Sokolov -- Akce na Starém náměstí budou hodnotit i podnikatelé (TV Západ)
V sobotu 9. června proběhl na sokolovském Starém náměstí open air koncert, kterým chce radnice přitáhnout návštěvníky do této lokality. Po představení Integrovaného záchranného systému v květnu, to byla druhá ze tří akcí. Představila se skupina Argema, zpěvačka Petra Černocká a Petr Kolář. Poté byl připraveno promítání úvodního fotbalového zápasu Česko - Rusko. Na náměstí byly stánky s občerstvením a výrobky. Nechyběly kolotoče pro děti.
Cíle jsou dva. Prvním, jak už jsem říkal, je navýšení kulturního vyžití, které Městský dům kultury Sokolov a město Sokolov nabízí a jdeme napříč věkem. To znamená, že příští týden nás třeba čeká akce, která je zaměřena vysloveně na mladé. Ta akce je pod pracovním názvem Teenageři jsou také děti aneb Dlouhé kšilty na Starák, prozradil Jan Picka, ředitel Městského domu kultury a radní Sokolova.
V sobotu 14. června přijede zahrát hiphopová legenda PSH. V doprovodném programu, který bude celé odpoledne, jsou připraveny ukázky skateboardingu, freestyle nebo beatbox.
Tím druhým cílem, který je neméně podstatný, je podpora města Sokolova místním podnikatelům, kteří mají tak trochu pocit, že se na Starém náměstí na ně zapomíná, doplnil Picka.
Pořadatelé jsou s dosavadní návštěvností spokojeni, ale po skončení celého cyklu budou oslovovat podnikatele s anketou. Teprve po jejím vyhodnocení se určí, zda pokračovat v této činnosti nebo ji zrušit, či obměnit.
Já jsem někde nedávno četl názor, že kultura je nevýdělečná a skomírá. Musím říci, že souhlasím s tou první částí, to znamená, že kultura bude vždycky nevýdělečná. Nesouhlasím rozhodně s tím, že by kultura skomírala, některé akce se zkrátka kvůli financím nekonají, ale vznikají nové a nové. Já musím říci, že v Sokolově ta kultura neskomírá, naopak, já doufám, že sokolováci mě v tomto podpoří, že kdo chce si kulturu najít v Sokolově a blízkém okolí, tak si ji najde, odmítá názor Picka.
Ve městě funguje výstavní síň v klášteře kapucínů, kde program vytváří známý pražský galerista Josef Vomáčka, působí taneční kroužky s 300 členy, činnost vyvíjí dvě amatérské divadelní scény a na podzim se chystá zřízení stálé loutkové scény. Do města přijíždí každý měsíc některé z pražských divadel. Dále fungují Dům dětí mládeže, muzeum, knihovna a další.
To jsou všechno organizace, které se mohou pochlubit desítkami akcí v průběhu celého roku a pokud tomu přidáme ještě soukromou aktivitu a přidáme k tomu hlavně Městský dům kultury, který je nositelem kultury, tak se skutečně v Sokolově dostáváme, nebojím se říci, na stovky akcí, spočítal Picka.
Sokolov: Zpívání pod vánočním stromem (TV Západ)
Tradiční předvánoční setkání obyvatel města Sokolova opět přilákalo davy lidí. V neděli 1. prosince na Starém náměstí na ně čekalo zpívání školáků a polévka zdarma.
První adventní neděle se od nynějška má stát předvánoční akcí města Sokolova na Starém náměstí. V 11 hodin dopoledne byly otevřeny adventní trhy.
„Je to tradiční akce, kterou pořádáme snad už deset let, nicméně letos jsme to přesunuli na první adventní neděli, takže je to trošku jinak a zájem občanů postupně stoupal, vždy tady rozdáváme polévku a tak zahajujeme Advent, popsal starosta města Zdeněk Berka.
Na příchozí, kteří postupně zaplňovali náměstí, čekal kromě občerstvení i kulturní program.
„Je tady spousty stánků, občerstvení. Máme tady nějaké staročeské výrobky, ochutnávky jídel a město jako každý rok připravilo polévku zdarma, uvedl místostarosta Ladislav Sedláček.
Děti z pěveckého sboru Mateřinka zazpívali lidem koledy. Sbor je tvořen dětmi z školek v ulici Pionýrů, K.H. Borovského a na Vítězné.
„Hodně mě překvapilo, že se tady objevují děti ze základních škol, ale i mateřinky. Myslím si, že je pestrý program, a že se to lidem bude líbit a zvyknou si. A pokud to bude jen trošičku tradice, tak to bude super, myslí si preventistka Městské policie Hana Procházková.
A lidem se na náměstí líbilo.
„Stánky se mi líbí, nabídka se mi líbí i ten program, odpovídá paní ze Sokolova.
„Ty dětičky jsou krásné. My jsme tu měli vnučku, tak taky, pochlubí se další.
Někteří mají přípravy na vánoce teprve před sebou. Další už začali.
„Já se letos na vánoce nechystám vůbec nijak zatím, já si počkám až tak na 20. prosince a pak teprve se začne něco dít, směje se mladá žena, která bydlí nedaleko od náměstí.
„Samozřejmě se připravujeme, lehce, mírně, je první advent, takže pomalu, odpovídá další návštěvnice trhů.
„Dneska jsme zdobili a budeme péct ještě, prozradila mladá žena.
Jiní mají předvánoční shon za sebou a přišli si užít pohodovou náladu.
„My máme už hotové a připravené, směje se paní s dítětem.
Po celé odpoledne si lidé mohli vyzkoušet některé vánoční zvyky. Pouštění lodiček ze skořápek z ořechů a svíčkami, rozkrajování jablíček, zdobení perníků nebo lití olova. Na náměstí stály stánky s tradičním zbožím. V chladném počasí se lidé občerstvovali hlavně teplými nápoji.
Svůj program předvedli také žáci ze základní škol a Základní umělecké školy. Chlapec Vojta zahrál koledu na housle. Velký zájem vyvolalo rozdávání polévek, letos tradičně gulášová a čočková. Radní města pomalu nestačili vydávat.
Po rozsvícení vánočního stromu pak v nedalekém kostele proběhl koncert skupiny Roháči.
2012_17_Zpravy
Vysílání 23.4. - 30.4. 2012
1. Cheb -- Oslavy osvobození byly dvoudenní a přinesly řadu akcí
2. Sokolov -- Vznikne několik lokalit s bezplatným parkováním
3.
Kynšperk -- Společná pomoc občanovi zajistila důstojné bydlení
4. Cheb -- Podepsána dohoda s německou stranou o spolupráci na Krajinné výstavě
5. Sokolov -- Na údržbě zeleně okolo lomu Gsteinigt chce město ušetřit
6. Březová -- Město letos investuje přes milion do budování hřbitova
7. Sokolov -- Špaňhelova rozměrná plátna budou k vidění měsíc
8. Cheb -- Královna Ohře dostala informační ceduli
Karlovy Vary: První Mezinárodní festival Vietnamské kultury (TV Západ)
Historicky první ročník Vietnamského festivalu a buddhismu se konal ve středu v Karlových Varech. Bohatý program akce nabídl vystoupení tanečníků, hudebníků a exotickou kuchyni.
Jak se žije ve Vietnamu, mohli vidět návštěvníci historicky prvního festivalu vietnamské kultury a buddhismu. Před hotelem Thermal proběhla celodenní akce a přinesla řadu zajímavostí z kultury, která je pro české obyvatele zatím tak trochu neznámou. Vystoupilo hned několik nadšených Vietnamců v podobě tanečníků, bojovníků a umělců. Do Karlových Varů se přijeli podívat také zástupci jiných měst.
„My v Sokolově máme hodně Vietnamců a máme s nimi velmi dobrou spolupráci, takže jsem rád přijal pozvání, přijel jsem se podívat. Chtěl jsem se seznámit s panem velvyslancem, který zde měl dokonce být, ale ochořel, takže to nevyšlo. Je to národnostní menšina, která se velmi dobře začleňuje do většiny obyvatel. Když chodím na různá vystoupení dětí, je tam většina Vietnamců. Náboženství, které zde představují, je velice smířlivé, takže i v tomto směru je to přínos pro nás všechny. My v Sokolově jsme měli před dvěma lety v rámci Hornické pouti Den vietnamské kultury a každý rok pořádáme fotbalové turnaje s radnicí. V rámci další Hornické pouti proběhne další setkání Národnostních menšin, podotkl za město Sokolov starosta Zdeněk Berka.
Na poklidnou akci dorazili také aktivisté, kteří protestují proti komunistickému režimu ve vzdáleném Vietnamu. S nápisy na triky a letáky v ruce upozorňovali návštěvníky na problém dané země. V tiché atmosféře rovněž prosili o propuštění politických vězňů, kteří jsou vězněni neprávem. Pořadatelům se, ale demonstrace nelíbila, na místě musela chvíli zasahovat policejní hlídka.
„Dneska je tady prezentace Vietnamské republiky, mluví zde i velvyslanec za námi a my bychom chtěli doplnit tuto prezentaci o věci, které se ve Vietnamu dějí a které se tady neprezentují. To znamená věznění lidí jenom kvůli jejich názoru, protože chtějí stejné slovo, jako máme my. Politických vězňů ve Vietnamu jsou desítky. Lidí perzekvovaných režimem jsou tisíce. Chceme s nimi projevit solidaritu, protože jsme to u nás zažili také, vysvětlil své záměry Tomáš Kábrt, který se protestu zúčastnil i se svou rodinou.
Program před Thermalem pokračoval do večera, kdy celý den zakončili všichni společnou modlitbou za mír ve světě.
Sokolov: Zajímavosti kostelů ze Sokolovska uvidíte v zámku (TV Západ)
To nejzajímavější, co vydaly kostely na Sokolovsku, se podařilo shromáždit v Sokolovském zámečku na výstavě. Pojďte se proto s námi podívat, co nám zanechali naši předci.
Památky většiny kostelů Sokolovska, včetně těch, které už dávno zanikly, můžete vidět právě v těchto dnech v Sokolovském zámku. Sbírka zajímavých soch, knih i jiných vzácných předmětů bude ve výstavní síni až do září.
„Výstava přibližuje kostelní stavby v Sokolově a jeho okolí v bývalém okresu Sokolov. Jsou zde trojrozměrné předměty, panely s texty a podobně. Tím nejzajímavějším jsou zřejmě kostely, které již neexistují, což je třeba kostel v Čisté ve Slavkovském lese, který byl zničený během vojenského cvičení. Kostel v Habartově, který zanikl během těžby hnědého uhlí. Pak jsou zde zajímavé a známé kostely v Lokti, kostel sv. Antonína v Sokolově, nebo jeden z nejstarších kostelů na Sokolovsku kostel sv. Kunhuty v Královském Poříčí, říká autorka výstavy Romana Beranová.
Některé předměty byly v minulosti odcizené nebo velmi poničené, přesto je mohou návštěvníci vidět i dnes. Ve výstavní síni jsou totiž vystavené jejich duplikáty. Zajímavostí kostelů nejen v Karlovarském kraji je také to, že během svého bytí většina z nich alespoň jednou vyhořela.
„Kostel v Krásně v roce 1848 vyhořel a následně byl znovu postavený, stejně tak kostel ve Starém Sedle, kostel v Lokti také vyhořel v 18. Století, když byl znovu stavěný jako rozšířený kostel, tak vlastně během stavby vyhořel. Většina těch kostelů si něčím takovým prošla, v průběhu času vyhořely. Byla taková doba, tím že většina domu měla doškové střechy, neexistovali hasiči jako dneska. Ta technika nebyla taková, aby se dal požár rychle uhasit, dodala Beranová.
Expozice je spolufinancována Evropskou unií a otevřená je každý týden od středy do neděle od 9 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin.
Matúš Lacko po zápase FNL: 1.SC Znojmo FK - FK Baník Sokolov
⚽ 1.SC Znojmo FK - ⚽
???? ????
???? ????
???? ????
Region: Návštěva prezidenta Miloše Zemana (TV Západ)
Nejviditelnější událostí uplynulých dní byl příjezd prezidenta Miloše Zemana do našeho kraje. Celkem navštívila delegace osm měst a čtyři regionální firmy.
Prezident Miloš Zeman přijel do Karlovarského kraje na třídenní návštěvu. Diskutoval s občany, studenty, vedením kraje, představiteli měst a obcí i zaměstnanci společností, které navštívil. Hlavní témata celé návštěvy byla především nezaměstnanost, útlum těžby, dopravní dostupnost a školství.
Jednou ze zastávek byla i jednací síň sokolovských zastupitelů, kde dekoroval prezidentskou stuhou městský prapor.
Při příležitosti návštěvy Karlovarského kraje budiž přivěšena na prapor města Sokolov s přáním, aby se naplnilo to, o čem jsme dnes spolu mluvili -- aby Sokolov byl nejen bez dluhů, což je samozřejmě krásná a neobvyklá věc, ale aby tady bylo hodně mladých, talentovaných lidí, kteří zde zůstanou a budou pracovat pro rozvoj svého města, popřál prezident Miloš Zeman všem přítomným.
Poté dostal od starosty města Zdeňka Berky Knihu o městě Sokolov. Program celého dne obsahoval také návštěvu zařízení, které zaměstnává zdravotně handicapované.
Byli tam většinou ředitelé sociálních ústavů a zdravotnických ústavů, takže tam se točila řeč, každý měl tam slovo, o zdravotnictví a sociálních službách. Byli tam řediteé z celého kraje. Pak bylo setkání s pozvanými hosty, zejména zastupiteli a řediteli organizací a významných firem v Sokolově zde na radnici, kde byla prezentace města, prezentace kraje a vstup pana prezidenta. Nicméně kvůli časovému skluzu k diskusi nedošlo. K té došlo až v klášteře, kde bylo setkání s občany, vyjmenoval starosta Zdeněk Berka.
Lidé se často ptali na řešení nízkých mezd a důchodů.
Domnívám se, že by měla proběhnout valorizace už k 1. červenci tohoto roku, abychom nečekali další rok, že by se starobní důchody měly valorizovat jednak podle výše inflace a jednak podle růstu průměrné mzdy v národním hospodářství. Už jsem vám říkal, že je to údajně 25 tisíc, ale kdo z vás to má, dodal prezident Zeman.
Pro nás bylo nejdůležitější se zmínit o problému, který tady existuje v celém regionu, což je problém nezaměstnanosti a postupného útlumu hornictví. A v důsledku toho je tady potřeba zajistit investora, který by utlumil tu nezaměstnanost, který by zaměstnával lidi. My víme, že většinu pozemků vhodných pro tyto účely, pro nové investorym má Sokolovská uhelná (právní nástupce a.s., pozn. redakce). Aktivně na tom Sokolovská uhelná pracuje, takže je to problém, který jsme nastínili panu prezidentovi, který přislíbil, že v rámci svých cest a návštěv, které přijímá, pokud by měl kvalitní podklady, kde to je, jakou to má plochu atd., tak by mohl toto použít a případně by nás pak mohli kontaktovat tito investoři, kteří sem přicházejí zejména ze zahraničí, doufá starosta Berka.
Na přetřes při diskusi přišly další ekonomické otázky, daňové soustavy nebo zdravotnictví. Po skončení tohoto setkání se prezidentská kolona přesunula do Kulturní centra Svoboda v Chebu. Zde je přivítal dechový orchestr s mažoretkami. Ve slušně zaplněném hlavním sále se pak rozproudila diskuse s občany na podobná témata jako v Sokolově. Jeden z dotazů byl také osud školství.
Jinými slovy zrušit učební obory s maturitou, nepřehánět to s humanitním vzděláním, podporovat více technické školy, podporovat více přírodovědné obory, podporovat učňovské školství, zavést tzv. duální systém, jako je v Německu a jako bylo před revolucí u nás, přiznejme si to. Že ten člověk několik hodin trávil ne ve škole, ve školních lavicích, ale přímo ve fabrice, aby se tam naučil, proč proboha ne? A potom se samozřejmě se zpětnými problémy, kdy mladí lidé ... on platí zákon o povinné školní docházce, takže on musí dokončit tu školu, popsal svůj pohled prezident Zeman.
Další téma vyplynulo s diskuse se zastupiteli, která se konala po setkání s občany.
Pokud jde o Cheb, tak nás se hodně týká to, co bylo řečeno o potřebě větší ochrany památek a možná i o větší podpoře státu pro tuto oblast činnosti. Potěšilo mě, že pan prezident podpořil činnost Euroregionu, protože to je věc, na které my hodně stavíme svou městskou politiku a konečně, naše úsilí o to, aby se zlepšilo vlakové spojení s metropolitním regionem Norimberk, konkrétně s městem Norimberk, už dvouleté úsilí, které teď se začíná nějak naplňovat, tak i to bylo téma, kterého se pan prezident dotkl a říká, že vidí jako důležité, aby se to vlakové spojení s Německem posílilo, uvedl starosta města Chebu Pavel Vanoušek.
Kraslice: Jarmark navštívili lidé z obou stran hranice (TV Západ)
Městský jarmark v Kraslicích se vyznačuje svou tradicí. Začal před 45 lety v roce 600. výročí povýšení podhorských Kraslic na město.
„Stánky s tradičním jarmarkovým zbožím. Možná někteří pamětníci si vzpomenou na to, že zboží bylo malinko pestřejší. Přeci jenom dnes už je to vidět daleko častěji, tak už možná pro někoho není jarmark takový. Nicméně tradici držíme stále, tak jako jsme jí drželi v minulosti od roku 1970 a samozřejmě k jarmarku patří i dobrá zábava, dobré pití, stánky s občerstvením a taky hudba, kulturní program,“ přiblížil starosta Kraslic Roman Kotilínek.
Centrum města zaplnily stánky se zbožím a dobrotami - ovocem, zeleninou, kořením, čaji, medem, uzeninami, ale i cukrovinkami, balónky, kosmetikou, hračkami, bižuterií a textilem. Nechyběly stánky řemeslníků s výrobky z kamene, dřeva, kůže, kovu nebo keramiky. Proti pražícímu slunci nachystali pořadatelé velký stan.
„Je to v podstatě asi největší kulturní událost a kulturní akce během kalendářního roku, kterou tady v Kraslicích máme. Já si myslím, že Kraslický jarmark už má tu tradici, nejenom v tom, že je tady spoustu stánků a hudebních produkcí, ale hlavně v tom setkávání, kdy se tady potkáváme s lidmi, které třeba celý rok nevidím a potom najednou je tady potkávám, můžu si s nimi popovídat, co se za ten rok stalo a můžeme si zase říct, sejdeme se zase příští rok,“ uvedl Kotilínek.
Během dne vystoupil kromě pořádající Horalky také orchestr Základní umělecké školy Kraslice, Černý nebožtík Band, KV Expres Karlovy Vary, DB Band Kraslice, ale i RCZ – Rammstein Tribute Show.
Při slavnostním zahájení jarmarku došlo také na ocenění uměleckého vedoucího souboru Horalka Antonína Velka.
„Byl to nejdéle sloužící hudebník, který hrál na jarmarcích z dechové hudby Horalka. Ta stála od samého počátku při jarmarcích od roku 1970 a odměnili jsme nejdéle sloužícího muzikanta, který už to tady táhne hezkou řádku let s námi,“ vysvětlil starosta.
V ulicích města bylo možné potkat jak místní nebo lidi ze širokého okolí, tak návštěvníky z Klingenthalu i dalších německých měst. Na radnici proto uvažují o zapojení partnerských měst na jarmark v příštím roce. Nejbližší další akcí v Kraslicích jsou Svatováclavské slavnosti 19. září v Městských sadech.
Projížďka vláčkem Důl Anselm - Landek
Starší video z výletu do hornického muzea na Landeku
omluvte sníženou kvalitu videa i zvuku.
Kdo by věděl jak se jmenuje mašinka, jaký je to typ klidně pište....
Karlovy Vary 2015 @ 3.den @ Františkovy Lázně /HD/
Ahoj lidi děkují vám že u 1. videa je 5 like tak že to znamená že se vám to aspoň trošku líbí .
Omlouvám se za blbou kvalitu, prostě můj mobil.
Like Sdílení Coment Odběr Potěší !
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Můj FB Web:
Twitch:
Ask: ask.fm/MartansGames
Signal festival - videomapping
Signal festival - videomapping in Prague
Dobytí sokolovského zámku
Vernisáž výstavy II.světová na sokolovském zámku dne 1.5.2010