jihočeské gotiky.