Hrad Cheb / Chebský hrad
Nad skalnatým srázem na pravém břehu Ohře bylo už v 9. století hradiště. Nálezy na ve východní části odkrytém hřbitově (hlavně tzv. záušnice) svědčí o slovanském původu sídliště. Počátkem 60. let 20. století byly v blízkosti Jánského náměstí odkryty valy, široké až 35 m. Vyvýšenina v západní části dnešního hradu není přírodního původu, po desetiletí se tam navážela stavební suť a hlína.
V době, kdy Chebsko bylo součástí Severní marky (Nordgau) pod správou Vohburgů, začalo osidlování poměrně pusté oblasti a na místě sídliště byl v jeho západní části postaven kamenný hrad. V druhé polovině 12. století nechal Friedrich Barbarossa postavit nový hrad, ale ten byl situován do východní části. Říše těch časů neměla hlavní město a vládce putoval po říši s doprovodem a vládl ze svých hradů zvaných falce. A chebský hrad byl takovou falcí, s palácem, kaplí a hospodářskou částí.
Konala se zde řada říšských sněmů (první v roce 1179), byly zde vystaveny důležité listiny -- na př. Zlatá bula chebská nebo tři další zlaté buly , které jsou v chebském archivu. Pobývali zde králové i císaři. Posledním císařem, bydlícím na hradě byl Zikmund v letech 1431 a 1437. Poslední korunovanou hlavou pobývajícím na hradě byl Jiří z Poděbrad v letech 1459, 1461 a 1467.
Pak už byl hrad upadal. Zdá se, že po vraždě Valdštejnových důstojníků už nikdo na hradě ani v poslední obyvatelné části, tzv. Kuchlhausu, nechtěl bydlet. Hrad se stal v posledních letech třicetileté války součásti pevnosti, byl sevřen do cihlových zdí a kasemat. Kapli zachránilo před zbouráním jen to, že byla používána jako prachárna. Poté, co hrad přešel v roce 1895 na město, bylo započato s prvními, převážně konservačními pracemi.
Cheb, Czech Republic (HD1080p)
คำอธิบาย
V CHEBU SE STRHLA BITVA O HRAD
Jako jediní vám nabízíme sestřih z dobývání chebského hradu. Toho jste se mohli letos poprvé účastnit při Valdštejnských slavnostech, kde čekaly stovky vojáků, akrobati, koně, děla, pušky. Závěr akce patřil revivalu kapelu Queen a ohňostroji.
Tepla, Cheb, Czech Republic, 2006
While in Karlovy Vary in April 2006 on one of our trips we visited Tepla Monastery which was founded in 1193 by a Czech nobleman Hroznata. The Romanesque church is one of the oldest churches in Bohemia. We also were in Cheb, German Egerland, which was known as a town already in 11th century. The main sight in Cheb is the Market Place from 13th century with group of houses built in gothic style known as Spalicek.
Při návštěvě Karlových Varů v dubnu 2006 jsme se zastavili v klášteře Teplá a v Chebu na náměstí. Klášter Teplá byl založen šlechticem Hroznatou v roce 1193. V klášteře je románský kostel, který je jeden z nejstarších v Čechách. Potom jsme byli v Chebu, což je v podstatě německé město Egerland známé už v 11. století. Největší atrakcí jsou úzké domy v gotickém stylu z 15. století známé jako Špalíček.
Cheb: Centrum města bude zónou rychlosti 30 km/hod (TV Západ)
V celé Městské památkové rezervaci v Chebu bude od poloviny roku platit rychlostní omezení 30 km/hod. Hluk z rychle projíždějících aut ruší obyvatele centra a v křivolakých uličkách ohrožuje také cyklisty a chodce.
„Od června letošního roku zavádí město Cheb omezení v historické části Chebu. Omezení bude na 30 km/h. Technická opatření jsou nasnadě. Tzn., že bude zvýšený počet retardérů, které budou zamezovat právě průjezdu větší rychlostí než bude povolena. Samozřejmě bude i zákaz vjezdu vozidlům nad 6 tun,“ popsala mluvčí města Chebu Simona Liptáková.
Zónové značky se objeví na vjezdu i výjezdu ulic Dlouhá, Školní, Hradební a Křížovnická. Ulice centra Chebu prochází postupně opravami, kdy jsou asfalt a zámkové dlažby nahrazovány žulovými kostkami. V prosinci loňského roku byla dokončena oprava ulice Židovská za 8,5 milionu korun. Chystá se také rekonstrukce Kamenné a přilehlých ulic, kde jen projektová dokumentace vyjde na více než milion korun.
Palác chebského hradu se může dočkat částečného zastřešení
Návštěvníci hradu se mají na co těšit. Po úpravách za miliony korun přichází kastelán s nápadem vybudovat vyhlídkovou plošinu v místech, kde býval původní strop paláce. Plošina by měla zároveň chránit vnitřek objektu před deštěm.
Hrad (Castle)Loket 1080p CZ
Composer music BrunuhVille,Adrian von Ziegler
V malebném zalesněném údolí vytvořila řeka Ohře meandr, na jehož vrcholu se tyčí masiv hradu Lokte. Pod hradem, na jihovýchodních svazích se rozkládá město, které je chráněno smyčkou řeky – příroda a člověk tak vytvořili velmi působivý romantický celek, který je ojedinělý v celých Čechách. Tato v minulosti nedobytná pevnost vzbuzovala vždy zasloužený obdiv mnoha návštěvníků a nejinak je tomu i dnes.
Zdejší kraj byl osídlen již od pravěku. Prvá písemná zmínka o Lokti pochází z roku 1234, avšak vznik kamenného hradu býval kladen do období vlády Přemysla Otakara I., po nálezu románské rotundy, který patří ke stavbám nejstaršího českého typu, je možné datovat vznik hradu dříve – asi do 3. čtvrtiny 12. století. V dobách pozdějších měl Loket význam jako hraniční pevnost. Karel IV., který v Lokti často pobýval, v nevydaném zákoníku „Maiestas Carolina zařadil Loket mezi města, která nesmějí být zcizena od české koruny. Podle pověsti Karel IV. při lovu v Loketských lesích objevil horké léčivé prameny a založil město Horké Lázně u Lokte, později nazvané Karlovy Vary.
Za husitských válek císař Zikmund hrad i panství zastavil a v roce 1434 přešel tento majetek do rodu Šliků. Dalších sto dvacet let bylo poznamenáno bojem mezi loketskými měšťany a vrchností, a toto neklidné období bylo zcela ukončeno až roku 1598, kdy zástava přešla úplně do rukou města, které se tak stalo vlastníkem hradu i rozsáhlých panství.
Třicetiletá válka přinesla městu značné útrapy a hospodářský úpadek, který se zastavil až počátkem 18. století. Tehdy již ovšem silně klesal význam Lokte jako strategické pevnosti a to tak, že počátkem 19. století byl zchátralý hrad přestavěn na věznici.
Po druhé světové válce město stále ztrácelo na významu a historické centrum až na výjimky nebezpečně zchátralo.
Tento stav pokračoval až do roku 1992, kdy hrad do svého majetku v historii už podruhé získalo město Loket. Přes nemalé potíže byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce nejenom hradu, ale i podhradí.
Položení města je dáno přírodními podmínkami. V historické části je řada architektonicky cenných starých domů, často s gotickými jádry. Ze zbytků městského opevnění se zachovaly fragmenty zdí a zejména Robičská věž a hranolová věž při východním vstupu do města. V současné době jsou nemalými náklady městské hradby rekonstruovány, a to včetně zbytků čtyř bašt.
Monumentální budova radnice na jižním okraji náměstí je vystavěna v raně barokním slohu. Budova má ve štítu věž, ve které je osazen kamenný městský znak. Její součástí jsou hodnotné architektonické prvky. V přízemí v galerii se konají pravidelné výstavy výtvarného umění a je zde také stálá expozice karlovarských lázeňských pohárků.
Barokní chrám sv. Václava byl postaven na místě původního pozdně gotického kostela, který vyhořel roku 1725. Nová stavba byla dokončena r. 1734. Oltářní obraz je označován jako dílo Petra Brandla, cenné jsou i oba boční oltáře, v jejichž středech jsou starší plastiky zachráněné před požárem původního gotického kostela.
Hrad a město Loket leží poblíž světoznámých Karlových Varů na okraji Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les a je velmi dobrým východiskem pro návštěvu západočeských lázní a výlety do mimořádně krásné přírody, jejíž půvaby nesčetněkrát obdivoval i pravidelný návštěvník Lokte J.W. Goethe: Dnes jsme byli v Lokti, který je nade všechen popis překrásně položen a lze jej ze všech stran obdivovat jako krajinářské umělecké dílo.
Burg in Eger (Cheb)
Chebský hrad (deutsch Egerer Burg)
Chebský hrad - Cheb Eger castle - Cheb Eger Burg
2016-09-11
Chebský hrad láká na nové atrakce
Exponáty doplnila pojízdná obléhací věž. Na letošní rok se chystají i další velké úpravy hradu za více jak 20 milionů korun.
Pevnosti - CHEB
V pořadu Čt z 13ti dílného cyklu pevnosti se tentokrát vydáme do pevnostního města Cheb,průvodcem nám bude Petr Jeništa
CHEB: Krásné náměstí s domy Špalíček či hrad s Černou věží!
Das Alte Eger. (Cheb)
Eger ist eine im Karlovarský kraj liegende Stadt im äußersten Westen Tschechiens. Die Stadt liegt am Fluss Eger.
Cheb, Czech Republic, 7.03.2016, 18:23. Evening arrival.
Camera:
S KAMEROU NA CESTÁCH - ZÁMEK KYNŽVART - ZŘÍCENINA HRADU KYNŽVART - LÁZNĚ KYNŽVART - 4.7.2019
Co vše ve videu můžete vidět :
Zámek Kynžvart
zřícenina hradu Kynžvart
Lázně Kynžvart
Přírodní památka Kynžvartský kámen
...pohádkovou cestu se soškami a velký les :)
HRAD KŘIVOKLÁT 2018, CZECH REPUBLIC
HRAD KŘIVOKLÁT 2018, CZECH REPUBLIC, Křivoklát je jeden z najznámejších gotických hradov v Čechách. Nachádza sa nad rovnomennou obcou Křivoklát v okrese Rakovník v Stredočeskom kraji.
Hrad, v stredoveku obľúbené kráľovské sídlo, stojí na ostrohu nad Rakovníckym potokom neďaleko jeho ústia do Berounky v romanticky ladenej lesnej krajine., Křivoklát Castle is located in Central Bohemia, Czech Republic.
Křivoklát was founded in the 12th century, belonging to the kings of Bohemia. During the reign of Přemysl Otakar II a large, monumental royal castle was built, later rebuilt by king Václav IV and later enlarged by king Vladislav of Jagellon.
The castle was damaged by fire several times. It was turned into a harsh prison and the building slowly deteriorated. During the 19th century, the family of Fürstenberg became the owners of the castle and had it reconstructed after a fire in 1826.
Today the castle serves as a museum, tourist destination and place for theatrical exhibitions. Collections of hunting weapons, Gothic paintings and books are stored there., Кршивоклат (чеш. Křivoklát), называвшийся немцами Пюрглиц (нем. Pürglitz) — один из старейших и известнейших средневековых замков князей и королей Чехии. Замок расположен на территории одноимённого местечка в районе Раковник Среднечешского края. Национальный памятник культуры Чешской Республики с 1989 года, один из пяти самых посещаемых туристами замков Среднечешского края.
Hrad Choustník - Choustnik castle
Phantom 3 profesional
Zahájení sezóny Chebský hrad 1.4.2017
Cheb: Výstava ukazuje život v raném středověku na Chebsku a v Německu (TV Západ)
Poznat dávnou historii svého území prostřednictvím archeologických nálezů mají možnost obyvatelé Chebska nově na výstavě v místním muzeu. Zajímavá expozice vznikla ve spolupráci s německou stranou.
Archeologickou výstavu o raně středověkých dějinách Chebu a jeho nejbližšího západního sousedství připravilo chebské muzeum ve spolupráci s muzeem v Regensburgu a městem Neustadt am Kulm. Výsledkem znovuobnovené spolupráce je představení slovanského světa našeho regionu a okolí v období od 6. do 12. století. Návštěvníci uvidí přes dvě stě artefaktů pocházejících z Chebska a okolí jako Horní Lomany nebo Třebeň - i z druhé strany hranice v Německu, například Groβprüfeningu.
Nejstarší středověké osídlení po době bronzové tady máme opravdu skutečně Slovany, kteří sem přicházejí někdy v 6.-7. století a právě z Chebska přecházejí až do Bavorska, kde byli ty nejzápadnější výspy osídlení, přiblížil obsah výstavy archeolog chebského muzea Michal Beránek.
Samotnému zahájení výstavy předcházelo slavnostní zahájení ve Valdštejnské obrazárně. Hudební složku obstarala karlovarská formace Primitivové neznámé kultury. Expozice se nachází v dolním patře muzea.
Mezi dva nejvýznamnější artefakty bych zařadil zlatou záušnici, která pochází přímo z Hradiště u Chebu a pak druhý -- kolekce šperků z pohřebiště v Matzhausenu, které má přesné analogie na Velké Moravě. A je tedy zřejmé, že Slované v Bavorsku měli kontakt s Velkou Moravou, připomněl fakt Beránek.
Kromě vitrín s předměty jsou součástí výstavy i nástěnné informační panely.
Na nich návštěvníci naleznou doplňující informace, především historické snímky o jednotlivých městech a jednotlivých historických událostech, které se udály v období spadají ty předměty, které zde mohou vidět, dolnil Beránek.
Zajímavou složku historického osídlení tvoří hradiště, opevněné polohy, které byly sídly místních elit. Takováto centra se nacházela například zde v Chebu, v místech dnešního hradu, či na hoře Rauher Kulm nedaleko města Kemnath. Z nalezených předmětů lze částečně zpětně rekonstruovat tehdejší běžný život.
Něco málo se říci dá. Protože zde máme jak předměty denní potřeby tedy keramiku, srpy, nože, které ti lidé používali v každodenním životě a podle toho máme představy o jejich životě a stejně tak ze způsobu jejich pohřbívání a výzdoby předmětů odhalujeme svět jejich myšlení. Tedy o jejich duchovních představách, uvedl Beránek.
V té době bylo běžné tzv. žárové pohřbívání.
Což je nejstarší takový projev slovanské kultury a to svědčí o tom, že už měli představu o tom, že je oddělitelná od těla, takže tělo mohlo v klidu zemřít, změnit se v popel a duše žila dál ve světě zemřelých, vysvětlil archeolog.
Během zahájení byla také představena hra na způsob pexesa. Účel je jasný.
Popularizovat archeologické artefakty mezi širokou veřejnost, především děti. A zábavnou formou seznamovat mládež s archeologickým poznáním, kde jsou ty nejlepší předměty vyfotografovány a krátce popsány odkud pocházejí a jak jsou staré, popsal hru Beránek.
Výstavu v chebském muzeu můžete navštívit do 15. června.