Kranček - Kanjon Kokre, Kranj (napovednik)
- Kratek izsek (napovednik) dogodivščin škrata Krančka v kanjonu Kokre v Kranju.
Odslej boste lahko vsak mesec spremljali Krančka na njegovih potepih po Kranju in okolici.
Kranček - Kanjon Kokre, Kranj
- Čarobna dežela škrata Krančka in njegove dogodivščine v kanjonu Kokre v Kranju.
Odslej boste lahko vsak mesec spremljali Krančka na njegovih potepih po Kranju in okolici.
Kanjon reke Kokre v Kranju
Kanjon Kokre - Kranj, 28.maj 2010
Ambientalna kitara (reka) - Ambiental guitar (river)
Naslov posnetka - Ambientalna kitara (reka)
Avtor,producent; Miha Kraker - kitara
posneto v studiju; ZvokOM (Kranj.Slovenija)
fotografija; Miha Kraker ; Kanjon reke Kokre
Title of the recording - Ambiental guitar (river)
Author,producer; Miha Kraker . guitar
recorded in studio; ZvokOM (Kranj-Slovenija)
photo; Miha Kraker - Kokra Canyon (Kranj-Slovenija)
Uživajte v glasbi
Enyoy the music
© vse pravice pridržane
© all rights reserved
Kokra, Slovenia
Kokra river, Slovenia fly fishing
Škrat Kranček v zavetju reke Kokre
- Škrat Kranček se je odpravil v zavetje reke Kokre ...
Odslej lahko vsak mesec spremljate Krančka na njegovih potepih po Kranju in okolici.
River Kokra canyon #02 & Smajdov castle (Šmajdov grad)
2014-JUN-10 07:07 AM, river Kokra canyon with Smajdov castle (Šmajdov grad) near Predoslje, Kranj, Slovenia.
Video should be HD 720p, at least when using Flash.
GORENJSKA POROČILA: Tek za Kranj - Memorial Vincenca Drakslerja
V starem mestnem delu Kranja je potekala velika tekaška prireditev Tek za Kranj – Memorial Vincenca Drakslerja. Dogodka se je po podatkih mestne občine Kranj udeležilo preko 2000 tekačev, pohodnikov, otrok ter spremljevalcev in drugih udeležencev. Tekači so tekli krožni tekaški trasi, ki je potekala mimo Prešernovega gaja, čez kanjon Kokre in po kranjskih ulicah do vodnjaka v starem mestnem jedru. Teklo se je na 3,3 km in 10 km, najmlajši pa so se pomerili na Krančkovem otroškem teku. Za pohodnike pa je bil organiziran Pohod Vincenca Drakslerja po skritih kotičkih Kranja. Dogodek so popestrili kranjski ambasadorji športa Vesna Fabjan, Emil Tahirovič in Tadej Valjavec ter posebni promotor teka Jure Košir. V prekrasnem dnevu, se je druženje nadaljevanju na vrtu gradu Khizelstein. Najboljši udeleženci teka so bili: Gregor Kustec in Natalija Mašera na 10km ter Rok Markelj in Maruša Cijan Brkič na 3,3km.
CITO Očistimo Kranj 2016
Geolovci smo se v okviru CITO dogodka Očistimo Kranj 2016 ( ki ga je organiziral Sokol^2, 2. aprila 2016 pridružili akciji Očistimo Kranj. Iz kanjona Kokre smo privlekli marsikaj, kar ne spada tja.
With CITO event Očistimo Kranj 2016 ( organised by Sokol^2 on April 2, 2016, geocachers have joined the action Očistimo Kranj (Clean up Kranj). From Kokra river canyon, we removed many items that don't belong there.
River Kokra canyon #01
2014-JUN-10 07:04 AM, river Kokra canyon, in vicinity of Smajdov castle (Šmajdov grad) near Predoslje, Kranj, Slovenia. Little bird says hello. :)
Video should be HD 720p, at least when using Flash.
Dvig - mostna konstrukcija Kranj - Kokra
▼ Broken bridge in Kranj ▼/ Kokra river HD (Free to use)
Free to use (must give credit & link)
Download link : full HD 1920 x 1080p (25fps) 12mm lens
Film : Phantom 2 Vision . Filip Danilović & Rok Kadoič
Color cor. : Rok K
nogravitymedia.com
The Kokra Canyon ????????????????
In the middle of the city freshness like this is priceless ???? ????
River Kokra canyon #03 & Smajdov castle (Šmajdov grad)
2014-JUN-10 07:17 AM, river Kokra canyon with Smajdov castle (Šmajdov grad) near Predoslje, Kranj, Slovenia. Zooming in and out, nothing much else. :)
Stari Kranj (Govor: slovenšč., CC: slov., hrv,. srbs., angl., franc.)
Staro mesto Kranj, v starejših omembah tudi Carnium, Creina, Chreina, Krainburg, je zgodovinsko mesto na konglomeratnem pomolu med rekama Savo in Kokro. Območje mesta je bilo poseljeno vse od obdobja Keltov v prvem tisočletju pred našim štetjem.
Kot pomembno trgovsko središče je naselje v 13. stoletju dobilo mestne pravice ter s tem povezane številne svoboščine in ugodnosti za nadaljnji razvoj na področju trgovine in prometa s kmetijskimi proizvodi ter razvojem železarstva.
Do sredine 19. stoletja je bil Kranj trgovsko-sejemsko in obrtno mesto, s pojavom manufaktur in ob koncu 19. stoletja tudi industrije pa je postajalo vedno bolj industrijsko mesto. Mesto krasijo meščanske hiše, lepo oblikovane ulice, dvorci, cerkve in hiše z arhitekturno bogato okrašenimi pročelji ter dvorišči.
Mitnica
Mitnica je poznosrednjeveška meščanska hiša, ki stoji v mestnem jedru Kranja, pri mostu čez Kokro. Prepoznavna je po delno poslikanem pročelju in izstopajočem konzolnem nadstropju. Stavba je bila zgrajena v prvi polovici 16. stoletja in prezidana leta 1527.
Rovi pod starim Kranjem
Pod starim mestom se skriva 1300 metrov podzemnih rovov, zgrajenih med 2. svetovno vojno, ki so služili za mestno zaklonišče.
Rovi so postali domovanje redkim jamskim živalim, kot so jamske kobilice in pajki jamske mete. Zanimivi, čeprav zelo redki prebivalci pa so tudi netopirji, ponočnjaki, ki po spretnosti letanja prekašajo akrobatske letalce in medtem uspejo celo večerjati.
Grad Khislstein
Grad Khislstein nosi ime po družini Khisl, ki ga je kupila v drugi polovici 16. stoletja. Lastništvo so si iz roke v roko predajale znamenite kraljeve rodbine. Grad je skupaj s časom in novimi lastniki spreminjal svojo podobo ter funkcijo. V gradu se danes nahaja Gorenjski muzej s svojimi poučnimi razstavami.
Kranjsko mestno obzidje
Strmi kanjon reke Kokre, lega in obrambni zid so poskrbeli, da je bilo mesto v preteklosti dobro varovano. Celotna dolžina obzidja je znašala 870 metrov.
Od prvotnih devetih stolpov so danes v celoti ali delno ohranjeni le trije - stolp Škrlovec, stolp Pungert in ostanki stolpa na Vovkovem vrtu.
Pungert
Na koncu skalnega pomola se nahaja Pungert. Ime je izpeljanka iz nemške besede Baumgarten, ki pomeni sadovnjak. Tako že ime izdaja, da so se tu nahajali predvsem vrtovi meščanov. Na Pungertu najdemo danes še edini v celoti ohranjeni srednjeveški obrambni stolp iz 16. stoletja.
Pungert je danes tudi priljubljena točka družin in ljubiteljev dobre glasbe. Prvi se veselijo otroškega stolpa Pungert in otroškega igrišča. Drugi pa uživajo v pretežno jazzovskih ritmih, ki se v poletnih mesecih razlegajo po trgu.
Wikipedia
Zračni posnetki so Google Maps
visitkranj.com
GORENJSKA POROČILA: Prepremiera Lepe Vide
Včeraj je v Prešernovem gledališču Kranj potekala predpremiera dokumentarnega filma Lepa Vida. Film je nastal v produkciji Dokumentarnega programa TV Slovenija. Dobršen del je bil ob sodelovanju Mestne občine Kranj posnet v Kranju, v Prešernovi hiši, Prešernovem gaju, kanjonu Kokre in tudi v Prešernovem gledališču.
Rovi pod starim Kranjem
ROVI POD STARIM KRANJEM
Ste že slišali za kranjsko podzemlje?, (rove, zaklonilnike) V bližnji okolici je več jam s pravcatimi kapniki in celo »umetna jama« s človeškimi ribicami, pod Šmarjetno goro je bil nekoč rudnik železove rude, člani Društva upokojencev Bohinjska Bistrica pa smo si ogledali skrivnostne rove (zaklonilnike) pod starim Kranjem.
Rovi (zaklonilniki), ki so dajali upanje: Hladni, temačni in vlažni rovi (zaklonilniki) pod starim Kranjem morda res ne spominjajo na biser. Toda pomislite na ljudi, ki so dvajset metrov pod zemljo doživljali trenutke groze, a tudi upanje na preživetje. Med drugo svetovno vojno so namreč rove (zaklonilnike) zgradili za zaklonišče pred bombnimi napadi. V okolico Kranja je padlo samo pet bomb, ki k sreči niso eksplodirale. Toda letala so mesto preletavala zelo pogosto in takrat so se ljudje skrili v mestna zaklonišča.
Podzemlje med Savo in Kokro: Kranj stoji na dobrih dvajset metrov visoki terasi med kanjonoma Kokre in Save. Terasa je nastala z usedanjem in sprijemanjem kamnin, ki sta jih reki odložili pred milijoni let. Več metrov debela plast takšne kamnine je zelo trdna. Če vanjo izkopljemo rov (zaklonilnik), pa ga lahko zelo hitro širimo. Stene lahko okrušimo kar s prsti. Idealno za hitro gradnjo zaklonišča! Načrte zanj so pripravili že na začetku vojne, v strahu pred bombnimi napadi pa so jih udejanjili leta 1944. 130 delavcev je prej kot v enem letu izkopalo kar 1300 metrov dolg rov (zaklonilnik).
Kapniki v umetnih rovih: V Kranju so še trije manjši rovi (zaklonilniki), a za javnost so odprti samo tisti pod starim delom mesta. Vanje vstopimo ob vznožju Jelenovega klanca v dolini Save. Po tem kraku se po hladnih rovih (zaklonilnikih) sprehodimo do kanjona Kokre. Potem vstopimo v drugi krak in izstopimo pod Pungertom na južni strani starega Kranja. Med potjo si ogledamo tudi značilne gorenjske kamnine in izvemo skoraj vse o podzemnem življenju. Ko so bili rovi (zaklonilniki) opuščeni, so v njih prenočevali in prezimovali netopirji, še danes pa najdemo nekaj malih jamskih živali in tudi tanke kapnike.
Podzemni bazen pod Glavnim trgom: Po mestu so Nemci zgradili več bazenov, iz katerih bi črpali vodo, če bi zagorelo zaradi bombnih napadov. V starem delu mesta pa za bazen ni bilo prostora, zato so veliko protipožarno cisterno zgradili pod Glavnim trgom. Dolga je 30, široka 4 in globoka 3,5 metra, v njej pa je kar 310.000 litrov vode. Pred leti so jo raziskali izkušeni potapljači in ugotovili, da je še vedno brezhibna. Poleg tega so v vodi srečali male jamske rakce, slepe postranice.
Zvoki vojne: Pravijo, da so se zaradi eksplozij med gradnjo rovov (zaklonilnikov) močno tresle hiše in napokalo je tudi nekaj zidov. K sreči pa v Kranju niso grmele bombe. Danes si verjetno le težko predstavljate strah ljudi med bombnimi napadi. Zato pa lahko zlovešče zvoke vojne slišite v obnovljenem zaklonišču. To je menda med mladino danes pravi hit, toda predstavljajte si, da gre zares! V kranjske rove (zaklonilnike) so se ljudje zatekli tudi med slovensko osamosvojitveno vojno - pred manj kot petindvajsetimi leti!
Vir: Besedilo: Matej Zalar
Mercator and Kokra river
Kranj bikers are doing nasty thinks!
voziček je prišel iz reke kokre in se vanjo tudi vrnil!
voziček je bil odstranjen iz reke!
Prešernov smenj - Kranj, 8. februar
- Prešernov smenj (8. februar 2018).
Prešernov smenj, ki oživi spomin na 19. stoletje in našega največjega pesnika, je ena najbolj prepoznanih slovenskih prireditev ob kulturnem prazniku.
Na ulicah Kranja 8. februarja poteka sejem domače in umetnostne obrti, utrip trgov zaznamujejo pevski zbori in recitacije Prešernovih pesmi ...